Употреба речи бољега у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

” Наравоученије Неки новопогоспођени, илити слуге при великој господи, кад виде поштена и бољега од њих човека у беди и у утјесненију, и они на њега наскачу.

Нипошто, ако је управ паметан. Август цесар, пре него постане цесарем, био је доста зао, а потом није бољега ни блажијега човека над њим било.

После толиких страданија и мука што сам искусио, задајем вам моју веру: нећете бољега од мене у целом Египту наћи”. Чуде се они, и кажу му да ништа тога није било, нити је могло бити за толико кратко

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Оде и врач, и винар жедан вина. Оде и котлокрп, забацивши чело са остацима круне од иња. Одоше јунаци, бољи од бољега, одоше живџије, одоше људске але! Па нећемо ни ми живети довека, нисмо ни ми веће будале! ЗВЕЗДА ПУТНИЦА 1.

С чорбом по прслуку, са шталом у глави, знам ја, винопије, како вам је било! Не може нико ко наши винари од бољега грожђа горе вино!

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Сутрадан спреми се Карађорђе и ми сви с њиме, око 2000 коњаника бољег од бољега, све са оружјем. Коњици около стоје, а ми са Карађорђем уђемо у чадор везиру на разговор. Катић толмачи.

Истина да онаки̓ хатова може бити, али ретко, и у свој Србији ни у једнога није било опакога а то ли бољега; и тако сам га после јашио много година. (Запретимо, те и Бега Новљанин, који је кнеза Ранка, Лукина брата, 1800.

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

— Лепа пара! — Ама и свирач је, нема га шале — прихвати поп. — Оно има још свирача овуда у нас, али од Среје бољега нема. — Да је мајстор у том послу, то знам, али нисам знао да му се толико плаћа.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Омладина у кујни, а остарина на банку или иза запећка прича и сећа се лепших дана и друкчијега, бољега света. Поваздан стоји крај ватре лонац с кукурузом који се онако окруњен, у зрну, кува, и шакама га једу укућани

Црњански, Милош - Сеобе 2

Трифунова жена, међутим, и даље би прелетала препоне и наставила да изазива свакога. Признавала је од себе за бољега само једног малог кирасира, мајмунског лика, капетана Падованија, и Павла Исаковича.

Поповић, Јован Стерија - ЖЕНИДБА И УДАДБА

МАТИ: Довече ће ти бити прстен. ДЕВОЈКА: Ала врагу... МАТИ: Зар ти није по вољи? ДЕВОЈКА: По вољи, кад нема бољега. МАТИ: Шта ћеш, ћерко, доста си и седила. ДЕВОЈКА: Ја знам.

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

Најпосле ће постати и онај мађарон који не усхте помаџарити се. ЛЕПРШИЋ: Већ ваша су нам чувства добро позната, бољега доказателства не потребујемо.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Он је рушио, али не из задовољства да гледа рушевине, но да рашчисти земљиште за грађење новога и бољега. Више но ико учинио је за духовно стварање и образовање новог књижевнога нараштаја, и већи део данашње књижевне

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Ох Недељко чини Турком муку, Већ погуби ... Зуку; Ал' ето ти на њег' Абдул-бега, У Турчина нема га бољега; Три Србина већ на земљу свали, Па сад пушку на Недељка пали, Али пушка од госе је гора, Згађа Срба, погодила дора

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

! Е, то ни некрштени Турци не би урадили. Нашли би бар бољега коња, они су старе бињеџије. Дјед се окрену лијево-десно као да тражи какву помоћ, па кад је не нађе, он сасвим

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

ишти у цара галију, и у њој да се начини двадесет дућана, и у свакоме дућану да буде трг од друге руке, све бољи од бољега; и ишти да се изберу најлепши момци, па нека их лепо обуку и наместе за калфе, у сваки дућан по један.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Пишу ми писмо „Другару фини, најбољи дечак то је у Кини, бољега нема. Здраво! Извини!“ Сутрадан поштар, делија знана, доноси вести с афричких страна, шаљу ми, каже, дечака врана.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

“ „Бјеше, валај, соко сиви!“ потврдише она тројица, старији. „Пејо наш“, настави момче, „није имао бољега пријатеља. Бјеху врсници. Ко ти зна колика су пута заједно у бојевима били и четовали.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

ишти у цара галију, и у њој да се начини двадесет дућана, и у свакоме дућану да буде трг од друге руке, све бољи од бољега; и ишти да се изберу најлепши момци, па нека их лепо обуку и наместе за калфе, у сваки дућан по један.

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

у срамне разговоре падају, јер они који много говоре, рече, неће побећи од греха, (Приче 10, 19) научити се од бољега нека се не клоне а заповедам овоме да то чини из љубави, и штетно за душу остави.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

— Како шта је? — викну љутито Срдар. — Зар још не знате да смо покрадени! Уто Бакоња доведе коње. Срдар окрочи бољега па га гоњаше у воду. — Удрите га! — виче Срдар. — Не забога у воду! Нека враг носи шта је понија, а чувај се ти!

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

— Ова девојка сад нема куд, кад си је ти отерао. И онда нека ти не буде криво што је ја водим са собом. — И није за бољега, проклетница једна — од говори Марко срдито, узимајући гарабиљ са земље.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Иди ишти у цара галију, и у њој да се начини двадесет дућана, и у сваком дућану да буде трг од друге руке, све бољи од бољега; и ишти да се изберу најлепши момци, па нека их лепо обуку и наместе за калфе, у сваки дућан по један.

да му је не да, остаће му рогата, па је онда неће моћи никако удати; а ни везировићу није мане, те најпослије рече: — Бољега зета нећу ни добити. Сретно вам било!

— Е, како одскаче, — вели Насредин — ето га сад код куће, ама ни у цара бољега татара. Мили боже, шта се орачи начудише: кад учило подне, а ето ручка, ма баш онакова по какав Насредин поручи.

Ћипико, Иво - Приповетке

Већ молимо те као бољега, отјерај с радње ону налет, да не буде зла. Оба брата упрли очима у њ и желе да чују одговор, али он затеже, размишља

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Ово је ради бољега разумевања ствари, а сад да наставим даље причање о Хрватовићу. Кад је Хрватовић био сузбијен од Грамаде, он се

Ради бољега разумевања догађаја да забележим овде у најопштијим потезима како је извршен долазак ове књажевачке војске амо под Алек

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

“ Мени би нешто жао. — Шјетио си се, море бити, оне пјесме: „Јао мени до Бога милога ђе погуби' од себе бољега?“ — Јесам се, вала, баш те пјесне шјетио! — потврди Симеун. — Али се загазило. Мора се гавељати.

Ћипико, Иво - Пауци

Илија затеже даме у благајну упише, жао му; и боји се старога господара. Али која вајда? Ко ће од бољега бјежати? И, одлучивши се, пође жупнику, попу Врани, који је њоме управљао, с намјером да ступи међу чланове.

Гдје је то? Бог с тобом! Нека је земљи благословен и труд, и напор, и зној наш!... Не будали, нема сељаку над њом бољега хранитеља. Раде ућута.

Али са својим жупником, пастиром, били су умиљати као јањци. И у кући не би се изјело бољега залогаја да не би њиме понудио свога фра—Јера... Ах, да, друга су оно времена била! ...

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Па онда, тако с променама бољега и горега, долази навика, невоља постаје обичност и програм, док болест, или зло, не изненаде крајем као што су и

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Он је такав кад води онај духовити шаљиви разговор са трима шићарџијама који му нуде коња још бољега и још прида стотину дуката и сувише рало и волове, а он све то одбија изговарајући се да не може да умири ни свога

Такав је Марко о коме песма каже: Ни бољега коња од Шарина, ни од Марка бољега јунака. Такав је Марко кога прати ватрени народни благослов: Десна ти се посветила

Такав је Марко о коме песма каже: Ни бољега коња од Шарина, ни од Марка бољега јунака. Такав је Марко кога прати ватрени народни благослов: Десна ти се посветила рука!

капетане, погуби га Петровићу Ђорђе С њим погибе тридест хиљад' Турак'; изгибоше турске поглавице, по избору бољи од бољега од честите Босне камените.

Наиме, стихови из песме Смрт Јова Деспотовића: „Сријем земља стећ ће господара — ил' бољега или ће горега“ преведени су на руски као да гласе: „Сријем земља стећ ће господара — биће бољи, биће и храбрији“.

Хоћеш дати коња на размјену? даћемо ти коња још бољега, и још прида стотину дуката, и сувише рало и волове, пак ти ори те се љебом рани“.

“ Кад то виђе Краљевићу Марко, проли сузе низ бијело лице: „Јаох мене до бога милога, ђе погубих од себе бољега!“ Па он Муси одсијече главу и баци је Шарцу у зобницу, однесе је бијелу Стамболу.

са Шарцем растао — кад сам прошô земљу и градове, и обишô исток до запада, та од Шарца бољег коња нема, нит’ нада мном бољега јунака! Не мислим се са Шарцем растати Док је моје на рамену главе“.

Откако је Дојчин преминуо, није бољи јунак проишао кроз Солуна, града бијелога, ни бољега коња пројахао“. Оде Дојчин у поље широко ка шатору црна Арапина.

“ Тад се Јово из мртвих поврати, па мртвачким проговара гласом: „Сријем земља стећ ће господара — ил̓ бољега, или ће горега; моји коњи и сиви соколи и бијели украј Саве двори моме брату Змајогњеном Вуку; моје благо мојој старој

С њим погибе тридест хиљад’ Турак’; изгибоше турске поглавице, по избору бољи од бољега од честите Босне камените. Нити иде Кулин капетане, нити иде, нити ће ти доћи, нит’ се надај, нити га погледај, рани

изузетне Мусине снаге, односно изузетне величине Марковог подвига, јесте и Маркова жалост што је погубио „од себе бољега“.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности