Употреба речи бугарски у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

(И ово да знате: било је у Топчидеру десетак кућа сламњача бугарски̓, пак су празне остале а Бугари побегли. Кад смо ми из Остружнице пошли, оставимо Аћима Дољанца из Остружнице да се

Црњански, Милош - Сеобе 2

пре годину дана, викао, пред Сенатом, у Санкт-Петерсбургу, у фебруару, да су народи, православни, сербски, македонски, бугарски и влашки, жељни да Росију служе оружјем и крвљу.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

У то су време многи Бугари похађали више школе у Београду и у Крагујевцу. Бугарски емигранти у Букурешту били су закључили уговор са кнезом Михаилом Обреновићем, по коме су Србија и Бугарска имале

људи централног типа говори дијалекте који чине прелаз од српског ка бугарском језику, они врло брзо науче српски или бугарски књижевни језик.

намеснику у Београду и молили га да им пошаље српске учитеље и школске књиге. Он их је одбио. Баш у ово доба су дошли бугарски учитељи који су, оснивајући бугарске школе, радили на стварању антагонизма између Словена и Грка.

Порта пристане на то 1870. године и та самостална црква добије назив бугарски егзархат. Са црквом Бугари добију уједно право и да оснивају школе.

године обнове око 300 српских школа у овим областима. Сви су тамошњи школовани Срби сматрали бугарски покрет у Македонији као нешто вештачко и политичко.

је детаљним испитивањима (Олаф Брок, Белић) шопског дијалекта доказано да он има све битне особине српског језика, док бугарски писци тврде да су од десет главних особина шопског језика само три српске а остале бугарске (Цонеф).

Његова је права колевка доњодунавска плоча. Ту се формирао словенско-бугарски народ И ту се развила бугарска држава. Утицај географске средине. — Они су овде врло јасни.

Суров је био средњовековни бугарски бојар; још је суровији био и остао сељак источнобалканског типа. Са другим Јужним Словенима нису одржавали тешње везе.

према југозападу и после многих пустоловина и дужег боравка на левој обали Дунава населио се на другој обали ове реке. Бугарски канови су били неограничени господари, одвојени од својих поданика врло строгим источњачким дворским прописима.

То су ревносни муслимани, који чисто говоре турски или чији архаични бугарски језик има много турских речи. Ово је најназадније становништво међу свима јужнословенским групама.

Најизразитија личност у овоме периоду био је Стеван Стамбулов. Изгледа, да су и данас бугарски политичари обдарени већом јачином воље него политичари осталих јужнословенских типова.

полуострва распрострли Срби муслимани из Босне и новопазарског санџака којих је било врло много у администрацији. Бугарски облик блгар, блгарин заменили су српски бугар, бугарин, увек у значењу „раја“.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Америцан Цхилд — а Спецулативе Аналyсис“, у: Лазарус анд Оптон, Персоналитy, Хармондсwортх Пенгуин Боокс, 1972. Бугарски, Р., „Предговор првом издању“, у: Сапир, Е., Огледи из културне антропологије, Просвета, Београд 1984. Бујановић, Ј.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

изишло је у Будиму друго издање. У два маха из те књиге прављени су изводи.* [Један од тих извода преведен је на бугарски.] Око 1850. било је речи да се дâ ново, треће издање.

Доситеј Обрадовић је имао читалаца не само код Срба но и код Хрвата, Бугара и Румуна, и био је још рано превођен и на бугарски и румунски.

Превођена је готово на све словенске језике, у неким књижевностима по два пута (на руски 1887: бугарски 1891; чешки [1895] и 1897; словеначки 1907); преведена је, затим, на немачки 1886, на талијански 1902, мађарски 1902,

су код Чеха и Словака: Палацки, Шафарик, Јан Колар; Челаковски му је посветио своју прву књигу чешких народних песама. Бугарски писац др Иван Шишманов, називајући Караџића »југословенским Гримом«, вели да његове збирке народних умотворина »остају

Поједини његови комади су превођени на немачки, француски, талијански, мађарски, словеначки, бугарски. КОСТА РУВАРАЦ У романтичарско доба, у доба полета, синтеза и непосредног стварања мало се бавило једним тако

ЉУБЕН КАРАВЕЛОВ И СВЕТОЗАР МАРКОВИЋ Те идеје почеле су се код Срба преносити од 1868. Љубен Каравелов, бугарски емигрант, један од главних радника на бугарском националном и књижевном препорођају, крајем шездесетих година живео је

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

„Па једна је само здрава, господин председник, Бог да ми помогне, због што сам бугарски рат закучио, господин председник.

А тек кад је настао бугарски рат, ми смо открили дивне особине овог малог и храброг војника, који је увек био скроман и који никад није радио за

леђима наслоњен на точак топа и крвљу и земљом по лицу умрљан, више је седео него лежао један рањен, крупан и риђ бугарски војник, који је тешко дисао и коме спаса није било.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Није, међутим, тако у поезији; поготову није тако у Попиној поезији. Наш лингвист Ранко Бугарски обратио је пажњу на синтагму у самоме наслову Попине књиге Споредно небо; ми његову анализу на равни чисто језичкога

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

(Сваки је пошао у оном, у чему се код куће затекао). Познати јуначина, бугарски хајдук Иља, био је поглавица ове чете. Он је у своме песнатом дугачком гуњу ишао од једнога до другога и журио их да

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Сумњам да се и један читав из тога вода вратио натраг. На крају нам напомену да је за Милоша мислио да је неки бугарски војник који је дошао да га изнесе. Од болова није очи отварао. — Али да сам знао... не бих се дао жив у руке.

Причај сад ти Светиславе. Светислав поче: — Освануо је шеснаести стептембар. Пред нама се указаше бугарски ровови. Заиста нису били даље од педесет, шездесет метара. Укопали су се на исти начин као и ми.

— Тако... око педесет метара — вели Предраг. — Али одмах, непосредно иза тих жица, налазили су се бугарски ровови. Па сад извол’те!... Ни помена да сечемо. Најзад смо решили да их разнесемо бомбама.

Била је то једна мала узвишица, као неки степеник, на чијем су се бедему налазили бугарски ровови. Артиљерија је отпочела да бомбардује непријатељске положаје у шест и тридесет.

падале у непријатељске ровове подривајући степеник, да се камење осипало са обода и услед тога откривали се све више бугарски заклони. Видели смо како претрчавају откривена места и збијају се у гомиле...

При врху налазили су се бугарски ровови... Један се пресамитио преко рова и осматра. Преко врха прелазила су два њихова војника и носила неке судове,

Куршум га стиже и он паде. Ниједан покрет више не учини. Однекуда појави се један бугарски војник и притрча ономе, вероватно официру. Али онај мој исти редов опали и на њега, те и овај паде.

Гађала је и наша. Од њих смо претрпели велики страх. Једва су увидели где је тачно наша линија. Али онај бугарски митраљез није нам дао ока отворити. Ако останемо у овом положају, изгинућемо сви. То исто увиђа и поднаредник.

А-ух! Дошао је ред и на мене. На једној чистини између ровова видим како излазе из својих заклона и наши и бугарски пешаци. Немају оружја... Прилазе један другом. Рукују се. Двојица се загрлили. Сад се измешали...

Негде пред нама проломи се страшна експлозија, да сам тренутно застао. — Не бојте се! — теши ме вођа. — Бугарски мерзер. Он ретко омане преко рова.

На крају тамо видели су се бугарски ровови, и отуда су зјапиле пушкарнице. — Видите ли ону огромну стену лево? — пита командир. — Да.

“ И командир се насмеја. — Слушај, вечерас појачана опреза. Скрени пажњу људима, а то учините и ви, Драгане, на бугарски ров код оног краставог камена, где су почели да копају саобраћајницу. — Разумем! — Ракетле што чешће.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

век), бугарски кнез Борис (9. век) и руски кнез Владимир (10. век). Стефан је светом Симеону - Немањи приписао и улогу свеца заштитник

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

У њој сам радио од јутра до мрака скоро годину дана, а да нико ни закуцао није на њена врата. У Српско-бугарски рат нисам ни позиван.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

године, у којој је погинуо бугарски цар Михајло, одликовао се нарочито млади српски краљ Душан. Град Велбужд, где се та битка десила, данас се зове

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

по десет. Са људи је лио зној. Цеви су буктале, а ровови бугарски су пламтели и пурњали. Пешадија је подилазила. У тачан минут прекинуо сам паљбу. Тада се проломи: „Ура, ура, ура!...

Иду сасвим комотно. Можда је негде ту, у близини њиховој, главни ров, али ми га не видимо због дрвећа. Бугарски војници поскидали блузе и кошуље им се беласају. Нешто мало више горе сакупило се доста њих и... као да секу дрво.

Непријатељ надире великим снагама са Пожарске Косе. Пред нашим рововима и жицама налази се сада бугарски двадесет девети пук. — Како, како — узвикну чисто пренеражен капетан Лазар. — Да. Одбили смо два јуриша...

— Добро. — То су наши ровови... — А они мало даље, паралелни са нашим, јесу бугарски — упаде командир. Тако је. Сад знате. Изволте, молим вас. Капетан Лазар принесе дурбин очима.

Командир отвори паљбу. Бугарски војници се поколебаше и растурише. Али официри их вратише и онда кретоше опет напред. Где је пешадија?

Командири гађају прецизно, као да руком бацају гранате. Ваљда су закукали и њихови пешаци. Бугарски шрапнели свитнуше над нашим батеријама.

Придружисмо им се и тако налетесмо на топове. Из непосредне близине цикће бугарски митраљез и одјекује пушчана паљба. Неки коњи попадаше.

Командант и официри, сви смо бодрили војнике, па и сами гурали топове, да се бар нешто спасе. За нама су јурили бугарски пешаци. У последњем часу појахасмо и преко камењара појурисмо према друму за Горничево.

Пре подне са једне косе осматрамо равницу преко Петерског језера. Око осам часова појавила су се два бугарски пука пешадије и пук коњице. Кретали су се у колонама ка Соровићу.

Онда довлаче свеже резерве. А наших све мање. Није било квадратног метра где није лежао мртав наш или бугарски војник. Ко ће још да сахрањује мртве. Све је похрлило да пољуби земљу и погине.

— У доњи леви угао крста — допуњује Предраг. — Слушао сам доцније да су бугарски војници били пијани. Изгледа ми да је овај обичај код њих одомаћен.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

њега пак друго нам је потврђе доње небо више језика пуно слина што но се грчки зове јурареникс, то јест небесник, а по бугарски зову се лалоци; по србски зовемо небо, теме ли, ил' му реса. И горње нам је у глави небо несвиђено, а доње видимо.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности