Употреба речи будим у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

се снег, сва огњишта је погасио снег, кључ и катанац: снег, Повлен, Маљен, Сувобор, све побелело, у кревету се будим ко у снегу, као да сам у неком другом вилајету!

Африка

У једном тренутку се будим са јасним осећањем да некаква огромна звер чучи нада мном и надноси ми се над лице. Само отворим очи, видим да ми

Црњански, Милош - Сеобе 2

Полумртав, полулуд, Павле је, стигавши у Будим, викао и псовао и шкрипао зубима, као његов Трифун, кад се напије. У то време, будимска, расцијанска, Општина, била је

Зар не види како је пролеће лепо, дан леп; зар не види да има лепих жена на свету? Што се не ожени, па дође у Будим, у лепо и весело друштво? Могли би трговати. Брзо би се обогатио. Зашто прича све о Косову? Што спомиње цара Лазу?

Долази, каже, сваки час, са женом, у Будим, тасту, богатом Деспотовичу, воскару, јер је увек дужан и предужан, на фараону.

Свет који је ту, у својој младости, видео, у тим стрмим улицама, под тим крововима, био је нестао. Будим, који је, у његовом детињству, био у стању да царству да неколико хиљада расцијанских ратника, није више постојао.

И само пси, остављени по селима, у ноћи, урличу. То јутро, кад је Исакович полазио, он се од тог пролаза кроз Будим као разболео. Био се од жалости као скрхао. Сео је ту на праг туђе куће, као да се био некуд изгубио, заувек.

Тек после неколико сати вожње, по брдима, шумама, крчевини, рупчагама, Будим нестаде иза њих у даљини, а кола почеше да силазе, лакше, на друм, који је водио, долином, до Грана.

тој жени, телесна, била је први утисак код судара са њом, и од тога је лудела цела Бачка, и Вуковар, пре него што је у Будим одведена.

Он ће на свом путу, идући пут, доћи по њу, у Будим. Сад не би могао, а разлог је војени. А готов је да Божичу призна шта се десило! Госпожа Евдокија се на то осмехну.

госпожа Евдокија проводила је дане, питајући се, не би ли било боље, заиста, да напусти мужа, и да се врати оцу, у Будим. Божич је срамоти, где год стигну.

Цео је Исакович био загорчан у Бечу. На путу у Будим, међутим, Исакович је био задржан, први пут, тек на друму који је скретао ка вароши Ајзенштат.

Караулни официр известио је о томе команду. Вели – у акту – капетан росијски, Исаков, прошао је туда, на путу у Будим, а задржаће се у Визелбургу. Пашпорт му је у реду. Корнет Франц Баумајстер, са граничне карауле бр.

Само, ни у кући Трандафиловој, у Будиму, Павла није дочекало ништа добро. Будим је, истина, то лето, био весео, после летњих киша, сав у мирису липа и багрења.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

овога развића био је склапање српскохрватске коалиције у Хрватској, поред свих препрека које су долазиле из Беча и Будим-Пеште.

Осећали су као да их више цене и поштују не само изван граница хабзбуршке монархије, него и у самом Бечу и у Будим-Пешти, када се представе као Талијани.

попречним улегнућем које иде од Саве до Драве, од Загреба до Закања, и које је искоришћено за железничку пругу Загреб—Будим-Пешта.

Они су се брзо обогатили. Расејани по свима варошима од Земуна До Будим-Пеште, често су били на челу народних покрета, нарочито почевши од XВИИИ века.

премештена у Сомбор, где је и сада. Године 1825. је неколико српских трговаца у Будим-Пешти основало књижевно друштво Матицу српску. Она је ускоро затим премештена у Нови Сад.

Средњи друштвени слојеви живе у претераној раскоши, грубо подражавајући раскоши Беча и Будим-Пеште. Треба поменути и прекомерну употребу алкохола.

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

РИНА: Да, само то! И АГЕНТ: Дозволите, ко је први опазио? ПАВЛЕ: Ја се најраније будим у кући, посао ми је такав, излазим рано на грађевину – дакле, прошао сам овуда и случајно ми је пало у очи.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Састане се са оцем. — Отац, Лујза ће опет бити наша, и да не мењам веру. — Како? — Поручила ми је да ће доћи у Будим. Већ је и дан и сахат заказан, па ћу је довести к нами! — Шта, да ускочи, да је украдеш? То бити неће.

Црњански, Милош - Сеобе 1

У свађи с братом, који се био населио у Земун, а решио да се купи једна велика кућа у Будим граду, он је желео да извуче седам стотина дуката и да се одсели у Русију.

и у долини, у блату, да ниче, и мислећи на њу, сву, посматраше лет тица, сунчајући се на лађи, при честим одласцима у Будим.

Била је зажелела девера, да би јој обећао, пре свега, брак и да ће је одвести одавде, у ону нову кућу, у Будим. Наредила је слушкињама да јој доведу децу, али ни то не поможе.

У исти мах говорила је о деверу врло похвално, истичући да ће се са њим преселити у Будим. Мало доцније, она опет погледа својим великим модрим очима, боје зимског неба, мирно и чисто.

дознати новости, спремити се за Беч, спасавати војнике од нове сеобе и одузимања оружја, мислити на децу, ићи брату у Будим, ђенералу у Темишвар, куповати коње, кола, подићи ковачницу у селу, преместити капетана Антоновича, писати исцрпан

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

а нико ме више не препознаје, ослушкујем разговоре,а не могу ништа сам да кажем: онда све нестаје без трага и ја се будим— Сарајево је, дакле, било ту, надохват руке: боја његовог мокрог асфалта, позната лица под влажним сунцобранима кафане

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

Еј, урам, рекне ми, није добро; изгубили смо и Пешту и Будим, и сад морамо да маширамо горе. ЗЕЛЕНИЋКА: Та је ли то истина, забога! СМРДИЋ: Тако ми солдат каже.

СМРДИЋ: Тако ми солдат каже. Но умро нам је војвода. ЗЕЛЕНИКА: Слаба штета кад није родољубац да ваља. Пешта и Будим важнија је за нас вјест. ЛЕПРШИЋ: Јесам ли ја казао да морају пропасти.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

1796. штампарија буде продата мађарској универзитетској штампарији и пренета у Будим, где ће се отада па све до тридесетих година XИX века штампати највећи број српских књига.

од којих су штампане две збирке: Пъсни различныя на господскïя праздники (Беч, 1790) и Стихи о воспоминанïи смерти (Будим, 1814).

Важнији је Трлајићев превод Нγма или процвѣтающий Римъ (Будим, 1801). Трлајић је превео дело руског филозофског писца и слободног зидара Михаила М. Хераскова (1733—1807).

у одломку Иероглνфïку (1810), где је изложио своје некритичне погледе на словенску прошлост; Римляни славенствовавшïи (Будим, 1818), где је хтео да изведе сродност између Римљана и Словена; Буквáръ славéнскій трïазбучный (Будим, 1812), где је

(Будим, 1818), где је хтео да изведе сродност између Римљана и Словена; Буквáръ славéнскій трïазбучный (Будим, 1812), где је изложио своје погледе о словенској азбуци и правопису; затим, једно библиографско дело, списак српских

Од спевова те врсте најпознатији су: ПѣснЬ историческая ω житии святогω и праведнагω Алекξия Человѣка Божïя (Будим, 1798) и Жéртва Авраáмова (Будим, 1799).

су: ПѣснЬ историческая ω житии святогω и праведнагω Алекξия Человѣка Божïя (Будим, 1798) и Жéртва Авраáмова (Будим, 1799).

Број штампарија се умножио. Али главна места у којима су се српске књиге штампале у првој половини XИX века била су: Будим, Нови Сад и Београд.

»с различним драге народности, душевног увеселенија, забаве умне и словесности сербске цвећем засађен и обдјелан« (Будим, 1830—1841), Упанія Димитрија Тирола (Београд, 1837—1838), а нарочито Голубица »с цветомъ кньижества србскогъ«

Вујић је у два маха описивао свој живот, у једној књизи на немачком (Будим, 1826) и на српском (Иоакіма Вуича, славено-сербскаго списателя, Животоописание и чрезвичайна њѣгова приключения,

О себи је много писао и у свом Путешецтвию по Сербіи (Будим, 1828), где има спискова старина по манастирима и црквама и ропских ласкања кнезу Милошу.

Исторія о прекрасномъ Иосифѣ (Будим, 1805; потом 1810, 1833, 1844, 1862, 1868 1880,53 1885); Младый Товиа, библијска »повјест једна древна« (Будим, 1825),

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

ми тару, по челу милују, Својом песмом трудна успављују, Са мном паје, а на мојим грудим', Па се буде кад се и ја будим, Ао брацо, честитога века! Је л' сретнији когод од менека?

Симовић, Љубомир - ХАСАНАГИНИЦА

Зар због тога да ми дете одузима? Боже мој, како се све то окренуло! Којим точком? Ко да се будим на месту на коме нисам заспала! Држим руку у крилу, гледам је, и као да је никад нисам видела.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

БОЖИЋЊЕ ЈУТРО 66 ПРЕЛЕСТ СЕВЕРА 67 ЦРКВА ДРВЕНА 68 ПРЕОБРАЖЕНСКА ЦРКВА: ЗВОНИК С АРХАНЂЕЛОМ БЛАГОВЕСНИКОМ 71 БУДИМ 72 БУДИМКА ДЕВОЈКА 75 ДЕВОЈАЧКИ БРЕГ 76 КОЛО СЕНТАНДРЕЈСКО 79 МАГАРЧЕВ БРЕГ 83 ПРВА ГРОБНА ПЕСМА 85 СЕНТАНДРЕЈА, ІРІЅ

Витлају се вране зраком. Одзвањају зумбул-дојке: о осмици снују тројке. Нити стојим ни путујем. Једно будим — Друго трујем. Не сећам се Светог јутра: вртело се све изнутра, са зрнима златне тмине у куљању помрчине.

као подне у жар-вази, као кад се каже Жича а Ж слово голуб створи, па га у крст преобрази над бокором повратича. БУДИМ І Ноћ це свукла до колена: пања ево - нема клена. Жути лишће по брдима: стара кућа крај Будима.

а ипак „има нека васиона“. СОНЕТНИ КВИНТЕТ ЖУТИХ ДУЊА І Хеј, север руди! - Ми смо Будим град, што тек се жутне у четвртак ран, кад зраком - јао!— светли јелен млад, а с вилин-коња слази Дојчин-бан.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Прича друштво, пролазе минути, а мој путник застао па ћути. Идем даље, успомене будим, свог путника већ сам смео с ума, овдје негдје вољено дјевојче крије ми се украј ових шума.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

земљи господар: Да си био ти у крчми, где сам пио ја, И љубио крчмарицу, којуно сам ја, Попио би равну Пешту и сав Будим град.“ 197.

по јунаке, горе по девојке: Јунацима кажу танку пређу прести, Танку пређу прести, ситан везак вести; Девојкама кажу Будим град зидати, Будим град зидати, куле изводити. Благо оном брату, који има сеју!

Јунацима кажу танку пређу прести, Танку пређу прести, ситан везак вести; Девојкама кажу Будим град зидати, Будим град зидати, куле изводити. Благо оном брату, који има сеју!

Братац ће за сеју Будим град зидати, Будим град зидати, куле изводити. 228. Војску купи Ерцеже Стеване, Прво рока, на недељу дана;

Братац ће за сеју Будим град зидати, Будим град зидати, куле изводити. 228. Војску купи Ерцеже Стеване, Прво рока, на недељу дана; Стевана је сјетовала

Црњански, Милош - Лирика Итаке

У црном дугом свиленом плашту по свету блудим. И свуд где стигнем шапатом будим болан осмех, сузе и машту. Свирам смрт, ал ми гудало расипа нехотичне звуке.

Јурили смо у залив и гледали како, дугим конопима, извлаче лађе, кроз воде, плитке као баре, дубоко на копно. Будим се, и прво што видим то је витак, на чипкама извезен, мач на завесама хотелског прозора.

Станковић, Борисав - ЈОВЧА

ЈОВЧА Ако, ако. Је ли чула да сам дошао? МАРИЈА Није. Нисам хтела да је будим. ЈОВЧА Ако, ако... Добро, што је ниси будила. Нека спава, нека се одмара.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Од кога би[х] год чуо спомињати Варадин, Будим, Пешту, срце би моје летило к тим местам, желио би[х] познати људе који у њима живу и рад би[х] био знати каква су у

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

— Та-ако, магаре од магарета! Почеја си се већ господити, а!? Да те ја будим, је ли?... Колико год тај колач бјеше немио Бакоњи, опет му прва помисао би: „Благо мени, кад стриц не зна!

Раичковић, Стеван - КАМЕНА УСПАВАНКА

ПРИЧИНА Будим се као сред причине: Удишем ваздух пун магије. На рукама ми лисичине. А на ногама букагије. Из пространога казамата Са

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Дошао си баш кад треба. Па пошто седосмо он отпоче овако: — Болестан сам ти; тешко спавам, сваки час будим се. Болови у ногама... ноге су ми пропале, а глава...

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

слушао многе приче о сјају цареве палате на врху брега Будима и о чудима висећег моста преко Дунава који је спајао Будим и Пешту. Читаве легенде су биле испредане у Идвору о овим дивним стварима.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

у долини, у блату, да ниче, и мислећи на њу, сву, посматраше лет тица, сунчајући се на лађи, при честим одласцима у Будим”.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Бранко Миљковић ПЕСМЕ Садржај УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ 2 ЗА ОНЕ КОЈЕ ВОЛИМО 3 УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ 4 ПРВО ПЕВАЊЕ 6 СЕДАМ МРТВИХ ПЕСНИКА 8 БРАНКО 9 ГРОБ НА ЛОВЋЕНУ 10 ЛАЗА

КЊИЖЕВНОСТИ Бранко Миљковић ПЕСМЕ Садржај УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ 2 ЗА ОНЕ КОЈЕ ВОЛИМО 3 УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ 4 ПРВО ПЕВАЊЕ 6 СЕДАМ МРТВИХ ПЕСНИКА 8 БРАНКО 9 ГРОБ НА ЛОВЋЕНУ 10 ЛАЗА КОСТИЋ 11 ДИС 12 ТИН 13 МОМЧИЛО

РОЂЕНДАН 200 ПЕСМЕ УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ ЗА ОНЕ КОЈЕ ВОЛИМО (1955) УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ Будим је због сунца које објашњава себе биљкама због неба разапетог

РОЂЕНДАН 200 ПЕСМЕ УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ ЗА ОНЕ КОЈЕ ВОЛИМО (1955) УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ Будим је због сунца које објашњава себе биљкама због неба разапетог између прстију будим је због речи које пеку

РОЂЕНДАН 200 ПЕСМЕ УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ ЗА ОНЕ КОЈЕ ВОЛИМО (1955) УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ Будим је због сунца које објашњава себе биљкама због неба разапетог између прстију будим је због речи које пеку грло волим

ВОЛИМО (1955) УЗАЛУД ЈЕ БУДИМ Будим је због сунца које објашњава себе биљкама због неба разапетог између прстију будим је због речи које пеку грло волим је ушима треба ићи до краја света и наћи росу на трави будим је због далеких ствари

између прстију будим је због речи које пеку грло волим је ушима треба ићи до краја света и наћи росу на трави будим је због далеких ствари које личе на ове овде због људи који без чела и имена пролазе улицом због анонимних речи тргова

је због далеких ствари које личе на ове овде због људи који без чела и имена пролазе улицом због анонимних речи тргова будим је због мануфактурних пејзажа јавних паркова будим је због ове наше планете која ће можда бити мина у раскрвављеном

који без чела и имена пролазе улицом због анонимних речи тргова будим је због мануфактурних пејзажа јавних паркова будим је због ове наше планете која ће можда бити мина у раскрвављеном небу због осмеха у камену другова заспалих између две

између две битке када небо није било више велики кавез за птице него аеродром моја љубав пуна других је део зоре будим је због зоре због љубави због себе због других будим је мада је то узалудније неголи дозивати птицу заувек

кавез за птице него аеродром моја љубав пуна других је део зоре будим је због зоре због љубави због себе због других будим је мада је то узалудније неголи дозивати птицу заувек слетелу Сигурно је рекла: нека ме тражи и види да ме нема та

је рекла: нека ме тражи и види да ме нема та жена са рукама детета коју волим то дете заспало не обрисавши сузе које будим узалуд узалуд узалуд узалуд је будим јер ће се пробудити друкчија и нова узалуд је будим јер њена уста неће моћи да

Петровић, Растко - АФРИКА

У једном тренутку се будим са јасним осећањем да некаква огромна звер чучи нада мном и надноси ми се над лице. Само отворим очи, видим да ми

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

же сада издани, из сопственог јего рукописа, иждивенијем Господара Стефана Гавриловића, живописца у Сремски Карловци, Будим 1814.

53, стр. 68—9. — Нашао ју је Павле Поповић у Серпском славују, ч. ИИ Будим 1827, 21 (бр. 9; в. Прилози за књижевност ВИИ, 1927, 280, где су забележене и разлике према тексту у

Мармонтела; још за живота Доситејева праштампана је у два издања истога Собранија (Будим 1807, 378; Будим 1808, 378; ако су то одиста два различита издања.

Мармонтела; још за живота Доситејева праштампана је у два издања истога Собранија (Будим 1807, 378; Будим 1808, 378; ако су то одиста два различита издања.

П. Тирол у делцу Привјетсвователнаја књижица за премилу и прељубазну серпску јуност, Будим 1818, 139. Тирол је наравно знао да је песма Доситејева, иако ју је, као и још неке друге песме, узео не из Доситејеве

Згб 1940, ЛИВ—ЛВИИ, 167—178). НАДГРОБНИ СТИХОВИ (стр. 111). Песма је штампана у Видаковићеву роману Усамљени јуноша, Будим 1810, 15—8. Овде усвојени наслов песми дао је Милош Црњански када ју је објавио у часопису Мисао, 1. јануара 1923, књ.

Текст је узет из Видаковићева романа Благовони крин целомудренија љубве либо страдателнаја повест Велимира и Босиљки, Будим 1811, 126. Песма се чешће сусреће у рукописним песмарицама прве половине и средине XИX века; П.

Узета је из Видаковићева романа Благовони крин целомудренија љубве либо страдателнаја повест Велимира и Босиљки, Будим 1811, 175—6; онде је једино у ст. 2.

на Пјесн, испевао је Видаковић још једну сличну а мање успелу песму штампану у Љубомиру у Елисијуму И, Будим 1814, 214, која гласи: Појте, миле и љубезне окол’ мене све птичице, Торжествујте и славите света обновленије.

спису Месечна и тримесечна сочиненија за воздјеланије ума и облагорожденије сердца премиле јуности сербске, Будим, 1815, стр. 43—4, јер онде једанаестогодишња мала Љубица, пошто је једнога дана била у друштву извесне господичне С.

о трудољубији человјека, и отуду происходјашчеј всеопшчеј ползе, сочињена и на свјет издана Еустахијеју от Арсич. Будим 1816, 156. — Ја сам нашао (в.

ОДА К САМОМ СЕБИ (стр. 136). То је заправо јена од славенских ода Мушицкога, штампана у Стихотворенијама, Будим 1840, ИИ, 135—6, а на српски ју је превео Милош Светић; тај превод је штампан у Стихотворенијама, Нови Сад 1844, ИИИ,

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

Ја, довољан себи, не знам песму јада. Проспавам мразеве с облацима сивим И будим се, да се самом себи дивим, И заспаћу вечно, кад ме умор свлада.

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

И траг путањама твој, па ме пали. А чудно застрепи срце, а студим. Љубећи шта ли то убијам, шта ли будим? Јер и пепео ће ветри разнети, а нема разрешења.

Врео се уливам, а чудно застрепи срце, а студим. Љубећи шта ли то убијам, шта ли будим? ЈЕДИНОЈ Пјан тобом, смешак је врели. Тамом на зенице отворим твоју таму, ја, о једини ја.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Често се будим у току ноћи обливен знојем од страха, нешто гломазно и тешко лежи ми на прсима, не да ми да дишем. И увек тај исти сан.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Ено, оно је прозор код којега сам данима седео и, гледајући на плави Дунав и поносни Будим, писао моје прво научно дело.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Стари, слаб и болестан, возио се до гробља; кћери и сину ништа није јављао. „Далеко је Будим, далеко је Румунија, зимње је доба, Божић је.

Кућа да се прода, новац подели унуцима. Адвокат запита колико је унука, а стари одговори да не зна. „Будим је далеко, Румунија далеко.” Сахранише некада угледног мајстора благодејање и адвокат.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности