Употреба речи великаша у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Сећам се да су се у мом детињству сви доктори нашега среза узбунили да излече једнога охолог великаша; али никога не беше да га лепом речцом утеши, да му на болове кане балсам душевне усладе.

Матавуљ, Симо - УСКОК

? Биће да је увриједио каквог великаша, много већег од себе!“ Женске, разумије се, нагађаху да ту мора бити по сриједи љубав или је завео какву кнегињу!

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Одломак из тога дела је књига »Правителствующій совѣтъ сербскій« за времена Кара-Ђорђијева, или отимање ондашњијех великаша око власти (Беч, 1860).

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Дакле шта је овај низам? Роб султана и турских великаша и жалосна жртва њиних интереса. Ти си га убио, јер би иначе он тебе убио, али кад га видиш где лежи овако уништен,

дакле и овога кукавног варвара, што овде лежи пред тобом, као жалосна жртва своје умне таме И преступних тежња турских великаша. Он не би био оваква звер да је благодетна просвета продрла у његов мрачан ум.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Да се зауставља, он би приметио разлику која постоји између одежде каквог великаша и угледника и кучињавих дроњака каквог себра. Али када би то примећивао, он никада не би био добар видар.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Сем тога, били су узнемиравани и од Млечића (у Приморју) и од разних великаша. Ђурђу Бранковићу, чим је постао владар (1472), Мађари су одузели Београд, а Турци Крушевац и Голубац.

Али у песмама народ не смеће с ума турску силу, ни размирице домаћих великаша, ни освајачке прохтеве мађарске и млетачке.

Дукљана, Травуњана и Захумљана“ (дакле, Црне Горе и њене околине), како се изразио цитирани Јиричек, или антагонизам великаша и племенске аристократије „у брдовитим и теже приступачним западним областима“ (дакле, опет Црне Горе и њене околине),

Међутим нема „тако много“ песама о алтагонизму великаша и племенске властеле, сам Зоговић — и то у оваквој стисци — могао је да именује (на страни 312) свега пет песама:

52 О Јовану и Максиму в. увод ИИИ, 5. Њихова мајка Анђелија (Ангелина) била је кћи албанског „великаша Ђурђа Аријанита, а сестра Гојисаве, жене Ивана Црнојевића“. Милутин је песничко име. Фрушка планина (тј.

Лека капетан је један од више великаша с тим именом у XИВ и XВ веку у северној Албанији. Петар Шекуларац је, по предању, живео у доба кнеза Лазара или Јанка

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности