Употреба речи веселиновић у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

КЊИЖЕВНОСТИ Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Јанко Веселиновић ХАЈДУК СТАНКО „Антологија српске књижевности“ је пројекат дигитализације класичних дела

Оригинално издање дела налази се на Веб сајту www.аск.рс. 2009. Антологија СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ Јанко Веселиновић ХАЈДУК СТАНКО Садржај И ДЕО: ОДМЕТНИК 3 1. ЦРНА БАРА 4 2. СУБАША 9 3. ЈАРАНИ 16 4. У КОЛУ 21 5. ЗЛОЧИНАЦ 28 6.

Прими га, Србине, онако срдачно као што Ти га срдачно пружа Твој велики поштовалац ЈАНКО М. ВЕСЕЛИНОВИЋ Праштајте, свете сени, што вам кости потресам!... Праштајте што вам имена помињем, јер ћу их само по добру поменути!..

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

(М. В., ЖуП) — Мушко да је ко маково зрно — оно је опет старије од женскиња. (Веселиновић, 1980) — Ако ће мушко дете ко ора бити, опет више вреди нег највећа девојчура. (ЛМС, књ. 104, бр.

М., исто, с. 101. ⁵⁷ Петровић, П. Ж., исто, с. 265; Тановић, С., исто, с. 275; Веселиновић, Ј., „Кумова клетва“, у: Изабране приповетке, Вук Караџић, 1980, с. 135—163. ⁵⁸ Шкарић, М. Т.

Васиљевић, А., „Из народних празноверица“, БВ, 12—15, Сарајево 1897. Веселиновић, Ј., Изабране приповетке, Вук Караџић, Београд 1980. Вељић, М. М.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

ГЛИШИЋ 281 ЛАЗА К. ЛАЗАРЕВИЋ 285 ЈАНКО М. ВЕСЕЛИНОВИЋ 289 СИМО МАТАВУЉ 293 СВЕТОЛИК П. РАНКОВИЋ 297 СТЕВАН СРЕМАЦ 299 РАДОЈЕ ДОМАНОВИЋ 303 СВЕТОЗАР ЋОРОВИЋ 305 ВОЈИСЛАВ Ј.

Глишићем, у исто доба када и Лаза К. Лазаревић, одмах за њим дошли су нови писци као Јанко Веселиновић и Симо Матавуљ, — и поред таквих писаца он се није могао одржаТи као уметнички приповедач. МИЛОРАД П.

Он налази свој пут, и почиње сликати сремско село онако као што је Веселиновић у то доба сликао мачванско село. У том правцу штампао је две свеске приповедака На сéлу и прéлу (Нови Сад, 1886, 1888).

Глишић, Лаза К. Лазаревић, Јанко Веселиновић, Војислав Илић. У овом периоду Србија узима у своје руке хегемонију у српском духовном животу и књижевности.

мало и слабо радило, одмах после смрти Ђуре Јакшића и Стјепана Митрова Љубише, а пре но што су се јавили Јанко Веселиновић и Симо Матавуљ.

ЈАНКО М. ВЕСЕЛИНОВИЋ ЖИВОТ. — Рођен је у Салашу Црнобарском (парохија глоговачка), у Мачви, 1. маја 1862. [Основну школу свршио је у

Приповетке су скренуле пажњу на себе; Веселиновић, охрабрен, почне и нове писати. Те прве приповетке, под насловом Слике из сеоског живота, изишле су у две књиге, у

СЕОСКА ИДИЛА. — Јанко Веселиновић је можда више но иједан од српских писаца имао словенске мекости, осетљивости и нежности.

песник богатог и срећног мачванског села из цветног доба старих задруга, пре економско-политичких и моралних криза. Веселиновић је силно волео тај спокојан и здрав старински живот и патријархални ред, величао га и опевао док је цветао, жалио га и

ЕТНОГРАФСКИ КАРАКТЕР. — Још раније Јанко Веселиновић је упоређен са Вуком Караџићем, и то са доста разлога. Обојица су људи из народа, из једног краја, из западне Србије;

га описују, један непосредно, његове обичаје и веровања, други посредно, његов свакодневни живот у виду приповетке. Веселиновић је волео и знао народне песме и легенде, био је добар гуслар, и 1895. издао је једну збирку народних песама Севдалинке.

РОМАНИ. — Веселиновић је био изврстан у малим приповеткама, у једној књижевној врсти коју је он први почео писати, у оним »сликама из

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Сада; Јован Севдић, академски сликар и рестауратор Завода за заштиту споменика културе Војводине из Новог Сада; Рајко Веселиновић, управник Градског музеја из Панчева; др Марко Малетин, 6.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

народног живота ("сеоска приповетка"), чији су творци Милован Глишић (1847-1908), Лаза Лазаревић (1851-1891) и Јанко Веселиновић (1862-1905). Глишић и Веселиновић остали су у поетичким оквирима покрета, изразивши његове супротне стилске могућности.

Глишић и Веселиновић остали су у поетичким оквирима покрета, изразивши његове супротне стилске могућности. Глишић у хумористичко-сатиричној

Глишић у хумористичко-сатиричној приповеци, а Веселиновић у идиличним причама и у романима из народног живота и историје, док је Лазаревић као уметник те оквире вишеструко

Они су долазили из разних крајева носећи са собом своја регионална обележја. Глишић, Лазаревић и Веселиновић били су из западне Србије.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Владимир Јовановић, Никола Ђорић, Драгутин Илић, Паја Адамов, Иво Војновић, Коста Арсенијевић, Стеван Сремац, Јанко Веселиновић, Војислав Илић, Светолик Ранковић, Илија Вукићевић, Алекса Шантић, Милорад Митровић, Иво Ћипико, Светозар Ћоровић,

Дај неком другом реч, председниче! – брецну се Бора. – Ево ја бих рекô ако ћете чути! – надвиси гласом Јанко Веселиновић и погледа по свима редом, као да би тога часа рад да запева Старца Вујадина. – Да чујемо Јанка!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности