Употреба речи веселиновића у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

до 1901. Звезда Јанка Веселиновића јавила се 1894, затим је излазила од 1898. до 1901. Називајући се скромно »породичним листом«, Звезда је била готово

Роман, код Јакова Игњатовића седамдесетих година, и код Јанка Веселиновића, Симе Матавуља, Стевана Сремца, Светолика Ранковића деведесетих година, показује такође знатан напредак.

— Од Јанка Веселиновића остало је и неколико романа: недовршен политички роман Борци (Београд, 1889), велика »приповетка из сеоског живота«

Хајдук Станко, највећи и најпопуларнији роман Јанка Веселиновића, јесте роман из првог устанка. Историјска верност могла би се оспоравати, али у роману има много дубоког националног

која је врло добро уметничко дело, и Хајдук-Станка, који вреди као популаран историјски роман, остали романи Јанка Веселиновића стоје испод његових приповедака.

»приповетка из српскога живота« Чича Мита. Дете са села, он је из почетка, под утицајем Јанка Веселиновића, гледао живот са идиличне стране; доцније, нервозан, раздражен, разочаран, почео га је гледати са одвећ црне стране.

да опева сеоски живот и са неидиличне и непоетичне стране, и у том погледу идући за примером свога учитеља Јанка Веселиновића. То су интересантне слике са данашњег србијанског села.

Као ђак почео је читати српске приповедаче, Шапчанина, Милићевића, нарочито Јанка Веселиновића, на кога се угледао у својим првим приповедачким покушајима.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности