Употреба речи вечера у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

А боље би било да сам зараније прекинула ову храпаву жицу беднога живота! Решила сам се да идем у Србију... Још тога вечера спремим моје мало кошуљица и хаљиница.

Кад смо у планину ушли, већ се смркавало, али се према ведрини вечера лепо видео црвен пут што, као танка змија, пресецаше мрачну Честобродицу, пружајући се час горе у висину, а после опет

У Николе лепа снаха, још чудније! — Па, вели, откако сам њоме оженио сина, нема вечера а да ми не дође... Ми, вели, таман полежемо, а у лугу се зачују као гајде, после кукурече, рекао би човек неки огроман

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

Одвезују нас, псују нам Бога и мајку. Са стрељања се враћамо кући ко с посла, и док се у кујни подгрева вечера жене нам крпе рупе у оделу.

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

Седећи и разговарајући се, и вечера приспе, где заједно вечерамо и разговарамо се. Теодор Филиповић тихо се разговара и умерено, Атанасије Стојковић доста

Сва се вечера у плачевно позорије обрати. Ту је г. Јевтимије [Ивановић], ондашњи прота земунски био самовидец, који би може бити и

Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

Иве, па у здравље поп-Пере, па поп-Јеротије; па опет с почетка, па у здравље капетаново, па терај редом, док стиже и вечера.

Ту ти се напијало у здравље попу, кмету, Страхињи и свему Зарожју. Ту су се метале пушке уза сваку здравицу. Вечера беше давно прошла. Неко је доба ноћи. Гости се веселе пред кућом. Месечина као дан, лето, милина људма седети.

Вуја слуша тај разговор, а пробија га зној крупан као грашке. Утом се помоли домаћица на врата кућна и рече да је вечера постављена. Бошко и гости уђоше у кућу, где их чекаху остали кућани. Седоше сви за вечеру.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

И Црнобарци би заиста лепо проживели да им понеко не бахне с вечера на врата и не грмне храпавом гласипом: — Рајо, бре! — Чујем, драги ага!

— Станко Алексић. Харамбаша поћута мало. Затим промумла кроз зубе, више за себе: — Старије је јутро од вечера. Кад сване, видећу. Па се окрете дружини: — Јоване! Јовица! Припазите на њега док не сване.

И старац тога вечера расплете косе и припали дуван... ИИ ДЕО: ОСВЕТНИК 1. ПАУК Напољу тужно јауче ветар кроз оголеле гране и киша сипи.

4. ПОТЕРА Кад свршише молитву, заседоше за вечеру. Вечера не бетле богзна каква: сира, хлеба и по неко парче сланине.

А ако те то љути, нећу те више никад запитати! Вечера прође у тишини. Нико више речи не рече. Сваки је премишљао о Зекиним речима и давао му за право; чак и сами Заврзан

Јеси видео како се он у часу преобрази: од детета поста човек!... Кмет је ћутао. — Још оног вечера мислио сам свашта — настави попа. — Сву ноћ нисам могао тренути. „Море, да ми не огрешисмо душу? — мислио сам.

Сад је убијен. — Ко? — упита Крушка. — Станко. — Ти га убио?! — Ја. — Гдје? — Пред самим Белотићем... Тога вечера паде у постељу, с које се није дигао шест недеља. 17. ПЕТЉАЊЕ Већ и Ивану прекипе.

Тога вечера паде у постељу, с које се није дигао шест недеља. 17. ПЕТЉАЊЕ Већ и Ивану прекипе. Од тога вечера он се реши да гони Алексу. Нареди те га дотераше судници. — Је ли та? — Шта је?

Сваки час изазивају на мегдан... Има међу њима неки Мујага из Сребрнице. Додија ми сваког јутра и вечера!... Дође скоро до под сами шанац, па се бекељи и зове на мегдан.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Зар да живим без ње, зар... Али један вијор! Па Станке се сећам! А и како не? Сећам се онога првога вечера што сам провео у њиховој кући. Ах, то вече! Ушао сам, невиђен, у предсобље.

Ја се чудим да јој још тог вечера нисам пао пред ноге, да јој нисам казао... Али шта је, шта је то све? Како се све то губи, бледи и издише пред

Ђеда ама баш да је погледа. Сви ћуте. У Радојке бије ли срце — бије! А Анока ништа и не сања! Пошто се вечера, људи се почеше крстити и чекају на ђеду, па да устају.

Она је расла у кући код оца до своје осме године. Једног вечера сједи поп, кум Нинко и Станоје Глувић у поповој авлији. Онда поче поп: — Чујеш, куме, и ти, брат-Станоје!

Она је држала свезу између нас, јер овако седнемо сви за сто, ћутимо, да се чује како муха вечера. Макс прави рђаве досетке на које се ми само званично смејемо.

Све ме копка неки ђаво да видим да л' она у ствари мари за ме, кô што ме ви сви уверавате. Тог вечера после вечере играли смо даме. Она је играла врло добро.

Она се припи уза ме. Ишли смо даље. Мени је било необично пријатно. То је било крајем марта. Ја сам први пут тога вечера изишао у јесењем капуту. Ваздух је био благ. Шума је почела да пупи. Дошли смо до језера и сели на клупу.

Ну теби је већ постало отужно. Боље да идем даље. Било је то једног вечера, на једно две недеље после мојега писма. Никога није било код куће осим нас двога.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Јуцо, дете моје, иди у кујну, још мало па треба вечерати; знаш да тата воле раније да вечера. — Јуцо сине, па кад већ идеш, донеси нам по једну ракију, ако вас смем, то јест, понудити рече поп Спира и окрете се

Нисам то учинио онога вечера кад су биле заједно, стога што је то било спрам свеће, него сам оставио за данас, на дану, то јест.

« а ти к’о да ништа није ни било! — Па знате како се једи тáта кад није вечера на време?! — А што ниси говорила? — Па говорила сам, — вели Јула. — »Па говорила сам«... Шта си говорила!

Ако од подгријаног кромпира од подне може бити вечера — то ће и од поквареног пријатељства моћи бити штогођ!« Нема ти ту, мој Ћиро, више ништа!

Домаћин је Нићу почастио, а овај је то, бога ми, и заслужио, јер је тога вечера нарочито дош’о био Пери Тоцилову. И док су они тамо певали и кикотали чешљајући перје, дотле је Нића исприповедао све,

Знате како је путовање... па јесење мочарно време, па прозебе човек... па вечера, па ондак разговор, па вино!... Та ви ме већ разумете... Може се... згодно је... — Е, ал’ како ћу, како?

А како те не би’ курталис’о. Та сећаш ли се кад си ти опет мене курталис’о белаја! Него, ’ајде, ’лâди се вечера на асталу. Дође и поп Ћира. Поседаше сви, а гђа попадија с црквењаком и Роксом послужује.

Ту су пред кућом пили, па чак н играли уз свирку која се лепо чула из куће. Ержа је после све још тога вечера реферисала гђи Перси. — Пресело им, да бог дâ — вели гђа Перса кад је саслушала Ержин реферат.

И што би могла за пола дана да сврши, то њој траје цео дан, па и дан и по. Где ради, ту и руча и вечера, јер хтели домаћи или не хтели, — морају да је задрже на ручак. А она се баш много и не цифра.

Приповедање старога свата било је опширно, и свеће су се запалиле и вечера постављена, а он још није довршио. Његова садашња жена је ту песму певала к’о девојка у једном друштву; она је имала

И њу похвалише и заблагодарише јој кад је завршила последњу строфу. Тек после свега овога донета је вечера, на коју су били задржани многи гости, а још толико их је и само остало на вечери. Вечерало се у собама и кујни.

Вечерало се у собама и кујни. Тамо ноблес, а овде плепс, у који овога вечера рачунамо и Нићу боктера, који се иначе радо за беамтера издаје.

Станковић, Борисав - БОЖЈИ ЉУДИ

И тако иде свуда. За њега нема ни границе, ни Турска, ни Србија, нити га опет ко задржава. Једног вечера свратих у механу.

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

— А да сад има пет? — Промислио би' се. Смеју се и оне и он, и тако у шаљивом разговору дођу кући. Вечера је већ готова. Сви га задржавају да сутра не одлази, али Љуба неће да пристане.

да се сам са попом разговара. Када дође у село Ж., а Савкин тата лепо га прими као госта, части га. Дође вечера, опет га части, али ништа не спомиње.

Љуба је сасвим задовољан, а и Першуновић задовољан је са лицем, само рад је знати како у другом акције стоје? Дође вечера.

Брат Јоца зарадовао се, па их срдачно ауфирује. Баш се овде десио и Ружичић. Остану ту на квартиру. Скоро ће доћи вечера. За вечером је све весело. Љуба на свакога пази, ал’ особито на фрајле.

Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

груди и све оне обилне понуде по болницама, у возу и свуда куда је прошао, све, све што се десило од оног несрећног вечера раздирало га оне ноћи до побеснеле ужасне неиздржљивости...

Истога оног вечера кад је примио оно злосрећно писмо из батерије, Христић за својим писаћим столом, зловољан и расејан, не знајући шта ће

стаде поново да се миче пробуђен прекомерном осетљивошћу и сложеним и укрштеним мислима у савести његовој: Већ идућег вечера лежао је он и мислио: ,,Не може бити да је све оно једна проста измишљотина и вероватно је да жене све знају једна о

Он се једва подиже и пође покорно за студентом. У тесној собици, на поду, вечера је била спремна: мед, ораси, смокве, бонбоне, сардине, маслине. У ситу је било жита.

Африка

Он прима путнике али их више не искрцава све до краја карантина. Петнаестог вечера од оног када сам се укрцао у Марсељу посетио ме је Вуије, да ми каже да је гром који је ударио пре неку ноћи погодио у

Враћање кроз поља пуна зричка крај чопора мајушне говеди. Аперитив, лед. На јутро Бадњег вечера чекам на пошти иза три дуга реда.

И после, то су људи од изврсне грађе коју су опробале многе олује. Вечера је читава гозба од урођеничких производа са саване и европских конзерви.

Ни најбољом вољом нисам се могао отарасити извесне грозе од њега. Тога вечера белци у Боакеу имали су нешто да прославе. Ја сам позвао Швајцарца и Н–а да вечерају са мном у „бифеу“ где сам одсео.

Ми смо хтели да и сваки од наших црних носача добро вечера. Они су великом већином већ сви спавали. Остали, лежећи, мирно гледају испред себе, тужни што морају и даље.

Затим се на платформи види куваров деран сав у облаку од перја. Вечера траје сатима и врло је весела. Када се потом леже у постеље, одвојене само завесицом, ова се јасно затеже на чврстим

Црњански, Милош - Сеобе 2

Може да легне и да се испава, а добиће и да вечера, па и вина. Може чак да напише и писма, а вратиће му и мундир, али му неће бити враћена сабља.

А ни његова жена и кћи. Вечера је тако протекла у смеху и дреци. Ветеринар је, после, ваљда да Павла теши, причао Исаковичу, како је некад лечио људе

Надим трбуха. Тврдина. Непротумачена. Смрт ће наступити у току вечера. Валдензер, који је слушао то, ћутке, тресао се од плача. Ди Ронкали је био сапуњао и опрао руке, неколико пута.

Његова жена и ћерка ћутале су пред Валдензером, али са сузама у очима. И вечера је тог дана, у тој кући, прошла, као сахрана. Сви су, очигледно, једва чекали да се разићу. Божич је отрчао први.

слабим гласом, као да се био разболео, да он нема друштва, да не иде у театар, да није видео хансвурста никада и да вечера, сам, у свом трактиру. Волков га упита онда: зар никог нема у Бечу?

Агагијанијан му обећа да ће удесити, то, још истог вечера. Исакович онда пожури и дође до поменутог лазарета, у сумрачје, у својим колима, у којима је возио и Агагијанијана.

Ђурђе је причао да је био у театру, у Бечу, али да се из тог театра, као драге успомене, сећа само једног вечера, кад је, у једној ложи у гледалишту, изненада, угледао једну своју рођаку, коју годинама није био видео.

Хоће са њим да разговара. Ђурђе онда одмахну руком, па рече да ће их чекати, доле, са женама, да се вечера. Нада се, каже, да се неће поклати.

То вече, кад одоше да спавају, нису више ни проговорили. Међутим, то се, идућег вечера, опет, понови. Варвара, сирота, покушала је да јетрву одобровољи, и да Ђурђа похвали, као доброг супруга, али је Ђурђе

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Тако у разговору наступи вече и вечера је ту. Сви заседну. Ту је и госпођа Сока са целом породицом. И Милан шегрт добио је доле место.

вечерају, „мали фишкал” неће да једе, барљија, Катица га кори, инате се, а старији у разговору на њих не гледају. Вечера није велика, само три јела, а пре трећег Милан ће устати и захвалити се, јер шегрт за вечеру трећег јела нема.

Рифка, жалосна, намешта у једној соби сто за путнике, па одмах наложи ћеркама да другу гуску кољу. Вечера је готова. — Софро, Кречару, хајде да вечерамо, све је већ у реду. Кад уђу у собу, али јело се носи.

Оцу још неће да каже; иде код Чамче, да се мало разабере. Пред вече дође кући. Не може да вечера. Отац позна његову промену; пита шта му фали. — Ево добио сам писмо од Полачека. Чита писмо.

Господар Софра не може Чамчи позив одбити. Ту су и они. Повукли се у ћошак њих два старца. Приспе вечера, банда свира.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Са њених прозора био је диван изглед на околна брда, у пролеће. Далеко од трпезарије, довео је Исаковича да вечера ту, заливајући све, обилно, ванредним вином, које је имало скоро толико година колико и дечаци његовог дворског хора.

Кад би био позван да вечера при столу Принчевом, она га не би ни приметила, ни ословљавала, док би се он мучио да сакрије руке, јер су му

краљем, па да иде преко Рајне, што му се чињаше глупо, узалудно дражење Француза, Карло Лотариншки, усред балова и вечера које беше приредио, пред полазак, измисли у свом позоришту једну игру у којој, у ствари, ни он, ни војска неће

Око седам сати заиска да одгрну завесе и да пусте унутра ваздух летњег вечера, у ком се стишаваше напољу све, и лађе, и стада, и дуги редови товара, што су пристизали и звецкали својим звонцадима.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

обичај: „Пригодом порођаја, особито првога, сви рођаци и пријатељи шаљу родиљи на дар јела од којих се послије зготови вечера звана бабине.“²⁷ Назив „бабине“ долази, сматрају неки, од дарова који се доносе детету и баби (породиљи).

(ЛМС, књ. 104, бр. 4) — Кћер је туђа вечера. (В. В., НСП) — Мушка глава оџак гласи, ђевојачко име оџак гаси. (М. М., ЉБП, гл.

, а дјевојка? она није друго но туђа вечера за суђену кућу.“⁴⁷ Кућа без мушких потомака у народу се назива „пустиња“, „пуста пећина“, „ископана кућа“ и

(„Криво седи а право беседи“; „Говори истину па се никог не бој“; „У лажи су кратке ноге“; „Где лаж руча, ту не вечера“ итд.).

). Многобројним пословицама уче се деца да цене правду као највишу светињу: „Правда држи земљу и градове“; „Блажена вечера с правдом стечена“; „Што је право и Богу је драго“ и сл. Вршњаци.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

У соби нема ничега. Доручкује млаку кока-колу, руча виршле, вечера сендвич после диско-клуба, где покушава да игра, личећи при том на дресираног медведа.

И због чега? Да бисмо вратили вечере на којима смо били и тако отворили нови круг вечера, које ћемо поново морати да враћамо...

Али он је ипак окретао педале из све снаге, само да некако побегне од сличних људи, сличних станова, вечера по тачно утврђеном редоследу… Било је већ три сата ујутру, а он је усред хаоса који су иза себе оставили гости и даље

калдрме била превучена танка опна асфалта — да опростите на изразу, код нас у граду се не гледа баш најбоље кад жена вечера сама у кафани.

Та позна, усамљеничка вечера у јединој отвореној кафани јединог месног хотела, у ствари, обичног свратишта с три собе на једином спрату, била је

Матавуљ, Симо - УСКОК

Милица држаше братанића. Кнез, раздраган, обазрије се и гракну: — А-ну! А-ну! Види их само! А вечера! Ђаво ви вечеру позобао! Мислите ли да се ријечима и здравицама може глад утолити! А, бабо!

Женске бјеху ућутале и слушаху такође пажљиво. Јанку се чинило да сања. Осим свију чуда, које бјеше доживио тога вечера, њему се учини да су се ти људи пред његовим очима одједном преобразили.

Тога вечера, преко обичаја, бјеше озбиљан, јер иначе главни му посао бјеше да шалом и досјетком разговори и разведри сјетног владик

Онда се опет промијени вријеме. Једнога вечера дуну бјелојуг, а до дана растопи сав снијег. Кад сунце грану, Цетињско поље бјеше право језеро; али након два дана

Свакога јутра устајаше с надањем; цио дан провођаше у томе; свакога вечера, кад би Бајица поштоноша испразнио своје бисаге, дрхаташе Јанково срце, па би га спопало очајање.

Ту се вечера, преноћи и сутрадан руча, па се разилазе. Ето ти! — Много церемонија! — рече Јанко за себе, па запита гласно: — Шта

Тако је трајало до уочи Видовдана. Тога вечера кнез, мимо свој обичај, задоцни на вечеру. Његови су га дуго чекали, па се почеше бринути.

— Чак до Коложуна? — запита Рако. Кнез поче јести, на што, по обичају, сви ућуташе. Пошто вечера, кнез настави: — Поњекад саме ноге носе човјека онамо, гдје га чека напаст. Тако је било и са мном.

Милићевић, Вук - Беспуће

осећала њихову тежину; будила се са запрепашћеношћу мислећи на дан који долази: кад се не зна сат у који се руча или вечера, кад је одлазила без каве у школу, и била тако расијана цијело вријеме; кад се враћала као преплашена птица, плашљиво

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Што је она оставила за сина, то ће он добити, само сад да не добије и оно што је тата за њега спремио! Сврши се вечера.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Па је кући он отпрати, Те се онда, кâ обично, У кавану малко сврати, Па с маргера на келнера — Оде право да вечера. 76.

Симовић, Љубомир - ХАСАНАГИНИЦА

Пази шта сам ти казао. ХУСО: Можеш ли ти мени да кажеш хоће ли стићи вечера? То ти мени кажи! МУСА: Па ето видиш, и то је неки знак! Ни храна не стиже редовно! Шта то значи?

СУЉО: Погледај, дина ти, опет упалио прозор! Можда се сетио, па усто да нареди да се донесе вечера? А? (Светлост у логору се потпуно гаси; истовремено, пали се у Хасанагиној соби, у коју улазе, разговарајући, Јусуф и

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

није давала да ме зову бојећи се, да се не „пометем“ од учења; како ме је, кад је почела да губи језик и свест, овог вечера, док сам ја путовао, звала: „Којо, Којо, хајде брзо“... И како је тражила моју слику, гледала дуго, дуго и плакала!

Она је била полила двориште, прострла постељу и изнела у тепсији вечеру. Али, ко ће да једе! Пред нама тепсија, вечера недирнута. Месец сија као растопљено олово. Сенке велике, мрке, таласају се и шире.

А она? Недељу дана како не седа да руча или вечера. Цела је кућа на њој. Нико воде да јој донесе, а камо ли што друго помогне. Растргла се од посла.

Пада и греје, греје срце. Ево: Јесен дошла. Магла пада. Слана се већ с вечера хвата. Сутра је св. Арханђел Михаило, коме се не кува пшеница, јер је још жив. Слави мој теча Јован. Стара је то кућа.

Жене сав хлеб пред собом, штрпкајући, поједу и засите се чекајући док дође здравица „за слатку вечеру“ и онда вечера. Дође и она. Вечерамо. Чује се како кашике звече и пуцају вилице. Пред сваким „сатлик“ вина.

Оне не могу да чекају. Дуга им вечера, а пре вечере да уђу овамо где су сви старији стид је. Чича Масе одовуд их дира, смеје им се.

да оне чују, тужи се како „од девојака, а нарочито од младих жена (а он се скоро био оженио) не може човек рахат да вечера“. А оне опет отуда, из кујне одговарају му: како „они, мужи, не могу да се наједу и напију; сав им век у то...

— На здравље и слатка вам вечера! — поздравља их и одлази на супротну страну, доле, у дно собе. Око ње се остале девојке и младе начетају, згуре, а она

слала му је бошчалук, и где год би се с њиме нашла, она би се шалила слободно, умиљавала му се, тепала му као брату. Вечера је при крају. Почеше опет здравице. Софра већ мокра од вина, умрљана од јела и пуна костију.

слушајући вреву и жагор из комшијских дворишта и материно ситно, старачко пословање у кујни, чекала би док буде готова вечера и док је мајка, пошто све унесе код не у собу и постави софру, не позове: — ’Ајде, да вечерамо!

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

собом чува драги камен тај у седам боја што се прелива и свака боја једну каже страст: тај глум се зове: тајна вечера, јунак је бог у лицу човека, гледачи су му цели бели свет, ненагледану гледећ појаву де човечији сагорева лик од

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Кад Стојша тако вечера, рече му сестра: — Сад ће пасти буздован пред кућу чак из другога хатара да се зна да иде змај.

Кад Стојша тако вечера рече му сестра: — Сад ће пасти буздовон пред кућу чак из трећега хатара, то је знак да иде змај.

софру турише једно ведро с вареним млеком, принеше ложице, и ту поседаше сви, па и сиромаха понудише да и он са њима вечера за том софром. На другу софру турише четири ведра са вареним млеком.

“ Рече им да ће ту ноћити, и док он спава да га чувају. Затим се скиде с магарца, веза га да пасе, а сам сједе да вечера. Послије вечере метну један пањић под главу а марамом покри главу, и леже да спава.

„Овде ваља да је какво весеље или слава“, па пође унутра; кад он унутра, а то на ватри велики казан, кува се у њему вечера, а поред ватре седи домаћин. Човек онај ушавши у кућу назове домаћину: — Добар вече!

и видети: у двору као да је царевина, ту су слуге и слушкиње, све се ужурбало, а Усуд седи сам за готовом софром па вечера. Кад човек то види, седне и он за софру па стане вечерати. После вечере легне Усуд спавати, легне и он.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

честито ни сели, приђе нам један келнерски геније, кораком чувара светих тајни, одмери нас и процеди: „Овде се само вечера!“ — баш као да смо наумили да доручкујемо у девет навече.

исцрпљену до првог ресторана, одбила бих, на часну реч, да било шта окусим после келнерске реченице: „Овде се само вечера!“ Толико да знате! Погледамо наоколо — чувена боемска кафана „Три шешира“ распадала се од песника.

Тако почиње период анти-клопе, систем Матхаузен. Као прво: бакуту исфуравају из ливинг-кујне. Укида се вечера, преполовљава ручак, а за доручак само неко камење од препечене пање и чај без шећера.

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

Ми тек треба да вам је спремимо. — Онда није ни потребно да је гледам. Главно је да имам где да преноћим. Када се вечера код вас? — Кад год хоћете. Обично једемо у осам. Шта да вам спремимо за вечеру? — Оно што обично спремате за себе.

Уђе деран што послужује у кафани: — Госпођице, вечера само што није готова а мале Ферере нигде нема. Нисте је видели? Госпођа Марија се уплашила.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

МОЛИТВА 35 ГОВОР КНЕЖЕВ УОЧИ БИТКЕ 37 РАЗГОВОР НА БОЈНОМ ПОЉУ 39 КЋИ КНЕЖЕВА ВЕЗЕ 41 ПОСЕЧЕН КНЕЗ СЕ СЕЋА 43 КНЕЖЕВА ВЕЧЕРА 45 ОПЛАКИВАЊЕ СМЕДЕРЕВА 47 БАЛКАНСКИ ПУТОПИС 49 ПОЧЕТАК ПЕСМЕ 51 ГЛАС ПОД КАМЕНОМ 53 ПУТНИК 55 ЧОВЕК У САМОТНОЈ

КНЕЖЕВА ВЕЧЕРА Рибе су велике на трпези, по крљуштима поља и пропланци и језера у црвеним очима, — зар тако наша земља изгледа

Или су коначно и бескрај равноправни потпуно, и без значења. Вечера тајна На столу хлеб и мамац један тамно црвен отпи ову чашу док се о крвништву прича Хлеб је упреден у

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Изгледа, за њих је смрт исто тако свакидашњи догађај као и ручак и вечера. А од њих се ништа више и не тражи, него да погину. Да ли ће то бити данас или сутра, за то се много не брину.

— говоре војници. Сутон се спустио. Командир нареди да се донесе вечера за војнике. Тада наиђе ордонанс из дивизиона.

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

И нашто овако живети?... Зар је ово живот!... Она би, без сумње, још онога кобног вечера, вођена својом плаховитом нарављу, учинила какво зло или себи или другоме. Али она се још надала...

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

ОБРЕДНЕ И ОБИЧАЈНЕ ПЕСМЕ КОЛЕДАРСКЕ 13. Добар вече, коледо! домаћине, коледо! Затекосмо, где вечера, На трпези вино пије, Твој говедар код говеда; Краве ти се истелиле, Све волове витороге; Кобиле се иждребиле,

Три године с клети Турци, А четири с црни Угри. Каде Виде с војске дође, Седе Виде да вечера. Стаде громот, стаде тропот Око двора Видојева.

“ 103. Преле су преље с вечера. Која је више напрела? Мајкина Ружа највише; Стигла је вала до цара, Посла јој царе повесмо: “Нај теби, Ружо,

Другу дајте мојој вјерној љуби, Нек купује сребрну кашику, Нек вечера, нек мене не чека, Јер ме нигда дочекати неће!

А ти пиле питето! 248. Синоћ мома доведена, Мало вечера, Мало вечера: Једну тицу препелицу, Тицу господску, Тицу господску.

А ти пиле питето! 248. Синоћ мома доведена, Мало вечера, Мало вечера: Једну тицу препелицу, Тицу господску, Тицу господску.

Синоћ мома доведена, Мало вечера, Мало вечера: Двије тице јаребице, Једну тицу препелицу, Тицу господску, Тицу господску.

Синоћ мома доведена, Мало вечера, Мало вечера: Двије тице јаребице, Једну тицу препелицу, Тицу господску, Тицу господску.

Синоћ мома доведена, Мало вечера, Мало вечера: Четир’ патке, три голуба, Двије тице јаребице, Једну тицу препелицу, Тицу господску, Тицу

Синоћ мома доведена, Мало вечера, Мало вечера: Четир’ патке, три голуба, Двије тице јаребице, Једну тицу препелицу, Тицу господску, Тицу господску.

Синоћ мома доведена, Мало вечера, Мало вечера: Шест овнова, пет гусака, Четир’ патке, три голуба, Двије тице јаребице, Једну тицу препелицу, Тицу

Синоћ мома доведена, Мало вечера, Мало вечера: Шест овнова, пет гусака, Четир’ патке, три голуба, Двије тице јаребице, Једну тицу препелицу, Тицу господску,

Симовић, Љубомир - ПУТУЈУЋЕ ПОЗОРИШТЕ ШОПАЛОВИЋ

) СИМКА: Ово би се, за невољу, могло назвати чак и ручком! ЈЕЛИСАВЕТА: Ово је неком и доручак, и ручак, и вечера! СОФИЈА: И то за последњих неколико дана! СИМКА: Шта кажете? ЈЕЛИСАВЕТА: Кажем да сјајно мирише!

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

добро испава, грађанин се умије и иде у шетњу, па онда у механу и, кад дође време вечери, долази право својој кући те вечера, а после вечере легне у постељу и спава.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Они је и не осете кад наступи, они је се и не сећају тог вечера. Све је заузето оним што га окружава, заборављено је све остало...

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

У томе стиже и вечера. Гизела донесе јела: капаму, кајгану, хладно јагњеће и сир. Поседаше сви. Ћир Ђорђе, Гизела, учитељ и Мића »Официр«.

Један ужас, да човек заплаче! И то је Срета све овога вечера сазнао и, слушајући то, вечера му је формално пресела, пошто је он био од оних што једу да живе.

Један ужас, да човек заплаче! И то је Срета све овога вечера сазнао и, слушајући то, вечера му је формално пресела, пошто је он био од оних што једу да живе.

задржао сам вас подуже овде још и стога што се све оно што у овој причици следује ујдурисало овде, и то баш овога вечера. — »Не, нећу вас оставити, добри људи!« — мишљаше Срета идући дома. — »Напред!

— вели Срета. — ’Ајде, сутра ћу одмах до њега, да се споразумемо. А за данас је доста! Старије је јутро од вечера! — рече па баци цигару и извали се у кревет. Мало после захрка и он и заспа као окупан; заспа сном праведника.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

СУНЦЕ 218 ПРВИ ПРОЛЕЋНИ ДАН 219 КАКО У ЕВРОПУ ДОЛАЗИ ПРОЛЕЋЕ 220 ШТА СУНЦЕ РУЧА 222 ШТА СУНЦЕ ВЕЧЕРА 223 ШТА СУНЦЕ ПУШИ 224 КАКО ДОЛАЗИ МРАК 226 ВЕТРОВИТО ЈУТРО 227 МУЊА 228 ПРИБЛИЖАВАЊЕ ОЛУЈЕ 229 ОЛУЈА 230 ХРАСТ КРАЈ

— А у њему синоћ скуван паприкаш, Докупе хлеба, празилука, кафе, мало шећера, И то им је доручак, и ручак, и вечера!

) У пустим улицама, после тога, Нигде се не чује Људска нога. ШТА СУНЦЕ ВЕЧЕРА Када се сенке издуже, истање, Шта сунце вечера? — друго је питање. Јесте ли видели запад пред вече, како пљушти?

ШТА СУНЦЕ ВЕЧЕРА Када се сенке издуже, истање, Шта сунце вечера? — друго је питање. Јесте ли видели запад пред вече, како пљушти? (Тада се стари људи сећају ратова и буна).

Док душа плива кроз надахнуће, Мајчин глас прекида њена стремљења: „Овамо, док је јело јоште вруће! За сто! Вечера чека спремљена! О да, грдне неподударности Између маштања и стварности!

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Као и пре, када је био нежењен, морало се њему исто тако горе, одвојено, носити, и ручак и вечера. Ретко је силазио међу њих, | још ређе се са њима разговарао а камо ли да је хтео штогод по кући да види, надгледа.

Магда вечито у свађи са чивчијама и слугама, што јој не доносе како треба из села масло, сир и пилиће, да се вечера не задоцни.

и она да ради, да гледа како ће и што више дограбити да поједе, а да од укућана ко не примети; па онда добро да руча, вечера, и то слатко, облапорно, да би после вечере једва дочекала кад ће лећи у меку постељу, у коју ће се од умора готово

Загреје се, зарадује. Сва се унесе у посао. Целог дана не дижући главе ради. Мати једва би је одвајала, да руча и вечера.

је на пресавијеном јастуку, а, с десне стране, ефенди Мита са испред њих постављеном софром, пуном не јела (пошто ће вечера после доћи, после „пијења“ Софкиног) него мезета: ђаконија, гурабија и слаткиша.

И то тобож због посла, трчкарања по кући, а највише и због тога што су знале да за сада, овога вечера, неће долазити ниједан странац, туђ ,човек, већ ће све бити њихни, из родбине, и, немајући од кога онда да се крију,

Само је са првима, па је одмах заједно са њима и он засео за софру. И после једва настаде и вечера, и то вечера одуговлачена, тешка, са свима могућим здравицама, чорбама и зачинима и тек једва у неко доба ако се пређе

Само је са првима, па је одмах заједно са њима и он засео за софру. И после једва настаде и вечера, и то вечера одуговлачена, тешка, са свима могућим здравицама, чорбама и зачинима и тек једва у неко доба ако се пређе на само

Цигани се ређали. Морали једни друге да одмењују. А „слатка“ велика вечера никако да почне. Једнако су горели и трештали огњеви по кујни, испред куће, и око куће, и чак овамо око штала, где је

то је почело Софку да ужасава, пуни језом и страхом, јер јој тада би сасвим јасно да је ова свадба, ова њихова слатка вечера у ноћи, и оно једнако тражење да је тамо капија што више затворена, што јаче замандаљена, да би они овамо били

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

„Спи!“ рече Стана. „Е онда вечерајмо, па ћемо!“ понови опет видар. Вечера је мало трајала, нити ико ријечи проговори.

Донио је Озринић. Бјеше му тамо остала!“ „Живни, дијете моје, живни да постављамо. Вријеме је већ, мним, да се вечера— Милица!... камо је камо људи... Ђе је Милун?“ „Тамо су сви, и мали ће бити с њима.

“ рече сердар, показујући главом на одају, у којој је Јанко пријед рањен лежао и која сад бјеше празна. „Богме је вечера готова“ одговори Јока. „Има оно мало меса, што сам за Јанка зготовила; он га исто неће.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Сваком своја невоља. — У невољи нема погодбе. — Свак’ је тузи и невољи дужан. — Гдје невоља руча, ту и туга вечера. — Туђа рана не боли. — Пало дрво, готова клада. — Ком кућа гори, тај буну прави. — Грм у нужди бедем.

— Док се старјешина освијести, кући се занесвијести. — С главе риба смрди. — Старије јутро од вечера. — Тешко глави кад реп заповједа. — Ко за репом пође, тај у трње дође. — Гдје нема мачке миши господаре.

— Боље је поштено сакрити, него рђаво приказати. — У лажи је (су) плитко дно (кратке ноге). — Где лаж руча, не вечера. — Лаж добро руча, али зло вечера. — Ако лаж и омркне, али не осване. — Увече триста, ујутру ништа.

— У лажи је (су) плитко дно (кратке ноге). — Где лаж руча, не вечера. — Лаж добро руча, али зло вечера. — Ако лаж и омркне, али не осване. — Увече триста, ујутру ништа.

— Боља је мршава погодба, него претила (дебела) правда. — Благословена (слатка је) вечера с правдом стечена. — Није ми жао на мали део, већ на криви. — Тешка је незаслужена казна.

— С кијем је срећа, и мрав му помага. — Човек може сироти стати на скут, али не може на срећу. — Где срећа вечера, несрећа руча и вечера. — Где је срећа ту је и несрећа; где несрећа ту и среће има.

— Човек може сироти стати на скут, али не може на срећу. — Где срећа вечера, несрећа руча и вечера. — Где је срећа ту је и несрећа; где несрећа ту и среће има. — Многима срећа на велику несрећу служи.

3 Питало Циганче мајку: — Који је дан најдуљи у години? — Они кад се чека вечера без ручка. 4 Питали Циганина: — Зашто ти је у жене пунана торба? — Зато што јој је црн образ.

Паде мува на међеда, није ништа било, наудила колико чела на брусу, рогобере вечера, уговор постеља; није постеља за злу жену, но за добра човјека.

2 Ташун, ташун, танана И свилена марама, У марами шећера, Да ми дете вечера. 3 Тапши, тапши танана И свилена марама — Расте гача погача. 3.

Да мој драги болује, Да му носим понуде: Од комарца ребарца, Од мушице душице, Једну коцку шећера, Да мој драги вечера; У решету ракије, Да се драги налије. 4 Цуцу, роде па роде, Ујак бере јагоде.

10. Мома која мало вечера Синоћ мома доведена Мало вечера, Мало вечера: Једну тицу препелицу, Тицу господску, Тицу господску.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

138. У соби напето, у кући раздрто. 139. У шта је срце пртено. 140. У шта су два грла, једна шија. 141. Цар вечера, буздован му игра. 142. Царевић воду пије, копље му се врти. 143.

” Кад Стојша тако вечера, рече му сестра: „Сад ће змај бацити буздован пред кућу да се зна да иде кући.” Тек што она то рече, а буздован зауји

” Кад Стојша тако вечера, рече му сестра: „Сад ће пасти буздован пред кућу чак из другога хатара, да се зна да иде змај.

” Кад Стојша тако вечера, рече му сестра: „Сад ће пасти буздован пред кућу чак из трећега хатара, то је знак да иде змај.

„Овде ваља да је како весеље или слава,” па пође унутра; кад он унутра, а то на ватри велики казан, кува се у њему вечера, а поред ватре седи домаћин. Човек онај ушавши у кућу, назове домаћину: „Добар вече!

и видети: у двору као да је царевина, ту су слуге и слушкиње, све се ужурбало, а Усуд седи сам за готовом софром па вечера. Кад човек то види, седне и он за софру па стане вечерати. После вечере легне Усуд спавати, легне и он.

А кад би испред вечера, рече баба краљеву сину: „Прву звијезду кад угледаш, извади ту траву из њедара и реци: дај ми Боже прстен.

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

А на вечеру, ако ко жели да вечера, те заостане дуже на молитви, и у том случају да потпадне под исту осуду као онај ко је закаснио на обед; да се и он

Симовић, Љубомир - ЧУДО У ШАРГАНУ

Теби ћу ја да наспем! МИЛЕ: Чу ли је, леба ти? Комплет вечера за шаку глиста и мува! Је л она блесава? СТАВРА: Није жена блесава, него варује!

Брља по оној вечери, несретник, једе пасуљ, а пасуљ њега једе. Ако има нешто јадније од човека који вечера сам... АНЂЕЛКО: Ниси ти толико на крај срца. ИКОНИЈА: Говорим за твоје добро, ја сам моје прегурала.

СТАВРА: (Полако спусти новине и преко њих погледа у Вилотијаевића. Затамњење.) В СЛИКА (Кафана. Вилотијевић седи и вечера, стално погледајући напоље. Иконија пред шанком, Цмиља иза шанка. Ставра сам за столом, на који је спустио новине.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Ника узме моју торбу с нашим кошуљама, мојим катихисисом и часловцем и с| хлебом који смо јоште с вечера спремили, пак изиђе из града, почем ми каже гди ће ме чекати, а ја пођем у мајсторов конак, да кажем слушкињи да ми

Рекне нам да чекамо вечера, кад људи дођу с поља, да ће нам наћи кога ко ће нас за два или три марјаша превести. Но, откуд нама три марјаша?

верховнејши — врховни, најглавнији верху — о весма — веома, врло вестиарије — чувар одела ветрењак — ветропир вечера духовна — црквена књига вешт — ствар взаиман, взајмни — узајаман, узајамни взор — поглед, узор вид — изглед, облик

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

А Кушмељ и Осињача зебли су у срцу да им се надање неће обистинити. О томе су сваког вечера говорили, а увијек једно те једно.

Он се обрну да види ко то свира, кад али Тетка сједи испред цијеви и решета главом. Вечера прође истијем редом као и ручак. Другови га и не гледаху, а камоли да би га задиркивали.

Поред свега тога кукавац се не пожали, него се отимао болести и посрћући ходио. Али једног вечера, смркло се увелике, а Чмањак не јави стоку кући. Тада отац отиде да га тражи и нађе га несвјесна.

Не бојати се мртвога Шкоранице, него га још чикати! Другога вечера пошто стиже писмо Пињатино, сјели фратри да вечерају. Бујас за налоњом поче да чати живот светитеља чији је дан.

Разумије се да су тога истога вечера дознали и фратри, сваки од свог ђака. Сутрадан, послије благослова, окупише се сви у покојникову собу, гдје се чатило

Бобан је запињао вршке свакога вечера, те прије митио чобане да му их пред зору ваде, а сад је то Букар чинио; ако изнесе који мренић, допао би га један или

„Камо те, Букару!“ — „Ја? Је ли? Ево ме, ја! Пушти ме, вире ти, да испијем по луле! — одговарао је обично. Једнога вечера засијала мјесечина кроз омеч, би рекао прољетња је ноћ! Духовници попосидјели мало у старој мађупници, пак се разиђоше.

— Ма, убија и’ бог, како су имали вримена да се играју! — чуди се он. — По свој прилици ушли још с вечера. И није и’ било мало. Једни су чистили овдинак, а други чували на возу, докле смо ми јегленисали у мађупници.

то красан дјечко, здрав као јабука, милокрвна лица, кога због његових опуначких образа крстише одмах именом „Бутре“. Вечера је прошла истијем начином као и ручак. Мачак је опет „штија житије“, па сједе с њима.

Пошто је стриц дању спавао по два-три часа, а ноћу готово нимало, то би тек с вечера почеле муке Бакоњине. Вра би најприје за дуго слушао клопотање и куцкање часовника, па би легао потрбушке, а Бакоња га

подне ђаци би се опет скупили у „скулетину“, да лешкаре до вечерњих звона; вечерња би се брзо свршила као за опкладу; вечера је увијек била лоше зготовљена, јер у опћој чами и шјор-Грго почео тражити утјехе у чашици, „што јест грих, али јопет

Тога је вечера ипак одјекнуло због њега доста удараца по невјестама — па иако под сасвим другијем изговором. Тако је трајало за

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

Слутња му се згусну у страх. Припали и другу цигару. Никад овако. У овој соби, у којој се само једанпут у години вечера, кад Вукашин дође. Поглед му се пободе у гутицу између његових размакнутих и густих обрва. Љут је. Зашто?

И на дан моје свадбе отац је био у воденици. Како му нисмо однели ручак, дошао је увече да вечера. Из мрака се увукао у оџаклију, сео у ћошак и затражио вечеру. ’Је ли ова Аћимова млада?’ питао је жене.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

Али ако је отмено да другима свирају музичари за време свечаних вечера, што не би и њему свирали? Запрепастио га је и разочарао изглед малих свирача. — Па, то нису свирачи! — узвикнуо је.

Затим отпоче ручак, па вечера, а цар Жуто Ухо, заборавивши да је то већ једном наредио, рече: — Па, покажите шта знате!

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

В. Илић ЦВИИ ДРУГУ Сто је припремљен давно, и мирта, и мајске руже; На столу амфора блиста, и скромна вечера с њом. На празник светлога Маја похитај, љубазни друже, У овај мирни дом.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Онда му још рече: „Пре но што сунце зађе, биће наша вечера припремљена као што треба и као што само може бити. У то доба послаћу ова два моја роба са једном носиљком и са

Једног пролетњег вечера, када је у башти фиолозофа, како су атењани називали Платонову школу, седео са својим младим пријатељима и уживао у

„Па добро, Марко. Послужи њима сву нашу братију; рибе су и онако право посно јело“. Вечера, како ју је поручио опат Бонифације, била је спремљена као што треба, а исто тако и поједена: од риба и петла остадоше

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Крупне пахуљице падале су у млазевима по дрвећу и нама и засути њима ми смо изгледали некако чудно чисти тога вечера кад је снежна белина била сакрила и сву ону ружноћу београдских страћара које су у нашим очима одједанпут постале

моје речи, истући ћу на мртво име крезубог студента, само ако се буде тамо затекао; тога подсмевала према коме од оног вечера осећам несавладљиву одвратност. Биће русваја. Јест, једино чекам да се снајка мало смири.

— Порав... — Циде. — Циминајца. — Држ'се, држ'се, Секула — парирају шегрти. Све тако до вечера кад освоји ладовина, и зјапе прозори као отворена огромна уста, или промаја лепрша завесе као исплажене језике.

Онда капетан Фикус објављује да је готова вечера и прича шта је све видео у трећем павиљону за операције: — Студенту Ђури, добровољцу из Задра, одсекли десну ногу

Тако га је некако благо, меко и људски (четвртог дана) ословио исти онај цивилни полицајац, чије је лице угледао оног вечера према малој, џепној електричној лампи кад је изговорио ону страшну заповест „на посао“, а сад наредио да се обојици

ВАСКРСЕЊЕ 1 Онога вечера, уочи великог празника, кад је мала госпођа Леђенски сама и узбуђена излазила из кина где је гледала „Васкрсење“,

“ 2 Кад се господин Леђенски, неколико дана доцније, једног лепог и благог вечера пуног месечине, вратио сасвим касно кући, госпођа Леђенски преко обичаја, још није била стигла. Њему силно одлакну.

Наиван, добри мој, тек доцније открио сам ја зашто је она одбила мој позив. Као и ја овога вечера о руском балу, тако је и она желела да без мене буде на дворском, за који се увелико и потајно од мене одавно

ал какав разум, он је мене сасвим био напустио. Ја сам већ био појурио у суноврат и од оног вечера никакве везе, никаквог смисла нигде и ни у чему нисам могао да пронађем.

И кад то учини она ишчезе, заиста, као нешто сасвим неживо и нестварно. Тога вечера и даље, сви су мислили, сви су чак били убеђени, да сам ја жалио изгубљени новац и то није било нимало симпатично, али

Он је ћутао и тиме признавао своју кривицу. Ћутао је чак и овога вечера кад је његово име у неколико махова споменуто...

али и неподељени утисак: да се Лепир Алекса, који је улогу Обилића држао у својим рукама, неће и не може овога вечера лако извући, пошто се у самом почетку и при првим речима тако био замучио и тако немогуће стао кидати и замуцкивати,

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Ту је то чак строже него у правој стварности. Јер, у животу, глумац, на примјер, може да вечера или да не вечера, а ако има да отпутује, ипак се може десити да не отпутује.

Ту је то чак строже него у правој стварности. Јер, у животу, глумац, на примјер, може да вечера или да не вечера, а ако има да отпутује, ипак се може десити да не отпутује.

сасвим поуздано знам да би глумац, макар да три дана није ништа јео, радије у стварности остао без вечере него да не вечера у представи ако тамо стоји да мора вечерати.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Чекала је три вечера узалуд. Четвртог вечера, око поноћи, узнемири се стока. Овце пођоше и окретоше главе низа страну.

Чекала је три вечера узалуд. Четвртог вечера, око поноћи, узнемири се стока. Овце пођоше и окретоше главе низа страну.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

софру турише једно ведро с вареним млеком, принеше ложице, и ту поседаше сви, па и сиромаха понудише да и он са њима вечера за том софром. На другу софру турише четири ведра са вареним млеком.

— Не брини се ти, господару, са мном, нећу ја гладан остати, једи ти. Пошто везировић вечера и још се мало проразговараше, леже те заспа, а слуга се измаче те сједе међу товаре и стаде мотрити.

Везировић слеже раменима, те отоварише. Кириџије одведоше коње да пасу, а везировић отклања акшам, те вечера. Зове он слугу да с њиме једе, али он неће, те неће.

Везировић пристаде, те ту заноћише, па пошто вечера, леже да спава, а слуга оста чувајући. Када би око поноћи, замути се језеро, а из језера скочи аждаха па пође пут

Кад он унутра, а то на ватри велики казан, кува се у њему вечера, а поред ватре седи домаћин. Човек онај, ушавши у кућу, назове домаћину: „Добар вече!

и видети: у двору као да је царевина, ту су слуге и слушкиње, све се ужурбало, а усуд седи сам за готовом софром па вечера. Кад човек то види, седне и он за софру па стане вечерати. После вечере легне усуд спавати, легне и он.

Он дакле сад уђе с кочијом у авлију, па стане, те уђе у кућу и заиште вечеру, а кад вечера, отиде па леже у кочију спавати.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Први утисак о једној америчкој фарми био је тмуран. Међутим, у заједничкој трпезарији, где је послужена вечера, све је било уредно и пријатно, а вечера ми је била налик на празнички обед.

Међутим, у заједничкој трпезарији, где је послужена вечера, све је било уредно и пријатно, а вечера ми је била налик на празнички обед. То ме је мало помирило са судбином на америчком салашу.

Ћипико, Иво - Приповетке

Цвета узе торбу и пођоше. С вечера их господар настани у кућици на крају дворишта. На тлеху, по учеоцима, разбацана је слама и стручје бухача и два стара

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Тога опет, двадесетога вечера по Милојеву турчењу, Богдана бејаше остала сама са синчићем у кући. Суседи су већ рачунали да јој је бол мало одуминуо

спава, те га мајка положи иза огњишта, па ни речи не говорећи испече мужу каву, једну и другу, и постави му совру да вечера. Али се утом нешто присети: — Пићеш мало ракије? — Што да не, ако је Бог дао, Богдана!... То ми закон не забрањује...

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

»Невен« 1882. ПРИМОРКИЊА (Уз слику) Сваког јутра и вечера, После сна и рада, На обали морској чека Приморкиња млада.

Краков, Станислав - КРИЛА

Потом је опрао хладном водом ноге, и опет легао у кревет са даскалицом. Потом је одједном зажмурео и захркао. Тога вечера је пио много вина. у оближњој кући благајник је срдито шикао, јер му се цифре нису поклапале.

— Ах, цомме ил еѕт гентіл вотре цамараде... причала му је истога вечера. И тога су вечера делили липов теј као и увек из дугих бокала, које је носио мали Анамит болиничар.

— Ах, цомме ил еѕт гентіл вотре цамараде... причала му је истога вечера. И тога су вечера делили липов теј као и увек из дугих бокала, које је носио мали Анамит болиничар. Пуковник Веља је протествовао.

Људи су непрестано умирали. Сваког јутра и вечера су закопали неког. Потпоручник Матић, студент са плавом брадом, бојао се смрти, али је ипак ноћу погурен блудио дуж

Све је било тужно, досадно и празно. Душко је решио да се тог вечера опије код ”Одеона”. XВИ — Но, шта, не треба се толико жалостити... Гарон, још два... аИл рігхт...

Био је у маломе хотелу иза Отоманске банке. Тада је Митфорд одводио Ивету са собом. Сваког другог вечера је Митфорд ноћивао у логору Тумулусу, и остављао Душка и Ивету у њеноме стану.

Петровић, Растко - АФРИКА

Он прима путнике али их више не искрцава све до краја карантина. Петнаестог вечера од оног када сам се укрцао у Марсељу посетио ме је Вуије, да ми каже да је гром који је ударио пре неку ноћи погодио у

Враћање кроз поља пуна зричка крај чопора мајушне говеди. Аперитив, лед. На јутро Бадњег вечера чекам на пошти иза три дуга реда.

И после, то су људи од изврсне грађе коју су опробале многе олује. Вечера је читава гозба од урођеничких производа са саване и европских конзерви.

Ни најбољом вољом нисам се могао отарасити извесне грозе од њега. Тога вечера белци у Боакеу имали су нешто да прославе. Ја сам позвао Швајцарца и Н–а да вечерају са мном у „бифеу“ где сам одсео.

Ми смо хтели да и сваки од наших црних носача добро вечера. Они су великом већином већ сви спавали. Остали, лежећи, мирно гледају испред себе, тужни што морају и даље.

Затим се на платформи види куваров деран сав у облаку од перја. Вечера траје сатима и врло је весела. Када се потом леже у постеље, одвојене само завесицом, ова се јасно затеже на чврстим

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Уз то још страже јављају да с те стране једнако чују брујање и кретање у турској војсци: с вечера су се чули прво одјеци вечерње молитве: »Алах ил алах«, затим песме, свирка, весела граја, а доцније тутњава од

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Понављам и ја оно што је рекао господин управник: у вароши можете остати до седам часова, вечера је у осам, спавање у девет и по. Чули сте, и квит! Ја ћу својим примером претходити. Сад можете бити вољно.

У први сумрак стигли су у трупну комору. Капетан Радослав спремио се да вечера и прао руке. Сто је био постављен. — Откуда ви у ово доба? — говорио је, бришући руке. — Здраво, здраво!

„Бре, какав си... Слушај, одмах да си набавио одело. Овај свет полаже много на спољашност.“ Још истога вечера одвео ме је једноме кројачу, код кога сам наручио одело. Речено ми је да ће бити готово сутра навече.

— Шта имам још о ној да вам причам. То је био „текући посао“ још првог вечера. — Тако, брате, кажи да и нама мало лакне! — смеје се Војин.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Није видно срећу и није сласт ту уживао, Сатани само предан Шварц нађе паклени прах... Бегао веселу зору и црвêн вечера ведрог, Затворен у ноћи ћелије црне, јадан Предаде се сатани — сам паде жертва —, ал’ оста Грабљивом човеку,

дично, Па је кући он отпрати, Те се онда, ка обично, у кавану малко сврати; Па с маргера на келнера — Оде право да вечера. А како су изгледале канапе (па и новосадске) у ово доба, писао је најпоузданије Ј. Игњатовић.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

И док први пут за девет година Бећир-ага са женом мирно вечера и распреда о радосном сазнању да се најзад ослободио хајдука који му је толико додијавао, млади напасник прислушкује

Станковић, Борисав - ГАЗДА МЛАДЕН

На слави, имендану и даље била вечера, гозба. Али не као пре. Тај потрес, посрнуће, које се тако јако крило, баш на тим гозбама, вечерама, међу најужим

Да не седи узалудан, да штогод не сломи док се не вечера, натерали га да пише, учи. Његово округло, доста здраво лице види се нагнуто над таблом, а чује се како по њој шкрипи

Био је нежан, буцмаст, а Младен је, онако црњи, кошчатији, више личио на оца. После, кад је готова вечера, млађи брат му оставља таблу и писаљку и, чисто стењући и вукући, уноси софру и поставља.

За њим онда мајка доноси јело: — Хајд̓ да се вечера! — вели, и као некад, тако исто и сад, узима леген, ибрик воде, пешкир и пред бабу носи и посипа је.

у њему, кад дође ручак, да опет онако умерено, тихо, једе, увече тако исто, у исти час да затвори дућан, оде кући, вечера, легне.

А нарочито кад он горе, на чардаку, већ и вечера и, по обичају, баба му донесе и оно друго стакло и остане да седи код њега, чекајући да се донесе кава, да и она с њим

Дарови били су први. Невести читава низа од дубли. А већ спремање јела, пића, вечера. И, кад увече, у суботу, уочи свадбе, пошто дочека све позване, прве домаћине из маале, вароши, пошто их, изљубивши се

Сада ће доћи! А то је и опомена да све: вечера, постеље, свеће, све буде спремно да, уморан дошав из чаршије, Младен, ништа не чека, ништа га не наљути.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

л. по длановима, табанима, прсима, испод мишке, нарочито о покладама, или на Младенце, или Бадњег вечера (ЖСС, 183; 326; ГЗМ, б, 1894, 662; 671; ЗНЖОЈС, 7, 1902, 139; 140; СЕЗ, 13, 1909, 400; 445; СЕЗ, 40, 45; 83 Беговић,

Ј. се употребљава у манипулацијама при скидању чини (Беговић, 253). Од Бадњег вечера до Нове године чобанин, у Херцеговини, гони стадо ј. прутом (ГЗМ, 6, 1894, 380). На ј. изводи се живи огањ (С.

и то тако да му глава дође под јасенак; с друге стране јасенка метне се суд с медом и погачом, чаша вина и чаша воде (»вечера вили«), и упали се воштаница.

је обавезно јело на бадњиданској вечери: кад се на огњиште наложи бадњак, стави се на њега кашика пасуља — као његова »вечера« (ГЕМ, 22—23, 1960, 151, Петрово село); пре вечере свако од укућана поједе мало белог лука и пасуља (ГЕМ, 27, 1974,

као с личношћу: у Петровом Селу, кад се б. стави на огњиште, даје му се да »вечера« (тј. стави се на њега кашика пасуља и преспе се вином) (ГЕМ, 22—23, 1960, 150 ид); у Јадру домаћин љуби б.

Ћипико, Иво - Пауци

Кад се Раде поврати, стара Смиљана извади из хамбара плећку суве овновине, већ на по оглодану, и пружи је Ради да вечера. — Пресмочи се крухом, — вели му. Али Раде неће да се ничега дохвати.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

1889. ДРУГУ Сто је припремљен давно, и мирта, и мајске руже, На столу амфора блиста и скромна вечера с њом; На празник светлога маја похитај, љубазни друже, У мирни овај дом.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Аха! Оно је онде Ликејон, где он сваког јутра и вечера држи своја предавања, шетајући се по тој својој слушаоници са својим ђацима горе доле.

И вечерас се држи таква вечера, а моје колеге већ су окупљене око бакарног казана, у којем се кува рибља чорба, пуна садржине.

- „Јохане! Вечера је на столу,“ чу он где му жена викну баш у тренутку када му његови цртежи обелоданише тај важни резултат.

Са дозволом свога управника Енкеа, одлучио је Гале да још тога вечера потражи ту нову планету. Зато је, пре свега, израчунао из података Леверијеових где ће се та планета налазити тога

Зато је, пре свега, израчунао из података Леверијеових где ће се та планета налазити тога вечера. Нашао је да ће то бити на једном одређеном месту у јату Козорога.

То је почело овако. Пре много година, седела су, једнога вечера, два пријатеља, млади један научник и један, још млађи, песник, у једној познатој београдској кавани.

Јер и они су их имали. Један од тих џинова, камаросаурус, испливао је, једног вечера, из свога језера на суво, али ту га дочека друго чудовиште, познати разбојник мегалосаурус, и зграби га за његов

Чим сам стигао у Инсбрук и онде се сместио, ја се дадох у потеру за Вегенером још истог вечера. Али, како га нисам лично познавао, није била лака ствар пронаћи га у оном мравињаку научника, који се пред вече

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

При јелу, не трпи да је прекидају, ни за што, ни за кога. То је нарочито важило за вечеру. — У економским кућама је вечера одмор, и нећу да ми се залогај хлади ни за чији ћеф, па ни за љубав.

Трже се госпа Нола: — А где је Швабин тањир? Тако. — Вечера је била кратка, али нико није ништа јео. Пред растанак, настаде један писак око госпа Ноле.

Увече је приређена, у Великој кафани, заједничка вечера наставника и матураната. Неколико младића, међу њима Павле, дошли су у прописно тамним вечерњим оделима.

— Откуда вечера сад, у јесен? — Нисмо приредили вечеру одмах после матуре; одложили смо је за сад, пред разлазак студената.

Имућни свет има додуше и одела и дрва, има и каруце, али напољу је мокрота и блато, а ветар сече. Вечера није била весела. Разиђоше се брзо. Младићи решише да оду до кафане. Професор Каленић стоји на ветру и гледа за њима.

Али, по неком мудром распремању Одгоре, умрло је друго, и опет све остало на старом реду. Суботом увече, ако је вечера мало боља, па вера у живот порасте, Сава и његова жена разговарају, много желе неки комшилук, маштају да некада

Попа, Васко - УСПРАВНА ЗЕМЉА

САВЕ 20 ШКОЛА СВЕТОГА САВЕ 21 ПУТОВАЊЕ СВЕТОГА САВЕ 22 СВЕТИ САВА НА СВОМЕ ИЗВОРУ 23 КОСОВО ПОЉЕ 24 КОСОВО ПОЉЕ 25 ВЕЧЕРА НА КОСОВУ ПОЉУ 26 КОСОВА ПЕСМА 27 БОЈ НА КОСОВУ ПОЉУ 29 ВЕНЦОНОСАЦ СА КОСОВА ПОЉА 31 БОЈОВНИЦИ СА КОСОВА

стасали до неба Служе четири црна ветра Сједињеном крвљу бојовника Поље као ниједно Над њим небо Под њим небо ВЕЧЕРА НА КОСОВУ ПОЉУ Сви седе провидни за столом И виде један другоме звезду у срцу Венцоносац им ломи и дели Њихову златну

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Разуме се да се млади дипломата користио знањем францускога језика по Олендорфу и приликом дипломатских вечера. Тако је, једном приликом, папскоме нунцију, који је седео с његове десне стране, рекао: — Једе ли ваша сестра радо

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Изнурени и изнемогли војници враћају се под шаторе и леже беспомоћно на влажној земљи. НА ДОМАКУ МОРА Али једнога вечера заиста стиже наређење да сутра будемо спремни за покрет. Запалисмо ујутру сламу и побацасмо сувишне ствари.

Ветеринар пука... И тако после толико времена, иако гладни, насмејасмо се и ми овога вечера. НА ИВИЦИ ЖИВОТА Мутно и љигаво јутро.

Војници непрестано промичу са чутурицама. Ручак и вечера дели се тачно у одређено време. Обично по вечери силазимо у кабине.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

Море: оно, оно! свуд море! Ми смо се пели уз планине А кроз грање и кроз горе Модра, Страшна - рибља - вечера. Чудо боже! огромног чуда! Речи нам звижде брже но куршуми; Боже, спаси душу нашу у прашуми!

То море светлости, боја, спектралних вечера, Наћи ћу никлог из траве при вољеном врачању Ил на леденом тлу оних младићких глечера.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

ЏЕНЕРАЛ 204 12 БАНОВИЋ СТРАХИЊА 217 13 КЛЕТВА КНЕЖЕВА (ОДЛОМАК) 251 14 ЦАР ЛАЗАР И ЦАРИЦА МИЛИЦА 253 15 КНЕЖЕВА ВЕЧЕРА 259 16 КОСАНЧИЋ ИВАН УХОДИ ТУРКЕ (ОДЛОМАК) 262 17 ПРОПАСТ ЦАРСТВА СРПСКОГА 265 18 ТРИ ДОБРА ЈУНАКА 270 19 МУСИЋ

Посебан, редак и ванредно леп пример представља поређење у облику градације, какво је оно у Кнежевој вечера где је јунаштво стављено изнад свих других одлика: Ако ћу је напит по старјештву, напићу је старом Југ–Богдану; ако

10 ДЕВОЈКА НАДМУДРИЛА МАРКА Сиротује сирота девојка: каде руча, она не вечера; кад састави ручак и вечеру, онда јој је руа недостало; ал' је зато добре среће била: испроси је Краљевићу Марко, а

15 КНЕЖЕВА ВЕЧЕРА Славу слави српски кнез Лазаре у Крушевцу, мјесту скровитоме. Сву господу за софру сједао, сву господу И господичиће:

Сједе Грујо вечер̓ вечерати, ал̓ не може була да вечера, већ све гледа дијете Грујицу. А када је по вечери било, она простре мекану постељу; леже Грујо с булом у душеке.

Од свога оца Стефана записао је Вук — поред осталих — песме: Клетва кнежева, Кнежева вечера, Косанчић Иван уходи Турке, Три добра јунака, Диоба Јакшића, Вук Анђелић, и бан Задранин.

Ршумовић, Љубивоје - МА ШТА МИ РЕЧЕ

црни фрак Црни фрак И кренух на свежи зрак Свежи зрак Да с вечером склопим брак Склопим брак Рекоше ми УЈАЧЕ ВЕЧЕРА ТИ УМАЧЕ НАШЛА БОЉА ПИЋА И ЛЕПШЕГ МЛАДИЋА После кад је прошо воз Прошо воз Ја сам био гладан скроз Гладан скроз

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

И ТУКУЛА 189 АЛКОН КРИТСКИ 190 СВЕТИ ТЕОДОР РАСКИВА КИПОВЕ 191 АГРИКОЛИНЕ ЛАМПАДЕ 192 ЛЕГЕНДА О ЧЕТРДЕСЕТОЈ КРУНИ 193 ВЕЧЕРА ВЕЛИКОГА БОГА 194 ИЗ ЦЕСАРА БАРОНИЈА 195 ОЧИ СЛЕПОГА ДИДИМА 196 КАПТОЛ У РИМУ 197 ЧАША КРВИ 198 ПОСТАНАК

Плашим се и зато, што у божији виноград по заповеди му не идох, од рана до вечера пословати. Од младости до старости не служих Богу, него сам себи. Нити чекам и једнога новца узети плаће.

И би њихов прави друг свети, стојећи им тако у леду онде до зоре јоште живим. ВЕЧЕРА ВЕЛИКОГА БОГА У неко доби, кад је био свети Јоан у Патму, у некој ади и тамо неко виденије чудно од много руку му се

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

А на освету је једнако мислио од оног вечера од растанка кад јој је припретио осветом. Али како, на који начин ће јој се осветити, то још није знао, и зато је сад

у кесу и носе га кући; под једним пазухом носе кесу, а под другим нешто купљено успут чиме ће се увеличати кућевна вечера.

Прошла читава година од оног кобног вечера, а ствар још једнако стоји да не може бити горе. Мање се, истина, говори, али кад се већ говори о том, само се онако

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности