Употреба речи видовдан у књижевним делима


Јакшић, Ђура - ПРОЗА

Има ли у историји два карактера који би један на други више личили него та два јунака?... Да и данас живе, Видовдан би казао: „Два црквењака!“ Али они погинуше славно, поштено, витешки!

А нећете ми веровати, — тима реч’ма је он сваку приповетку почињао, отприлике као што Видовдан почиње своје уводне чланке писати: најпре иде скелет, месо, фамилија, па онда држава, а у држави је болестан уд сваки

Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

Ноћ пролази, дан се приближава: иде Видовдан, Видиће се ко је в е р а, ко ли је н е в е р а! Ми пролазимо, ал' иду други после нас.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Прво и главно дело његово то је у своје доба чувена Лазарица или Бој на Косову између Срба и Турака на Видовдан 1389 (Нови Сад, 1847; друго и треће издање, Нови Сад, 1860. и 1882).

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Да неко спрема атентат у Сарајеву, о том нисмо имали појма. За Видовдан, удружење је било спремило велики, патриотски збор Срба, Хрвата и Словенаца, у просторијама Штатпарка.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Тако је трајало до пред Видовдан. Сердар се чудио што се Јанко боље не опоравља у планини. Он и стопаница му чуђаху се још више шта је Стани.

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Ристићев »Исток« и »неверна вера сваког господара« »Видовдан« били су једини органи »јавног мњења« у Србији. Док се у Херцеговини развијао устанак, чича Данило је у Србији

»Видовдан« опет, који је дотле ваљао на нас дрвље и камење, називајући нас »комунцима,« »Адамовцима,« »безгаћницима« и сваким чуд

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

ОБРАДОВИЋА 157 СОЧИЊЕНИЈА ДЕРЖАВИНА У ШИШАТОВЦУ 160 ВУКУ СТЕФАНОВИЋУ, СЕРБЉИНУ ОД СЕРБЉИНА 163 К САМОМ СЕБИ 169 НА ВИДОВДАН 170 ГРИГОРИЈУ ГЕРШИЋУ 174 ОДА К САМОМ СЕБИ 175 ГЛАС ХАРФЕ ШИШАТОВАЧКЕ 177 КЛЕВЕТНИКУ 185 ЈОВАН

На нови подвиг ум већ спремам сутра. 4. новембра 1816. Лукијан Мушицки НА ВИДОВДАН Мемініѕѕе іувабіт! Да грозна серпском духу позоришта! О мати беде, вечеро кнежева! Уви, Лазаре, што ти рече!

Јован Ст. Поповић СПОМЕН ВИДОВА ДАНА (Одломци) За вечером Лазар седи, Сутра иде Видовдан, Погружена њега гледи Српске војске смућен стан.

Српску славу, српску сјајност, Српско име, српску знатност, Све прогута Видовдан. * Ништ’ на земљи постојаног! Данас весео, сутра тужан, Данас силан, сутра сужан, Данас богат, сутра дужан, Данас

Оживи на подобије тио горећа огња, кад се јелеј на њега поспе.” (Преписка ИИ, 174). НА ВИДОВДАН (стр. 133). Текст је узет из Мушицкога Стихотворенија, Пешта 1838. И, 70—3. Шаљући ову оду Вуку 12.

И, 70—3. Шаљући ову оду Вуку 12. јуна 1817, Мушицки му пише, између осталог: „Шиљем вам нову оду на Видовдан с немачким преводом. Соопштите г-дну Копитару. Прочитајте му ви сами патриотическим духом и тоном.

” (Преписка ИИ, 185—6). Вук му је на то одговорио (на Петровдан 1817): „Оду на Видовдан читали смо ја и Копитар с особитим чувствованијем, мени се особито допада”; па му потом даје неколико „примјечанија”

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Вид се сматра као сигуран лек од очију, и због тога га на Видовдан бацају у воду и том се водом умивају (ібид., 373; СЕЗ, 14, 67.

, 373; СЕЗ, 14, 67. При том ваља нагласити да сва »Видова врела« лече, на Видовдан или иначе, од очију, цф. нпр. СЕЗ, 41, 1927, № 185; Милићевић, Кнежевина Србија, 133).

против пробади у грудима као да сама реч лан, која се много пута понавља, има спасоносну снагу: »Посеја̓ лан, лан на Видовдан, Изниче лан, лан на Видовдан...

да сама реч лан, која се много пута понавља, има спасоносну снагу: »Посеја̓ лан, лан на Видовдан, Изниче лан, лан на Видовдан...« и тако стално у наредних четрнаест стихова (СЕЗ, 83, 1971, 248, Алексиначко Поморавље).

»Да коса буде честа«, пере се водом са чешљаковином (етимолошка магија, ГЕИ, 1, 1952, 148 и 158). Да не боле очи, на Видовдан пре сунца умива се водом у коју је исцеђен сок из цвета ч. (СЕЗ, 70, 1958, 389, Лесковачка Морава). Ч.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

До судара је дошло на Видовдан 15. јуна 1389. г. у близини Приштине. О борбеном поретку имамо само доцније вести које се не могу проверити савременим

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности