Употреба речи вишем у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

алеви — црвени аман — милост андрак — ђаво, обешењак апарта — засебно, сем тога апелирати — жалити се вишем суду аратос ти било — проклет био, бестрага ти глава ардија — одаја иза дућана ардов — бачва асли — сасвим атер

Африка

Само на врховима растиња, огромно високо, докле ни лијане не достижу, као на каквом вишем и мекшем, шумнијем терену, живе ту поједини народи птица, мајмуна и рептилија. Друкчија је савана.

Теодосије - ЖИТИЈА

А када ово рече (држали су да то бива по вишем наређењу), и сви њему рекоше: — Нека буде воља господња! и одмах дозва својега сина Стефана.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Варошани и слободни сељаци имају да захвале утицају ове варошке културе што осећају да припадају вишем друштвеном реду.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Госпођа Сока већ је имала ту тежњу у првој својој младости, код куће; све је нешто вишем тежила. Али и доликовало јој. Сав израз у ње био је нешто господствен. Тако исто и код њених кћери.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

нужно нарушавају претходну равнотежу и захтевају њено успостављање и психичку реинтеграцију на једном новом, зрелијем, вишем ступњу у односу на претходни.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Та она не бјеше сељачка љепота, толика грациозност, толика умност која сијаше из ватрених очију, припадаше вишем створу. И младић се занесе.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Можемо према њој бити благонаклони, а да, притом, мислимо како права књижевност почиње касније, друкчије, на вишем нивоу, отприлике онако као што и истински живот почиње тек кад детињство прође.

случај удаљавања песничког текста од непосредног чулног искуства, његове тежње да се утемељи на високом, што вишем нивоу.

На вишем, на највишем плану, тај ред се није могао остварити. Искључена из озбиљне игре, дечја песма је увек у стању да дође до

Мартин, који уме да, за часак, одведе слушаоце у Неки лепши свет, да им дочара укус друкчијег постојања, служи том вишем циљу, или, барем, уравротежавању сурових нужности и сна о лепом.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

непосредан, и речит и природан, и његова у основу врло лична и сасвим лирска поезија у исти мах је општечовечанска и у вишем смислу рефлексивна.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

западне Европе похиташе у те школе млади људи, жељни истинског знања, јер су те арапске школе стајале на далеко вишем степену но све друге школе у Европи.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

су ми се као сићушни атом твари у нокту малог прста неког огромног звијера; који, са себи сличним бићима, у неком вишем, своме свијету, са врућицама својих жудњи и с понорима свога бола и с буктињама својих радости, и са својим „бескрајно

није него атом нокта неког бића још вишег реда; а ово, са своје стране, долази у исти такав однос према једном још вишем свијету. И тако без краја и конца. Од тих замишљања хватале су омаглице и понестајао дах.

Моја ће болничарка, из почасти, као чељаде из града, сједити негдје у средини, на нешто вишем стоцу или на столици с наслоном, јединој у кући, и водити ће главну ријеч.

Иначе би се, уистину, на једном вишем, трагичном плану потврдила стара људска истина да ципелар носи најлошије ципеле!...

Тако еманципирани, ти су се органи опет удружили, али на једном вишем плану, и добили неку своју моралну особност. И то је тај „организам” у метафизичком смислу ријечи.

И да нам се, евентуално, тек још касније опет почне помало избистравати, али на један други начин и на једном вишем плану. Каткад ми се чини да, кроз многе и дубоке разлике које нас одвајају, у мени не спознаје човјека. И то ме боли.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

изненађен кад сам му рекао, пре тридесет година, да се наука не може учити без лабораторија, било на основном било на вишем нивоу.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

који се на оба поменута места привиђа Вуку Исаковичу између сна и јаве, вазносећи главног јунака слутњом о једном вишем свету, у исто време је и застрашујући круг који пред престрављеним Аранђелом Исаковичем искрсава заједно са угашеним

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

и узнако, Да тај мети, општој мети Не иде полако; Да он неће, с вама скупа, Где се згода пружи, Похитати да се вишем Начелу одужи. Да су наше борбе, муке, Према млађим’, стидне; Да су старе очи слепе, Само млађе видне.

Петровић, Растко - АФРИКА

Само на врховима растиња, огромно високо, докле ни лијане не достижу, као на каквом вишем и мекшем, шумнијем терену, живе ту поједини народи птица, мајмуна и рептилија. Друкчија је савана.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

само презрив осмех и подсмех, његових дванаест песама у овој Антологији тешко би се одрекла и књижевност богатија и на вишем степену развоја но што је била наша у годинама 1816—25, када су те песме углавном — чак и онда када су овакве какве

др Димитрију Кириловићу, вишем научном сараднику Библиотеке Матице српске, који ми је одмах у децембру 1953. године, чим је моја књига изашла,

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

отад даде ми се згода, Те политичар постадох и песник, Велики песник свога малог рода; Сад благостању не надам се вишем, С успехом вексле и стихове пишем. 5.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Да је вила, на више би била, тј. била би на вишем месту. Ћоровићи су позната породица из херцеговачког Загорја. 82 Ова песма, по свој прилици, односи се на почетак

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности