Употреба речи владару у књижевним делима


Сремац, Стеван - ПРОЗА

Тада Максим започе: — Е, децо, прекинућу да вам причам даље о цару Душану, том неуставном владару. Срећа његова што није владао у доба Марата, Тероање и Херо Сешеља, па да га онда видим да ли би се назвао »Силни«!

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

И ти, ругобе јеже одабран, глостерски кнеже, данас одигран, владару свом принеси поздраве; — јер чудан светац Вилија је наш у рају свом и паклен трпи враж!

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

се један из првог реда седишта и рече да је ред да се са збора поздрави влада и велики мудри државник, који ће самом владару протумачити изразе њихове верности и оданости.

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

И затим се слави владар, а онда архимандрит постављени. Управо овога ради заповедамо самом владару све Српске земље, да долазећи поставља архимандрита овога; њега постављајући уместо себе господина и ктитора, да буде

А владару сину свом, који је остао у богоданој његовој области, о свему заповеђеном, и о овом нашем манастиру, заповеди бринути с

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

састојанију и душевној утучености попе се Архимедес на узвишицу вароши где се налазио краљев двор да врати свом владару круну и да му призна неуспех свога посла. „Тешко мени!“, закука краљ.

Нарочито се прославио својим планетским „Хакемитским таблицама“, које је посветио своме владару“. „Ја сам вам до сада говорио о главном предмету арабљанског научног рада, о астрономији, али су се они прославили и

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Подвижници су и његови витезови који гину заједно с њиме. Они су заточници верности владару, осећања части и дужности. Филозофија дужности пренета је с владара и на све учеснике битке.

узрочно-последичном везом између клевете и часне потребе верног витеза да је скине са себе и тако докаже верност своме владару.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

наравно присутан кад је краљ под Јелечем пао с коња, и у Дежеву је био, и то му је било довољно да се приклони новом владару напустивши бившег. Код новог краља Милутина био је једно време псар, после учитељу мачевања његовом сину Константину.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Ту је лађу дао саградити Хиеро ИИ господар Сиракузе, и поклонио је, у знак свога пријатељства, Птолемеју Филаделфу, владару Египта. Ако се сме веровати описима који су се о њој сачували, та лађа је била изванредно лепа и удобна.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Његове су речи: „Једном ми је земан умријети, и потле ћу, Мејо, одмирати“. Он, без страха, баца у лице владару истину о његовој нечовечној владавини. А кад не може неправду да отклони речју, он је шиба троструком камџијом.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности