Употреба речи војску у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

А себе сасвим злосрећна вмењаваше, ибо при толиком товарењу и муци ни плеве до изобилија нема. Дође време на војску поћи. Падне коњ убијен; види га магарац гди лежи сав у крви. „О, о”, — рекне — „зато ли тебе онако господски храњаху!

Да војска на војску и на градове удара, то има свој разлог, али над невооружаним свирјепствовати, неповину децу од родитеља растављати и у

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

ПИТАЛИЦЕ Шта радите гласници Скупљамо војску Шта радите ковачи Кујемо мачеве Шта радиш везиљо Заставу везем Шта радите стражари Палимо зборне ватре Шта

Зар сâм остах Граду на бранику? Да дочекам сву ту силну војску, имам ђулад: коштице трешања, да дочекам топовску паљбу, имам шлем на глави: љуску од јајета!

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

је у време Карађорђева рата био командант ваљевске нахије, а после дошао на моје место у Совет српски, а ја одем у војску на Дрину. Његово име наћи ћете често у мојим рукописима.

топове ексерима затворили, кључеве друге од капије начинили и Су-капију целу ноћ уочи Воведенија отворену држали и на војску ћесарову чекали; но војска не дође, али заиста били су се навезли у Земуну, но не извезу се на Су-капију него поред

Говорим ја једнако Мијушку: ,Пиши нека ћесар шаље што пре своју војску, пак ћемо лакше и наше војнике у скупу држати.’ А он ми све од дана на дан одговора: ,Писао сам, писаћу’ или: ,Војска

— Замуца мој г. Мијушко: ,Ваше Величество... Ваше Величество... ја сам шнајдер! — па сам видно војску где се спрема на Турке, па сам узео нешто барута и један добош и отишао сам кнезу Алекси те кренуо народ и Турке

Но напослетку Пасман-огла истури своју војску у поље на Хаџи-Мустафа-пашу и на оно мало низама, те све растерају. — А други су везири без боја побегли.

— Хаџи-Мустафа-паша врати се с војском у Београд, а Пасман-оглу пошље своју војску, да Београд узме и сву Србију пода се покори, а и Босну да себи присвоји, да се лакше од султана бранити може.

тукли, онда је мој отац Алекса са 700 момака између Панчева и Београда у некаквим ритовима 15 дана чувао ћесарову војску, а кад се Београд предао, опет се к Ваљеву повратио.

” И каже ми да му је везир по том кавазу поручио, да спрема на Палежу конак за војску, која ће на Шабац поћи и повући два топа, али то све тајно.

себе и свој пашалук у опасности од Пасманџије и од ове двојице у Босну побекше, побоји се да и они од Босне не дигну војску и не пођу на њега.

од сваке руке, најпосле рекнем ја осталим кнезовима: ,Не би ли добро било да предложимо везиру, и обрекнемо нашу војску у помоћ дати му? Кад Видинлије на њега пођу, да и̓ дочекамо и разбијемо, пак ми опет нашим кућама да идемо.

и тако према броју глава и војску све у тефтер пописа, и сваком кнезу копију даде, колико је дужан војника Срба довести, кад и где рекне паша.

писмима а друга половина издерала се; а то је сачувао ду̓овник Јеремија у манастиру Грабовцу, где је мој отац онда војску искупио.) Тако су и кнез Никола Грбовић и Илија Бирчанин у својим кнежинама уредили.

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

кади: Хе иде ти Кулин-капетане, Нити иде нити му се надај, Нит̓ се надај нити га погледај; Храни сина па шаљи на војску — Србија се умирит не може!... Више човек није могао познати ове мирне људе. Погледи им посташе муње, а речи громови.

Кара-Ђорђе шеташе шанцем мирно. Ниједан му се рибић на лицу не помери. Он гледаше војску како се приближава... Онда се окрете тобџији: — Пази! — рече.

зазвекеташе сабље као по некој вишој заповести, и пушке турске умукнуше. Сила застаде и окрете се... И јекну кроз војску: — Опкољени смо! Све ће нас потући као мишеве! На сваком лицу беше извајан страх... Оштро око КараЂорђево смотри то.

Један буљук разбијен, никне други; једну војску пресретнеш, а тебе стижу две!... Тек им сазнаш један брод на коме прелазе, а већ ти јављају за друга два!...

Турци опет одступише. Војводе весело проходише кроз војску; они тапшаху сваког појединца по рамену довикујући: — Алал ти вера!... Борцима овладало неко одушевљење за бојем.

Нико више не може задржати распрслу и преплашену војску... И саме се старешине узјазбиле; и они гледаху да спасу своје главе... Голаћи јурише за њима као махнити.

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Косовски витези први пут су знали За војску убица што ће да их срете: За гнусно јунаштво оних што су клали У постељи старца, у колевци дете.

Лазаревић, Лаза К. - ПРИПОВЕТКЕ

Неће да ради што јој се каже. Каже: „Нисам ја то ни у оца радила! Што даја месим хлеб за цареву војску? Мени и мом Арси доста један!” Женскадија не сме ниједно ништа да прослови.

Она отвори у сриједи. Намргоди њене очице, па поче гласно и монотоно, како сва дјеца читају: Маче војску старац Југ-Богдане, У Богдана силна војска била... — Стани! — рече владика. — Ко је то Југ Богдан?

Нијесмо дуго знали, док не дође Марко трубач из војске и рече да је Павао отишао у Биоград и ступио у војску. Кад јуче идосмо у варош по требовање, а наш комисар донесе новине, па нам прочита: „Погинули при освајању шанца на

Мени би и сувише: — Кад бисте ви знали српску војску и њена дела, ви бисте се стидели тако што рећи. Онда Туманов стане, натуцајући немачки, да прича.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

И ја исто тако шацујем — потврђује поп Спира. — Ено гледам само на асентирунгу: какве ти не узимају у војску. Чисто веле: дај само нек је више каноненфутера! Сад им је свака жгеба и наврта добра; нема више унтауглих!

Она протиница пре мене!... Испред носа да ми се измакне!... То ти је оно: »Пошљи луду на војску, па седи кући па плачи!« »Умал’ мене нису обријали!« каже мамуљага банацка...

Црњански, Милош - Сеобе 2

Испред градских капија, простирале су се зелене утрине, где су ђенерали вежбали војску. У утврђења су били узидани огромни топови, и риком тих топова, почињали су турски ратови.

Њихова су имена на листи ђенерала Шевича и они су ступили тако рећи као дезертери, у војску Њеног Императорског Величества Елисавете Петровне.

Мора да су га родитељи спремали за попа, па говори кроз нос, а само је случајно залутао у војску и дочепао се Двора. Да би њему, Енгелсхофену, ето, загорчао последње дане.

Енгелсхофен је тврдио да је цела ствар била законски одобрена и да су се ти људи уписали у руску војску, тек кад су добили апшит из војске аустријске.

Шевич однео са собом у Росију, па да су, тек после тога, замолили да им ћесарка да апшит, да могу напустити аустријску војску. Он је сматрао да их треба разместити у регуларне полкове и задржати, ако не пристану, у затвору.

Ђенерал Шевич дошао је из Росије, до њих, јер је са њима у сродству и јер је и сам из аустријске војске отпуштен у војску императорке Елисавете Петровне.

Тај четврти Исакович у Темишвару, Трифун, био је рођен године 1700, а учествовао је у ратовима Аустрије, у чију је војску био примљен још у Србији, од своје седамнаесте године. Био је то човек који је сад био ретко весео.

је пред царским официрима, са нојевим пером на шеширима, у касарни принца Александра, у Белграду, кроз коју је ушао у војску, Павле се, љутито, продера: Родио сам се на Микољдан године 1715.

А чуо је и за млинара, у оближњој вароши, са којим је била, у брашну, први пут, пала. Исаковичи су били ушли у војску, у Белграду, који је био немецки, и нису према Аустрији, с почетка, осећали никакву мржњу.

У росијској војсци, било је већ мртвих њихових сународника, у Персији. Они су се у ту војску селили, плачући. Очекујући аудијенцију у росијском посланству, поменутог дана, Исакович је, полако, заборављао своју

А барјаци паша турских вили су се, избледели од киша, и ветрова, а не од крви. Исток, муслимански, није више имао војску, која може Дунав да прелази.

Павле му добаци да владика Василије продаје народ у росијску војску. Да за Росију гину! Поп се био на то уозбиљио. Нека капетан – ма ко био – не греши душу, ма кога служио!

Теодосије - ЖИТИЈА

И најпре га Стефан уведе у један тврди град, који се зове Просек, давши му војску своју у помоћ, и сам му поможе и утврди и угосподи га, удостојивши га да га има као друга и брата.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Требало је заиста да Србија постане богатија да би могла одржавати солидну војску; да стекне угледа својим економским напретком, својим демократским установама, својим университетом и својом

одговорила им: „Идите у манастир, јер сте се на то решили, али тамо нећете наћи свеце: сви су отишли да спасу српску војску.

Они су успешно штитили православно становништво на Косову и у Санџаку. Многи од њих били су готови да ступе у српску војску. То је последица васпитања, чак и васпитања у турским школама у Цариграду.

Пошто су ратови били ретки, Арбанаси нису имали прилике да иду у војску или да се удружују у пљачкашке чете тзв. крџалија.

То је била „љута Дибра“, која је давала крџалије и разбојничке дружине, што су ишле уз турску војску за време ратова, пљачкали и палили.

Имали су врло дисциплиновану војску. Пошто су наметнули своју власт доњодунавским Словенима, појачали су ову војску прикупљајући је у новој средини и

Имали су врло дисциплиновану војску. Пошто су наметнули своју власт доњодунавским Словенима, појачали су ову војску прикупљајући је у новој средини и почели су се ширити на Полуострву.

крајева као на хаџилук долазили сељаци у Србију, да присуствују народним светковинама, да виде „свог краља“ и „своју војску“, и поред тешкоћа и опасности које су их чекале приликом повратка.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

де-валватіо) смањивање номиналне вредности једне врсте новца дезертирати (фр. дéсертер) — напустити војску, побећи из војске делижанс, дилижанс (фр. ділігенце) — брза поштанска кола која превозе и путнике депосітум (лат.

племић и војсковођа у Пољском устанку 1794—5; затим ступа у Наполеонову службу, а по паду Наполеоновом примљен у руску војску у чину генерала Дон Кихот (шп.

Црњански, Милош - Сеобе 1

породицом, дуж Дунава и дуж Тисе, скоро сва већа места, тргујући заједно с братом, све док се није оженио и вратио у војску. Пошто је био много цењен у војсци, додељиваху му важне послове у народу.

Потуцајући се за оцем који је ишао уз војску, до Цариграда и Беча, тргујући житом, стоком, дуваном и све више сребром, он је почео да узајмљује новац свима и

После поновног његовог уласка у војску, поживеше кратко време врло весело, али је затим остави, одлазећи и по други пут.

игранке које су приређиване у њихову част, Вук Исакович је обично одабирао преноћиште на некој висоравни, пропустивши војску у долину, тако да је пук ноћио недалеко пред њим, растурен око многих ватара у шуми, крај којих се, обасјани пламеном,

заповешћу кнеза виртембершкога Карла Евгенија да иде непосредно за Вуичем, јер ће Његово Височанство Принц изићи пред војску да види оне Србе који су тако верно служили под његовим оцем, покојним, славним Карлом Александром, царским

Карло Лотариншки одредио је те пукове, јер је морао, а није марио ту славонску војску. Рђаво одевена, смрдела је пре свега, а осим тога њом је било немогуће заповедати.

Али ако ту војску није марио Карло Лотариншки, волео је барон Беренклау, који је са њом упропастио Баварску, покоривши земљу супарника

Три дана, док је Карло Лотарнншки пребацивао војску, провео је у спавању опивши се. Два лица му се јављаху, у сну, две главе које беше расекао својом руком.

Француски краљ, онако успут, хтео је да посети, на неколико часака, нападнути Штрасбург и да види своју војску. То му је успело, без муке, баш онога дана, када се, пре но што зора свану, Вук Исакович беше намерио, са својим

Тужакајући се сваки дан, очекујући од њега и да му да јести, и да му нађе балване и греде, и да га упише у војску, сељакајући се при том и бежећи од њега у старија села и богатија, околна насеља.

Савојском продавао стоку и који је сву своју децу, браћу, родбину, и сва своја кумства и познанства терао у аустријску војску која је потискивала Турке, имао је у младости чак и леп живот у тој војсци.

Но за мислима којима је сву ту војску напуштао и презрео, наступи најпосле коначно и остало. Жену и децу ту, за које се толико крхао, а којих нема, нема ни

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Негде се пупак даје детету тек када пође у војску, да му буде заштита од сваке несреће.⁷² У Пећи и околини одсечени пупчаник ушива се новорођенчету у пелене да би се

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Чуо сам грмљавину точкова на скретницама и тај монотони ритам ме најзад успава. У септембру се пријавих за војску. Господе, шта све нисам чинио само да се домогнем Европе! Колико мука, низашта!

— Из Београда... Знам ја Београд! — рече човек. Служио сам војску на Бањици. — Стварно? —осмехну се Нина, мислећи на то колико ће дуго да траје ово мучење.

Одакле је оно госпојца? — Из Београда. — Није Београд мали! Знам ја: тамо сам служио војску, на Бањици... Одакле из Београда? — Са Чубуре. — Чубуре-Бубуре! — рече. — То не постоји у Београду!

— Са Чубуре. — Чубуре-Бубуре! — рече. — То не постоји у Београду! Мене госпојца неће зезати. Служио сам војску на Бањици, а Чубуре-Бубуре нисам видео!

Матавуљ, Симо - УСКОК

Како се оно зову, Крцуне? — А има, чоче, много и Србаља у ћесаровину. Они дају ћесару најбољу војску! Виђесте ли ове Личане у Котору! Какви зорни љуђи, какви лијепи Србљи!

— Да! Први пут понио сам барјак на Кчеву, кад’но разбисмо ону вељу турску војску, највећу што је икада ударала на Црну Гору!

— Попвдопуло — исправи Крцун. — Виђи ђавола ђетињег! Сутрадан предвоји Мармон своју силну војску; једна се половина спусти под Нови, друга пође на нас у брда.

— рече Јанко. — А утолико је вама виша слава. — Он се затвори у Дубровнику, очекујући нову војску. Тако чусмо. У томе се вратише из Русије бокељски главари и донесоше владици дарове и око три хиљаде дуката.

— А, ха, то код Јене! — викну Стево. — Код Јене и код Ауерштета — настави Јанко. — Ту су Французи сатрли сву пруску војску и за шест недјеља покорили сву њихову краљевину, заробили их сто хиљада и узели им четири хиљаде топова!

Тада Наполеон са силном војском провали у Чешку. Све се школе позатвараше, а Јан ускочи у француску војску, би се у славној битци на Ваграму и кад Наполеон освоји Беч, Јан бјеше у ропству. — У што се рани? — пита поп.

дванаест до петнаест љета и сувише Белу Станишића“: ако ли све то не пошаље, куне му се вјером и имамом, скупиће силну војску и њом разорити Црну Гору. Владика скупи браћу Црногорце, прочита им књигу и запита их што мисле да се одговори на то.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

у родољубље, које је само виши облик идеализације породичног гнезда, племена и родне груде: Мој је деда служио војску у артиљерији и он добро зна шта су то топови зато га сви у суседству зову артиљерац и од наше куће беже лопови.

Милићевић, Вук - Беспуће

која је одњихала господу која су их батинала и тјерала у хајдуке, ударала данке и судила им, затварајући их и шиљући војску да их пушкара.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Не пишу они песме и историје којекакве, нити иду у војску да убијају људе, него запео чóва па ради корис’ан и продуктиван рад, ради па му све пуца грбина!

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

даље Србаљ преотима, Понајдаље Гојкови коњици, Та јесу ти красни убојници: Поломише, Турке замрсише, За срце им војску ухватише, Па је на све размахују стране — То опази Арслан Сулејмане, Гледну Руста, десно крило своје, Русто гледну

И ако је као што се збори, Онда богме у час понајгори, Е ђауру није још до мира, Војску купи, све најбоље бира, Гради справе, какве још никада, Кô да хоће баш амо на града, Тако збори и тако се слути, А

Најпотоња што бијаше мука, Беше синак Нетен-бегов Нука; Јединца га мајка је имала, На војску га стара не пустила. „Немој, аго, остави Нукана, Не води ми мога бела дана.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Иди, бено, гдје ће дијете знати у сат. Хајде де да си бар војску одслужио, друго би било. — Богами, дједе, знам. Знам га и навити па да иде. — Е, е, лажи само.

— Не знам — искрено признаде чупави незнабожац с Брдара. — Далеко нам црква, а војску још нијесам служио. — А знаш ли макар како се зове божји син?

работи и провукао им кроз уши да се код Раде Ћопића купе штокакви — могли би лако бити и нововјерци, који неће војску да служе! — па, све једно с другим, ево ти патроле најприје пред Лазину кућу. Пошли да се пропитају, онако поиздаље.

Симовић, Љубомир - ХАСАНАГИНИЦА

ЈУСУФ: Па због тога те и не трпе! То, што си их задужио, то ће ти и доћи главе! ХАСАНАГА: Док ја нисам узео војску у руке, на шта је, кажи, ова крајина личила?

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

Вели: само ако хоће, па одмах, до вечер, испит... — Момак добар?... — Као сваки човек. Одслужио војску. Нема ни он никога, има нешто од имања и ово наше што је, па... Али она, она... — А ти хоћеш?

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

чују да се Стојша удружио и збратио са змајевским царем, и да сад обадвојица иду на њих, они се уплаше па скупе силну војску, те изиђу с војском преда њих, а ови ударе на целу војску, и све разбију и растерају, само она три змаја утекну у ону

и да сад обадвојица иду на њих, они се уплаше па скупе силну војску, те изиђу с војском преда њих, а ови ударе на целу војску, и све разбију и растерају, само она три змаја утекну у ону јазбину.

Онда му овај по трећи пут пише: „Царе, или ми пошаљи везену мараму, или изведи војску на то и то поље да се бијемо“. Цар се насмија кад прочита писмо, не хтједе послати мараму, већ заповједи те једна чета

Он их тако повезане посла цару и поручи му да пошаље мараму или да изведе сву војску. Кад цар видје толике војнике повезане и без ране и без мртве главе, побјешње од љутине, па трже пола војске те на оно

Кад тамо дођоше, војводе одмах кидисаше на њ, али он поби штап у земљу те цијелу војску опколи, па им с града повика да се предаду.

Али и овај окрете шешир, те загрмјеше топови с града на опкољену војску. Још разигра магарца, а оклопници како се који појави одмах се сјури у војску, па сијеци. Намах се отвори Косово.

Још разигра магарца, а оклопници како се који појави одмах се сјури у војску, па сијеци. Намах се отвори Косово. Грме топови, море, небо се пролама, сијевају сабље, звече ханџари, јече рањеници,

Изгибе цару сва војска. Сад он поручи цару: или да пошаље везену мараму, или да спреми нову војску. Кад цар чу шта је било с толиком војском и таквим војводама, задрхта од страха да му не отме царства, те га позва да

Цар му даде мараму и упита како је могао сатрти толику војску сам, без иког. Онда он показа цару какву силу имају магарац, штап и шешир.

цара, а не од говедара, и с највећим весељем вјенчају момка и ђевојку и проведу свадбу; па онда даду овоме цару лађе и војску, те отиде преко мора и нађе своју земљу.

Кад то одговоре ономе цару, а он пошље другу књигу и каже да ће дигнути војску и заметнути крајину, ако му цар не пошље свога љекара.

Најстарији вук рече другом једном такође старом а искусном вуку, да иде да уходи пасју војску, те да добро разгледа и види колико их је и какви су.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

филмчугама, официри већ поседели, очигледно старе; оружје им рђа — замислите само, Мишелино већ одавно одслужио човек војску и отишао из тог гарнизона, а они га још чекају; једнако гледају у она врата иза којих нема више ничег, ни топова, ни

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

— Ја ћу кроз два дана прећи, као увек, у замак да служим. — Тамо можете много научити. — Како не! Кад одслужим војску, мислим да ћу негде у вароши моћи служити као лакеј. — Свиђа вам се та служба? — Врло је тешко бити добар лакеј.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

гусле и казује две речи: кука и мотика и виче по суседству: буна и комшија се одмах буни зар и последњег дана у војску све даље јечи: буна буна буна!

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Ова заједничка невоља и готово исти услови живота приближили су једно другом народ и војску. Кажу да исто правило влада и у природи.

Не жури се њима. Преко мртвих на бојним пољима виде они пред собом изгладнелу и оголелу војску обучену у сељачке рите; виде војску коју предводи сељачки краљ, па замишљају да пред собом имају деморалисану гомилу

Преко мртвих на бојним пољима виде они пред собом изгладнелу и оголелу војску обучену у сељачке рите; виде војску коју предводи сељачки краљ, па замишљају да пред собом имају деморалисану гомилу „свињара“ и паора, које треба казнити

Онако стар и измучен дизао се неколико пута преконоћ и посматрао кроз прозор војску како одлази. Био је замишљен, и кришом је уздисао.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

млад Јово жењаше, Из кола му вила кликоваше; У тај данак, у који с’ жењаше, Танка га књига допаде, Да иде дужду на војску, Она му млада говори: “Буди ли идеш на војску, Коме ме младу остављаш?

тај данак, у који с’ жењаше, Танка га књига допаде, Да иде дужду на војску, Она му млада говори: “Буди ли идеш на војску, Коме ме младу остављаш?“ А Јово њојзи говори: “Како, коме те остављам?

Ако б’ те сеји тргала, Сеја се моја удала. Ако б’ те брату тргала, Брат ми је ошô на војску. Ако б’ те драгом тргала, Драги је од мен’ далеко: Преко три горе зелене, Преко три воде студене. 123.

“ 145. Море, дуну ветар са горњака, Те донесе мирис од момака: Благо мајке која га родила, Благо татку што га у војску прати, Благо сестри што се у њега куне, Благо љубе која ће га љубит! 146.

“ 226. Ој ђевојко, имаш ли драгога? — Имала сам брата и драгога, Пак сам оба на војску спремила. — Јеси л’ рада, да ти који дође? — Ја сам рада, да ми оба дођу. — Шта би дала, да ти за њи кажем?

Братац ће за сеју Будим град зидати, Будим град зидати, куле изводити. 228. Војску купи Ерцеже Стеване, Прво рока, на недељу дана; Стевана је сјетовала мајка: “Ој, Стеване, моје дијете драго!

“ Искаше га и данци и ноћи, Искаше га ал’ га мати не да. “Дај га, дај га, цар да се називље.“ “Нејако је војску да војује, Нејако је коња да ви јаше, Нејако је сабљу да ви паше.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Он је био, у младости лудој, пребегао у Србију, јер није хтео да служи аустријску војску. Био се оженио ћерком проте у Смедереву и био је срески начелник негде у Нишу.

Пијем у славу генералштабног каплара, који је командовао, славно, војску болести, свакојаких, по Банату. Једну чашу у славу румених ружа, што су почеле да цветају на уснама славних пешака

у својој земљи нисам нико и ништа, а пошто су и преноћишта скупа, ја сам се решио да покушам да уђем у србијанску војску, за официра. Нисам знао никаквог сем војничког заната, а знао сам да је и моја мати јако осиромашила.

Невесео је и Коста. Вели, напустио је војску. Питам, зашто? Вели, он је, као активни официр бич одмах примљен у војску и служио је у пуку, у Нишу.

Невесео је и Коста. Вели, напустио је војску. Питам, зашто? Вели, он је, као активни официр бич одмах примљен у војску и служио је у пуку, у Нишу. Вели, није му било рђаво, не може се потужити. Сви су били љубазни према њему.

је пало на памет да можда није)баш сасвим добро што су толики бивши аустријски официри одбијени кад су хтели да уђу у војску. Решено је онда да их позову, бар у резерву. Позвати су, хитно, на вежбу.

Капетан Милановић псује мајку потпуковнику, команданту батаљона, који, пред стројем, говори немачки, хвали немачку војску и каже да су Немци најбољи били, у рату. Један мајор, Црногорац, са финим цртама лица, неће да скине темњак Николе И.

Јакшић, Милета - ХРИСТОС НА ПУТУ

Силне мушице, као каква густа магла кад притисне поља, напале су једанпут на такву војску, нагониле је у бекство, натерале је у море, те се цела војска с људима, слоновима и коњима утопила у пучини морској...

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

Ту смо, као и свуда, веома штедљиви. И сад долази оно све остало мање важно у буџету. — А на просвету, војску и остало чиновништво?

— Баш ми та проклета температура, верујте, задаје много бриге; а температура је за војску главна ствар. Ако температура није као што треба, војска нам неће ваљати ништа...

Да ја нисам као министар војни тако урадио, могао би који од команданата на југу земље употребити војску да оружјем притекне у помоћ нашим грађанима и да пролију крв анутску.

На пример, ако је која општина у рукама опозиционара, онда треба употребити оружану војску да се такви издајници ове напаћене отаџбине казне и да се власт преда у руке коме нашем човеку...

Јер тај исти крај, господине министре, шале у војску своје синове, шаље их радо, пошто у њима, у војсци, гледа потпору своју — рекох господину министру доста љутито, иако

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Војска растера »цивиле«, а патрола дође па и војску. А Мића сутрадан зна шта га чека. Чим дође у касарну, а он ћебе на раме, па право у апсу!

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

СЕРДАР ВУКОТА Добро дошли! Што је било, људи? Кренули сте некуд кâ на војску! То вам није без неке невоље; да се није ко поклâ, Бога ви?

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

У том отац убрзо умро, те он преузео кућу водити. Поче јаче да се дружи са Арнаутима и да продаје стоку за турску војску. Али једно све поквари.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Та знао сам ја да ће бити много народа данас у граду. Стража се препала па узбунила војску, командант невјешт, човјек скоро дошао, не зна језика итд.

Ништа те од њега зачудило не би! Да појаше коња и тргне сабљу па предводи војску, јали крстом у руци а благом ријечи из уста да украћује ускипјеле страсти људске, јали, као шта га јутрос видјесмо,

установи најстарији мушкарац нашледовао би све имање, а остали како подрасти, растури трагове из постојбине: неки у војску, неки у попове, понесавши од родитеља благослов и понешто мршаве попутбине.

примивши оставштину стричеву (не бјеше премасна) стаде зврљати по Јевропи, па кад све потроши, ступи у француску војску, као часник. Ту је служио до годину пред великом буном, и тада се поврати дома, јер му старији брат умрије неожењен.

Брзо се прибра и сјети се свега. На Ватерлу, сила — бројна сила, савлада великога цара и његову храбру војску. Међу мноштвом рањенијех заробљеника, Њемци поведоше и Јана.

Нека ми се суди. Нећу, никада нећу, ни дома, ни у војску!“ Тако се отимао пуне три недјеље, пошто му „милост“ објавише.

Не знам шта би даље... Пред зору пренух се мало, па опет затљах, и виђех јасно, нâ, као на дану нашу војску. Идемо преко Конавала, као оно онда кад посмо на Дубровник. Господар пред нама на бијелу коњу, као оно онда.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— На љуту рану — љуту траву. — Удри зло, да је горе. — Кад идеш вуку на част, поведи пса уза се. — Зло ни на војску не гине. — Једно се зло из другог снује. — Цић једног чавла изгуби се плоча, а цић плоче коњ, а цић коња коњик.

Мини га сабља, мини га пушка! — Некакав човек који се скоро био оженио, опремао се на војску, а жена увразила конац у иглу да нешто зашије, али будући да није добро виђела, зато није могла одмах да уврзе, него

а Ковиљка тај град Ковиљачу; па послије кажу да су људи засули Ковиљачу у земљу, кад су полазили на некакву „војску“. 2 Прича се да су некад биле две сестре: Вида и Ковиљка.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

225 30. ЕРО И ТУРЧИН. 226 31. ЕРО И КАДИЈА. 227 32. ХОЋЕ ВОДЕНИЧАР У ВОЈСКУ. 228 33. БЕКРИ-МУЈО. 229 34. ЦИГАНЧЕ, ПА ЦИГАНЧЕ! 231 35. НЕСРЕТНИКУ СЕ НЕ МОЖЕ ПОМОЋИ. 232 36. МЛАДА И ЦИГАНИН.

Кад то одговоре ономе цару, а он пошље другу књигу, и каже, да ће дигнути војску и заметнути крајину, ако му цар не пошље свога љекара.

а не од говедара), и с највећим весељем вјенчају момка и ђевојку и проведу свадбу; па онда даду овоме цару лађе и војску, те отиде преко мора и нађе своју земљу. ВІІ. ЕРО И ТУРЧИН.

чују да се Стојша удружио и збратио са змајевским царем, и да сад обадвојица иду на њих, они се уплаше па скупе силну војску, те изиђу с војском преда њих, а ови ударе на целу војску, и све разбију и растерају, само она три змаја утеку у ону

и да сад обадвојица иду на њих, они се уплаше па скупе силну војску, те изиђу с војском преда њих, а ови ударе на целу војску, и све разбију и растерају, само она три змаја утеку у ону јазбину.

Једном дође заповијест од цара да сваки ко пушку носи иде на војску, те пође и ови чоек, и кад је хтио кренути дозове своју жену и закуне је свакијем клетвама да му чува шћер да јој се

Кад то одговоре ономе цару, а он пошље другу књигу, и каже да ће дигнути војску и заметнути крајину ако му цар не пошље свога љекара.

а не од говедара, и с највећијем весељем вјенчају момка и ђевојку и проведу свадбу; па онда даду овоме цару лађе и војску, те отиде преко мора и нађе своју земљу. 49. МЕЂЕД, СВИЊА И ЛИСИЦА.

“ И тако цар у великој бризи изда заповест, да свако иде на војску штогод може сабљу пасати. Ишле су војске све једна за другом пред непријатеља, а гласови цару једнако несретни долазе

“ Приђе него му се жена породи, дође некака преша овоме цареву сину да иде на војску, па бојећи се жени и ђеци дозове своју опаку матер и рече јој: „Заклињем те небом и земљом и свијем што је на свијету:

У толико дође некака потреба да царев син иде на војску, и не могаше му се инако него да иде. На поласку призове своју милу па јој рече: „Ја идем на војску, и тебе с великом

На поласку призове своју милу па јој рече: „Ја идем на војску, и тебе с великом раном на срцу остављам, него ти се молим да се ти опет прометнеш у струк босиока док се ја вратим, и

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Бакоњин коњ као и да не стаје на земљу, него као муња облијеће ту силну војску, а Бакоња на њему, држећи у лијевој руци крст, у десној ћорду, соколи љуте ратнике, па пред свима прегази њеки дуг

Ту најприје уреди војску, па под шатором очати свету мису, као што њекада чињаше фра-Иван Капиштран и Шурић дон-Стипан, прије него би на Турке

Тада малакса срчаност војницима, па и војводи. Он стаде и устави војску, па страшнијем гласом ишчати тропар св. Франу. Кад сврши молитву, обрну се к непријатељима, али тамо мјесто џинова...

латински у вишој мјери; подневни часови трајали би њеколико тренутака, па би фратри ручали ћутке и брзо као да ће на војску, па би сваки отишао у своју ћелију, само би Срдарина узјахао на свога новога вранца, па пошао са Шкељом преко воде...

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

— Нико није ни претио твојој глави. Ја и ти смо вршњаци. Заједно смо одрасли и војску служили. Заједно ратовали. — Не лажи. Мене ни отац не жали.

Јесте, не каје се што је наговорио Толу да прича о Вукашину и Аћиму по селу. — Бежи! Баш ме брига за војску! Нека све запали! — раздера се на кафеџију Ику, не подижући главу.

И могао да убије. А ако нико не дође пред општину, ако сâм сачека војску? Чађевић неће, зато што му се свети. Стресе се. Издан и осрамоћен од синова, јаловака и кукавице.

Не љути се. Иди одмах. Симка није разумела. Хтеде још нешто да јој каже, па се сети да је на путу видео војску. Прво су ишли коњаници. Нешто су викали и псовали га. После и пешаци. Пун пут. Како је прошао? — Симка...

Од мраза, људима пуцкају ноздрве и они љуто псују војску, владу, крала и сваку власт на земљи. ...Сва су му сећања бистра и сва извиру из Вукашиновог одласка, остају за брзим

— И ову војску Водиш на народ! Срам те било! Зато ли вас ми хранимо и одевамо — огорчено рече Аћим. — Не лај! Наредићу паљбу —

— Да бранимо своја уставна права и слободу. А питам ја тебе, официру, је ли ово турско село да водиш војску на њега? Двадесетак селака се сложи, али не сувише гласно, па се гуњеви зањихаше ка шињелима, шињели устукнуше

Вршаји су ми у срцу били а ноге сам имао на сва гувна да стигнем. У Крагујевцу, без куршума, поведосмо с нама војску. Не видех нигде толико дивљих крушака као тада око Лепенице.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Срби ће се смирити а Турци повући војску. То је добро звучало, иако Срби нису намеравали да се смире; али, ваљало је добити у времену.

ће га, убрзо, наћи лака смрт, Добрача је, после оног говора, дао да се ископа шанац за одбрану Чачка и три је месеца војску из тог шанца, своје Гружане, хранио и опyжао о свом трошку.

И не само војску из тог шанца, и не само своје Гружане: све је помагао. Гледао је, са неком радошћу, како се његов иметак, ипак, троши

године, у Жабарима, присталице Вучића Перишића, наоружане чак и топовима, разбиле су војску младог кнеза Михаила Обреновића ИИИ. Кнез се, у слабој одбрани, повукао до Београда а онда пребегао у Земун.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Додај ми златни пехар! Из твојих очију, лане, Ја читам страсну повест, које се многи још сећа: Кад Бахус подиже војску на плодне индијске стране, На земље мирисног цвећа.

Петровић, Петар Његош - ЛУЧА МИКРОКОЗМА

његова карања, кога небо јошт виђело није, легиони два вјерне војводе забуњена погнаше Сатану и његову изгубљену војску, на границе неба доћераше, угнаше их у бездну неситу распламану смрадљивом стихијом; богомрски цар са својом

И крилата погоди стријела на средину војске богохулне, ту се с гњевом огњенијем разби: хиљаде се кроз отпадну војску од ње страшних разјеча громовах.

противника и рођење новог легиона, којега је на вјечно блаженство свемогући из бездне извео да намири погубљену војску.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Биће му прва брига да се дочепа мајдана злата и сребра са Пангеоса, да њиме наоружа и опреми своју војску, па да онда запита шта кошта не само ова Акропола, већ цела Грчка“.

Оне, уз велики тресак, осуше облак камене и дрвене ђулади на непријатељску војску, размрскаше њене борце, разбише њене формације. Аниусове легије дођоше у неред, он мораде наредити опште повлачење.

У своме високом положају развио је благодетелну делатност. Реорганизовао је војску, побољшао положај војника, увео сталне кадрове и гарнизоне, подигао радионице за све војне потребе.

Њима је наоружао милионску војску. Није одобравао терор властодржаца, али им се није могао супротставити јер то је сматрао за једино средство које би

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Ти ниси служио војску јер је на тебе пао терет храниоца породице; ти си, уосталом, за њу био и неспособан према своме физиолошком саставу.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

»Као да му је срце од камена !« — вели један. — »Што не оде у војску, па да буде чувена јуначина. Сутра у гроб, а њему ни бриге!...« А Ђурица све више пије и смеје се...

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Кад цар опази њега, завикаће: — Аман, господару, устави ту војску, а ишти што год хоћеш. Он викну на мачку и штене те дођоше к њему, па ће цару: — Хећy ти ништа друго, него од те и

— Нема овдје мога прстена, него одмах ја прстен овамо или ћy послати сада овога једног слугу по велику војску. — Нема у бабе више ниједног прстена, осим једног што га вазда држи под језиком, па га ми не можемо никако украсти.

— Брже прстен како год знате, или ћу сад послати по војску! На то ће један мали, сакати миш, који се је бојао ако се војска пусти да је он први на реду: — Не пуштај, ако бога

се везировић био приучио на различита чудовишта, нимало се не препаде, но рече: — 3аповиједам да скупите велику војску, какву ова земља није још никад упамтила ни видјела, и да буде сјутра рано на брду више Стамбола.

Кад то одговоре ономе цару, а он пошље другу књигу, и каже да ће дигнути војску и заметнути крајину ако му цар не пошље свога љекара.

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

Повремено би се река изливала и у куће доводила војску пацова који су прождирали све, чак и венце љутих паприка. Мени су ове штеточине биле добродошла забава.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

очевих речи у вези читаве ситуације, нисам се устручавао да у име свих присутних ђака узвикнем: ”Никада нећемо служити војску цара Фрање Јосифа!” На то моји другови одговорише са ”Живео кнез Србије!

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

] Вук Исакович је обично одабирао преноћиште на некој висоравни, пропустивши војску у долину, тако да је пук ноћио недалеко пред њим, растурен око многих ватара у шуми, крај којих се, обасјани пламеном,

Божовић, Григорије - КОСОВСКЕ ПРИЧЕ

Узели га на око сви. Имао је два сина. Једнога му Турци позвали у војску. Дошао је у Гилане и плаћао и законски откуп и нудио мито пуну шаку лира.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

Кад не мож’ целу војску цареву, Оно бар једну главу за длаку!... А сада збогом!... Ја послом одох, А ти се сећај часа стравичног, Не кô

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

напусте освојене пределе на Тимоку, да оставе само у Зајечару и Књажевцу утврђене појаче посаде, а сву осталу Ејубову Војску да поврате натраг Нишу, ту да се сједине са приштинском Али-Сајибовом војском и ојачају резервама, које једнако преко

Ејубове авангарде, а данашњи нападаји Али-Сајиба на Суповац сигурно су предузети у цељи да забаве српску алексиначку војску, док Ејуб доврши свој марш и прибере се на нашој граници испред Алексинца, на десној обали Мораве, одакле би пребацио

Из Алексинца ће се у 4 часа у јутру кренути 8 батаљона са целим генералним штабом да поткрепе нападну војску на левој обали. За дневнога команданта над целим оделењем што ће сутра оперирати поставља се пуковник Михаладзе (?).

тих батаљона Комаров рече тако јасно, да смо сви чули: — Оне колоне, што се одозго спуштају, Турци су; распоредите војску да их дочекате, и чим вам дођу на топомет, отворите на њих ватру из топова.

Ваша је задаћа да им не дате да сиђу на друм у долину и одсеку нашу војску што се бори под Тешицом. Ма да оне колоне изгледају да су тако близу, њима треба још читав сат док це цпyцте, да се

обеси му медаљу за храброст и рече: — Трчите, молим вас, трчите одмах и кажите мајору Петровићу нека скупља своју војску око Шуматовца, онде где год у близини. Димитрије одјури. Черњајев седе, написа неколико речи па се окрете мени.

Петровића, где седе под крушком више Прендићеве воденице. Ту су направили уставу и прикупљали војску која се у раштрканим гомилицама враћала од Пруговца.

Барјактари су једнако показивали заставама наш шанац и излећући напред и машући заставама, позивали су осталу војску да за њима трчи.

долазили и пролазили, замицали у шуму и размештали се; комесари су вукли хлеб, месо и ракију да нахране и напоје војску; коморџије су проносиле муницију; официри главнога штаба, подељени у групе, шврљали су беспослени по шуми, довикивали

Одмах сам разаслао све коњанике и трубаче што су ми били при руци да свирају збор и да скупљају расуту војску. Збор је свиран целе ноћи, коњица је обиграла целу околину, ја целе ноћи нисам тренуо, али резултат је био скоро

цео мој план, моји положаји стоје голи, непоседнути пред Турцима, мени треба војска, мени треба ваше одељење, војску ми дајте, несрећниче, војску ми дајте!..

стоје голи, непоседнути пред Турцима, мени треба војска, мени треба ваше одељење, војску ми дајте, несрећниче, војску ми дајте!..

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 3

Нигде нисам видео шајкаче. Истина, наиђох на једну војску тамо негде око Средоземног мора. Носили су енглеске увијаче, француско одело, јели су америчке конзерве и псовали

Знаш, друже, волим војску, али не марим за теорију. Све, све... Али битку решава срце овога репоње, који се прилепио за црну земљу, да га ни

Враћао сам се полако да им бар за који секунд продужим живот. Они су једини који сачињавају војску и свесно залажу своје животе.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Та жељах, витез, Сву грдну силу вреле Азије, Да је посечем, смрвим, разорим, — Да свако зрнце овог алема По једну војску кошта цареву: Јер сам га теби, мила снахице, Од трговаца скупих куповô... ЈЕЛИСАВЕТА: Мени? СТАНИША: Јест теби!

Кочић, Петар - ИЗАБРАНА ДЕЛА

Онда мене исповједи и причести, а осталу војску само благослови и пошкропи водицом. Опреми' се ја за трен ока. Даде ми Партенија своју панцијеру-кошуљу, гереналску

Снажно и витко момче, али наопако и злочесто да Бог милостиви сачува! Узеше га у војску, послаше га у Грац и ја дану' душом.

Нушић, Бранислав - СУМЊИВО ЛИЦЕ

МИЛИСАВ : Ама, не, него ви ћете држати средину. Са вама ће поћи Таса. ЈЕРОТИЈЕ: Таса? Ала ми изабрасте војску. ВИЋА: Боље је, господине капетане, нека пође с вама.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

коју је мајка дала сину који је у војску полазио, оживи (СЕЗ, 41, 1927, 59); ј. које вештице дају вештурцима, ако их ко други окуси, поквариће му стомак

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Имало је за читаву војску нашег господара краља Стефана Уроша Другог Милутина Немањића. Веровали смо да ће нам сачувати главе.

Лауш хоће да се покаже пред краљем. Да каже: види шта сам ти довео, све најбоље, да закитим твоју војску, да се не постидиш од свога пронијера Лауша, него да се подичиш. Завирио сам данас у своју душу.

Сви су се ужурбали, по цели дан се мувају по дворишту, галаме, једни одлазе, други долазе. Изгледа да Дадара попуњава војску младићима из околних села, које после искусни војници подучавају у руковању оружјем.

Не знам о њему ништа: ни када се може појавити, ни с колико људи, ни с каквим оружјем. Гледам данас војску, своју војску, с којом ћу морати да се супротставим Брзану. Наоко делује бодро, свеже. Људи су претежно млади.

Не знам о њему ништа: ни када се може појавити, ни с колико људи, ни с каквим оружјем. Гледам данас војску, своју војску, с којом ћу морати да се супротставим Брзану. Наоко делује бодро, свеже. Људи су претежно млади.

А говорио сам како Дадара лоше распоређује војску и убојне направе на бедемима. Северни бедем је сазидан на самој ивици стрме литице и готово му је немогуће прићи.

У зору сви ће бити горе на северном бедему и напад, силовит и изненадан, грунуће на дремљиву Дадарину војску. Поклаће све живо. Опљачкати и попалити. Изгледа да Дадара не познаје довољно Брзана па га прецењује.

снажан или макар обичан човек, да ме Свевишњи није овако унаказио још у мајчиној утроби, вероватно би моје занимање за војску и моје дивљење према војницима и њиховим ратним пустоловинама било мање.

Онда ће, наравно, послати своје копљанике, свога Дадару, да покупи дажбине и младиће за војску. Знаће стари лисац прави тренутак и неће наступити ни прерано ни прекасно. А зар ја то исто не намеравам?

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Триумвир силни, овладатељ света, Презире гордо у заносу све, И војску своју жртвује и царство, И, грозно павши, од љубави мре.

Додај ми златни пехар. Из твојих очију, лане, Ја читам страсну повест које се многи још сећа, Кад Бахус подиже војску на плодне индијске стране, На земље мирисног цвећа.

То Азок приноси жртву господу и богу своме, Да благослови војску И светло оружје с њоме. У мору кандила сјајних блиста се свештена река...

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

морала побећи у Сирију, али се онде није смирила него је, благодарећи својој лепоти и вештини, скупила велику војску да са њом удари на Египат.

Војну Академију у Винернојштату, отишао у Србију и прешао, после оног прелазног звања у Управи Београда, у српску војску где је постигао чин пуковника генералштаба. Рођен 1817, а умро 1906, доживео је најдубљу старост од свих Миланковића.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Кажу да је у магистрату било смеја док су писали тај извештај: отац, шнајдер, који није могао служити војску ни као болничар; мајка, слушкиња; брат, пева тужне песме на уво несрећнима; сестра — то се у последње време говорило у

Мирко је довео много млађу од себе жену; старији син на то напустио кућу, а млађи отишао да служи војску. Ната опет променила кирајџију: издала целу кућицу, сем собичка, оном матором аласу који се међутим оженио.

Попа, Васко - УСПРАВНА ЗЕМЉА

по мрачној земљи Штапом пред собом Мрак на четверо сече Хитне дебеле рукавице Претворене у мачкетине На сиву војску мишева Одвеже вериге сред олује И земљу од старе храстовине За стајаће звезде везује Пере шапе својим вуковима Да

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

ВОЈСКА Човеку двапут у животу узимају меру дужине и ширине тела; једанпут кад ступа у војску и други пут кад умре. Што га мере кад умре, то разумем, то има и своје практичне примене, али зашто га мере кад треба

Што га мере кад умре, то разумем, то има и своје практичне примене, али зашто га мере кад треба да ступи у војску, то не разумем.

Веле зато што се у војску не примају људи узаних груди, а ја ни код једне професије нисам срео толико узаних груди као у војсци.

То премеравање човека кад ступи у војску зове се: комисијски преглед. Такав комисијски преглед врши се такође два пута у животу, једанпут кад се осигурава

једанпут кад се осигурава живот код каквог осигуравајућег друштва и други пут кад се осигурава смрт, ступањем у војску. И као што вам окретни агент осигуравајућег друштва вели: „Осигурајте се на живот да би спокојно могли умрети!

“ Разуме се, не мислим ја да уписати се у војску значи претплатити се на смрт. Зло би било кад би тако било. Напротив, то вам је као код лутрије; чешће је случај да не

то вам је као код лутрије; чешће је случај да не извучете згодитак но да га извучете, те према томе уписати се у војску пре би значило купити самртни лоз, од којих тек један мали проценат извлачи згодитак.

Ви ступате у војску са два образа, али војне старешине налазе да у војсци није потребно имати тако много образа и зато вам, одмах у

“ А кад свршиш школу, ти ступаш у војску, кажу ти: „Немој мислити, ниси дошао овде да мислиш!“ Ожениш ли се, жена ти каже: „Моје је да живим и гледам кућу, а

објаснили да су га, као врло важну Војничку потребу, измислили и потурали у егзерцирна правила лиферанти цокула за војску. Кад си научио да се равнаш и да корачаш, онда те уче како ћеш да поздрављаш старешину.

Тебе узму из куће у војску и не дају твојим родитељима никакав реверс, а после две године или те врате или не врате, па ником ништа.

Једнога дана, неколико година пошто сам одслужио војску, добијем ја акт преко полиције, којим ми се саопштава да приликом изласка из војске нисам при предаји ствари предао

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Па зашто се не бисмо још и сада вратили. Проноси се глас да идемо до албанских гора, где ће официри напустити војску. А заклетва обавезује само у границама државе, изван отаџбине не важи. Они су, дакле, разрешени обавеза.

Само када наиђе пешадија са пушкама узмичу кришом и, чучећи на неком брегу, посматрају изнурену војску. Иако су торбе у војника празне, као и њихови стомаци, знају Арнаути да се са измученим и острвљеним пешацима ни шала

А пред суђеним часом сви су равни: и знани, и незнани. Пред Драчом сретосмо неку италијанску војску. Ухрањени и одевени, гледали су охоло гладну риту.

Гледајући босу и издрпану војску, у простоти својој поносили су се они својом новом униформом и сјајном опремом. А победоносна и одрпана војска ишла

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Нек су живе све јуначке главе које дижу чете на крајину! Рани сина, пак шаљи на војску: Србија се умирит не може! Али револуционарност наше епике није само у покличима, у појединим речима.

Погинуо је 7. јуна 1345. под градом Перитеоријем. Тај догађај описао је сам Кантакузин, који је и навео турску војску на Момчила.

Смотривши силну савезничку војску, Момчило навали да уђе у град, али му грађани затворише врата, показујући му турску војску која се примицала и

Смотривши силну савезничку војску, Момчило навали да уђе у град, али му грађани затворише врата, показујући му турску војску која се примицала и напомињући да треба најпре с њоме да се бије.

И тако Момчило немајући куд, уреди војску за бој, с намером да поседне опкоп испред вароши, надајући се да ће се моћи одржати ако успе да га заузме, што би,

Али Турци стигну раније и Момчилову војску узбију. И одмах стану кликовати да су победили и растурати се у пљачку. Кантакузин је с турским поглаваром Умур-бегом

Стога Кантакузин распореди војску у три правца. На десно крило стави Умур-бега и Турке стрелце, као лакше оружане, према лакше оружаним непријатељима,

Лазару је послао у помоћ босански бан Твртко своју војску под војводом Влатком Вуковићем. „Са Босанцима је дошао, како изгледа, и један одред Хрвата под баном Иванишем Палижном.

Изгледа ипак да Турци нису потпуно сатрли српско-босанску војску. Вук Бранковић је успео да се спасе, исто тако и војвода Влатко Вуковић: страдао је, према томе, највише центар српске

У извесним тренуцима он је спреман да без колебања кидише на читаву војску, да загази у најопасније сукобе, чак и без оружја.

После пада Смедерева многи Срби иселили су се у Угарску, ступили у угарску Војску И продужили ратовање против Турака. Међу тим Србима велики углед су имали браћа Јакшићи, Стефан и дмитар, синови

Према песми, од Турака понуђено му при јатељство уз услов да пусти њихову војску преко своје земље бан Деренчић је гордо одбио и прихватио борбу под Удбином.

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

је који и је ли погодан за дружину, а на растанку Стриц још једном потврди да већ од сутрашњег дана креће да „купи војску“.

ДРУГИ ДИО И Тешко и споро наилазило је неко хладно и тужно прољеће. Све више људи из села кретало је у војску, у резерву. Свакодневно се говорило о рату који се све више распламсава и примиче нашој земљи.

Свакодневно се говорило о рату који се све више распламсава и примиче нашој земљи. Почетком априла отишао је у војску и Николетина Бурсаћ.

— Откуд ви тако изненада? — зачуди се стара Марија. — Пошао Николетина у војску и рекао нам да те припазимо и дрва ти донесемо.

ИИ Друмови препуни људи, кола и ускомешане стоке. Све се то креће на зборна мјеста, у војску, у рат. Дјечаци се једва пробијају кроз тај кркљанац журећи у школу. Над главама им непрекидна хука њемачке авијације.

Узели злато и побјегли. — Па шта ћемо сад ми? — питали су забринути људи тужно гледајући своју разбијену војску, једину своју заштиту . — Ни ми сами не знамо. Било је и друкчијих војника.

Пред полазак у батаљон, читава дружина искупи се код Јованчетове куће. — Дјечаци, сјутра ћемо сви у војску — рече Јованче.

— Ехеј, шта ти је то? — гракну пољар Лијан. — Како шта!— радосно повика чича. — Испраћам унука у војску, ваља то прославити. — Хе-хе, мој драги, ипак си нешто заборавио — завреча пољар.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

се задржати, стене јерихонске саме попадати, те освем пушчаних хитаца, осови и стршени ће напредовати те непријатељску војску морити и разгонити, а Израиљу пут крчити бранећи од злотвора да здраво и мирно проходе у свој вилајет издат им од Бога.

ВОЈСКА ВАЗДУШНА Неким временом Јерусалимци под небом горе, на ветру угледаше неку чудну бојну, све у златну оделу војску на коњи, у гвоздени оклопи, у панцири, колчаци жељезни на руку, са штитови и стрелами, с бојним копјами и с голи

Ето, такој се мајсторији Гедеон дови, те цигло са својих триста јунака разби туштену мадијамску војску: сто и дваист хиљада што их погибе на том ноћном међусобном боју.

Пак потрча за њима те их обадвоје с копјем пронузи и изнесе их мртве на копју пред сву војску да истреби поднашање и шегање људско од израиљских војиштана. Те со тога и име му се Финеес прозва, од наглости његове.

шанце и метеризе од куд ће се на град стрељати, и вашине под градом упиши готове и изокола опседнуту непријатељску војску, с јуришем ударајући на град!

цар, виде: сва пуста земља, нигде ни човека и град празан, — а толико време онде дангубио и узалуд мучио и губио своју војску! Даде га до дна раскопати, пак сô по њему посеја кано да се већ к тому не спомене, ни се више сагради.

Опак бијаше Ганибал, везир катрајански; разби другу војску, пак с оних мртвих трупина начини себе мост преко воде, и преко са својом војском пређе.

КОДРУСОВ ЖИВОТ Кад је атински краљ Кодрус имао бој са својим непријатељи и опраљао се је већ да иде на војску, запита оних својих поганских богова може ли он разбити непријатељску војску, те тако да иде бити се шњиме.

непријатељи и опраљао се је већ да иде на војску, запита оних својих поганских богова може ли он разбити непријатељску војску, те тако да иде бити се шњиме.

ти, краљу Кодрус, на том боју паднеш те погинеш, то твоја војска, онако срдита рад твоје смрти, надвладаће ону другу војску и разбит ће их. А ако ли ти живиш, то твоји ће душмани вас разбити и земљу вашу преузети.

« Како то они му богови изрекоше, прочу се тај глас и у другу војску, те кад се сразише бити се, већма свој мах узима у сечи она друга непријатељска војска него ли његова.

Виде се Кодрус у чудо, прознаде јер су они прочули онај глас боговски, те зато њега не дирају, а војску му готово хоће да надбију. Инди он што да чини? Смисли се у себи: што је у једном човеку?

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

Врло је рано отпочео радњу на своју руку. Отворио је дућан пре неколико година, али га је затворио, јер је морао у војску. Кад је одслужио рок, вратио се, и тада је по други пут отворио дућан.

— Е, шта да чиним?! — вели Манина мајка. — Зашто да му зборим? Што да га карам? Карање нема! У војску терају сас зор, а у женидбу — јок!

Ем кол’ко ги мило да се удадну, и тол’ко ги јоште двапут помило за нашога Манчу, откад се, ете, врну из војску из Београд!... О, бож’ке, кол’ку ми чес’ чине и давају девојчики, а све заради твојега Манчу!

У њој је испричана једна пропала мисија тетка-Докина, или боље рећи, „Пошљи лудо на војску, па седи те плачи.” Бата-Таско је одржао реч.

наговестила зашто је дошла, они, Јорданови, су се учтиво извињавали: да им дете није још за женидбу, да није одслужило војску, да ће га можда послати горе у Грац на више трговачке науке (на што се тетка Уранија грохотом насмејала и рекла:

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности