Употреба речи вољан у књижевним делима


Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Пâââк-пап-пак!« — дере се пáтак готов на свађу, па чујући замуцкивање домаћиново и мислећи да је неко од живине вољан да се свађа с њим (јер поп Спира је имао и луксузних ствари, које нису за јело, као на пример Гáгу, једног главатог

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

МАРИЋ (тргне се и прибере): Нисам смео дозволити себи да се узбудим. Овакве појаве и у овој средини нису до вољан разлог за узбуђење. (Спасоју.) Вратимо се, дакле, малочашњем ћаскању?

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

— Врло добро. Као што видите, могли сте слободно поћи. Језеро се после сасвим смирило. — Ја сам био вољан, али се отац бојао. И после, кад се Зидар већ враћао...! — Жао ми је да сам вас забадава узнемирио.

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Једног дана отац узе дете за ручицу и, погледавши је подсмешљиво, са већ познатим изразом, кад је вољан расплакати ћерчицу, рече јој : — Шта ћемо сад, мазо ?!... Тета се удаје... оде у другу кућу.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

И бадава му је он говорио панегирик слободној речи, овај никако није био ни способан ни вољан да то разуме. И Срета хтеде већ да измакне, али га овај тако одалами, усред онога панегирика да га је Срета прекинуо

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

— Поради никог дуго манастирскога... не знам почисто. Мислиш ли да ја слушам таке ствари? Ну, ти си садак разабрâ и вољан си за разговор. Дакленка, реци ми шта мислиш? Оћемо ли посли подне тамо? Вриме је већ...

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Па онда лакше, слабијим гласом: — Средином, друже, свуд је војска. И вољан да поразговара стражар додаде: Стаде киша, хвала Богу.

собе отворише и несташним једним гестом мали женски чиновник који уђе, упитно погледа господина начелника: је ли вољан да потпише.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

А он, збуњен или повријеђен тиме, показивао се мање вољан да послуша. С креденца су мирисале жуте дуње и жмиркао сасушен шипак, који се чува за случај болести.

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

Нисам вољан да извесним ускогрудим и суревњивим појединцима пружим то задовољство да мисле да су моје напоре осујетили.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

“ Дочека је мајчин кар. „Немој, мајко, карат’ тако, Нисам крива, није ред... На извор је ићи лако — Празне ћупе, вољан гред. Али натраг — терет то је... Па и леп је онај дô, А још тице како поје, Не знаш, мајко, не знаш то!

А те топле твоје шале сви тако волемо, И зато ти ево сада ћутати не смемо: Здрав нам био, увек вољан сатиром и шалом, На утеху нама свима, на дику „Стармалом!“ »Стармали« 1883.

Ћипико, Иво - Пауци

— Полако ћемо — вели наоко замишљен газда. —Могао бих се и предомислити; нијесам баш вољан продати цијело... Могла би се продати на дијелове, по честицама... раскомадати...

—Да ти кажем цијену, — навлаш растеже бесједом газда, — а нијесам вољан продати.. . И диже се, приђе к прозору и гледа на улицу.

—Попусти, господару! —Не могу... већ ако ти ниси вољан да купиш, не мари, пријатељи као и били... Засада нема хитње, а ако хтједем продати, послаћу Васу да селом протелали,

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Ја сам био вољан да останем још годину дана у Осеку, уверен да за то време могу научити оба језика и положити још и гимназиску матуру,

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

поновљени стихови којима се боље него на икоји други начин изражава колико је Лазару тешко да помене цару за женидбу: Вољан буди, царе, на бесједи!

ти кажем: није мене коњиц олошао, нити ми је рухо остарило, нит' је мало голијемна блага; свега доста у двору твојему. Вољан буди, царе, на бесједи!

Ал' т' је мало голијемна блага? Шта т' је мало у двору мојему?“ Њему вели вјеран слуга Лазо: „Вољан буди, царе, на бесједи!

ти кажем: није мене коњиц олошао, нити ми је рухо остарило, нит' је мало голијемна блага; свега доста у двору твојему. Вољан буди, царе, на бесједи!

Сад ти бирај, мила моја сејо! Кажи брату за ког волиш поћи“. Сеја брату тихо одговара: „Вољан буди, мој рођени брате!

4 Вољан, буди, царе, на бесједи. тј. буди добре воље према ономе што ћу рећи. Кад дођемо из лова планине, тј. из лова из плани

(сомота) кадија — судија кадифлија капа — капа од кадиве кадно — кад кадуна — турска госпођа каил, каио — рад, вољан каишли-опанци — опанци од каиша кајас — каиш, ремен каквино — какви како — (значи и:) као какогоди — какогод

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности