Употреба речи вуковару у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Зашто се и Исакович, тамо, не пресели. Живео би лепо. Он јој личи – рече госпожица Текла – на њене рођаке, Ракиче, у Вуковару, где гуске гачу – а који су се у Росију одселили. Тандрчу само о војеним стварима и причају о Росији.

Божич је сад почео да испитује Исаковича и о његовом имовном стању, и о неким рођацима његове жене, Ракичима, у Вуковару. Они се селе у Росију, а наговарају, да пође, и њега.

И Текла хоће то да види. А свему је томе крива она луда Ракичка, у Вуковару, рођака његове жене, која је проста, али богата, па ће све његовој ћери оставити.

У фамилији Деспотович се зна да је Евдокија готова на све. Кад нешто науми, удара главом о зид. Њена тетка Ракичка, у Вуковару, где гуске гачу на улици, каже да је Евдокија ајмана! Учиниће од себе нешто о чему ће имати да се прича.

Не боји се, каже, оне чукувиде. Њену су тетку, тако, у Вуковару, неке жене, са неком попадијом, због једног официра, помешале, и сву су је рашчерупале.

Има тетку, Ракичку, у Вуковару, а провела би била радо који дан, са њим, и у вароши Грац, иако тамо није била, и није намеравала, икад, бити.

Босоного, девојче – са уснама црним од дудиња. Њу је њена теја, Ракичка, у Вуковару, успављивала, још увек, причама, о Настрадин хоџи, и дечјим бајкама.

и кумства, толико су били, те официрске породице, повезали и помешали, да се сваки међу њима, у Араду, у Темишвару, у Вуковару, у Шиду, у Митровици, осећао као да су ту рођени, ожењени, сахрањени, па васкрсли.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

ЖИВОТ. — Захарија Стефановић Орфелин родио се 1726. године, у Вуковару, у Срему. Право презиме му је било Стефановић, а сам се назвао Орфелин.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Исто ми је тако тешко било и то што сам преживео – да сам се окупао, при уласку у болницу, у Вуковару, у води, у којој се, пре мене, већ била окупала – после неколико месеци – петорица. Обријане длаке пливале су у басену.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Џепић, гим. професор; — у Вршцу: Сима Бакић, српски учитељ; — у Вуковару: Василије Марковић, трговац; — у В. Кикинди: Ђорђије Радак, одвјетник; — у Дубровнику: Лазар Лучић, трговац; — у

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

У Иригу, у Карловци, Вуковару и многи други по среди лежећи места падале су немилостиво жертве между народом. За сачувати милитарска места, да се

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

ПОДАЦИ О ПИСЦИМА Захарије Орфелин (1727–1785), презивао се Стефановић, а сам се назвао Орфелин. Рођен је у Вуковару, у Италији је изучио сликарство и бакрорез.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности