Употреба речи вуковом у књижевним делима


Црњански, Милош - Сеобе 2

Слушали су га, јер се, ето, показало да је имао право, кад је, први, по савету Вуковом, предлагао да се напусти Аустрија. Павле није хтео, у присуству Петровом, и Трифуна, да се са братучедом свађа.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

госпођа управника Водне задруге и још неки имали су такав речник да су мирне душе могли да попуне неке празнине у Вуковом. Помислих да позвонимо и другу директору, мом очуху, али се сетих мајке.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

У Вуковом Рјечнику оваквих изведених имена има преко педесет! (Ово лексичко богатство и домишљатост народа када је у питању ствар

Ови изрази указују на то да је у прастаром мишљену дете „стопљено“ с мајком или уопште с немоћним створењима. У Вуковом Рјечнику под „глота“ стоји: „1. (у Ц. Г.) панпресс, 2. чељад, тј. жене и дјеца, фамилиа: ђе је твоја глота?...

У тимочком говору, на пример, реч „пупавко“ значи истовремено „тупав, мален, закржљао човек“, али и дете.⁹ Према Вуковом Рјечнику, у Дубровнику реч „мали“ значи мушко дете. И у неким другим словенским језицима, нпр.

У Вуковом Рјечнику, али и у многим народним причама, песмама, често се каже: „родила је мушко чедо“, или: „У њега се мушко чедо н

За означавање овог периода најчешће се користи реч беба, која се налази и у Вуковом Рјечнику. За тек рођено дете (до седам дана) у срезу хомољском каже се: „новороче“ и „некрштењак“.

храни готово искључиво сисањем, оно се понегде назива „сисанче“, а као синоним употребљава се и реч „одојче“ (у Вуковом Рјечнику ова реч означава само прасенце!).

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Осећања су везана за људе, за њихов безизгледан живот; дечја песма зато, тражи партнера за игру другде. Игра с Вуковом азбуком У последњем одељку Радовићевог стваралаштва појавила се температура које код њега, до сада, није било; скепса

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

»Мојсијем нове српске књижевности«, [чак и »свети Вук«,] и са доста разлога нараштај од шездесетих година назива се и »Вуковом омладином«.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Словенац Копитар, посебно загрејан за словенске језике и фолклор, чим је прочитао прве праве српске народне песме у Вуковом издању, одмах се досетио да у таквом народу мора бити и вредних приповедака.

У Вуковом стратешком плану за ту борбу, Српски рјечник је био лексичка ризница, народне песме и приповетке оруђа и застава живог

13. ЗЛАТОРУНИ ОВАН: Вуку Караџићу послао земунски учитељ Лазар Марјановић. Објављена у Вуковом издању од 1853. 14. ТРИ ЧУДА: Забележио Јован Б. Зорић, свештеник из Босне (село Крњеуша, срез Босански Петровац).

41. ДВА НОВЦА: Чуо од једног просјака у Новом Саду па је онда сам написао Вук Ст. Караџић. Објављена први пут у Вуковом издању народних приповедака од 1853 г. 42. ЗЛА ЖЕНА: Све као под 30. (Српске новине: число 89, 8 новембра 1821.) 43.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Телал тек бива већег грдила, Што крајем својим пјано поводећ За собом вуче тешку мрцину — Баш кô на репу, негде, вуковом Што је лисица санте лепила. КНЕЗ ЂУРЂЕ: Венеција је у опасности.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Уметничком домету српске народне поезије нису допринеле само оне појаве које су непосредно претходиле Вуковом времену, већ и постојање једне веома развијене усменопоетске граматике настале вековним процесима обликовања и клесања

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Што је нама вуковом отимачем и теби пастирови доброму и јагњету, сприликовало се да си ти близу овде дошао? И крошто ли си дошао овамо?

се станили, кроме, што је претило да кољу за своју им потребу, — што ли је мршаво и рђавије оно допуштати крадљивцем и вуковом. А сакато и болестљиво што је за то и не марити никад с погледањем. Ако само оздравило, имањче.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности