Употреба речи газ у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

конаке своје, пак сабаиле ујутру ви Турци азур коње; а ти Алекса рано сваком Србину подај по оку ракије, пак ћемо на газ преко Дрине”. Они на то сви се поклоне, а опет једнако стоје, неће да одлазе, а сви ћуте.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Познаје, каже, сваку оријентациону тачку на видику, свако брдо, сваки газ. Тврдио је да ће бити лако – а није смео ни сам себи да призна, да ће бити тешко.

Тешић, Милосав - У ТЕСНОМ СКЛОПУ

- Чији ли смо лик? Са божур-ока наш се колор - јој! стропошта, сурва, те се жутне газ низ смарагд-море. - Огреј, Ружо, скрб с мореуз-брега, Омегу и Аз у тамјан-праху њихов замор, пад.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

се плод једе (Сорбус торминалис) брод - пловно средство; место на води где се може прелазити или се превози скелом, газ, плићак, прелаз брчак - 1. шум или мали талас који настаје кад се гази по води; 2. млаз (обично млека); 3. бот.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Зато се никад не љути Кад дуну суманути Ветрови, ил када мраз Затвори речни газ: Година каткад закасни, ал посла свог се сети Па још покоја пахуља у априлу нам слети.

Станковић, Борисав - ЈОВЧА

Пауза. Кроз фијук ветрова чује се крик Зулфин: Аман газ...!, загушен шаком. Рзање коња, топот све даљи. Урлик пса, прекинут такође. Вијук ветрова појачан...

Ћипико, Иво - Пауци

гоњен нестрпљивошћу којој се и сам чудио, није ни обазирао се на нову кућу, ни свратио у млин, већ у хитњи прешао газ и журио се преко поља ка вароши.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Група ће ударити преко поља, кроз топољак, на Синђин газ, и ту ће је с друге стране воде, баш кад буде из ње излазила, дочекати његови стрелци, скривени у врбовом густишу.

На кљусету жена и дете умотани у тежинову поњаву. Долазе до потока. Као да би хтели да га пређу, али не могу да нађу газ. Вода ври и пенуша.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

“ и „Море, Турци, не газ'те орања!“ У Боланом Дојчину понавља се опис Арапиновог намета, а на њему и почива ова песма.

“ „Море, Турци, не газ’те орања!“ „Море, Марко, не ори друмова!“ „Море, Турци, не газ’те орања!“ А када се Марку досадило, диже Марко рало и

“ „Море, Турци, не газ’те орања!“ „Море, Марко, не ори друмова!“ „Море, Турци, не газ’те орања!“ А када се Марку досадило, диже Марко рало и волове, те он поби Турке јањичаре, пак узима три товара

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности