Употреба речи говорнога у књижевним делима


Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Пажљивим посматрањем лако се запажа да је Матић своја испитивања постепено усредсређивао на однос између говорнога и стиховног низа, а тај се однос најјаче испољава на местима где се ова два низа секу.

помоћним, метричкоритмичким средствима; сада тих помоћних средстава нема, па се песник мора служити преуређивањем говорнога низа.

У целини узето, Матићево доста необично уређивање говорнога низа у песми – које смо само летимично и непотпуно успели да опишемо на неколико примера – има далекосежне последице.

прозаизација, као што, с друге стране, није случајно што се истицање само једног слоја у речима и строжа организација говорнога низа само на основу тога издвојеног слоја исто тако редовито карактерише као поетизација прозног ткива.

У овом су тексту та два принципа различите организације говорнога низа прослеђена у границама унутарње, обликовне микродраме коју наслућујемо у развоју Куленовићеве поезије.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

месту да одушка том набоју, па она узвикне: „Умрећу, умрећу”), него се за њега ствара књижевни аналогон преуређивањем говорнога низа, преразмештањем синтаксичких јединица.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности