Употреба речи голубу у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

* Шантић је почео певати још врло млад, 1887, дечјим песмама у листу Голубу. Јављао се врло често по готово свима књижевним листовима.

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

створи свет: светлине зрак у ноћни врже мрак, висине кршне одби од мора, славуја ружи, гуји даде зуб, магарцу уши а голубу луб, и стварајући све без одмора, кад шесту зору рад му дочека, и своју слику створи, човека, створења цвет.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

царева града има једно језеро, у оном језеру има једна аждаја, а у аждаји вепар, а у вепру зец, а у зецу голуб, а у голубу врабац, у ономе је врапцу моја снага. Баба кад то чује, рече аждаји: — То је богме далеко, то ја не могу љубити.

Царев син узме голуба те га распори, а то у голубу врабац, а он држ' врапца. Кад ухвати врапца, рече му: — Сад да ми кажеш где су моја браћа?

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

Што ја с тобом гучем, А ти са мном не ћеш?“ Говори голубу Своме голубица: “Ти си залетео У то туђе јато, За то је не гучем.“ 38.

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

царева града има једно језеро, у оном језеру има једна аждаја, а у аждаји вепар, а у вепру зец, а у зецу голуб, а у голубу врабац, у ономе је врапцу моја снага.” Баба кад то чује, рече аждаји: „То је богме далеко, то ја не могу љубити.

Царев син узме голуба те га распори, а то у голубу врабац, а он држ' врапца. Кад ухвати врапца, рече му: „Сад да ми кажеш где су моја браћа.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

царева града има једно језеро, у оном језеру има једна аждаја, а у аждаји вепар, а у вепру зец, а у зецу голуб, а у голубу врабац, у ономе је врапцу моја снага. Баба, кад то чује, рече аждаји: — То је богме далеко, то ја не могу љубити.

Царев син узме голуба те га распори, а то у голубу врабац, а он држ̓ врапца. Кад ухвати врапца, рече му: — Сад да ми кажеш где су моја браћа.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Чекаш ли зар да Црно забели, Да хладни даси Постану врели; Да буде што се Још никад збило, Да јастреб крепи Голубу крило? — Чекаш ли шеве Печене с гора, Ил’ спас од туђих Дипло-мачора?

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Писао је родољубиву и љубавну поезију; објављивао у Даници, Јавору, Летопису Матице српске, Стражилову, Преодници, Голубу. Најпознатије његове песме су „О Видову-дну“ („Сабљо моја димишћијо“), „Под липом“, „Напред!

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности