Употреба речи господаре у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

и курјак 46 37 Пас и његова сен 48 38 Пас, лав и лисица 49 39 Магарац и његов господар 50 40 Магарац који промењује господаре 51 41 Магарац и коњ официрски 52 42 Магарац, врана и овчар 53 43 Магарац идола носећи 54 44 Магарац у лавовој

Наравоученије Кога к чему природа није створила, нека се у оно не пача. 40 Магарац који промењује господаре Магарац служаше уједног башчована, и видећи му се ту одвећ тешко, зажели променити госу.

Овај прави коже: он ће и моју скоро начинити”. Наравоученије Ко је принуђен служити, нека не мења често господаре; и ком је добро на једном месту, нека га добро чува.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

властела била у тесним везама с јаничарима и често је могла помоћу њих обарати велике везире, којима се прохтело да им господаре. Готово је увек успевала да поставља велике везире који су им остављали одрешене руке у управљању овом покрајином.

Тако је она била спорна област која је често (у целини или делимично) мењала господаре, прелазећи из Турских у млетачке руке.

— Рајинске особине. — Утицаји моралне мимикрије. — Угледање на господаре. — Непосредан утицај стеге и насиља. — Главне психичке особине. — Реалистичне црте. — Завезаност, такт, владање собом.

Угледање на господаре. — Било га је поглавито у варошима, ређе у селима. Састојало се у усвајању турскога начина живота, наравно само

Нисам наишао ни на једног глупог и заваљеног. Они су ведри, бистри, присебни, брзо и добро схватају; умеју да господаре собом. Ове особине не произилазе из њихова печалбарског занимања.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Као што знаш, додијало му бјеше мијењајући господаре, страхујући за своју сиромаштину и кулучећи војскама! Знâм да онизи наше вјере друкче говоре и да кукају за нама, али,

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Он је сликао зетске господаре, последње деспоте српске, пећке патријархе, црногорске владике, которске провидуре, бокељске племиће, паштровићке

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Турски коњи, да претили сте ми, Претили сте, ал' заман нијесте, Та брзи сте — изјели вас вуци! Понијесте своје господаре Како оне плаховите муње Што стријеле громовнице носе.

Четовођа у њу гледи, Баш царева града вреди. Она к њему: „Господаре, А тако ти славе старе, Коју данас под облака Диже твоја мишка јака, Ово носим млада твоме Ја јунаштву големоме.

Обрадовић, Доситеј - ПИСМО ХАРАЛАМПИЈУ

Вечна му памет.» В прочем, ти ми здрав буди, љубезни Хорваћанине. Поздрави ми с «Христос воскресе» господаре Војновиће, Ризниће и Куртовиће и проче Сарајлије и Мостарне. У Лајпцигу, на 1783. Априла 13.

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

Имала је једног чика, филишћанског најамника, чико њојзи боле зна: одведе је на преваре међу своје господаре — сад им ноћу уз пехаре место жишка лицем сја. Јест, ал' сада, боже свети!

Петровић, Петар Његош - ГОРСКИ ВИЈЕНАЦ

ВЛАДИКА ДАНИЛО Причајте ми што је тамо било: ал' сте вуци али сте лисице? ВОЈВОДА БАТРИЋ Весели су гласи, господаре, клањамо се Богу и Божићу. Најприђе ти Божић честитамо, честитамо Божић Гори Црној!

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Да ли се једио што ће изгубити уважење пред тијем молиоцима, јали што ће се због њих много доцније обједовати? „Господаре!“ запита онај човјек, обрћући капицу међу прстима. „Говори, жено, што ти је!“ рече Владика, обративши се њој.

војници се нанизали, па тај низ, као велика гуја лази од Суторине до Жупе дубровачке. Ја му се примакох па рекох: ’Господаре, није добро што су наши овако размакнути! Ако удари Вранцуз с бока, погибосмо!...’ Он ми се насмија.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Тешко глави кад реп заповједа. — Ко за репом пође, тај у трње дође. — Гдје нема мачке миши господаре. — Господареве очи коња гоје. — Што смије поп, не смије ђак. — Служба није дружба. — Док је леђа, биће самара.

8 Дај, Боже! овоме дому сложну дружину, ваљане радине, добре господаре. У биртију не свраћали! На путу не преваљивали! По судовима се не ћерали, а будали опростили!

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

као и блудни син, оставивши доброг оца и господина, и блажену матер, госпођу своју, и благородну, нећу рећи браћу, већ господаре своје, и обнажи све безумљем својим.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Људи су се дијелили не више на имућне и сиромашне, на сите и гладне, на господаре и робове, него на смртне и бесмртне. Што ћете више, добри мој господине!... У појединим земљама букнуле су револуције.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Па ипак уживао је он некакав особит углед међу сиротињом, која је и сама мрзела своје похлепне господаре и сјај њихових гиздавих одора.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

живесмо, цењени и поштовани, мирно и спокојно, прелазећи у наследство од оца на сина док Александрија не доби нове господаре. „Године 640 освојише Арапи Александрију и удесише је по свом ћефу.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

наравно као служитељи радити морали, видећи ово чудо које им се јошт нигда догодило није, науме буну учинити и своје господаре пробудити да им овај феноменон протолкују.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

му што људе цени по благу и оделу (те зато одбија лоше обучене сиротице и ставља у доњу трпезу небогате старе господаре у старом скерлету, а прима раскошно обучене сиротице и ставља у горњу трпезу богате нове господаре у новом скерлету) и

небогате старе господаре у старом скерлету, а прима раскошно обучене сиротице и ставља у горњу трпезу богате нове господаре у новом скерлету) и што не поштује оца и мајку (не држи их за столом и не даје им прву чашу вина), и, оваква, ова

уза рамо своје сједе зета Страхинића бана, и ту сједе девет Југовића, низа совру остала господа; ко л' је млаћи, двори господаре.

Но бијаше до девет шурњаја, но шурњаје дворе упоредо, дворе свекра силна Југ-Богдана, и двораху своје господаре, а највише зета поносита; а слуга им једна вино служи, служи вино једном купом златном, златна купа девет бере

Како виђе и оком разгледа, Турчина је дланом ошинула, ошину га по десном образу, ошину га, па му проговара: „Господаре, силан Влах-Алија, ну се дигни, главу не дигао!

Страхинова проговара љуба: „Господаре, силан Влах-Алија, та л' не видиш? испале ти очи! Оно није цареви делија, — мој господар Страхинићу бане; ја познајем

Ви узмите двоје ђеце лудо, па идите двору бијеломе а ја одох Смедереву граду молити се Ђурђу и Јерини нека пусте ваше господаре из тавнице, да је бог убије!

Но да видиш једне женске стране, како грдно рече господару: „Господаре, да од бога нађеш! Куд те сила сломи преко мора надалеко четр’ест конака, преко мора, да не видиш дома, ни без јада

Послушај ме, драги господаре! Од шта си се данас препануо? Ако су га красте иштетиле, ако бидну главни пријатељи, за то ријеч проговорит неће: свак

Купи свате, те води ђевојку, господаре, више не премишљај!“ Грохотом се Иван насмијао, књигу пише, даде татарину, те је прати дужду од Млетака: „Пријатељу,

А имаш ли зелену ливаду што је косиш трипут на годину?“ Но му Михат ријеч бесједио: „Све ј’ истина, драги господаре! Што си чуо, ништа лажа није: павуни су браћа моја мила, павунице — то су ми снашице, мудра видра — то је наша

Кад то чуо хајдук Вукосаве, тад хајдука увати грозница; ал’ му вели лијепа невјеста: „А не бој се, драги господаре! Ја сам твоја вјерена љубовца; но опрости оне топузине, е сам млоге ноге осветила“.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Да прознате јер и сиромашак може господаре и бољаре на свој обед дочекати; и хорјатин, да речем сељанин, варошане и грађане почастити; гладан сите засмочити,

ГРАД ИЛИ ГЛАСОНОША ОД СУДИЈЕ ДО СУЖЊА Тако и разуман у фрекати крмитељ чини каде има неке поштене бољаре и господаре са собом којим се је мило шетати по води и свашто разгледати; не само тек једанпут и једним ли дном, проводи с

А ето саде, добри христјани, не велим за оне позлочесте и немарне низашто, веће велим за ове поштене и праве господаре врле — до конца слабо маре за то црковно правило, а за поученије ни толико, те говоре: »А што је нама до тога стајати

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности