Употреба речи грађанска у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Угарски сабор од 1791. укида све изузетне законе против Срба, и даје им грађанска права. У већим местима Срби улазе у општинске одборе, и у јаван живот.

После стогодишњих искушења и борби, Срби у Аустрији на крају XВИИИ века су задобили верску равноправност и грађанска права, и после неколико буна и исељавања дошли су до сношљивијега живота.

У почетку војне старешине су ишле заједно са народом у свима борбама за верска и грађанска права, али уколико су се више милитаризовали, постајали »царски људи«, официри у државној служби, они су се издвајали

знаменита збирка Даворѣ, »пјеснословни производи у избору«, писана црквеном азбуком, са предговором у коме се осуђује грађанска азбука и тражи враћање црквеној азбуци.

1870; Школска хигијена, 1870; Историја педагогије, 1871; Школска дисциплина, 1871; Адолфо Дистервег, 1871; Школица за грађанска права и дужности, 1873, итд.).

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

по свету, па дошао натраг и започео да ми прича: треба овако, треба онако, па не знам уређење, па закони, па устав, па грађанска права, па слобода збора, па избори... Мани, молим те, вазда је он бунцао којешта! — Па шта му ти кажеш? — Ништа!

сам добро а по вечери чачкао зубе, пијуцкао вино, а затим, пошто сам тако куражно и савесно употребио сва своја грађанска права, легао у постељу и узео књигу да бих пре задремао.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Застој, чамотиња, немар и равнодушност, а што је најгоре: конзерватизам ужасан! Најсветија грађанска права и не практикују се, скоро заборављена; покриваше их столетна дебела прашина. Један ужас, да човек заплаче!

је поштовао и јако ценио због тога његовог смелог и одлучног корака, што је, то јест, своју грађанску слободу и своја грађанска права више свега ценио и изашао из те средњевековне и непроизводне класе, и на тај начин спасао и очувао селу једну

Штавише, гладни власници то и воле да се народ замаје тим а батали своја света грађанска права; па што веће благостање у народу, биће му већи и порез! А ја то не дам! — Шта недаш ти, будало једна?!

Као поднаредник био је у Београду почешће по оним баловима које је обично војена и грађанска патрола пре исцрпљенога програма и пре оне облигатне завршне игре »Устај, дико, зора је!« растеривала.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Становници вароши, преморени шестонедељном опсадом и канонадом, лежали су још у постељама, па и сама грађанска и војничка стража напустила је своја места да мало прилегне.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Скотрљала би јој се суза и зашкакљала ме по јежуљиво осјетљивој кожи на врату испод уха. Грађанска породична идила. У доба бербе цијела би доља јекнула вревом и гласовима берача.

Не смијете заборавити — кад не би било ништа друго него то! — да је грађанска култура у своме крилу донијела једну од најсвјетлијих идеја у хисторији човјечанства: идеју социјализма. Да, господине!

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

Штампарски шегрт Први Други грађанин Догађа се у доба сусрета прошлога и садашњега века ЧИН ПРВИ Обична грађанска соба. Старо канабе, две фотеље и неколико простих, трпезаријских столица. Троја врата.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Још увек некако на самоме прагу књижевности а ретко је се кад сасвим озбиљно домашивши, стоји такозвана грађанска лирика српска XВИИИ века (залазећи добро и у XИX).

По ономе што је В. Ћоровић рекао о њој (в. стр. XXИИИ предговора књизи Српска грађанска лирика XВИИИ века. За штампу приредили Тих. Остојић и В. Ћоровић. Београд—Срем.

дим. Руварац, Архимандрит Јован Рајић, 232—3). ПАШХАЛИЈА НОВАЈА (стр. 54). Текст је узет из књиге Српска грађанска лирика XВИИИ века. Из старих песмарица. За штампу приредили Тих. Остојић и В. Ћоровић. Београд—Срем.

85, стр. 100—1. МОЛБА ДЕВОЈАЧКА (стр. 74). Прештампано из Остојић—Ћоровићеве збирке Српска грађанска лирика XВИИИ века, 136—7.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

(АУТОР ЈОВАН ДЕРЕТИЋ) 24 Између старе и нове књижевности 24 Европеизација и рађање нове књижевности 25 Патријархална и грађанска култура 26 Романтизам и процват лирике 29 Реализам: Доба приповетке 32 КЊИЖЕВНОСТ 20.

Патријархална и грађанска култура У првој половини 19. в. проширује се културно подручје. После два ослободилачка устанка (1804, 1815) у

Та високо развијена грађанска средина била је одбојна према иновацијама с југа. Док је народне песме родољубиво пригрлила, Вуков народни језик чинио

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

СЕ УГАСИ СУНЦЕ…) 174 МУРАТОВО ТУЛБЕ 176 (СА ПОГЛЕДОМ УГАШЕНИМ) 177 ИИ 178 МОМЕ ГАРИКУ 179 СПОМЕН 182 ОРГИЈЕ 186 ГРАЂАНСКА ВРЛИНА 190 МАСКЕНБАЛ НА РУДНИКУ 193 ТЕЛЕГРАМИ 196 [МИЛАНУ САВИЋУ] 198 ИЗ БЕЛЕЖНИКА 200 ЈЕДАН МОНОЛОГ МЛАДОГ

Богови, Слепчевић то је... Но, то је већ дошло довде: Лало, затвори врата, па кажи да нисам овде. 1884. ГРАЂАНСКА ВРЛИНА Строг и узвишен преда ме је стао, Оружан мачем и гранчицом крина...

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности