Употреба речи грађанске у књижевним делима


Васић, Драгиша - ЦРВЕНЕ МАГЛЕ

Још једном, последњи пут, баци поглед по соби, на своје грађанске рите, на књиге, на фотогоафије, на плакате и на табаке.

Овај стари орман, у коме стоје моје грађанске рите и остаци војничке униформе, ништа се није променио. Служи он, олупина ниједна, служи и служиће ко зна колико још

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

(Нашао је страну.) А ево: §144 кривоклетство. (Чита у себи.) Дакле, година дана робије и година дана губитка грађанске части. Може и више, али на једну годину можеш онако сигурно да рачунаш. АНТА: Ко то? СПАСОЈЕ: Па ти! АНТА: Зашто ја?

АНТА: Ама, како ти то мени: робија? И то одмераваш као килу шљива или лука. Робија, таман посла! СПАСОЈЕ: И губитак грађанске части. АНТА: То већ и не марим, може се лепо живети и без грађанске части.

Робија, таман посла! СПАСОЈЕ: И губитак грађанске части. АНТА: То већ и не марим, може се лепо живети и без грађанске части. Али робија, господине, то је већ нешто друго. И оно што ме буни то је: откуд ти, зашто ти то мени одмераваш?

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Змај је прожет првобитним духовним здрављем грађанске класе, њеним градитељским односом према смислу живота, њеним биолошким и националним полетом.

ПОБУНА ПЕТЛИЋА И Змајево дете је дете честите грађанске средине, чије је место у друштву сигурно, задаци јасни, обавезе утврђене.

осећамо, јаче него икад, улогу коју је играо у развоју наше песме за децу, као и у борби за одржавање наше културне и грађанске самосвести, у борби за осмишљавање живота, за освајање његовог достојанства и части. Париз, 22. септембра 1984.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Цар је сузбијао и православну цркву, ограничавао власт владика, извесне спорове преносио на грађанске судове, хтео да у корист школа укине неколико манастира, и против њега је устала српска јерархија као и непросвећенји

власт стала укидати силна празновања, када је покушавала да се бракоразводне парнице од црквених судова пренесу на грађанске, када се издала наредба да се, у интересу јавнога здравља, мртваци морају сахрањивати у затвореним сандуцима и у

и »ркаће« и »латинске«, и »ришћанске« и »кришћанске«, и загорске и приморске, и племићке и пучке, и сељачке и грађанске, и из ње дао највећу галерију најразноврснијих типова коју српска књижевност има.

изумрлих Словена на обалама Севернога мора са германским освајачима; драматичне епизоде из светске историје, верске и грађанске ратове у Француској, сјајни и крвави живот Обнове, ритерску Шпанију и побуњену Пољску.

Он је у тешким временима имао грађанске храбрости и сатиричког духа за политичку поезију, и деведесетих година и почетком XX века он је у српској књижевности

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

После тога настаде дубока, тиха ноћ, и родољубиви грађани дивне земље Страдије, уморени вршећи узвишене грађанске дужности, заспаше слатким сном, снивајући срећну будућност и величину своје миле отаџбине.

дремају стојећи, уста им полуотворена, очи затворене, а глава им климата лево-десно, горе-доле; занијају се по две грађанске главе мало јаче, ударе се, презну, оба политичара погледају тупим погледом један другог, не изненаде се ничему, очи им

мислим да од Колба немамо бољег човека за председника тако важна збора, — говори један из прве групе — јер његове су грађанске врлине и кураж свима нама добро познате. Ја мислим да нема ниједног међу нама кога су великаши чешће јахали но њега.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

као што су старе и далеке културе авангардним песницима изгледале привлачне, насупрот рационално утемељене „европске грађанске“, био им је привлачан и занемарени инфантилни свет. На њега се гледало као на предворје логичнога.

је да је у овоме периоду, у поезији, преовладавала позитивистичка линија, коју он везује за „кодекс патријархалне и грађанске етике“, а с њом корелира и онај малограђанскосентиметални и у суштини конзервативни дух (друго сазнање) које је

А позитивистичка линија у српској поезији о којој Мишић говори, и која се преко грађанске везује за кодекс патријархалне етике, настала је стицајем специфичних околности у којима се у прошломе веку формирала,

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Та стилска непоузданост, и изненађење које овакав поступак нехотично доноси, добро су познати већ из грађанске лирике XВИИИ века. Све то, уосталом, једва да је и занимљиво.

ТИСА СЕ МУТИ... (стр. 57). Текст је узет из Остојић— Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 28, стр. 30—1. О САВКА, САВКА... (стр. 59).

28, стр. 30—1. О САВКА, САВКА... (стр. 59). Текст је узет из Остојић— Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 53, стр. 68—9. — Нашао ју је Павле Поповић у Серпском славују, ч. ИИ Будим 1827, 21 (бр. 9; в.

Узето из Остојић—Ћоровићеве збирке, бр. 75, стр. 90—1. ХОЈ ДЕВОЈКО... (стр. 63). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 63, стр. 77. ВИДИШ, МОЈ ЦВЕТ ЉУБЕЗНИ... (стр. 64).

63, стр. 77. ВИДИШ, МОЈ ЦВЕТ ЉУБЕЗНИ... (стр. 64). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 93, стр. 112. — У књизи Уѕпомене па ѕтарі Брод, забиљежио око годіне 1838. И. А.

ПЈЕСН ЗА ПОХВАЛУ НЕКОТОРЕ ГОСПОЖЕ НОВОСАДСКЕ (стр. 65). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 72, стр. 87—8. НАТРАГ, ДРАГИ, НАТРАГ, КУД ХИТАШ ТАМО... (стр. 67).

72, стр. 87—8. НАТРАГ, ДРАГИ, НАТРАГ, КУД ХИТАШ ТАМО... (стр. 67). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 47, стр. 60. ДА ВИДИШ ОВО ДЕТЕ, ДРУЖЕ! (стр. 69).

47, стр. 60. ДА ВИДИШ ОВО ДЕТЕ, ДРУЖЕ! (стр. 69). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 57, стр. 73—4. ПЈЕСН ВО ВСЈА ДНИ (стр. 70).

57, стр. 73—4. ПЈЕСН ВО ВСЈА ДНИ (стр. 70). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 91, стр. 109—110.

171. од 18. маја и бр. 173. од 15. јуна 1962). МАДАМЕ (стр. 72). Песма је узета из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр. 85, стр. 100—1. МОЛБА ДЕВОЈАЧКА (стр. 74).

” ПЈЕСН НА МОРОВУЈУ БОЛЕЗН (стр. 76). Песма је узета из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, Бгд 1926, 49—50; уз песму је онде штампано, из једне рукописне песмарице преузето овакво објашњење

Песма се и певала, као и многе друге „грађанске”, па се свакако тиме може објаснити што се налази у већини рукописних песмарица и штампаних лира у другој половини XИX

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Она је пореклом из добре грађанске лозе, али кад је дошао ред да се она роди, сва је њена својта поиспропадала, и материално, и здравствено, изгледа и

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Не мислим да би држава имала даровати медаље за храброст, за грађанске заслуге и за ревносну службу, иако би таква одликовања била врло подесна и у браку, али да нађе можда који други начин

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности