Употреба речи грађанској у књижевним делима


Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Узалуд се опиремо грађанској добромислености претежног дела оног што је за децу написао; у овом моралисти има свежег даха доброте, љубави према

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

У тој малој грађанској комедији слика се живот малих људи, са њиховим малим страстима и малим манама. Писац није над тим малограђанским

ЈАКОВ ИГЊАТОВИЋ ЖИВОТ. — Рођен је у Сентандреји, код Пеште, 26. новембра 1822,100 у угледној грађанској кући. Српску и прву »латинску школу« свршио је у Сентандреји, »латинску школу« — гимназију — продужио је у Вацу, затим

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

„Немајте бриге, слушаћу вас са највећим уживањем!“ Он ми причаше о свом животу и раду. „Рођен у грађанској породици, студирао сам у својој младости прво Тривиум: граматику, диалектику и реторику, а затим Квадривиум:

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Налазио сам се у грађанској палилулској болници на болничком кревету завијене главе и колена. На оба места повреде су биле доста озбиљне.

месту, ништа јавно и не тврди односно овога криминала, већ се оставља напросто читаоцима да они, по својој дубокој грађанској увиђавности и савести, непристрасно и објективно закључе о факту у питању, то јест: је ли Фата, Аганова мајка, умрла

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Ни то се међутим не би могло рећи. Несумњиво је да нам је најјаснији Лукијан Мушицки, па потом Стерија. Изворе грађанској поезији међутим, а њих је морало бити, и има, не знамо, ни изблиза ни издалека.

” Зато није чудо ако је Плач преписиван, и у обема редакцијама. Тако Ћоровић у Предговору Српској грађанској лирици XВИИИ века, XXИИ, пише да је у песмарици Матије Ивковића преписан Горестни плач, а потом и Плач (в.

плач могао певати: у томе поступку певача XВИИИ века ина оштро наглашена црта још необјашњене древности у нашој грађанској поезији, дакле и култури грађана и градског живота.

355а. В. Ћоровић, а изгледа и В. Стајић, нису знали да је песма Доситејева: в. Ћоровићев предговор Српској грађанској лирици XВИИИ века, Бгд 1926, XXИИИ, примедба друга.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Био је полихистор и огледао се у разним врстама, у комедији, историјској и грађанској драми, у приповеци и роману, у фељтону, путопису итд.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности