Употреба речи грађе у књижевним делима


Африка

И после, то су људи од изврсне грађе коју су опробале многе олује. Вечера је читава гозба од урођеничких производа са саване и европских конзерви.

Све је угасито и тамно на њима, све је од једне боље грађе но она од које смо сачињени; то није само пут, већ и оно од чега је дрво, чврсто и мрачно, и метал.

Рекло би се да су и ове мотке, и зид и старица од исте дивне, отпорне, вековне грађе. Њена глава, само велика и мрачна лобања на танком врату, има израз на дивнијих египатских портрета.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Али су ови сељаци темељне грађе и развијених мишића (у Србији такве зову „токмацима“). Плави и смеђи са белом кожом су код њих све ређи.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Велико чисто село; тује и спахијски дворац. Уђе у Полачекову кућу. Кућа пространа, грађе за марву велике, штале, шупе. Пре него што Же даље, види да је јака кућа.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Јединица анализе јесте једна пословица. Систем категорија настао је индуктивним путем, тј. сређивањем сирове грађе коју чини корпус пословица које се односе на дете.

, „Питања за проучавање народа“, Босанска вила, 1, 1887; Радић, А., Основа за сабирање и проучавање грађе о народном животу, ЈАЗУ, Загреб 1897.

, „Казивање о нечастивим силама“, Развитак, 1, Зајечар 1984. Радић, А., Основа за сабирање и проучавање грађе о народном животу, ЈАЗУ, Загреб 1929. Радовановић, Б.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Јасноћа и једноставност не постижу се грубим упрошћавањем стила и грађе. Механичко поједностављивање неизбежно води осиромашењу, упрошћавању, заглупљивању и ачењу.

Иако су се нашли у књизи за ловце, ови стихови као да се обраћају деци: Ја сам зец, ситне грађе, Радост за племените и отмене, На свету ретко звер се нађе Окретнија, бржа од мене.

дечјом страном његовог искуства: и посматрачки дар, и визија сељачког живота, и лиризам, и хумор, и свежина лексичке грађе.

Познавање грађе ту иде од засењујућег сувишка знања о стварима, до свезнајуће туге и до хумора. Психологија је у склопу тих знања

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Синтетично дело Духъ народа србскогъ (Карловци, 1858) је дилетантски посао, где се на основу недовољне грађе хтело да праве велика уопштавања. Превео је и Лесинговог Натана Мудрогъ (Нови Сад, 1861).

у пуном смислу речи изучавао и учио Српски рјечник Вука Караџића, и, штавише, и сам се бавио скупљањем речничке грађе (1896.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

ни због археолошких остатака као сведочанстава за историју друштвеног развитка; чак ни као неисцрпна ризница лексичке грађе нашег језика.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

А где да га нађем, питам ја, зар је лако сетити се телесне грађе у буци која руши лагуме лобање. Отклоните своје трубе анђели, мамузама не газите по хумци Ја остајем где сам у

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Те дезинфекција одела, те копање земуница за људе, те подизање штала за коње, па паркирање топова и кара, довлачење грађе и дрва за огрев са четири часа даљине.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

и крупних морских организама по морском дну и у жељеном дубинском слоју; 5˚ лабораториско проучавање тако прибављене грађе.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

„Ћипур“ како се данас изговара, зове се ледина покрај садашњег књажевског двора; на тој ледини виде се темељи од старе грађе).

Сунце бјеше на заходу. Сердар отишао у дубраву да усјече нешто грађе. Под авлијским зидом, на једној дрвеној клупици, сједио је Јанко и нешто писао на листићу артије.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

говорне изразе пренесеног значења; али осим њих постоје и друге врсте реченичних обрта, паразитних фраза и фразеолошке грађе беспојмовне и појмовне, ономатопејске и имитативне, тонске и стилске каквоће, којима се народни човек служи као

Уопште узев, и код пословица, као што је то случај и код загонетака и код друге фразеолошке грађе, — стих и проза се срећу у неомеђеном односу.

Знатан део фразеолошке грађе који је језгро питалица налазимо (наравно без оног стереотипног „питали“ и „одговорио“) — и у пословицама, а приличан

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Тек кад са такве ствари, мислима, одстраниш све њене случајне и пролазне одлике које проистичу из грађе те ствари, онда долазиш до њеног чистог вида, до њене идеје која је непроменљива.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Изненадила ме кад ми је јутрос донијела млијеко. Лијепа је. Црте су јој танке и фине. Ситне је, крхке грађе, кретње су јој грациозне и некако мудро спретне. Радо гледам те руке и те кретње.

Оно што ће у очима мушкараца значити мекуштво и хистеризирање, у њиховим ће очима значити скупоцјену крхкост твоје грађе и праву, сушту поезију. Жене не обожавају баш тако „снагу”, као што се обично мисли и говори.

Петковић, Владислав Дис - ПЕСМЕ

тад преживим у дну моје ноћи Први сан ствари, кад им сунце зађе; И ту осетим да нема помоћи, Да живот и смрт јесу исте грађе, Да тоне снага што ми даје моћи.

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

важне функције нашег организма нису биле познате и филозофи су тапкали у мраку нарочито у погледу природе светла, грађе и рада ока.

Наша тела су сличне грађе и изложена су истим спољашњим утицајима. Резултат тога су сличне реакције и усклађеност општих активности на којима се

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Ригер је личио на мог оца: црн, озбиљан, уздржан, снажне грађе, дивног сјаја у очима. Послужио ме је кафом и колачима које је и сам јео са приличним апетитом.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

на Мајку Земљу спојену с Богородицом већ нашао код Достојевског, а цео процес спајања описао је на основу обилне грађе из старијих слојева руске културе.

Јер, свако опредељење за одређени облик језичке грађе подразумева прихватање једне могућности и одбацивање других које пружа дати систем постојећих књижевних конвенција.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Анализа избора и књижевног преобликовања историјске грађе лако би се могла продужити, али би нас далеко одвела и, у суштини, то би био предмет једног другачијег рада.

А она је очигледно садржана у замисли да се помоћу расположиве грађе сачини целовита слика - што, у семиотичком смислу, можемо назвати књижевним моделом - о суморном, безизгледном и

Петровић, Растко - АФРИКА

И после, то су људи од изврсне грађе коју су опробале многе олује. Вечера је читава гозба од урођеничких производа са саване и европских конзерви.

Све је угасито и тамно на њима, све је од једне боље грађе но она од које смо сачињени; то није само пут, већ и оно од чега је дрво, чврсто и мрачно, и метал.

Рекло би се да су и ове мотке, и зид и старица од исте дивне, отпорне, вековне грађе. Њена глава, само велика и мрачна лобања на танком врату, има израз на дивнијих египатских портрета.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

ИСАК (запиње ороз на малој пушци): Мичи се отлен, ако си рад Да туђе куле пламен подстакнут У врелом чађу грађе срушене Сулудој глави не спреми гроб! Одаље, велим!... (Ћерим уступа.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

у одељку Напомене наћи само нешто врло оскудних података о карактеру, начину настајања па донекле и о изворима музичке грађе у српској поезији ове епохе, као и о подстицајима за њено оволико трајање.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Изванредан познавалац усмене грађе, с осећајем за њен облик и њену функцију, Вук Караџић је, исказавши описном терминологијом суштину ових категорија,

(Српске народне пјесме И-ИВ, Српске народне приповијетке; Српске народне пословице), настала избором из огромне грађе коју је сакупио сам и уз помоћ многобројних сарадника, имала је широк европски одјек.

Део те грађе унео је у Српски рјечник, који је због тога прерастао првобитну намену и постао енциклопедија народног живота, и у

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

У скаски Дедаловог типа, о подизању Ферхадове џамије у Бањалуци, начинио је Раде неимар себи и друговима крила од л. грађе (Хангі, о. с., 23; упор. и ЗНЖОЈС, 19, 372). У народној медицини има л. угледно место. Живим огњем из л.

Брест), али ти чланци недостају. У замену за њих, у следећем осврту указује се на неке податке из обимне грађе о овим темама. Бадњак. Кратак чланак о б.

с., 8, 1953, 7—47; упор. и Срп. мит. речн., чл. Божићни хлебови — од истог писца, Ш. Кулишића). Највећи део грађе односи се на к. (и хлеб уопште) о Божићу, о свадби и о крсном имену. Обреди у вези са тим к.

Један део те грађе (углавном, о сетви) садрже поједини чланци у Речнику: о бундеви, конопљи, краставцу, кромпиру, кукурузу, купусу, лану,

За остали, већи део грађе (не само о сетви него и о другим радовима) в. нпр. СЕЗ, 16, 1910, 257—264 (Лужница и Нишава); 19, 1914, 360—369

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Разредном старешини, који је волео фразу: „У вама је, господо, добра грађа, али од грађе до грађевине је далеко, радите, радите, господо”...

том је старешини казао Павле једаред: — У мени има грађе много, и ја то осећам; али она је сва збркана, а ја, место да сређујем, само додајем...

Тада, од исте грађе начињени, слични са оним јаким меснатим носевима и дугопрстим рукама банкара и спекуланата — осете одједаред да сем

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности