Употреба речи грка у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

С.: То си ти научио од онога Грка, канцелиста у Книњу, а не знаш да он нити је Латинин ни Грек. Опет се старац капетан здраво насмеје, говорећи: „Прођи

Опет се старац капетан здраво насмеје, говорећи: „Прођи се ти, оче, Грка и Латина, ми ако и нисмо Грци и Латини, дао нам је бог памет као и њима да ако 'оћемо можемо знати шта је добро и

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

једна врло заборавна девојчура, зато јој и пребацује гђа Перса за запушач од стакла, који увек заборави у дућану код грка. Ето тако је искумстирала гђа Перса и досетила се лепо.

Ко је шта имао да сврши и купи у болти код грка, свршио је и купио; и грк је већ унео све што му је стајало испред дућана: унео и крупице соли и кењечу, и луле и

Станковић, Борисав - БОЖЈИ ЉУДИ

з. Ману-Грка. Убрзо се то дознало. Скупила се породица. Не толико с мужевљеве јој стране колико с њене. Нарочито отац јој.

Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

Сад би се баш упркос заљубио. Љуба је имао каталог од свих девојака у околини. У селу С. има лепа девојка у једног грка, која има преко две хиљаде. Љуба дâ оправити кола и арњеве, па иде у С.

ми је рекла, пре нег’ што ће у трешње отићи, да је не чекате, неће доћи, јер је чула да јој из вароши доводе неког грка ђувегију, а она каже да нипошто за ћифту поћи неће; пре ће, вели, за мене поћи.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Енгелсхофен је ћутао. Није скидао ока са Грка, али је ћутао. Имао је ледене, плаве очи, које су гледале кроз густе облаке дима из камиша.

Гарсули је знао да Трифун има неколико рана, али уместо да то изазове сажаљење, код Грка је то изазвало жељу да га мучи. Зар такав несрећник, па да се буни?

Како нас лепо грије. Нема ничег лепшег на свету од једног оваквог пролетњег дана.“ Енгелсхофен одмери погледом Грка и рече сухо: „Ја се не сећам тога.“ Енгелсхофен је међутим уживао, ипак, у слици која му се беше ту указала.

Овде ће га неко време још спомињати, као и тог кривоногог Грка, а после ће га заборавити и неће му знати ни имена. Ова варош иза њега, са тим високим, црквеним, торњевима, остаће

Био је гологлав и дисао је тешко. Кад је угледао Грка, он застаде и задржа на њему поглед својих великих очију, неколико тренутака.

Видев да ће међу њима пасти крв, Павле нареди кочијама да стану. Насмеја се и запита Грка: да ли долази и стриц Јанко?

И да умре то прво, нанизаће их, можда, и седморо, осморо. Петар је Грка посматрао, чкиљећи, пребледео. Ноздре му се беху тако скупиле, од беснила, да је једва дисао.

А дотле му је био удесио, преко фелчера, Грка, инвалиду, до јесени. Бригадир му је тражио само једно: да се ожени. Нису то само писма Вука Исаковича тражила, која

слушати, те зиме, у Миргороду, у штапсквартерама, да су после њих, сад, на реду, селидбе у Росију, Влаха, Бугара, Грка. Из Турске! Почело је било успостављање молдавских, бугарских, греческих, коњичких пукова.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Задржале су трговачке традиције које су наследиле од Аромуна, Грка и Турака. Али има неколико вароши које се одликују нарочитим особинама, што су се развиле услед географског положаја

У варошима су још била честа укрштања браковима између Грка, Аромуна, православних Арбанаса и Словена. Чак и Грци, чија су родољубива осећања била доста јака, нису их у ово време

ово доба су дошли бугарски учитељи који су, оснивајући бугарске школе, радили на стварању антагонизма између Словена и Грка. Тада није било готово никаквих супротности између њихова рада и рада српских учитеља.

У Охриду има мешавине женидбом и удадбом између Словена, Цинцара и Грка. Али што је још знатније од тога: нема чистих духовних типова, нарочито не словенских.

Сваки је човек охридске чаршије по духовном и моралном типу мешавина од особина Словенина, Цинцарина, Грка, Турчина и Арбанаса (јужног).

било ни романтично ни јуначко: оно је било у ствари црквена свађа између Словена који су остали под турском влашћу и Грка. Овај су покрет снажно подржавали Русија па чак и Србија.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

тона три грације (Аглаја — сјај, Еуфросина — веселост, Талија — обиље) — богиње чари, лепоте и љупкости код старих Грка и Римљана Ћеф (арап. ћеиф) — добро расположење, радост, весеље ћурдија (тур.) — кратак крзнени капут Улан (пољ.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Кад их је по трећи пут остављао, пре две године – и мање већ беше рођено – видео их је при растанку у кући једног Грка, у Славонском Броду, где су остали да презиме, до повратка братовљевог, који беше послом отишао у Млетке.

Венчао их је, успут, у Броду, журећи послом, у кући једног свога пријатеља, Грка. Слао их је после, о свом трошку, по Дунаву, тамо‑амо, као и своје џелепе.

се била одрекла тог човека и његовог чудног осмеха“ који није видела никад пре, на лицу свога очуха, или браће, својих Грка.

То је била, често, лична служба уз Принца, чак и по спаваћим одајама и по мењачницама Грка и Јевреја, који, сви заједно, нису могли да му најаме, колико му је требало.

Аранђел Исакович пак ломио се, тврдећи да је она по оцу била чисте српске крви, иако јој се мати беше у туђину, за Грка, преудала. Па да је треба сахранити по новим обредима сербског свештенства.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Карактеристично је веровање како настају злоочници. Наиме, у нашем, и не само нашем народу, већ и код Румуна, Грка, Бугара, Белоруса, Швеђана, Шпанаца итд.

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

СУДУ 113 О ПРАШТАЊУ 114 ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ ПРОГЛАС По милости божјој и благослову светитеља из Раса, ја, цар Срба, Грка и Арбанаса, земљама које од оцева наследих и мачем освојих, које повезах крвним судовима својих војника, дајем

О ОДБЕГЛУ РОБУ Ако одбегли роб, био од Срба, Грка или Арбанаса, из моћне Византије, или било кога краја, потражи уточиште на двору цара, да роб такав у сва доба под

За поруке у невештим стиховима које су твоји копљаници слали женама Грка и Латина. За љубавне исповести монахиња које је однекуда из пакла на сунце изнео пакосни ђаво.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Истицали су нам га као чудо лукавости и способности да се докажу немогуће ствари. Због тог старог Грка и купујем једну корњачу од старице покрај пута. Она узима новац и ишчезава у шибљу, плашећи се да се не предомислим.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

да је код балканских Срба на крају XВИИ века, бар у варошима, било извесних школа, отприлике онаквих какве су биле код Грка.

учитеља, који су, школовани на Западу, били упознати са западном културом и науком, покушали да их пренесу код Грка, и вршили извесну духовну обнову у грчком народу.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

мислим, ви сте први потегли ту тему, вероватно сте приметили да је живот сам по себи кориговао скулптуре старих Грка. Када сте уопште видели макар и једну једину Милоску Венеру са рукама? — упитах, сумануто се церекајући.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

познају камење халдејско, или музеј Гиме, радо ће поверовати да има „дивљих“ народа, али прастарих, који нису гори од Грка у скулптури. Они који уопште више воле рељефе са Делоса, него хеленистичке Венере, обрадоваће се овом утицају.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

И тамо, затворени, у друштву чувених Грка, Цинцара и првих бегова, Турака, које због вере нису могли примати код куће, правили читав лом.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Потом, како је Исус сакрушија богољубну змију, тако је у своја грка јуста метнуја киту цвећа, а проклети сотона просуја отров!

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

„Лако је теби да галамиш кад Ти је глава сигурна“, закркљала је смрдљива и знојава помрчина, грка од жеђи, тешка од тескобе. „А што је Мени лако?“ Андра му је осетио дрхтавицу. „Син ће да те ишчупа. А ко ће нас?

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Та се суровост иначе никада није распознавала на липу овог Грка, које је увек изгледало осветљено меким унутарњим пламом.

Петровић, Петар Његош - ЛУЧА МИКРОКОЗМА

благородном гордошћу заждена, проштенија не иште Сатана; благородна моја намјерења небо чује, а знаће мирови! Грка су ми сва блаженства неба док постигнем моје намјерење и правило друго бићу дадем; не познајем име свемогуће, с

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Њега позваше богови, а мене баци судбина у ову земљу Грка. Он даде Аристотелу знак да му се примакне ближе, па му шану на уво: „Ти знаш да се наш престолонаследник Филипос

своју независност, Филип би убијен, Александар се попе на краљевски престо и пође, као врховни вођ Македонаца и Грка, на свој велики поход у Азију и Африку.

Важио је за учена човека, али се обрука кад предузе да преведе на латински језик највеће астрономско дело старих Грка како ли се он зваше?“ „Велика Синтакса Клаудија Птолемаја“. „Да, тако!

Нисам, синко мој, тако учен као ти, али имам више искуства. То што наше папе сада чине, одушевљавају се просветом Грка и раде на њеном васкресенију, љуто ће им се осветити.

Сви они, Леонардо, Браманте и Микеланђело, ишли су у школу код твојих слављених Грка, па сликају сада по зидовима Ватикана Сибиле, музе и друге голишаве жене.

Јер да се Коперник при изграђивању свога система служио списима старих Грка и на њих се ослањао, то он сам изрично признаје.

Па и сама црква признала је приоритет Грка у том учењу. Године 1616 стављено је Коперниково делу у списак осуђених, па се у том решењу, опозваном тек године

У свима тим наукама прекорачен је у оно доба добрано видокруг старих Грка. У математици располагало се, бројевним знацима, симболичким ознакама за математичке операције и употребом слова за

И у области механике дошло се даље од Грка. Док је Архимедес својим испитивањима зашао само у област статике, дотле је Галилеји, пошто је доказао грешке

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Као колеричан леш, сав је црн и спарушен. Кад човек посматра Грка, види како и нација стари и изумире. — Али то је претерано, господине. Не треба допустити...

— Али то је претерано, господине. Не треба допустити... — Кад гледам Грка, господине, онда осећам одушевљење за своју расу, као кад девојка истински осећа срећу што је млада, лепа и невина.

могла би се написати књига, коју би требало завршити овим речима: Сваки је његов савезник дужан два пута више мрзети Грка него ли свога непријатеља. — Скандал! — Господо, Грк, то није нација, то је професија. Он је бездушан.

Французи имају реч фріпон која је скована за Грка. Господо, на вратима Грчке треба да стоји: Земља фрипонса. Али ја изузимам жене. Гркиње су дивне.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

БАЧВАНИН И ГРК Возио Бачванин Грка у Пешту. Један дан купи Грк од чобана на путу младо јагње. Кад дођу увече у крчму на конак, Грк рече Бачванину: —

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Ова храбра чета, како је песма опева, подсећа на ону малу чету старих Грка у бици на Термопилима. Неки од стараца, присутних на овим скуповима, били су у Наполеоновим ратовима и добро су се

У Идвору смо имали ковача, колара и берберина; то су биле наше занатлије; имали смо и једног Грка трговца којије имао много новаца и носио скупа варошка одела, али није било ниједног угледнијег српског сељака у

дикција, та велика вештина потиче још од старих Грка. Снажан глас представља грубу силу која се примењује у Русији. А Билхарц је, онако слабашне физичке конструкције увек

Модерне науке потврђују, изванредно добро, веровање старих Грка. Ништа боље не подсећа на хаотичан почетак света, како су га они замишљали, као појаве на новој звезди, јер ништа боље

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Добротне су ваше речи: „Бог га дао, Вог га узô!“ — Да ко ми је тебе дао, Моја мила, грка сузо?! 1865. КО ЋЕ КАО ЉУБАВ!

Сиротиња ј’ ту крајна, невоља тешка, грка, — На одру болна мајка, а уз њу мала кћи... Заборавила студен, невољу, глад и јаде, Топло се Богу моли да мајка

Краков, Станислав - КРИЛА

Крај обала се вуку гладне врбе, и шуморе приче риболова. — Пст... Војници се уставили. Угледали су на обали голог Грка, који се неодлучно окретао. — Спира, Спира... На камену сред његовог згужваног одела лежала је пушка.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

код Грка ‹људска имена Θεοφόρα›) сачувано име, епиклесу, бога кога је свети Петар наследио; 3) важно је што п. — богишу — која

сличну клетву са другим једним магичним дрветом, »глога ми« (Вук, ібідем, и Софрић, 23). Код старих Грка упор. клетву ναί μά τήν κράμβην <= тако ми купуса) која је такође ίερά ‹= света› (Атхен.

Вења, смрека, смрековина, клека, боровица, пупољица. Упор. П. Софрић, 60. Као и код других народа (‹Индијаца, Грка, Римљана, Талијана, Немаца, Лужичких Срба) в. Софрић, 60 ид), и код нашег народа в. има изванредну апотропајску моћ.

, или затворити спољна кућна врата г. коцем (СЕЗ, 13, 447; ГЗМ, б, 161. О сличној одбрани од мртвачких демона, код Грка и Римљана, упор. Е. Рохде, Пѕyцхе, л, 2373, и Е. Самтер, Гебурт, Хоцхзеіт унд Тод, 73 ид).

Од г. плаше се и вештице, и зато многи стално држе у кући г. колац (ЖСС, 326. Упор. и слично веровање код старих Грка, Діоѕцорід. Де мат. мед., 1, 90 и Самтер, о. с., 741; Фразер, ГБ3, 9, 1532). Г.

постоји и заклетва: »глога ми« (Вук, Посл., 502) — да ли кат̓ еуфемисмон ‹= еуфемистички› (као што је код Грка: наи ма хена ‹= тако ми гуске›, и примери које наводи Гримм, Деутѕцхе Оyтхологіе4, 1, 13, потз тауѕенд, парблеу и др.

Г. у веровањима има често исти значај који и јабука. Као и код Грка (‹Софрић, 77; Хехн, Културпфланзен7, 245›), њен значај еротички је, и зато се употребљује у љубавним враџбинама.

У описима какви су у бајкама од ј. су јасле (Вук, Пјесме, 1, 23), јармови (іб., 236; СЕЗ, 32, 6; тако већ код Грка σφένδαμνος δέ καί ζυγία πρός τά ζνγά των λοφούρων ‹= јавор и брест за јармове теглеће стоке› упор.

Код Индијаца л. је такође сматран за култно чист. И код Грка за култне радње често је било прописивано одело од л. На старом Оријенту писари, према којима се осећао известан

Орах има хтонични карактер и у веровањима Грка, Јевреја, Римљана, Талијана, »и према томе може се само очекивати да његов плод служи за храну хтоничним демонима«.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Почео је да прска. Ако се вода не повуче, ускоро од живописа неће остати ништа. Шта ће бити с делом кир Јакоса, Грка, мог учитеља и пријатеља? Кир Јакос. Најбољи, најлуђи и највећи човек кога сам икад упознао.

и отмене реченице јер се тако пише у Константинопољу, па му је стало да своје људе научи лепом опхођењу какво је код Грка.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

То је Рига, син Јеладе, мајско сунце коју греје, И потомак храбрих Грка с Маратона и Платеје. Он подиже руку десну, (на груди му лева пала) Па говори стражи својој, што се збила крај

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

То не беше сан већ јава: видео сам у даљини силуету Акрополе. На станици срдачан дочек, у вароши гостопримство код Грка и у нашем посланству. Са Грцима разговарам француски или немачки, са нашима Српски.

не желим пратиоца; зато сам морао Грке да преварим да имам у посланству посла, а наше дипломате обманем да сам код Грка позван. Мојој првој, прикраденој, посети следовале су друге: ја се мало по мало измигољих од својих домаћина.

А треба да је веома удобан, јер смо, обоје, у том погледу, веома размажени. Зато проучавам бродоградње старих Грка. Са најлепшом лађом класичног доба старог века, ми ћемо на пут.

А шта је то генијалност, то се може најочигледније растумачити на начину мишљења старих Грка. Кад сам говорио о Ератостену и Аристарху, не могу да не споменем - видећете одмах зашто - још два александриска

Пред том бујицом напустили су своја огњишта из прехомерског доба милиони малоазиских Грка, а страх и трепет обухватио је и цариградске Грке.

Око две стотине цариградских Грка, изопијаних амала, лађара и другог, на брзу руку скупљеног олоша. Ту је чету појачавало, боље рећи предводило,

Оне говоре сувише речито о пролазности свега на овоме свету и присиљавају ме да о томе мислим. Овај лепи град Грка и Македонаца, који су га звали Стобој, који је 325 године послао свог изасланика на први васељенски сабор у Никеји,

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

бележили су и оне друге по вери: „Толико православних породица, толико православних душа, великом већином Срба, нешто Грка и Цинцара.

Затегнути односи између Срба и Грка настајали су баш због вере, због онога што је везивало и изједначавало оне који се нису међу собом једначили.

Треће насеље су чинили Грци, малобројни „чисти” Грци, за разлику од аклиматизованих и асимилованих Грка с кућама у средини града.

чија се башта сучељавала с баштицом грчке куће, потслушкивао их је много пута, и одлично имитовао препирку два Грка, иако није знао грчки.

Не звучи лепо новији говорни једик Грка: скоро све дифтонге изговарају као и, ичу, а и није ни звучан ни благородан глас.

Али, по идеји Грка трговаца Русидиса, Грци су бар донекле доскочили: основали су, у моменту кад их је било више, фонд за грчку школу,

Грчка школа је укинута 1871-ве године, али су и последњи Грци омогућавали да српска деца уче грчки од Грка, и имадну у образовању свом неку корист и од тога. А Срби су и последњим Грцима отварали врата у своју школу и цркву.

Онај солидни школски фонд Грци су најзад оставили у српској општини, а Срби су последњега Грка гледали у старости и болести, и заклопили му очи.

А милошта, или је добровољна, или је нема. Питање деце био је један од језивих проблема изумрлих Грка. Бојали су се да рађају оне који ће се после њих претопити; бојали су се да живе с младима који полако изневеравају

На први поглед Морфидис је чинио утисак Европејца; на други поглед утисак Грка трговца који ради нарочито са Оријентом, при чему се под речју Оријент имало разумети нешто и етнографско и политичко.

Али у Аустрији, овде у овом нашем буџаку, у Римској улици бити колонијица последњих или претпоследњих Грка... — Харисијадес се јако закашља, једва стаде, и одисаше дуго. Патио је од астме већ као млађи човек.

После смрти родитеља остале су биле две кћери. Једна се удала за Србина, на село, а друга је чекала Грка. Била је та Јелена, лепа, тужна, и паметна девојка. Хтео ју је један богослов, па један трговац с великим виноградом.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Знаду колико је фамилија велики и мали и средњи богова код Грка и Римљана било, а не познају средства која би њиово и њиови ближњи благополучије подигло и подрањавало.

Призиваније гласи овако: Ти, која си код Чивута од Ноја, код Грка од Бахуса, код Римљана од Силена, а код Србаља од Краљевића Марка пофаљена и представљена да срце човеку веселиш и

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

После подне опет то исто, колико да се војници не улеже. Када се обука заврши, обично идемо код Грка баракера на коњак или рум. Другога пића и није било. Тада постанемо говорљиви.

Уто улете „теткица“ и поче нешто да виче. За њом уђоше још два Грка, апаша, стисла уста и накострешили се. Али, и мени је већ било дошло до гуше.

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

засебно, значило нову хармонију и лепоту; један нов закон, а није подлегало нарочитом типу физичке лепоте као за време Грка или Ренесансе: кад је тај тип баш значио ропство духу, које је телу наметло одређену униформу - својом

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

У томе периоду епска поезија судећи по томе каква је била код Вавилоњана, старих Индијаца и, у првом реду, код старих Грка достигла је веома висок степен развитка.

У периоду цветања, уопште у периоду стварања епике, главни су фактори певачи ствараоци, какви су код Грка били аеди, код Француза трувери, код нас гуслари слични Вишњићу, а у периоду одржавања већ створене епике — кад је

већ завршено — главну улогу имају певачи распрострањивачи, који чувају наслеђе из прошлости, као што су код старих Грка чинили рапсоди, код Француза жонглери, код нас многи певачи из познијих времена.

У Илијади и Одисеји старих Грка, које су настале већ у ВИИИ веку старе ере, има више примера за ово. Но најизразитији је у овоме смислу однос између

Кад пођоше на мејдан јуначки, за агом је тридест јањичара, а за Марком не има никога, до некол'ко Грка и Бугара. Кад дођоше на мејдан јуначки, а беседи царев Алил-ага: „Делибаша, ајде мећи стреле!

207), Женидби краља Вукашина у роману Бово од Антоне (ибид., стр. 202), Зидању Скадра у причању Грка, Албанаца, Румуна и др. (ибид., стр. 214), Бановићу Страхињи у руској песми о Ивану Годиновићу (ибид., стр.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Толико их тушта бијаше тако да и педесет је стачило било на једнога Грка. Ама војвода их, по христјани поборница, пречиста владичица, скора дозивљућим ју помоћница, [то учини] те снапоља прва

И тако у гладну годину предржа и прехрани Солуњане довољно. 6. Прах на дар Свакад споминат у Грка цар Јустинијан, што је начинио дивну и красну велику цркву у Цариграду, што се зове Аја Софија висока (по српски рећи

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности