Употреба речи гуче у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

ПРАСКОЗОРЈЕ НА ЈЕЛОВОЈ ГОРИ Кров кукуриче, гракће храст, гуче буква у којој ће до подне бити поноћ, ускоро свуда уокруг цвркуће дрвеће, ко сенка млека преко света да је

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

те песме ударио је Шаца у тамбуру и сам запевао: Чија ли је тараба, Чија ли су врата, А чије је оно луче, Што оданде гуче?

— и друга строфа оне песме коју је Шаца почео: Мамина је тараба, Мамина су врата, А моје је оно луче, Што кроз пенџер гуче!

Црњански, Милош - Сеобе 2

Говорила је монотоно, као да гуче и као да је свој глас пажљиво слушала. Уосталом, она је мало говорила мужу, само га је гледала.

Осећати, да неком значи срећу. Видети га како дрхти. Чути како гуче. То нека каже Трифуну, ако га види. Она се смејала прво том младом човеку, који нађе да се у жену са шесторо деце

Сети се црног пастува, Јупитра, како је цркавао. Павле задржа још једном кобилу. Поче да јој гуче на свом матерњем језику, гласом, каквим је покојној жени, сад, у сну, говорио.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— А ја, кумићу, већ трећу годину радим код одбора горе у свом селу — поносито гуче усукани кум. — Несебично дајем себе за општенародне циљеве ове наше борбе ...О мој кумићу, јабуко моја, ходидер овамо.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

“ „Остани, куме“ — лија све гуче, моли га, зове, за руку вуче. Ал јеж, тврдоглав, оста при свом. „Дражи је мени мој скромни дом!

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

СЕКУЛИЋ: Добро, добро, учо, голубе мој, ти и иначе гучеш у мојој фиоци! ЈЕВРЕМ: Како гуче у фиоци? СЕКУЛИЋ: Четири тужбе, разумеш ли, четири тужбе! Једном детету, за једну запету, мал' није одвалио једно уво.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Гледа као маче у тиче. Гледи ко змиче из траве. Господски иде као патка по дубоку виру. Грају као овце с попаса. Гуче као голубица. Долетели као осе на мед. Дријема као кобила пред сувачом. Живи кô риба у води.

— кличе шева, узлетела у плаво небо изнад банатске равнице, обрасле златним класјем. — Дуг! Дууг!, Дуг на дуууг! — гуче голуб, а ласта на то одговара: Платићемо га! Платићемо га! Платићемо га! — Ду-кат! Ду-кат! Дукат!

— казује ћурка кад иде да снесе јаје. Попу рог! Попу рог! Попу рог! — гуче грлица. Сиј лук! Сиј лук! Сиј лук! — туче с пролећа голуб дупљаш, — и значи: већ је време да се сеје лук. Сучи цев!

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Из цркве, иако јој је била сасвим близу, кући жури полутрчећи. Стара Гркиња је причала да код куће гуче, вришти, плаче од среће и радости. „И сваки дан је све лепша” — довршавала би Гркиња — „видите ваљда и сами.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

пијавице, сред образа румена ружица, зуби су јој два низа бисера, уста су јој кутија шећера; кад говори — кâ да голуб гуче, кад се смије — кâ да бисер сије, кад погледа — како соко сиви, кад се шеће — као пауница.

пијавице, сред образа румена ружица, зуби су јој два низа бисера, уста су јој кутија шећера; кад говори — кâ да голуб гуче, кад се смије — кâ да бисер сије, кад погледа — како соко сиви, кад се шеће — као пауница; побратиме, сва ти је

зуби два низа бисера; руке су јој крила лабудова; б’јеле дојке два сива голуба; кад говори — кан’ да голуб гуче, кад се смије — кан’ да сунце грије; лепота се њена разгласила по свој Босни и Херцеговини.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности