Употреба речи даници у књижевним делима


Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

маја 1805. лето. А и г. Вук [Караџић] пише у својој „Даници” да је владика у Смедереву у синоду био, но то није погодио: био би, ал да није владика Леонтије у почетку код

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Близу им је обала да би могли, у случају потере, сачувати своје главе и бекством се спасти. Даници њихни зваху се разно. На самом ушћу Дрине у Саву даник бе звао Парашница...

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

године. Насупрот Даници омладинци су кренули Јавор, који је 1862—1863. излазио у Новом Саду под уредништвом Јована Јовановића.

1824. Грим ју је превео на немачки, и као учен филолог учинио неке исправке и допуне. 1827. у Даници Караџић је написао Први српске буквар, који је први буквар простонародног српског језика. »СРПСКИ РЈЕЧНИК«.

је певати по ђачким дружинама, у сегединској Слози, пожунској Слободи и бечкој Зори; затим се јавио у часописима, Даници, Матици и Младој Србадији.

Више успеха Руварац је имао као књижевни критичар. На седницама Преоднице, у Даници, Србском дневнику и Србском летопису он је писао о новим појавама у српској књижевности, уносећи више тона и

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

ноћу песма оде Ведра неба дићи своде, Звезде сам ја покупио, С њима небо накитио, Сјајне звезде наоколо, Прем даници сјају тмоло — Та си, мила, ти!

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Семиз. Објављена у Босанској вили за 1892, стр. 431. 39. БЕКРИ-МУЈО: Објавио први пут Вук Ст. Караџић у Даници за 1834; поново објављена у посмртном издању Вукових народних приповедака 1870. 40.

КАД ЋЕТЕ ДА ВАМ ПАНЕ КИША: Прво ју је објавио Вук Ст. Караџић у Даници за 1829; а затим нешто мало измењену Вук Врчевић у својој првој књизи народних приповедака 1868, одакле је и ми

). 116. СВИЈЕТУ СЕ НЕ МОЖЕ УГОДИТИ: Вуку Караџићу послали Ана и Вук Врчевић из Боке Которске. Објављена у Караџићевој Даници за 1828.

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

(Служи се.) АГАТОН (Даници која служи остале): А овај, да није ваша тетка болесна? ДАНИЦА: Не, али стара жена, па сам узела да је заменим.

) САРКА (иде за Гином): Хвала, ја не смем да пијем кафу због узбуђења. (Одлази за Гином.) МИЋА (полазећи за Сарком, Даници): Видећете, ствар је врло једноставна! ПОРОДИЦА (замакне лево).

Млад, вредан, озбиљан. ДАНИЦА (згранута): Али шта ви то говорите; забога, шта ви то говорите? АГАТОН (Даници): А право да ти кажем, није ни рђаво имати адвоката у кући.

АДВОКАТ: Али, господине, ја вас молим ућутите. Разумете једанпут, ни речи више! (Даници.) Господин је узео себи слободу да, ни од кога овлашћен, говори о извесним стварима.

АГАТОН: А на мене немојте се љутити, то су моје добре намере, моје родитељске бриге. АДВОКАТ (окреће му леђа, Даници): Потребни су ми, госпођице, извесни подаци које ми тражи старатељски судија.

Нушић, Бранислав - НАРОДНИ ПОСЛАНИК

Чим уђе, даје знак Павки да уклони Даницу, а она да остане). ПАВКА (разумела га је, па се окреће Даници): 'Ајде, оцу кафу! ЈЕВРЕМ (после извесне паузе, пошто је размишљао мало): Овај... Павка...

ДАНИЦА (хитно устаје). ЈЕВРЕМ: А ти си, господине Ивковићу? Изволи! ИВКОВИЋ (Даници): Хтео сам да се извиним! Вас опет узнемиравају моји клијенти? ДАНИЦА: Да.

Аха, аха! Дакле, мислиш због избора у Београд. Хм, хм! (Маше за леђима руком Даници да се уклони из собе.) ИВКОВИЋ: Мораћу! ЈЕВРЕМ: Па јесте!

Хм, хм! (Маше за леђима руком Даници да се уклони из собе.) ИВКОВИЋ: Мораћу! ЈЕВРЕМ: Па јесте! (Маше енергичније Даници, која га први пут није довољно разумела.

ЈЕВРЕМ: Ако! ПАВКА: А нешто ми се много распитује о Даници и хвали господина Ивковића и уопште... Прекјуче ми чак и рекла: „Бога ми, госпа-Павка, да гледамо ми да се ородимо!

(Ивковићу.) Иди да пробаш слатко од ружа... ИВКОВИЋ: Доцније... Ја бих још имао нешто посла у вароши. ЈЕВРЕМ (Даници поверљиво): Одведи га, одведи га! ДАНИЦА (Ивковићу): Испратићу вас! ИВКОВИЋ: Довиђења (Одлази и Даница с њим.

) Ама, што си ми ту стао као... Бленеш само! Иди, иди напоље да ми јавиш кад их видиш на углу! (Младен оде. Даници.) Па и ти, брате, иди па спреми за послужење! ДАНИЦА: Хоћу ли ракију? ЈЕВРЕМ: Јесте, ракију!

(Оде.) ИX ПРЕЂАШЊИ, без ЈЕВРЕМА ПАВКА: Не знам како ћу Даници на очи, и како ћу јој казати да јој је отац растурио прошевину?

СПИРА: Та није Павка, него Јеврем. СПИРИНИЦА: Па Јеврем, јест; ал' Павка нам је казала да кажемо Даници. ДАНИЦА: А зашто да ми кажете? СПИРА: Па зато да се оканеш овога. ДАНИЦА: Кога овога?

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Одмах идуће године прештампана је у Гајевој Даници (у броју 34-ом), па је и доцније, са небитним ситнијим изменама, често прештампавана: у И св.

написана као врста песничког одговора, у оно доба тако омиљеног, на песму Андрије Немчића Света одлука, штампану у Даници 17. августа 1839, стр. 129аб—130а. Немчићева песма почиње: Хајда, синци, хајд’ сестрице!

Будући да већ укору одолети не могу, који ме овде од више страна шиба, од како се једна моја песма у Илирској Даници чита; премда ја сам од свега тога до данас јошт ни једне речи читао нисам, а то ради великог посла с којим сам за сада

” Гај није штампао у Даници Кузманићев чланак против Боројевића, можда и стога што се по Кузманићеву писму донекле да закључити у каквом је тону и

11. из 1845. год. где се, без икакве сумње по илирским инспирацијама, казује следеће: „Боројевић појавио се је у Даници год. 1839. и 1840.

се да је Боројевић још дуго времена после ових догађаја осећао потребу да објашњава не само своју некадашњу сарадњу на Даници илирској, него и своју сумњичаву опрезност према вуковском језичком и правописном радикализму; јер не знам како би се

До краја своје позне активности (последњи његови стихови које знам јесу они публиковани у новосадској Даници 1866—9) он није примећивао никакав несклад између поезије Мушицкога и језичких идеја Вукових: његове утилитаристичке,

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Писао је родољубиву и љубавну поезију; објављивао у Даници, Јавору, Летопису Матице српске, Стражилову, Преодници, Голубу.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности