Употреба речи дар у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

и благородном серцу пријатно и драго све то што се на ползу и просвештеније младих људи учинити може, ови сасвим његов дар т е б и, п р е д р а г а ј у н о с т е, придајем, совершено уверен да ће њ е м у зато ово списаније толико мило и

Чини му се да се толико већма господи колико му се више иште. Дар и поклон кад си наумио чинити, не одлажи. „Бис бене фацит qуи цито фацит: Двапут добро чини ко брзо чини.

Здрави разум и проницателно расужденије благородни је и прекрасни дар божји, о којему смо дужни док смо год живи старати се у совершенство га доводити, и без њега нити мислити што ни

Ови је особити дар, другда и саме природе, но врло ретко, по вишој части обаче, гди се совокупи с јестественим даром лепо воспитаније и

Приклад у овоме Омира ми узми: ови нами стихе бешчислене пише, но нико Омира не назва дугачким”. Прекрасан је дар умети беседити и пристојно времену и људма знати како са старијим, како ли с подобним себи, с здравим или с болним, с

Непрецењени и неисказани дар божји: в р е м е! Ово кратко време живота, које је трудољубивим и добродјетељним доста дугачко, зашто њим свету и

име његово помињати и славити, и све оне хиљаде хиљада људи који се не би родили а за његов узрок родиће се, за слатки дар божји, за живот и за словесну бесмертну душу, богу и Јосифу, сину Францишкову и Маријину, дужни ће бити благодарити.

дакле, гди год видимо ове вешти, ако ће бити у Јелину или Латину, у брамину ил' у мандарину, почитујмо их како дар божји, и таштимо се њима ползовати се.

Добродјетељ обаче, будући рода и својства божественога, она има ови прекрасни дар и преимуштество: да и исто туђе зло намјереније на добро преобрати и употреби.

” Онда сам му ја одговорио, по мојему тадашњему начину мишљења, да свештенство, будући дар светога духа и власт духовна, зато ко ово има, по тому он је светац. То га је упокојило, и оде.

Ненадовић, Матеја Прота - МЕМОАРИ

(Овај арамбаша Јован Врбица, после за Карађорђева рата, имао је добар дар и све је рањене момке у Врбици и по војсци видао и танета из момака вадио; и ја кад сам одлазио у Тополу, многи пут

Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

— Па, опет, хвала је богу!... Он кад да — да!... Његова је рука вазда пуна, а његов је дар најслађи! — рече Алекса и подиже капу те се прекрсти. — И ево, док ово мало рашчистимо од Турака, и оженићу те!...

Што пашинице носе, то ћеш ти носити!... — Ништа ми не треба, само ми ти дођи!... Ти си мој најлепши и највећи дар!... Ја бих се смела богу заветовати да друге жеље нећу имати сем ове!... А што тражиш да послушам, послушаћу.

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

И почеше игре, све с нежним дар-маром, Извесна пометња наступи у чину: Ту капетан псалме цитира са жаром, А доминиканац свира мандолину...

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

О, врат’ се, снаице! Гле друге дар ти носе; Од ружа гнездо, красно, у гнезду гучу јасно Две сиве грлице! Не слуша лепа Јула, Већ белом руком маше, За

је била »јабука«,, па га моја Јула пољубила у руку, а бáби удариле сузе, па ти он њој девет дуката и један солферин на дар!

Африка

Сретамо шефа Монге који је потегао пешице из свог села да би ми донео на дар три бела птичија јајета; ја му за уздарје дајем десет франака.

су задивљени толиким поклонима: младожења, који је од оца већ откупио девојку за шест боца џина, ево и невести прави дар шкољкицама, за више од педесет франака.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Сећао се како су они, после, примајући дар, говорили његовој матери: Што си ти, Петро, то доносила? Видиш, весела била, да ти треба деци сваке године све више?

Шевич, иако га нико није питао, убаци, како сви Руси добро гађају, како од ока погађају, како је то дар Божији, а сви Руси имају тај дар Божији.

нико није питао, убаци, како сви Руси добро гађају, како од ока погађају, како је то дар Божији, а сви Руси имају тај дар Божији.

Његова примедба је плод цепидлачења, које не доликује официру. Господин Шевич, секундмајор, има право: добро око је дар Божији. Не треба да пуца, ко се није за стрелца родио. Онај, ко се за доброг стрелца није родио, узалуд би учио.

И кад јаше, и кад одјаше. А, ако има пиштољ швајцарски, или францески, лакше ће погодити. Чак и да је око, добро око, дар Божији, ни Бог не може тај дар, као из вреће, расипати. Стрелци од ока могу бити појединци.

Чак и да је око, добро око, дар Божији, ни Бог не може тај дар, као из вреће, расипати. Стрелци од ока могу бити појединци.

Теодосије - ЖИТИЈА

И опет те прослављамо са Оцем и Светим Духом, сада и увек и на векове векова, амин!“ Пророштва дар на мужу видим, и његов дар од Бога хвалим, а смелост његова и вера у Бога задивљава ме и ужасава.

“ Пророштва дар на мужу видим, и његов дар од Бога хвалим, а смелост његова и вера у Бога задивљава ме и ужасава. Знађаше да ће Бог извршити његову молитву, као

Чудесна је смелост и вера његова, као кад би неко држећи у рукама царев дар сазивао другове и суседе, говорећи им: „Ходите и видите на мени цареву милост, и сматрајте ме блаженим као онога који

се удостојио да има благодат божаственог Духа, гледаше душу божаственог Саве плодну добродетељима, и видевши на њему дар пророштва — када их је позвао на спомен оца својега, јер је унапред знао за чуда изливања мира од његових светих

А господар лађе видевши брзо посећење Божје ка светоме, да повинова море да му у болести послужи приношењем рибе на дар, ужасом би обузет, и припавши са свима својима над болеснога светога, мољаху да приме опроштај због укора када су

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Углавном се може ово извести. Дар је распоређен готово на целу народну масу, која показује доста духовне живости и правоумности; тупавих готово нема.

године. Али се са већом сигурношћу може утврдити да се њихов пословни дар махом не одликује великом ширином погледа: често је код њих мање смелости и оног снажног полета, што се обоје јавља

Сами праве планове од зграда које су узели у посао. Неки имају нарочити дар за дрворез и за црквено сликарство (зоографи). Махом су живље интелигенције него околно словенско становништво.

Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

Дошла сам да пођемо заједно. ВУКИЦА: Да пођемо? А куд? АГНИЈА: Да ми помогнеш, душо, да ти изаберем свадбени дар. СПАСОЈЕ (Вукици): Па требало би да помогнеш тетки у избору. АГНИЈА: Рећи ћу ти у чему је ствар!

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Он ће се већ за то са друштвом поревенити. Па онда још једно половаче вина и једну боцу „ауспруха”, у дар за армицијаша. Већ зора руди, време је одлазити. Чамча наложи кочијашима да прежу.

) — навелико (обично у трговини) алатура (лат. аллатура) — мираз, додатак у новцу за издржавање куће алвалук — дар, поклон, напојница, награда алијирт (нем.

Црњански, Милош - Сеобе 1

Код куће, он је имао слику Карла Александра Виртембершкога, у сребру, емаљу и турмалину, примљену на дар, у време кад је био на служби код њега, у Београдском граду.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

века овако описао овај древни обичај: „Пригодом порођаја, особито првога, сви рођаци и пријатељи шаљу родиљи на дар јела од којих се послије зготови вечера звана бабине.

у виду спољашњих догађаја: напуштања родитељског дома, лутања, авантуре и сукоба јунака са надмоћним силама (зли дар, опака маћеха, завидљива браћа, див, аждаја, вештица итд.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Кроз осмијак И пламен очију као да му дјевојка говораше: „Ево ти обиљежје јуначко, млади ускоче! Разумиј овај дар!“ Његове очи такође плануше, а рука му задрхта, примајући оружје. Густ, тих снијег падаше кроз црну ноћ.

Поповић, Јован Стерија - ЖЕНИДБА И УДАДБА

(Гласно.) Свако добро и срећу! ОТАЦ: Да Бог да! ПРОВОДАЏИЈА (напије се, па опет тихо девојки): Проводаџији леп дар, то јест. (Младожењи, ког девојка послужује.) Дед, младожења, овакве девојке нема у нас, то јест.

А ко би другоме могао избројати што има, то јест, по кући? Хе, хе, проводаџији о свадби лепши, то јест, дар, него о прстену. ДЕВОЈКА: Опростите, богами нисам била спремљена; мама је мислила да ме јошт не удаје.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

књига обично подразумева одбацивање каснијег књижевног развоја и рада; наговештава се да је писац у њима исцрпео свој дар, даје рекао оно што је имао.

који су све научили у детињству и у завичају, којима је дечји поглед на свет и на збивања основна снага дара, сам тај дар. Концепција је изразито поетска, феномен одавно уочен; код Ћопића је уочљивији него код иједног нашег писца.

Оно што је писац видео пре тог буђења, у предворју стварног живота, поетска је основа његовог дара, сам тај дар. Па и несрећа и пустош сељачког живота, виђене очима детета, претварају се у поезију вечите патње и муке човекове.

И све друге особине Ћопићевог књижевног дела у вези су са том, дечјом страном његовог искуства: и посматрачки дар, и визија сељачког живота, и лиризам, и хумор, и свежина лексичке грађе.

У овој збирчици таквих искушења нема. Упрошћени канони дечје песме ослободили су Ерића присиле да злоупотребљава свој дар: свој на своме, природан као земља и као вода, он нуди чисту, голу, ослобођену слику.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

И Доситеј Обрадовић неће пропустити ни једну прилику а да не велича »свету науку, Божји дар, небесни цвет«. Ништа није важније но ширити научне истине, мудрим књигама просвећивати људе: »Боље је много једну

Књиге, браћо моја, књиге, а не звона и прапорце! Књиге, предраги и непрецењени небесни дар, просвјештени умова поносите кћери! Оне сад на земљи и на мору царствују и премудре законе дају!

памет, ведра глава, он има осећање живота, на људе гледа критички и без илузија, има посматрачке способности и редак дар да слика речима, да живо и рељефно прикаже поједине типове и прилике из српског живота, да дâ пуну илузију стварности.

, Кад млидија̓ умрети, Туга и опомена) показују и нежну песничку душу и самосталан песнички дар. Аналишући Тугу и опомену, један данашњи критичар поставља питање које је у исти мах и одговор: »Да није Бранку баш

Две његове патриотске и сентименталне песме у Пештанско-будимскомъ скоротечи за 1844. не одају никакав песнички дар. Ни прве његове новеле, штампане у исто доба и у истом листу, нису ништа обећавале.

Код сина Г. Јовановића нашао сам леп дар поезије.« Милетић се није преварио, »син Г. Јовановића« имао је више но »леп таленат«, и он је у клонулу српску

и друге где има истинског живота и живих људи, израђених типова из српског друштва, где се показује и посматрачки дар и верно сликање истинскога живота.

имао извесних особина које су га стављале изнад велике већине српских писца његова времена: ретко развијен посматрачки дар, познавање живота и људи, знатно књижевно образовање.

и љубав за алкохол: Старо, срећно доба, тебе многи жале, Либералне твоје битке и скандале, Кад је песник српски дар божански каљ’о И нализан често под столом се ваљ’о Кад врлина беше не мислити много.

У тим делима једна је ствар ван свакога спора: велике природне способности, јачина духа, нарочити дар за историјску синтезу.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Фала, Боже, на дар ови, О помози, благосови, Да ми како с права пута Душа млада не залута! (1844, на Ускрс) ЖЕЉА Кад сам лудо

“ 12. „И гледај цветић што си јутрос донô, Ја т' нисам можда чествовала дар, На груди гледај како ми је клонô, Опрости, причина је љуб'ве жар; Јер кад те ј' јутра час са собом понô, Од тебе

када сунце простре море, Облачак никак' му не квари жар, О сретно тако, сретно, гледај, море, Ужива око неба красни дар! Последњи зрак ев' дана веће тоне, А траве витке сјајне сузе роне. 33.

беспослен није сео, Под српом пада класа жути шар; И виноград је веће био зрео, У суде скупља с' вина пламен дар; — На стање моје бија с' навикао И једва ми је драге било жао. 36.

“ — Овако рече, па то око живо У њега упре млада бојажљиво, А он је слуша, осменут се ћаше, Ал' брзо смисли, па дар доваташе, О врат га веша и спушта у недра, Па љубну злато посред чела ведра.

Вала теби на то, вала, О не пусти да на зала Употребим дар ја твој, О не пусти, Боже мој! На Ускрс, после 11 ноћи певао.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— А одакле им оволики? — чуди се чича. — Ваљда добили на дар, ил заплијенили. Прекјуче је ослобођен Прњавор. Чичу нешто штрецну.

— уозбиљи се делија. — Ама, знаш ли ти, друже, да је нама, крајишкој дјеци, једина и највећа милошта и дар, откад знамо за се, само орах и ништа друго, особито зими.

Станковић, Борисав - ИЗ СТАРОГ ЈЕВАНЂЕЉА И СТАРИ ДАНИ

А то је било, кад му се та, баштованова кћи, удавала. Силом је он Аритона нагнао да јој оду на свадбу. Купио јој и дар, скупу басму, и поручио: да од те басме не прави себи одело, већ кад добије дете, мушко, прво, да њему од тога начини

Костић, Лаза - ПЕСМЕ

нама, помолили би молитвом се том покојних душа цару задушном нек волан прими нашу старину, нек дарује предусретан му дар, од небескога гусле јавора.

Из ваших уста саслушаће бар и наше гласе песнички вам цар; ал' неће ли му мали бити дар? Ни Србин, боме, није народ лош, од вере му је глава тврђа тек, а осећај му кâ и образ мек, промотривост му бритка као

Па каквом си се понео помамом да мени ти, ти мени нудиш дар?! — Ја немам злата, немам пурпура, ни бисера, ни камена што сја, ал' имам све: — Самсона имам ја!

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

— Дај учини један севап, те ми дај једну маштраву воде да попијем, и знај зацијело да ћеш од мене за то добити на дар јошт један живот.

Ћопић, Бранко - Чаробна шума

Пођимо журно. До зоре бар на нашем столу да буде дар.“ Кренуше браћа, све брда јече; „О, хоја-хоја, весели зече!

У школу идем, ово је прва јесен, прекрасно цртам, разред је сав занесен. Шаљем ти на дар цртеже прве своје, цветова збирку, има их разне боје.

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Тако је престоница најзад била у мојим рукама нејаросним и куполе Свете Софије беху јабуке мени на дар. Пошто се упалише светла почех да дајем заповеди: гласници у Неродимље! бродови на Турке!

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

Сад видим како велико задовољство и утеху човек налази у раду. То је велики дар Божји, само кад је човек и с друге стране задовољан. О... а ја сам тако мало желела!...

Она изиђе из учионице са обичним изразом на лицу, носећи собом нов дар Перин — скупоцен брош за груди. Тако се учесташе походе, скоро свакога дана, а у Љубичину столу гомилаху се оне црне

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

Божоле = Божић болник - болесник борна (сукња) - наборана, која има боре бостан - лубенице и диње бошчалук - дар, обично од једног пара рубља, увијен у мараму (бошчу), какав најчешће дарива млада брекиња - врста шумског дрвета

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Тих дана је у казалишту приређена прослава патриоте конта Ива Војновића. Предат му је и дар Народног вијећа: 100.000 круна. Поред Маске, Бенешић је штампао и једно моје писмо, у облику белешке о писцу.

Јакшић, Милета - ХРИСТОС НА ПУТУ

Ту ноћ дар није могао да заспи. Превртао се по постељи, љутио се на старчево јогунство па се опет стишао и мислио, мислио, али

Ал од то доба због доброте њине, Што нису биле од зависти слепе, Мирјам им даде дражи и милине И драгоцени дар да буду лепе...

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

Он се загледа у дугме и стаде да га посматра. »Сигурно му је то дар од покојне жене«, помисли он и стаде да чека кад ће овај дићи руку са чела.

— Та ти знаш да ја и не састављам оне, који нису једно за друго, ја гледам, синко, да не буде само дар на прстену, него да се и доцније сећају баба Соке и да је благосиљају; па ето сад и онај враг код Перића, ти га знаш —

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Не треба му да чита Бокачија! И мада су многе учествовале у таквим диспутима, и мада је ораторски дар добри господ подједнако разделио међу Евине кћери у том селу — ипак је најчешће на мегдану остала и палмову победну

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

(Омириши га: светла свилица Ноздрву ће да ти заголица). ОРАХ Нити га копах, нити орах: Као дар с небеса, паде орах. Одбаци с леђа тешки капут И склизну у суво лишће, на пут.

Монахиња Јефимија - КЊИЖЕВНИ РАДОВИ

ИСУСУ ХРИСТУ 4 ПОХВАЛА СВЕТОМ КНЕЗУ ЛАЗАРУ 6 КЊИЖЕВНИ РАДОВИ ТУГА ЗА МЛАДЕНЦЕМ УГЉЕШОМ Малије икони, и велик дар, имушти и пресвети образ Владичњи и пречистије Богоматере, ихже велик и свет муж дарова младому младенцу Угљеши

ТУГА ЗА МЛАДЕНЦЕМ УГЉЕШОМ Мале иконе, но велики дар, кој имају пресветли лик Владичин и пречисте Богоматере, што их велики и свети муж дарова младом младенцу Угљеши

Ракић, Милан - ПЕСМЕ

ћерка господара Драме, И жене деспота Угљеше, у миру, Далеко од света, пуна верске таме, Везе свилен покров за дар манастиру.

Млаз му крви цури низ сломљена ребра; Очи мртве, усне бледе, самрт иста; Над главом ореол од кована сребра. Дар негдашњег племства и побожног себра, Ђердан од дуката о врату му блиста.

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Више је изгледало да је то од њихових сељака, чивчија, као неки поклон и дар, него ли наполица. А већ аренде и закупи од воденице толико су унапред и ко зна за колико година узети и толико

Чак и када, већ дубоко у ноћ, дође време да иде горе, љуби у руку свекра, од њега прими дар и белегу, она и онда мирно оде.

Видело се како је, ма да се бојао, стрепио да од свега можда неће ништа бити, ипак за срећан случај спремио особит дар. Најпосле нађе то. Извади велику, густу низу све од самих дубла, свако зрно од по пет дуката.

— Ево ме, тато. И љубила би га у руку. Он би јој давао дар изговарајући се како тобож ишао тако по чаршији, па му случајно пало у очи, а особито какве минђуше, и ето купио за њу.

Софка, огрнута у нову, скупоцену, невестинску колију, дар од свекра, ишла је у средини. Било јој је пријатно. Знала је да све у њу гледају.

колијом, заваљеном шубаром, разгрнута врата и прсију, те му се бели нова, свилена, са чипкама кошуља, сигурно Софкин дар. Није могао чекати, него, да покаже колико му је Софка мила и драга, одмах навукао ту кошуљу. — Пријатељи моји!

на прагу било је намештено корито са водом, које, по обичају, Софка не сме да прекорачи, догод свекар не баци у њега дар, новац, и не обећа који ће део од имања, које парче њиве, који дућан бити снајин, и од које ће кирије, закупнине,

свима, а највише најстаријем у челу софре, старом и готово слепом деда-Митру: — Деда-Митре, и ви сви, бре, спремајте дар, јер ево снашка „вашега бате“ иде да вас двори!

Сигурно ће опет из оних сандука, где су новци, какав дар, каква низа дуката. Зато Софка, не журећи се, пусти Марка испред себе.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Тај би дар и од њих кога могао допанути, али та помисао не понесе сна с очију ни једноме. Ни гаврани, што их гракањем поздрављаху

“ „Мило свима, богме!“ прихватише остали. „Дај, жено,... камо то? Даруј ми попа!“ Јока предаде већ приручени дар, назунке једне. „А сад збогом!“ рече поп. „Причајте се ви, а ја одох да прокадим још ђе-ђе!“ „Да ти је срети пут!

За оружје се лако погодише. Арамбашама даде друштво по једну леденицу и по јатаган, на дар, а остало све у гомили уцијепише, па ко је хтио могао је откупит дио у другога.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Онуда се приповиједа да је ону пећину био почео копати силни дар Стефан, да ондје гради град Котор, па му казала вила да то не чини, јер му ондје у оној врлети нема ни броду

Сад улазе три цара источна један за другим, свак са својим даром: Гашпар се поклони — и принесе Исусу на дар злато; тако и Валтазар — и принесе ливан (уље); тако и Мелхиор — и принесе измирну. Тада се јави црквењак.

сам цар Гашпар од персиске стране, видео сам звезду на истоку и познао да се нови цар родио; идем да му се поклоним и дар да му однесем.

Валтазар од вавилонске стране, видео сам звезду на истоку и познао сам да се нови цар родио; идем да му се поклоним и дар да му однесем.

цар Мелхиор од арапске стране, видео сам звезду на истоку и познао сам да се нови цар родио; идем да му се поклоним и дар да му однесем. ИРОД (љутито): Какав се то нови цар родио?! Ја сам цар Ирод, четворовласник, и нема цара преко мене.

доглавника; пашинац петар — део тавана, таванице од необлатњена прућа више огњишта петрусин — першун пешкеш — дар, поклон пињата — земљани суд који се ставља на ватру плавота — назив за вола плавкасте длаке поганац — врло опака

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

517 ін Wіен. Господи скупитељима даће се по обичају једанаеста књига на дар. Мјесто овијех приповиједака мислио сам сад штампати обичаје, или управо рећи живот народа нашега, али сам ово за сад

„Дај учини један севап, те ми дај једну маштраву воде да попијем, и знај за цијело да ћеш од мене за то добити на дар јошт један живот.

дијете, повије га, и објеси му драги камен о врату и на један листић карте запише: „Прими куме Бога и светог Јована а дар узми“, па изнесе дијете и остави на раскрсницу близу некаке ријеке, и отолен дома у оно | га чоека.

Онда се почну сви радовати и велико весеље чинити. Потом дар му да свој велики и прекрасни брод, а он свој остави онђе, али рече цару: „Свијетла круно!

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

Јер моја реч је опет упућена вама који на себе примате суд, нека одступи од вас завист, да одступи сујетна љубав и дар неразуман, а суд праведни сачуван испитно и мерила правде и тачност истине да се разуме као да надзире свевидеће око

Јер друго је одрицање и приношење, а друго дар и давање милостиње и поклон. Јер дар тиме има наду и као неку куповину потребних полаже за неке сагласности речене и

Јер друго је одрицање и приношење, а друго дар и давање милостиње и поклон. Јер дар тиме има наду и као неку куповину потребних полаже за неке сагласности речене и световне куповине.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

А сврх свега, света наука, божји дар, небесни свет, наука и књиге премудри[х] и просвештени[х] људи, учени[х] људи, истини благодетеља человеческога рода,

ме и запопити, препоручио ме је њему крепко и своју препоруку често би поткрепљавао частећи га и купујући му на дар кад фајн шешир, кад пар свилених великих марама. Овакве препоруке имале су велику силу.

ˋ Блажен и благополучан они богат који сироте младиће рода свога, кад види да имаду дар и склоњеније к науци, на науку даје, говорећи им: ˋИдите, децо моја, учите се; бог вам чрез мене к томе помоћ даје.

ако ли неће, криво и неправедно чини; свет разума и расужденија, којега му је бог дао, угашавајући и највећи божји дар под ноге гажећи.

Што ми је сад најсмешније: мој добри и незлобиви игуман почео се био уверавати да ја имам неки дар чудотворенија за моју топлу и усрдну веру.

Оваку пространу и широку веру имајући, нисам ли ја могао по свакој правици чудотворенија дар изискавати? Љубезни читатељу, ти ми се смејеш, и право имаш.

(ваља овде разумети такога богаца који с богоданим својим богатством никаква добра општеству и роду својему не чини, дар божији закопан и сакривен држећи) подобан је волу с позлаћени рогови.

Он ми пише да његове питомце с трговци отправим у Молдавију, и мени на дар пошаље 35 дуката. Триста у друго време не би ме тако обрадовали како су ме ови сад.

за њим пристају, моле га и заклињу да не чини Александру такове обиде не примајући сто [х]иљада талира што му он на дар шаље: о овим у самој вешти и истини великим људ’ма ко има само зрно памети, сасвим другојаче ваља да мисли; а ко и[х]

бреме са собом, све моје књиге немецке и францеске, латинске и [и]талијанске (кроме они[х] инглески[х] које сам на дар у Лондону получио); немецке узео је генерал за своју библиотеку.

Науке љубитељ, пак младић, који чувствује у себи склоњеније, способност и дар ка ученију, нек се ласно не предаје очајанију ако се кад у тесноти нађе.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Гвардијан му даде њекакву књижицу црвенијех корица, па рече: — Јево ти, синко, ови мали, али драгоцени дар. Ово је „Цвит кршћански’ крипости“ нашега ученога фра-Јеролима Алатовића.

Олујић, Гроздана - НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ

КЊИЖЕВНОСТИ Гроздана Олујић НЕБЕСКА РЕКА И ДРУГЕ БАЈКЕ Садржај ЗЛАТОПРСТА 3 НЕБЕСКА РЕКА 7 ВРАПЧЕВ ДАР 9 ЗАЧАРАНИ ЧИЧАК 13 ТАТАГИНА ДЕЦА 16 ЗВЕЗДАНОВА ТАЈНА 20 ПЛАЧКО И СМЕЈАЧКО 26 ЈАСЕНОВ ЛИСТ 29 ЗЛАТНА КРАБА 30 ЛОКВИН

Била је небеска река. Назвали су је дуга. ВРАПЧЕВ ДАР Болешћу прикована за кревет, девојчица је живела у самом корену високе, превисоке, у срце неба заривене бетонске

Узалуд га је слала међу децу: није волео да буде с ни ма, све док у себи не откри дар причања и дође До приче о Златној краби која има моћ да испуни сваку жељу ономе ко је види.

Када је и како у селу настала прва резбарија, више се нико није сећао. Је ли им је вила на дар дала? Или им је ђаво дебело подвалио? Ко зна!

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Можда је и тај дар допринео да му он, Господар Јеврем, тако лако поверује. Заиста је доста убедљиво деловало Вучићево уверавање да њему

Отуда око подне, кад полази од угла Француске, Госпо– дар Јован је увек помало увређен: у улици која носи његово име нема ви дрвета, ни травке.

Због тога га је кнез Милош, често, звао у Крагујевац. Грдио би га, строг, онда опомињао, благ, па га отпуштао, уз дар. Он је знао да је и то једна од малих игри великог Кнеза.

(ТО МОРА ОБЈАСНИТИ ОНОМЕ ИЗ ОРАНА, У АЛЖИРУ.) У доба ретко на Балкану, без ратовања, свакако би искористио онај дар које у доба ратовања мање користи а више штети: дар да зачуди одстојањем које је често имао не само према другом него

У доба ретко на Балкану, без ратовања, свакако би искористио онај дар које у доба ратовања мање користи а више штети: дар да зачуди одстојањем које је често имао не само према другом него и према себи, а које му је омогућавало да ни друге

Родио се у Србији а умро у Алжиру, 1870, од туберкулозе. Школован, артиљеријски капетан, имао је дар за математику, а нарочито за геометрију.

Још у подне, није тако изгледало. Окружен шумовима који су се истезали и ковитлали, Вишњић је био захвалан за тај дар.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Млаз му крви цури низ сломљена ребра; Очи мртве, усне бледе, Самрт иста; Над главом ореол од кованог сребра. Дар негдашњег племства и побожног себра, Ђердан од дуката о врату му блиста; По оквиру утиснута срма чиста, А оквир је

ћерка господара Драме, И жена деспота Угљеше, у миру, Далеко од света, пуна верске таме, Везе свилен покров за дар Манастиру.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Дозволи нам милостиво да ти у знак нашег признања предамо, као дар, ову највећу рибу нашега данашњег лова“. Грилус прими вешто у своје руке рибу, која се жестоко копрцала.

што више може, житом, вуном, усољеним рибама и разним другим домаћим производима и да отплови у Александрију као дар Хијеронов Птолемају Филаделфу. Онде доби ново име „Александреја“.

“ Калуђер настави свој извештај: „Рибар Черути донео је пуну корпу рибе“. „Шта си му обећао за тај дар?“ „Три оченаша“. „У реду!“ Опат размишљаше нешто, па затим рече настојнику: „Знаш Марко, не осећам се баш најбоље.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

И напрежући се понова да размрси дар-мар у мислима које опет у болесном наступу навреше, он, у новом неисказаном осећану збуњености, чу једну реч која беше

Ја извадих најмању сребрну пару коју сам имао (и то ми се учини сувише издашан дар) и пружих му је. Узимајући, просјак подиже руку капи да ми захвали, али је брзо спусти да прими дарак моје сапутнице.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

— Признат ћете ипак да се та „моћ изражавања” много злоупотребљава. — Свакако. Док људи нису имали дар говора, изгледа да је све било у реду.

Али не! Чини се да је тај дар изрицања, којим се ствари издвајају из крила ништавила и приводе у круг постојања, био недаћа. Уништимо, дакле, Вербум!

Врховна мудрост живота, према томе, лежи ваљда у шутњи, истина, ваљда, лежи у бесловесности. А такозвани „дар говора” био је у ствари данајски дар.

А такозвани „дар говора” био је у ствари данајски дар. А не би ли се, насупрот вашој тврдњи: „изразити се дâ и оно што уистину не постоји”, могла, у име Атума, поставити

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

— Гледај, море, да не наиђеш још на какве своје чакшире... да није и њих твоја домаћица донела на дар — одговори му писар и зацену се од смеја. — Е тога нема... њено се зна: пешкир или чарапе и који грош, то јој је све.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

— Дај учини један севап, те ми дај једну маштраву воде да попијем, и знај зацијело да ћеш од мене за то добити на дар јошт један живот. Царевић се промисли: „Шта има боље него да добијем два живота?

— Бог и моја душа, тако смо решили. Јерина тада скине ћурак па баци на оног сиромашка и рече му: — Ево ти ово на дар, па иди. И још му напуни џепове благом. Сиромашак само рече „хвала“, и оде.

мораш доћи ни бос ни обувен, ни го ни обучен, ни јашући ни пјешице идући, ни путем ни странпутицом, и донијети ми дар и недар. Ако ми тако не дођеш, објесићу те.

ујутру к њему ни бос ни обувен, ни го ни обучен, ни јашући ни пјешице идући, ни путем ни странпутицом, и донијети му дар и недар. Кад то отац чује, рече му: — Слушај, синко!

обале и колника нити је пут ни странпутица; а оперушан врабац, кад му га пружиш и пустиш да из руке одлети, биће и дар и недар. Син учини тако и отиде. Кад дође цару, види цар да је све добро, па рече: — А гдје ти је дар и недар?

Син учини тако и отиде. Кад дође цару, види цар да је све добро, па рече: — А гдје ти је дар и недар? Он извади врапца па му га пружи, а кад цар хтједе да га узме, он га пусти и врабац одлети.

и рече Циганин цару: — Ево у башчи имам прелијепу ђевојку од петнаест година; ако те бегенише, ја ти је поклањам на дар. Цар прихвати: — Доведи ми је, али се чувај да не би дознала моја царица.

нека се мени удари један, а остало ономе што врата чува, јера ме није стио пуштити теби док му не обећах да ћемо дар дијелити, а ја сам му обећао све осим једнога, стога по нашој погодби његовијех је деведесет и девет штапова.

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

Неупућен слушалац могао би се заклети да се у соби налази више лица. Мада мајци морам да захвалим за сав изумитељски дар који поседујем, и вежбе које ми је отац задавао мора да су биле од изузетне користи.

До тада нисам ни схватао да имам посебан изумитељски дар, али лорд Рејли кога сам увек сматрао идеалним научником је то рекао, и ако је то заиста било тачно, осетио сам да

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Имао је изванредно добро памћење и изванредан приповедачки дар. Говорио је као гуслар. Не само да је врло сликовито описивао шта се збивало у Аустрији и Русији у време Наполеонових

И није ли то зато што природа као учитељица на првом месту пражи да се развија посмаграчки дар.“ Порука овог искуства је да се ментална култура не обезбеђује пуњењем главе чињеницама пасивних слушалаца.

Оно што је Херц донео на земљу, био је небески дар. Свако је био уверен да је светлост постала део науке о електрицитету.

Овај дар био је војводин одговор на покрет за боља научна истраживања у Кембриџу. Максвел је био позван да буде први директор

Жалим што нисте у стању да као члан Националног саветодавног одбора за аеронаутику, ваш дар и даље стављате на расположење проучавању проблема авијације.

Ћипико, Иво - Приповетке

— извадивши новчаник из џепа, утисну Цвети новчић у руку. —Бог ти платио! — благодари Цвета и раствори руку да види дар. Уто, изненада, нађе се код њих опћинџки полицај.. —Не дајте ништа, господине! задихан каза нагло. —Пусти.. .

Деца су причала како је његова мајка уочи тога дана донела обилат дар. После, кад је пошао први пут на исповед, мајка му је обесила о руку неколико колача, обичајни дар исповеднику.

После, кад је пошао први пут на исповед, мајка му је обесила о руку неколико колача, обичајни дар исповеднику. У путу са друговима ка цркви, миришући их, зажелио се да окуси комадичак од тих колача, иначе један,

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

(За њим стоји Миле, дорастао дечак.) Некако бог му није дао дар за школу – истеран је из свих школа, и то за свагда. А и на занату не може да се скраси и ни на једном послу.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Као код Диса „мртва драга”, код Станковића „мртва љубав” долази у сну као благовесно виђење, небесни дар нежности, „љубави, миља и среће”, за шта тврда стварност не зна.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

У место мирте нек’ ти Цвати, баш кâ и мени, Лавор, тај грки дар. НА ГРОБЉУ Гробар је копô гроб — Обикнут њему рâд — Три лакта уздуж доста, У шир ни пуна два.

Кад би, ако сада не би, Док је млад! Слика му је тако дивна — Дар је дар. Гледајућ’ је заборавих Да сам стар.

Кад би, ако сада не би, Док је млад! Слика му је тако дивна — Дар је дар. Гледајућ’ је заборавих Да сам стар. Занело ме што у њему Тако живо сја, — (Опије ме мања чаша Камо л’ не би та!

— Јаук, лелек, вâј. Радост ова спасоносна Нема краја, међе нема, Радост ова преголема Свем је Српству дар. И где год је српских груди, Из њих тамјан Богу стиже: Нега пали, њега диже Нераздељен жар.

дико, Ој, кнегињо Стано, црногорска храно, Ти анђелски створе, врли добротворе, Ти га умеш дати — поклон обилати! Дар је овај голем, пунан благослова, — И Србин не памти оваквих дарова; Достојан је веља жара ти и сјаја, Достојан је

Поповић, Јован Стерија - ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

Тако је Дафна бјежала од Аполона, и претворена била у лавр који се стихотворцима на дар даје. ЕВИЦА (отима се): Ако бога знате, пустите ме. РУЖИЧИЋ: Дафно моја, зри мога лица; ово серце (хм) за тебе куца.

ФЕМА: Мекарабл, ја ћу таки ребарбараса справити. САРА: Право, право! (На уво.) Али оће ли младожења какав дар добити? ФЕМА: Алабунар, од мога покојног мужа остало је доста ствари. (Начини смешан комплимент и отиде.

Но да угледу какови мње дар принела. Что јест сије? Бурмутица, непотребна мње; не достојит бо високопарјаштему пјевцу бурмут шмеркати, понеже

ЕВИЦА: Ја се радујем. И зато желим да вам какав дар справим. РУЖИЧИЋ: Највиспренији неба дар јест стихотворство. ЕВИЦА: Молим, јесте ли што од моје матере добили?

ЕВИЦА: Ја се радујем. И зато желим да вам какав дар справим. РУЖИЧИЋ: Највиспренији неба дар јест стихотворство. ЕВИЦА: Молим, јесте ли што од моје матере добили?

РУЖИЧИЋ: Аз јесм пјеснословец, и никтоже надомној. МИТАР: Та овај је луд, ово је вантаста. РУЖИЧИЋ: Фантазија јест дар небеснаго сушчества. МИТАР: Шта, овај се јошт фали што је вантаст; на моју душу, луд човек; гле како и говори!

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

ИВ ПОЧЕТАК ПУТОВАЊА Шта је то што се у дну песме крије Кад исти дар негде је јутро а негде ноћ мира? О даљино сна где југ влашиће свира Скриј ме од слепог камена који у небу бдије.

Петровић, Растко - АФРИКА

Сретамо шефа Монге који је потегао пешице из свог села да би ми донео на дар три бела птичија јајета; ја му за уздарје дајем десет франака.

су задивљени толиким поклонима: младожења, који је од оца већ откупио девојку за шест боца џина, ево и невести прави дар шкољкицама, за више од педесет франака.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

ДРАГУ ТЕОДОРОВИЋУ ТРШЋАНИНУ 122 О ЉУБОВИ ПЈЕСНЕ НИГДА ОСТАРИТИ НЕЋЕ 127 ЛУКА МИЛОВАНОВ 129 НА КЊИЖИЦУ ЗА НОВОЉЕТНИ ДАР 130 МИЛОВАН ВИДАКОВИЋ 132 НАДГРОБНИ СТИХОВИ 133 У МЕСТУ ПРИЈАТНОМ, ТИХОЈ ПУСТИЊИ...

Да с' живила в' времја то кад су жертвовали, пред олтарем твојим сто жертви би су дали. Дај ми љубов твоју дар, серце будет ми олтар, жертва буду сам. На олтару будет стих храм поставит медан, тих твој клијент, мадам.

Небо вам је всеподобну (јавни дар промисла!) Придружило и супругу, добротом без числа; Удало с' је и то јоште, на излишак блага, Да је у ње сва имена

Павле Соларић ЛУКА МИЛОВАНОВ НА КЊИЖИЦУ ЗА НОВОЉЕТНИ ДАР Дјечици младој Играт се радој Рад сам да знадем Какву да дадем Лутчицу.

3. новембра 1821. Лукијан Мушицки ГЛАС ХАРФЕ ШИШАТОВАЧКЕ Лиро-дидактическа песма, дар на Ново лето народној серпској јуности.

Великим је царским душам’ природно Да примају и дар мален усердно; Љубезно ће твоје лице Примит прегршт и водице От мене. 1830.

О, какве мисли при гробу твоме Болно напрежу груд! Ти ниси ума познавао силу, Човека виспрени дар, Што краси срце, надима прси, Стран ти би чувства жар.

ти јечи Чрез туђе да речи Изражаваш жар, Кад сопственог врела Јест сладост ти зрела К’о качество духа и природе дар.

1858. Никола Боројевић НИКАНОР ГРУЈИЋ ПРСТЕН Иди к драгој, међ високе, ој прстене, стене, Дар си мали, ал’ срдечан, вредан руке њене.

От оца ми остала Лепа дара три: Име Срба, мач и крв Што м’ у срцу ври; От матере свети дар — Српски језик н олтар — Има сваки српски син, Прави српски син.

Ти си залог од љубави, Моје драге дар, Ах, у теби тужан гледим Њеног лика чар. Ничи, ничи, рад’ утехе, Бели крине мој, Разливај ми љупкост рајску И вечито

Зар тамо, куд си пошла, Зар сунце лепше сија? Ил’ цвеће лепше клија? О врат се, снахице! Гле, друге дар ти носе: Од ружа гнездо красно, У гнезду гучу јасно Две сиве грлице!

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

СТАНИША: Па, мила снајко, прими овај дар! И ако се огиздати може Светлост дана сјајношћу Данице, Мила снајко — носи алем драг!...

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

Но никад можда та невина жеља, Та лиска крила од чедности беља, Неће кô круна и дар судбе бити. Последња мета остварена с муком Тутњава вечном пратиће ме хуком, А ја ћу тихи, тихи сумор снити.

Настасијевић, Момчило - ПЕСМЕ

Обол ми пруже, мајко, по дрхтај Бога ја њима на дар, божјак ја распевани. ДВЕ РАНЕ Убод ли, то буја убиству, то љубим. Врео врх мачу зажуди до балчака у тело.

2 Отворите се, утробе. Семе је ово, пламена пламен-оплођење. Сагорети — пречистој дар. 3 Ожеднела је земља, огладнела Агнец-Сина, крви крв, тела тело. Жртвени преклати нож силу крина.

4 Отворите се, утробе, Семе је ово, блажени носи квар, невести земљи небо у оплођење. Сагорети — пречистој дар.

Побрали с грана страшни плод што висио, Твој плод, руком што згњечили: крвави плод За један целов мој даће ми га на дар. (ПЕСМА АНЂЕЛА СА ХОРОМ) Рече Бог, кад сване дан, Цвет један биће расцветан.

Станковић, Борисав - ГАЗДА МЛАДЕН

Гробови увек су као пре били чисти и са запаљеним кандилом, у цркви једнако је горело оно златно кандило, поклон, дар њихове куће.

Одмах затим виде како, да би се дуже, јаче и боље могао видети, у двоја-троја кола натоварен дар, пронесен отуда из улице, пође чаршијом и заобилазећи, праћен свирком одостраг, опет уђе у улицу и однесен би у

А све надгледајући и учећи је како ће коме од родбине и какав дар да спреми и дарива их приликом прошевине, испита. Овамо на кућу, кујну, и још више на вечеру, готово заборави.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

ЈАБУКА ‹Апфел (піруѕ малуѕ). Јабука (Софрић, 108; Шулек)›. Ј. се врло често даје као дар, или као понуда, или као доказ љубави и пријатељства (»Босиљак се од мириса даје, Јабука се од милости даје«, Вук,

почела означавати дар, поклон уопште (»Твоја ј. неће погинути. Кад ко кога за што моли.« Вук, Посл., 6318. В. и РЈА ѕ. в.). Да се ј.

Упор. и Гримм, Кл. Сцхр. ‹2, 177 ид›). На славу званице се зову јабуком (СЕ3, 19, 194). О ј. која се носи као дар приликом просидбе в. мало доцније. У неким случајевима ј. се вероватно има схватити као жртва, на пример: ј.

упор. нпр. ЖСС, 161) или се на Божић рано ујутру баца у бунар (»Хладна водо, ја теби дајем дар, а ти мени срећу и здравље«, Сцхнееwеіѕ, 74; в.

‹СЕЗ, 31, 1924, 151›) бива, поред осталог, посут и к. семеном (СЕЗ, 19, 69), и добија на дар неопредену кудељу (СЕЗ, 32, 369); у мишју суботу, тј. у задушну суботу (упор.

Оберићима, у једној сватовској песми, помиње се чудесна дуња (»од сто листа, од дванаест лита«), коју невеста носи на дар свекрви (ЗНЖОЈС, 45, 1971, 287). Дуњом се заштићује од чуме (в. горе ѕ. в. бостан).

, поред које ставља »дар у новцу« свако ко честита, а онда стари сват спусти на тањир своју ј., која му се врати пошто се пронесе од свата до

Новорођенчету за прво дојење »задојаљка« доноси на дар кравај, а жене, док дете доји, држе над њеном главом сито с кравајем — »као симболе плодности« (СЕЗ, 86, 419 ид,

из цркве дете се уноси са кравајем (422); повојница се зове »кравај« — по колачу који обавезно доноси свака жена на дар новорођенчету (423); погача се спрема и за стрижбу (427), а кад дете пође у школу, мајка му умеси колач (с »целим

Ћипико, Иво - Пауци

А сјећа се добро: био неко пронио селом глас да бискуп носи селу један замашит дар од велике користи. Истога дана, сеоски капетан, с новим пешкиром око главе и дугим чибуком у руци, обилазећи куће

чибуком у руци, обилазећи куће потврђиваше ту вијест, али ни он није знао, или не хтједе да каже, у чему је баш тај дар. А била је она година рђава, двовјерна; раније мислило се биће плодна, те послије издаде.

Носим вам, дјецо моја пољублена, један големи бесцјени дар — дар који ће обвеселити и богата и сиромаха, и старо и младо... — И престаде часом, да одуши.

Носим вам, дјецо моја пољублена, један големи бесцјени дар — дар који ће обвеселити и богата и сиромаха, и старо и младо... — И престаде часом, да одуши.

— К просвјети допринијеле би и сеоске благајне свој дар, а оне ће му и онако помоћи, — опази поп Вране и кришом погледа у фра—Јосу.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Али када би то примећивао, он никада не би био добар видар. Бог би му ускратио свој дар, заборавио би која трава спада у који мелем.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

(СТАРО, СРЕЋНО ДОБА...) Старо, срећно доба, тебе многи жале, Либералне твоје битке и скандале Кад је песник српски дар божански каљô И нализан често под столом се ваљô Кад врлина беше не мислити много, Кад се и Слепчевић прославити могô!

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Оно је, заиста, већ од памтивека било одређено да постане колевком геометрије. То је тле, како каже Херодот, дар Нилов, који га сваке године плави и таложи на њему плодни муљ, донесен из срца Африке.

Она ми, у осталом, даје тему за ово моје писмо. Сва лепота природе коју сада уживам дар је Сунчев. Све боје које трепере кроз овај прозор само су одсјај Сунчеве светлости.

Зато ће се у оно доба угасити на Земљи за навек Прометејева искра, узета од богова, дар Сунчев сачуван у Земљи три стотине милиона година.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

СРПСКОЈ КЊИЖЕВНОСТИ ЗА ДЕЦУ 2 ПЕСМЕ 9 ЗАХАРИЈЕ ОРФЕЛИН, МЕЛОДИЈА К ПРОЛЕЋУ 10 ЛУКА МИЛОВАНОВ, НА КЊИЖИЦУ ЗА НОВОЉЕТНИ ДАР 15 НИКАНОР ГРУЈИЋ, МАЈСКА ПЕСМА 16 ЈОВАН СУБОТИЋ, МАТИ ПЕВА ЖАРКУ 17 ЈОВАН СУБОТИЋ, ВИДА И ЗЛАТАН САН 18 ЈОВАН

као поклон деци за новогодишње и мајске празнике: „На књижицу за новољетњи дар“ и „Мојој дјеци на мајалес“. „Из доситејевског захтева, у равни дечје перцепције, песма Луке Милованова проистиче

НА КЊИЖИЦУ ЗА НОВОЉЕТНИ ДАР ЛУКА МИЛОВАНОВ Дјечици младој играт се радој рад сам да знадем какву да дадем лутчицу.

Осим другог овде свега, Мене створи из ничега, Духом твојим ти подуну, У менека душу суну. Хвала Боже на дар ови. О помози, благослови! Да ми како с права пута, Душа млада не залута.

Од њега остају прве песме намењене деци у српској поезији: „На књижицу за новољетњи дар“ и „Мојој деци на мајалес“. Умро је у Будиму.

Између осталог, за децу је објавио збирку песама Дар доброј деци (1867) и превео Кампеову књигу Млади Робинсон (1874).

Објављене збирке: Венац песама 1872, Слике и прилике 1872, Божићни дар 1872, Радованов дар 1876, Божић, дар доброј деци 1873-77, Дан и ноћ 1880, Невен цвеће 1877, Дани одмора 1878, Велики

Објављене збирке: Венац песама 1872, Слике и прилике 1872, Божићни дар 1872, Радованов дар 1876, Божић, дар доброј деци 1873-77, Дан и ноћ 1880, Невен цвеће 1877, Дани одмора 1878, Велики српски декламатор

Објављене збирке: Венац песама 1872, Слике и прилике 1872, Божићни дар 1872, Радованов дар 1876, Божић, дар доброј деци 1873-77, Дан и ноћ 1880, Невен цвеће 1877, Дани одмора 1878, Велики српски декламатор 1879, Српски

Вукићевић) 1867. Милорад П. Шапчанин: Дар доброј деци (песме) Димитрије Јосић: Како је у месецу. За зрелију младеж српску (превод и прерада) 1868.

Стеван В. Поповић: Венац песама (антологија) Стеван В. Поповић: Слике и прилике Стеван В. Поповић: Божићни дар (низ песама одраслој Српчади) 1873. Рођен Радоје Домановић 1875.

Стеван В. Поповић: Радованов дар 1878. Стеван В. Поповић: Дани одмора 1879. Стеван В. Поповић: Чесница У Сомбору покренут часопис Голуб 1880.

Станковић, Борисав - ТАШАНА

МЛАДЕН (са највећим напором се савлађује; вади из силава увијен отров и пружа га Ташани): Ето, татко ти донео дар, да те дарује; да тамо у собу идеш, попијеш и — свршиш.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

зашто учитељи не запажају у родитељској кући незапажену способну децу? зашто школе не разликују кад је у детету дар из интелектуалног, а кад из моралног извора?

препоручила православљу, нашла кума који се зове Срба, послала кумовски дар при крштењу, и обећала присне кумовске везе и дужности за будућност, примила их на себе свечано, радосно, и са оним

Не могу да сам паметан. Или је Павле чудак, или је у њему неки велики дар, па се мучи како ће изаћи на свет... Како ти мислиш? Хоће ли од њега бити велики човек? — Бранко ћути.

— Не треба његов живот, не треба његов рад и дар! Много је три одликаша, доста је два, а можда само један, а можда ниједан не треба животу!... Ој, гробље!

Доброчинство је дар Богу, и не смеш га памтити, нити где записати, ни у песак, рекао је Исак. И не смеш очекивати да ти се доброчинство

Кредитни завод: да је Паризлија унео у завод хартије којима би се на берзи могао направити дар-мар. Више него Кредитни завод, радовао се Бранко читавом сандучићу стручних књига за свој рад.

У Лекси и у Јосифу је било чисто то, замах и дар за културни успон, за лепоту. Али породица се као породица гасила.

Јосиф је имао знатан дар за музику. Свирао је прво у виолину, и умео оцу свом свирати скоро „тако тихо као што је тиха светлост”.

Имала је баналан, одвратно женски дар визуелног запажања, и дар тако нагле анализе да је синтеза испадала као из пушке.

Имала је баналан, одвратно женски дар визуелног запажања, и дар тако нагле анализе да је синтеза испадала као из пушке. — Нећу да ме прегледа доктор Равноселац.

Имала је прави дар да импонује паланци, и дар да буде маћеха. Оперисала је са својом памећу вешто: или је бранила истину; или

Имала је прави дар да импонује паланци, и дар да буде маћеха. Оперисала је са својом памећу вешто: или је бранила истину; или успостављала, после својих дужности,

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Ви видите какво је наше одело, показујући на највиспренији дар неба, али утолико је богатија наша ревност и љубов к добродетељи и истини.

Ту се по целој вароши каруце траже; ту су сатови, прстење и ланац. Да понесемо више дуката за дар, да се мисли из богате смо куће. Ту се прводаџији кроје аљине. Ајде сад крадом, другим путем, а ако ко запита: куда?

Попа, Васко - УСПРАВНА ЗЕМЉА

своје љубавне постеље Узјаши највећег шарана Проби оловне облаке И походи своје небеско родно место Донеси на дар белом граду Рајске воћке птице и цвеће Донеси и камен који се може јести И мало ваздуха Од којег се не умире Клањаће

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

— Благајник не може! — додаје одлучно прота. — За то треба да се роди, то је нарочити дар. По цео дан пипаш туђу пару, а не можеш да је узмеш.

Иако сва његова радња припада најновијем веку, ипак он својим рођењем завршава нови век и његов је дар. Од свих тих историјских векова, морамо признати да се нама ђацима необично свиђало преисторијско доба.

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

— Не могу, ваша светлости! — сликар се поклони својој Царици. — Дар који ми је дат при рођењу — условљен је: ја смем да сликам само облаке, цвеће и птице.

Станковић, Борисав - КОШТАНА

Ништа. Ни »зелен лист«. СТАНА (замишљено, за себе): А, поклон, дар!... Нека је он само овде, код куће, а то!... ВАСКА Јест. А Коштану може да кити. СТАНА Опет ти, Васка... Ама није!

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Била то лепота или ругоба живота, хумор или трагика, наш песник испољава изванредан посматрачки дар и изванредан смисао за уметничко обликовање. Он уме не само да види и одени него и да каже.

наша вјерна слуго, причекај ме три бијела дана, док ум̓јесим бијеле колаче и док спремим танане кошуље, да понесем на дар моме Јову“.

Но говори цури ђувегија, тј. цурин ђувегија (цури је посесивни датив). Најбољи је, најжешћијех јада, тј. дар који ће Милићу задати највећи јад. Посуше је грошим’ и дукатим’ итд.

бакат (бахат) — топот бакрачлија — стремен, оно на чему јахач држи ноге кад је у седлу бакшиш — напојница, дар балчак — држак (од сабље или мача) баљемез — топ великог калибра бан — државни поглавар; уопште човек у власти,

погинуо болозан — лађа бони — болестан бора теби — бога ти борије — труба Борогово — планина у Босни бошчалук — дар који се састоји од кошуље, гаћа, чарапа Браничево — град на левој обали Млаве, код Костолца (од XИИИ до XВ века

— мала пушка израђена у Гданску (Данцигу) дарма — врлина, заслуга, правда даровница ђорда — сабља добивена као дар дахија — одметник двор — кућа (в.

задобити, освојити одврћи се — одметнути се од злата јабука — јабука у коју су забодени дукати (и која се давала као дар) од ина — друкчије одјако — одсад од мејдана — за мегдан, који је јуначан, борбен однесао — однео однешен —

који има пера перчин — прамен дуге косе пуштен низ леђа (носили га некад не само Турци него и наши људи) пешкеш — дар Пива — област у црногорској Херцеговини, између Дробњака и Гацка Пивљанин Вајо — Бајо Николић, харамбаша приморских

Србији Прилип — Прилеп, варошица у Македонији приминути — умрети примити се — (значи и:) поћи принос — поклон, дар припуштити — припустити присојкиња (гуја) — која живи у присоју (месту према сунцу) пристасати — стићи, приспети: У

— човек Чокешина — манастир испод планине Цера чошни — чохани чултан — покровац џаба — бесплатно, поклоњено, на дар џамајлије ковче — стаклене копче џас — страх џеба — некакав оклоп, плоче на ђечерми џебана — муниција џевап —

Ршумовић, Љубивоје - МА ШТА МИ РЕЧЕ

ДОБИЋЕШ ОДМАХ ЦАРСКИ ПРЕСТО И СВЕ РЕСТО ШТО ИДЕ УЗ ТО РАДНО МЕСТО ДОСАДНО МИ ЈЕ ДА БУДЕМ ЦАР Рече цар и направи дар-мар ХОЋУ ДА БУДЕМ НЕШТО ДРУГО БАР КОНОБАР УРЕДИЋЕМО ТУ СТВАР Рече му главни секретар ДОБИЋЕШ ОДМАХ КЕЛНЕРСКО

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

Дјевојчица је шепала ходником погнута, разбарушене косе. Јованче од изненађења једва поврати дар говора. — Еј, откуд сад ти? — Свуда се та нађе — прогунђа Мачак.

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

80 БОГ СЕОБУ СРЕЋНУ ОБРИЧЕ 81 ЗДРАВИЦА ИИ 82 МОЛИТВА ЗА СЛУШАОЦЕ 84 ДАР ВОДЕ 85 ДАР ВОДЕ 86 ДРВЕЋЕ И ВЕТАР 87 ЛАЂА, ОРАО И ЗМИЈА 88 ПРОЛЕЋЕ 89 ГОДИШЊА ДОБА 90 ЦАРИЦА ПРОЛЕЋА 91 ОСВАЈАЊЕ

80 БОГ СЕОБУ СРЕЋНУ ОБРИЧЕ 81 ЗДРАВИЦА ИИ 82 МОЛИТВА ЗА СЛУШАОЦЕ 84 ДАР ВОДЕ 85 ДАР ВОДЕ 86 ДРВЕЋЕ И ВЕТАР 87 ЛАЂА, ОРАО И ЗМИЈА 88 ПРОЛЕЋЕ 89 ГОДИШЊА ДОБА 90 ЦАРИЦА ПРОЛЕЋА 91 ОСВАЈАЊЕ УНУТРАШЊИХ

право за ме Соломон у песми испојао и рекао: »Ходи од Ливана невесто, ходи к мисли се за тамњан и измирну што су ти на дар од истока донели волсви, персијски цари...

буди реч; Учини и возљубљеним Слушатељима мојим Да приме у уши речи моје, Од тебе, Речи, дате! ДАР ВОДЕ Берићет роду и поврћу ДАР ВОДЕ Киша кад озгор на земљу пада, она си је једна: што вода, вода.

ДАР ВОДЕ Берићет роду и поврћу ДАР ВОДЕ Киша кад озгор на земљу пада, она си је једна: што вода, вода. Ама на биљу, на дрвљу, разлико дејствује: мекша и

Тако и обашка свакој травици свој дар јој вода издаје. ДРВЕЋЕ И ВЕТАР Ветар холујаст ваља дрвље и камење; По планина искорењује и собара Високе букве,

Кћи Иродијадина са својим пљескањем угоди Ироду... Дшти Иродијадина је сулудо просила дар за своју играчину, — главу Јоана Предтече.

Кад не може, тад не може се правити! Инди, виде цар да се нешто доиста неда то зградити царици му на дар. А он домисли се и учини саборно договор са свом црковном наредбом и ш њиховом вољом ту велику и красну цркву докона,

И тако у гладну годину предржа и прехрани Солуњане довољно. 6. Прах на дар Свакад споминат у Грка цар Јустинијан, што је начинио дивну и красну велику цркву у Цариграду, што се зове Аја Софија

Зато се њима и исповедамо и дар им дајемо, пишемо милостиње и саландаре да нас помињу и грехове нам опраштају; ако ли они за нас не маре, ни одслужују

Расматрамо се подобре што је наша права мука, што ли није. Одашта мислимо што Богу на дар давати и за душу делити? Да не узбудемо кога што обедили, глобили, преотели што и с преваром занели и измамили, туђу

А што они чине? Понапре потраже царева капиџију, пак пред њега долазе те му се лепо моле просећи се. Доста пут и дар му дају, с новци га подмићују теке да им то допусти улести унутра, и што куд проведе их нагледати се царевих полата.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

— малочас отоше — одоше павта — дугме пајтон — фијакер памуклија — хаљина пеливанка — циркуска играчица пешкеш — дар пештимаљ — пешкир пишман — одустајање плундре — панталоне поведење — држање понза — после, иза помомак — бољи

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности