Употреба речи двадесети у књижевним делима


Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

“ Убио ти бог ту моју хитњу! — Рекао пуж кад се двадесети дан припео на грану, па се оклизнуо и пао! А зашто шиче на свеца?

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Од саме вароши која је тада имала једва 50.000 становника, дакле ни двадесети део онога што га је некад имао стари Рим, још се није видело скоро ништа.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

— Кад буде време само ми јави. Пријатељи се руковаше и растадоше. ВИИИ »Шта ово би са мном ?« — питаше се Ђурица двадесети пут, лежећи на мекој росној трави, под зеленим и густим наткриљем букова лисја.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

И друго, пажљивом филологу готово да није могло промаћи да се српски језик на прелазу из деветнаестог у двадесети век толико мењао, усавршавао, да смо после вуковскога добили нови – уистину модеран књижевни језик.

А најзад, и можда као најважније, ваља рећи да се у истом периоду, на прелазу из деветнаестог у двадесети век, формирао модеран облик нашег књижевног језика. Он се удаљио од „вуковског језика“ и заменио га је.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

слика употпунила, а на Станковићеву штету, он почиње објављивати управо у раздобљу када на прелазу из деветнаестога у двадесети век - нова српска књижевност први пут доспева до високога артистичког усавршавања.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности