Употреба речи демон у књижевним делима


Игњатовић, Јаков - ПРИПОВЕТКЕ

Мица и Алка једна другој одлазе, и све је код њих глатко тако док неки демон не наруши мир међу њима. А ко ће тај мир нарушити? Видићемо.

Алка више неће Мици одлазити. Свилокосић стоји међу њима као демон, не да им се више приближити. Алка, кад види брата, оптужује Мицу како много троши, луксуз тера, а он, сиромах, дању

Поповић, Јован Стерија - ТВРДИЦА

„Немам новци, синко.“ Ево, сад је боље. ЈАЊА: Јошт ми се посмејана, проклето нечисто демон! Оћи да ми секира. Нечисто дух, знајш да ти сад исечим у моја фурија!

Црњански, Милош - Сеобе 2

официра, после јахања, обилазила је арену и гласно довикивала јахачима, који су јахали на препоне, као да их неки демон тера, а кад би се неки међу њима искривио, изнад виших препона, и треснуо као клада, устао би и уседао, понова.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Кад то чуше господар Софра и Кречар, ма болни, морадоше се Чамчи чудити и насмејати се: „То је прави демон!” Најглавнија је била ствар што Чамча тако профитира.

Да је видите, не бисте је познали. Старца би још лако задобили, он вас има у вољи; ал’ тај демон поп, тај њен стриц, све је покварио. Но ту још има помоћи. — Какве помоћи?

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

се“ да дететове пелене остану празне (док се, на пример, купа) јер се тиме слути да ће дете умрети, а може и какав демон да искористи ову неопрезност родитеља па да се у њих усели. Зато мајке увек на пелене мећу нож или дрво као заштиту.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Поред поменутих ствари, превео је и спев Михаила Љермонтова Демон (Будим, 1863), врло слободно, али са много полета и поезије; тако исто и дирљиви спев енглеског песника Алфреда

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

Једна црна птица прхну у љуту светлост. Можда је он уистину демон. Он лети у светлост муње, са црним огртачем који се шири око њега.

Сигурно да је знао. И уплашио се. Рекао је: Зашто сте ме довели овамо? Хајдемо! Био је луд. Бојао се да мислим да је демон. А ја сам се огромно, огромно радовао што га таквог видим. То је велики песник и то је објашњавало онда огромно много.

То је велики песник и то је објашњавало онда огромно много. Он демон! Затим још севају муње и падају звезде. Падају, падају. Каква страховита ноћ метеора. Демонска! Зашто не демонска?

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

себе бити ил не бити данас могу да говорим гласно и са стене стојећи између Прометеја и Бала ја јесам Антихрист демон трула муња али сам против рушења овог света!

Ранковић, Светолик П. - ПРИПОВЕТКЕ

За неколико минута сва је варош знала шта се сад збива у заседању. У нас уђе некакав демон искушења и љубопитства, па не знамо од узбуђења шта ћемо и куда ћемо. Настаде тајац у целој вароши.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Уколико нас бурност доживљавања, не остављајући нам предаха за прерађивање доживљеног, од тога не спасе, тај демон самоиспитивања (далеко од нарцизма, под чијим се привидом с почетка понекад јавља!

Има нека посебна, нама недоступна драж (и у тој недоступности баш и лежи демон те дражи) у ономе што нисмо ми, ондје гдје нисмо ми. Просто као да завидимо другима на томе што су други а не ми!

један заклон, најчешће се не нађе никакав други: онај исти немир превладавања и непрестаног ослобођења зна постати демон који нас гони даље те одбацујемо редом све шансе спасења, рушимо сва једва изборена усклађења, реметимо с муком

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

и у трећем, такође изврсном кратком роману Људи говоре Растка Петровића, изненада се у светлости муње појављује демон са црним огртачем. Приповедач за ово привиђење каже да је велики песник.

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

И кад се анђô среће насмеши на наш род Одмах и демон раздора у цвету гуши плод. Шта ли сам и шта пута гледао салик твој, Питао ветар јужни: шта ради Стеван мој?

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

лепоте жена круну носи, Тобом поноћ блуди, тобом звезде трепте, Тобом зло се цери, тобом самрт коси, Анђео и демон тобом с неба слећу — Тобом Господ живи, светови се крећу.

себи у дан искушења, Кад реч се туђа испред мене стави; Верујем себи у дан разорења, Победном песмом смрт кад демон слави; Верујем себи у дане презрења, Погрдних речи вал када ме плави; Верујем себи и снагом титана, Заклапам

Авај, сфинксе врели пожудних усана, Ти си луди демон, што љубећи дави, Ти си врело подне мог блиставог дана, Орао што жртву диже и крвави.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

— С друге стране, в. л. је свето растиње (»од ње је света крв«), и на њу не сме ни вукодлак, ни икакав зао демон: зато ако они гоне човека, најбоље је да се склони у виноград (ЗНЖОЈС, 6, 149; 23, 185).

а нарочито гвожђа, плаше демони: отуда, на пример, пропис да се лековита биљка не сме вадити из земље ножем, да не би демон, који је у биљци, побегао).

Димитријевић). Клен може бити место где се састају демони болести. Кад демон болести неког нападне, врачара, »с вечери уочи Младог Уторника«, однесе под клен малу погачу, чашу вина, мало воде, и

(СЕЗ, 19, 56; 32, 1925, 108 ид; 40, 112). К. се меће породиљи под јастук, да је брани од »сенке« (женски демон који породиљи шкоди, СЕЗ, 40, 112); такође се употребљује и за магичну одбрану свилене бубе и због тога у околини

Оморика; омора. О. може бити сеновито дрво. У њој је био инкарниран демон који није дао да се подигне ћуприја код Вишеграда: чим би се од ћуприје што подигло, наишла би Дрином оморика, ударила

упућена је њима; исто онако као што се сличне приче причају у приповеткама типа Леноре, да би се заварао мртвачки демон (‹БВ, 22, 91; ЗНЖОЈС, 7, 128 ид›), и можда као што се у песми о Гилгамешу (‹XИ› таблица) демон сна и смрти има да

би се заварао мртвачки демон (‹БВ, 22, 91; ЗНЖОЈС, 7, 128 ид›), и можда као што се у песми о Гилгамешу (‹XИ› таблица) демон сна и смрти има да савлада на тај начин што Утапиштимова жена меси (брашнене) хлебове. Ако се у пушку метну три зрна п.

и ускршња свећа, може се из ње убити вештица (Караџић, 3, 186). Ако човека ноћу прогони какав нечист демон, нека се, ако може, склони у п., и демон му неће моћи ни да приђе (ЗНЖОЈС, 6, 149). У народној медицини теј од п.

Ако човека ноћу прогони какав нечист демон, нека се, ако може, склони у п., и демон му неће моћи ни да приђе (ЗНЖОЈС, 6, 149). У народној медицини теј од п.

Б. може бити два или три (б. и њихово дете). — Б. је божанство (нешто као ,демон вегетације̓), које се ритуално спаљује, да би опет оживело (мотив о божанству које умире и рађа се у исти мах)«

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Ја сам знао откуд усклик: то бенгалски тигар риче, Или демон оковани подземнога бога виче. А на чистом, плавом небу бледи месец тихо сјаје, И прохладни ветар душе са висова

1892. з* С духовне висине своје ти си ми пружила руке, Твој говор, анђелски нежан, очара мени слух: Кô демон, одбачен небом, ја слушах небесне звуке, И препорођен к теби узлети блудни дух.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Да ти саопштим да у разреду нашем имамо конкурента на пољу књижевности. Владимир Рибарић, онај демон, који је додуше био добар ђак, али школу учио без књига и био слаб баш на перу — написао драму, и, каже Тркунић, добру

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

— Примам... — Пратим... — Е, бога му, овај ме човек као неки демон јури. Одмори се једном, одмори, мајка му стара. — Шта ћеш... Служи ме карта...

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

Молитва за Њега, Сунце! Молитва, тим, за мене! Његов, Господњи, глас, и сви гласови; Охолости, није ли демон то твој и твоји грехови ”Дошао си најзад, најзад мрцварени песниче, Протрљао очи руком, видео да зора

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности