Употреба речи демона у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

ЛИЧНОГ ИМЕНА 72 МАГИЈА ЗА ОДРЖАВАЊЕ ДЕЦЕ: ОБРЕДИ И СРЕДСТВА 76 ОДБРАНА ОД ДЕМОНА 80 1. ОДБРАНА ОД БАБИЦА 81 2. ОДБРАНА ОД НЕКРШТЕНАЦА 84 3. ОДБРАНА ОД СУЂЕНИЦА 85 4. ОДБРАНА ОД ВЕШТИЦА 86 5.

нигде чак и не наслућује њихов смисао, односно не спомиње се да су ти поступци усмерени или на сакривање породиље од демона или на њихово уништавање или растеривање.

у коме су не само жена и дете, него и читава њихова друштвена заједница изложени натприродним опасностима: деловању демона, утицају магије или могућности магичне „инфекције“.

јесте, пре свега, да се дете на магијски начин заштити од разноврсних злих утицаја, да се спречи штетно дејство урока, демона и враџбина које би могле детету нашкодити.

Првих дана по рођењу, док је још некрштено, дете је изложено опасном утицају демона који облећу око њега и породиље. Зато се првих три или седам дана од рођења чувају породиља и дете, и ово непрекидно

⁵³ У Банату се верује да су деца најугроженија од стране демона управо после крштења... „Хале чекају дете на капији када се долази с крштења.

Ова друга паганска тенденција, одлагање крштења, свакако је производ веровања да је дете сигурније, заштићеније од демона док је још увек „нечисто“ и док је блиско хтонским силама.

⁸³ Имена Невен, Невенка такође су заштитна с обзиром да биљка невен штити од демона. У ову групу спадају и имена: Бранета, Браниш, Бранивој итд.

дирати нити му зло наносити), Кукољ (демони би требало да поверују да је дете безначајно као кукољ), Малко (заваравње демона тобожњом маленошћу детета), Мртвак (заштитна функција остварује се лажним представљањем детета као већ мртвог, а то

Србији) која, осим естетске, имају и магијску функцију да као извор светлости бране њиховог носиоца од насртљивих демона подземног света.

Пошто је црна боја добар утук против демона, деци се као опасна дају и следећа имена: Вранко, Вранча, Вран, Вранеш, Враноје, Мркша, Мркоје и сл.

⁹² Из истог разлога, као одлична одбрана од вештица, вампира и других демона деци се дају имена као што су Трн и Трновица.

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

од кметова па до цара, чија клетва буде силнику тешка по неколико тешких тона, ма не било душе, ма не било ни бога ни демона.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Прва његова књига, превод Толдија, изишла је у Новом Саду 1858, превод Демона 1863, Ђулићи у Новом Саду 1864. Све дојакошње песме Змај Јована Јовановића изишле су у Новом Саду 1871.

у стиху Милева (1882), највећи његов песнички рад Рибар (1889),115 који подсећа на Гетеова Фауста и Љермонтовљева Демона, одломак Опсада Бенаре (1889), комични еп Амор на селу (1893).

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

За мном, мало иза тога, осетих некакав топот, сасвим необичан, бесан. Као неки поманитали ескадрон демона, за мном је јурило стадо, и то негово демонско блејање подсећало ме на најодвратнији кикот... ...

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

, јер се за њих везују иста веровања. Најмоћнији апотропајон против вампира (и вештица), и злих демона (нпр. болéсти) уопште, ма у ком се облику јављали.

, или затворити спољна кућна врата г. коцем (СЕЗ, 13, 447; ГЗМ, б, 161. О сличној одбрани од мртвачких демона, код Грка и Римљана, упор. Е. Рохде, Пѕyцхе, л, 2373, и Е. Самтер, Гебурт, Хоцхзеіт унд Тод, 73 ид).

Против вукодлака добро је увек уза себе имати д. батину (ЗНЖОЈС, б, 150). Ради одбране од вештица и злих демона уопште наломе се на Биљани петак д.

ЖАЛФИЈА Салбеі (ѕалвіа оффіціналіѕ). Жалфија, кадуља, славуља, питоми пелин (Шулек). Она је утук против злих демона.

врачара, »с вечери уочи Младог Уторника«, однесе под клен малу погачу, чашу вина, мало воде, и труди се да покрене демона болести да напусти оболелога (СЕЗ, 13, 294). Клен има веома велику моћ у одбрани од чини и у њиховом разбијању.

Сцхрадер, Реаллеx., ѕ. в.). Ретко је која биљка толико изложена утицајима злих демона, и, с друге стране, ретко је која биљка толико пуна нарочите снаге као к.

Ту цео текст басме!). У оба случаја к. је употребљена против мртвачких демона (јер они доводе град и олују, такође и болести, упор.

Антіке унд модерне Волкѕмедізін, 10 ид; Самтер, Гебурт, Хоцхзеіт унд Тод, 59›): сличан утук против мртвачког демона имамо и у једној српској приповетки типа Леноре (‹БВ, 22, 1907, 91›), упор.

такође и утук против демона сна (и смрти) у песми о Гилгамешу, XИ, в. даље ѕ. в. Пшеница. Још у неким случајевима доводи се к.

КРУШКА Бірнбаум, Бірне (піруѕ цоммуніѕ). Крушка. У супротности са јабуком, к. се сматра за зло дрво, за дрво злих демона. У народним приповеткама и скаскама под к. скупљају се ђаволи (СЕЗ, 41, № 58).

Вероватно је да је ова легенда старија од хришћанства, јер се купина и иначе спомиње као седиште женских демона и божанстава: у околини Преспе верују да у купини станују самовиле, и зато је забрањено на таквим местима ноћити и

, ѕ. в. корњача). Жаба, међутим, може бити хипостаза каквог женског демона (упор. веровање да је жаба на земљи у ствари вила у свету под земљом, ЗНЖОЈС, 10, 1905, 261 ид; жаба постаје вилом,

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

ми сраста са њеном глатком кожом, коса ми се меша и завезује са длачицама под њеним трбухом, као да је хиљаде малих демона и ђаволака хиљаду ноћи без сна и починка завезивало сићушне чвориће да би нас спојили навијеки вјеков.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

— Не! — Тад — грми велики инквизитор — нека ми бог опрости што морам употребити и последње средство да истерам демона упорства из тог безбожника.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности