Употреба речи динарским у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

У динарским земљама племе је било ратничка заједница, док је задруга увек била заједница створена пре за мир, породична установа и

Задруга није била примитивна организација, већ је то патријархални облик који је имао свој развитак. У динарским областима постоји врло развијена патријархална цивилизација.

У овим динарским задругама најбоље су изражене њихове особине које смо већ поменули. По њима је утврђен тип јужнословенске задруге.

По њима је утврђен тип јужнословенске задруге. Међу самим динарским задругама биле су а и данас су најбоље организоване задруге у Србији, нарочито код старинаца (оних од пре великих

Ово име не припада ни становништву ни крају са одређеним границама. Њему одговара психички тип који се срета у многим динарским областима, нарочито у Старом Влаху. Ере су уопште најтипскији представници динарских особина и патријархалног живота.

Изгледа ми да у старовлашкој области има више импулсивних и занесених темперамената него у многим другим динарским крајевима и да су услед тога чешћи хајдучки типови, којих уосталом нестаје из дана у дан.

Ови су људи врло високог раста, што пада у очи чак и међу динарским становништвом. Међу њима се могу лако издвојити два типа који су различних комплексија.

Из мојих студија и из студија мојих сарадника (Ердељановић, Томић, Шобајић) излази да има особина заједничких свима динарским племенима и да има јасних разлика између рашких племена с једне и црногорских с друге стране.

Кадшто сам на динарским врховима сретао пастире пред пространим хоризонтом, удубљене у проматрање небеских појава. Понекад би разговарали о

Сасвим супротно хришћанским пастирима они седе или спавају и уопште мирују. Али, уопште, међу динарским мухамеданцима има мање лености и немара него међу Османлијама и другим муслиманима европске Турске.

И међу мухамеданским сељацима има радљивијих и предузимљивијих, али уопште мање него међу православним сељацима. По динарским мухамеданским варошима има највише пуке сиротиње, „фукаре“, која готово ништа не ради, већ махом проси, и која се

Људи збивени по овим малим ћелијама ближи су једни другима него по осталим динарским крајевима: њихове су везе разноврсније и многобројније. Менталитет им је јако изоштрен, кадшто чак и рафиниран.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

„Код јуначког племенског стила какав се развио у Динарским крајевима велики колективни циљеви потпуно потискују индивидуалистички мотив љубави“, запажа Вера Ерлих.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности