Употреба речи динарских у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

установа (задруга) која још постоји, мада ређе и ослабљена, била је најкарактеристичнија одлика друштвене организације динарских области. У неким крајевима постоје и племена која се деле на братства, колена или трбухе (нараштаје).

Готово стални устанци динарских сељака у турско доба и рат за ослобођење Србије који је трајао једанаест година (1804—1815), нарочито су били олакшани

Па и после Турака, када је највећи део динарских земаља био у српским рукама или под Аустро-Угарском, задуго је било више задруга него инокосних породица.

Осећање чедности и стида особито је развијено код жена. Али наведене особине динарских људи имају и рђавих страна. Осећајност их каткад наводи на непромишљена дела.

Она је врло жива код свих динарских Срба до границе Крањске, па чак и изван динарских области. Ова тако висока народна свест још се више развила за време

Она је врло жива код свих динарских Срба до границе Крањске, па чак и изван динарских области. Ова тако висока народна свест још се више развила за време Турака.

Војничке врлине. — У току историје су сјајно посведочене војничке врлине динарских људи: оне су на највишем ступњу код становништва Србије и Црне Горе, у државама националне мисије.

су црногорски јунаци, који су готово стално били независни од Турака; такви су многобројни витезови и хајдуци свих динарских области из Турског доба.

Али се најдубља морална туга, историјска туга, јасно запажа само код динарских људи. Мистична логика. — Код динарских људи има склоности мистичноме, тајанственоме, мистичној логици.

Али се најдубља морална туга, историјска туга, јасно запажа само код динарских људи. Мистична логика. — Код динарских људи има склоности мистичноме, тајанственоме, мистичној логици.

Познато је са колико су такве мистике оденули и украсили у причама рођење и живот Краљевића Марка. Код динарских људи се ова мистична логика нарочито развијала у доба најтеже турске владавине.

Првоме припада и појас највиших динарских површи, а на северу допире до панонске равнице (са прелазним областима: босанском Посавином и Мачвом), док се други

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

¹³ Јунаштво, чојство и витешко понашање динарских Срба, као највише људске вредности, опевале су многе народне епске песме, али и бројне приче, предања и ратничке

распрострањен облик удруживања Срба, била је, каже Цвијић, „најкарактеристичнија одлика друштвене организације динарских области“.

себи, дошло је до својеврсног „етничког обнављања“, тако да је васкрсла задруга као особен древни облик породице динарских Срба. Задруге су често бројале и по 50—60, па чак и 100 људи.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Ниша, на бугарској граници Стари Влах — „планински предео у граничној области јужне и северне Србије, велика висија динарских површи и венаца између изворних кракова Рашке и Студенице на истоку и долине Лима и Дрине на западу, углавном у

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности