Употреба речи дијалог у књижевним делима


Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Жагор. Затим опет два домина млада Казаше дијалог пун несташне шале. Заигра јеђупка, нага... А мрак пада; Свет с клицањем пали шарене ферале.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

— А шта је то сад опет? — пита поп Спира који никако није ни опазио како се развијао дијалог, јер је баш приповедао поп-Ћири докле мисли хранити и кад мисли заклати крмка. — Та, шта је то?!

Црњански, Милош - Сеобе 2

Исакович, рече, каже да није човек, него пиштољ главно. Па се церекао. Око ђенерала, док је тај дијалог трајао, било се окупило више официра, који су се смејали Павлу, доброћудно.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Милић, Анђелка (прир.), Рађање модерне породице, Завод за уџбенике, Београд 1988. Милић, Анђелка, „Породица: дијалог социологије и историје“, у: Рађање модерне породице, Београд 1988. Милићевић, М. Ђ.

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

ципела и поврати, бар накратко, осећање елегантног сиромаштва; градског лудака видех и његов вечити, непрекинути дијалог с невидљивим сабеседником, прочитах сумануте речи на његовим уснама (заборављену шифру среће), угледах онда срећне

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Подстицао је, убеђивао, упућивао. „Није то за мене, не умем да пишем дијалог”, бранио сам се, пре тридесет година, док је био уредник на радију, или пре двадесет година, у време кад је уређивао

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Али у заплетању интрига он уме да изнесе и типове, да дâ лак и пригодан дијалог, онакав какав се одиста говори, чак и да пружи малу слику свога доба, управо новосадског друштва на крају омладинског

Анегдота, занимљива анегдота, рељефни типови којима је дао трајан живот и који и данас књижевно живе, дијалог, жив и природан и течан дијалог, чист и једар народни језик, — то су његове главне особине.

анегдота, рељефни типови којима је дао трајан живот и који и данас књижевно живе, дијалог, жив и природан и течан дијалог, чист и једар народни језик, — то су његове главне особине.

вешто се спроводе, умешно постизава јаке ефекте, и поред тога има миран и сигуран тон причања и лак, живахан, природан дијалог. Он је један од ретких српских писаца који су књижевност врло озбиљно схватили и врло озбиљно радили.

личности говоре правим сељачким говором но и он сам прича лако и просто, лепим, одабраним једрим сеоским језиком. Дијалог му је жив, течан, природан.

приповетке су невезане, неразвијене, често без склада, епизоде су развијане на штету целине, описи гутају радњу, дијалог тежак и испресецан, често изгледа на муцање, синтакса је несигурна, општа писменост недовољна.

Тип сељака изведен је са веома много тачности и снаге, дијалог је ванредно природан, споредне личности су обележене са врло много рељефа, ситуације су врло правилно изведене, а и у

Нушић, Бранислав - ОЖАЛОШЋЕНА ПОРОДИЦА

”, а ми да станемо у фронт и да трепћемо. (Од ових Трифунових речи па до свршетка сцене, дијалог тече врло нагло и живо, упада се у реч, говори се једновремено, прекидају се говори, пење се тон и настаје све јаче

Црњански, Милош - Лирика Итаке

имате на позорници коње, лавове, кулу оклопњаче, која бомбардује, траву која расте, и ђубриште по коме шетају кокоши. Дијалог нам је био неприродан.

Дијалог нам је био неприродан. Сад имате, дакле, дијалог париског позоришта, после којег може доћи само још дадаизам, или лудило.

Не виде да ту више није важно како столице стоје на позорници, из којих врата излази ново лице, ни брз дијалог. Не виде да би после неких реченица требало дуго, дуго ћутати.

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

МИР 224 РОДНА ГРУДА 225 ЗИМА 227 РОНДО 228 ВЕЛИКИ ПАУК 229 ПОСЛЕДЊА ТЕЖЊА 231 БУДУЋИ ДИЈАЛОГ 232 ПЕСМЕ И БИСЕРНЕ ОЧИ Као дух јесени у шум лишћа свела, К’о туга у живот наших жеља тајних,

И сна, и сна, душо, изнад свега! БУДУЋИ ДИЈАЛОГ Чувар их сêди кроз замак води стари. Заборав, прах, тишина, чудне ствари Ту су у друштву, присне, али нéме.

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— рекоше паше). Дијалошке пословице су често дате у стилизацији питалица, од којих је задржан само дијалог (— Друго моја, твој је човјек пијаница! — А почем ти то знадеш, драга?

Питалица је најчешће сажет, контрастиран исказ или духовита опаска, дата као дијалог; обично је то шаљив или мудар — парадоксалан одговор на постављено питање.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

То мешање различитих планова, тај непрекинути дијалог и удвајање, то језичко мењање перспективе осећа се и у следећим стиховима.

Једино није јасно како његова малорека, сведена и загонетна песма успоставља дијалог дуж културне, књижевне и језичке дијахроније: духовна криза модерних времена, „шупаљ човек“ нашега века, рељефно се

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Јер ликови овде мало говоре, дијалог је редак, а и кад га има, оскудан је. Али тако је само споља, а споља су гледали готово сви досадашњи тумачи.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

знање О камену који жваће свој пепео О пепелу који уговара нову наду О нади из које она излеће напуштајући је Чудни дијалог између ватре и птице Обећава птицу чаробнију ватру паметнију Ако пронађу заједнички језик Птица и ватра могу да спасу

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Ђуре Јакшића (1832–1878); дечји јади сирочета исказани су, као и у другим песмама овог песника, кроз његов поетски дијалог са природом и „гором чарном“. Она, за разлику од људи, саосећа са судбином детета.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

као једини уџбеник тада постојала и из које смо и ми и професор учили француски, и тада би измеђ' нас отпочео овакав дијалог од речи до речи, по Олендорфовој методи: Питање: Брат ваше жене, има ли он једну тицу која лепо пева?

Ја: Е, ако пристајете да ствар тако дотерате, онда ћу вам признати да су моје последње речи биле у ствари један дијалог, измеђ' мене и доктора који ме је лечио.

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

О, Господи боже!“ ГЛАВА ДЕСЕТА У овој приповеци ово је први и једини дијалог двоје заљубљених. Дијалог није нимало пикантан чак ни интересантан; а то је просто стога што је тамо, у том свету,

О, Господи боже!“ ГЛАВА ДЕСЕТА У овој приповеци ово је први и једини дијалог двоје заљубљених. Дијалог није нимало пикантан чак ни интересантан; а то је просто стога што је тамо, у том свету, срамота да се мушко и женско

(А и да није тако, опет би дијалог био врло обичан, јер у таквим приликама заљубљени обично не знају шта да разговарају, или разговарају којешта.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности