Употреба речи доводи у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

вештма које он није кадар паметствовати и, да тако речем, скувати, ништа друго не добива него несвест и вртоглавицу, доводи у раслабљеније мозак, и весма слабо и худо напредује. Оно је всегда много што је добро и совершено.

Одмећимо од себе крива | знања, почињимо сумњати: ово доводи к истраживању, а истраживање к познавању и к истини. Није доста: рече тако ови, а онако они.

Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

На сунцу, у прозору, дозрева парадајз. Из шаше светли гомила тикава: јесен доводи тикве до усијања! Свако дрво сија као црква! И крекљаво је дрво ујесен златно! Нема пута да није посут златом!

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

Ти никад не позна тај пут вијугави, Пут којим извана доводи унутра, И којим све мора да се врати сутра; Као цвет у мору, у мени се јави.

Станковић, Борисав - БОЖЈИ ЉУДИ

— ’Оди чедо! ’Оди овамо! — И да га доводи. Па, као да јој сам синчић устао, да га поставља за гроб, храни га, трпа му и нуди. — Узми, узми синко.

Африка

Приступа нам чамац са представницима енглеске власти, управљан од изврсно униформисаних црних морнара. Други чамац доводи црне полицајце у кратким чакширама, тесним енглеским блузама.

Црњански, Милош - Сеобе 2

Једино га моли да му шизматичког попа не доводи у кућу. То није дозволио, ни кад је ћерку удавао. А Павлу до тог није било ни стало.

Вели, није то, што је Варвара нероткиња, што доводи до беснила његовог брата, у браку, иако је и то тешко. Није ни нека љубомора према неком мушкарцу.

Кад Павле то рече, настаде цика жена, и обе су питале, тек ваљда неће Трифун да је доводи, и представља? Павле онда погну главу и додаде да ће, сасвим сигурно, цела фамилија имати да је упозна.

Па шта је дочекала? Тај човек матори, као коњ, нашао сад да му треба швалерка. Па је и у кућу доводи. Честњејши Исакович, онда поче госпожу Кумрију да теши. Седе поред ње, па је нежно привуче к себи.

Жена, која је шесторо родила, не напушта се лако, нити се, поред ње, доводи у кућу швалерка. Муж који то учини, не заслужује ни да му се име у устима кавом испира.

Није Трифун био напит, па да је претурио ту удовицу, негде, изненада, иза пласта сена, него је доводи у кућу, на срамоту деце своје, у кућу где му је живела жена.

Нека господа, дакле, запамте, ово, што су видели, и да му ни један официр, на маневрима које спрема, не доводи коњицу, која не зна шта је џида!

Желео би да је види мртву, а не да му она доводи децу у Росију. Даће она децу, профозу! Честњејши Павел Исакович чуо је о свему томе, не само згражајући се на гадост

Теодосије - ЖИТИЈА

А Стефан, видевши од безумља несавитљиви железни врат његов и како доводи мноштво народа против њега, недоумицом биваше одасвуд стешњен, напусти да тражи сваку људску помоћ, и к Богу прибеже,

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

„К̕смет“ доводи на мисао да су многи, ако не и сви, људски напори некорисни. Тако се може објаснити, што су се бегови, као господари,

Због тога су понекад смешни и ово их разметање често доводи до потпуне пропасти. Желе да им се ласка и да им се указује поштовање.

Због тога су понекад смешни и ово их разметање често доводи до потпуне пропасти. Желе да им се ласка и да им се указује поштовање.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

вези са свим овим табуисаним емоцијама јесте и забрана ометања труднице да испуни своје жеље, будући да осујећење и доводи до љутње, жалости или страха.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Дечја књига, и кад је добра — што се догађа ретко, али се догађа — испада из оквира, нарушава ред, сама себе доводи у питање. Оним придевом „дечја” почињено је светогрђе према узвишеној самосвести Литературе.

Игра усложњавања изнурује свест одраслог читаоца; модерна песма често себе доводи у положај трагичне самозадовољности; нагнута над безданом, она изазива вртоглавицу духа, мучи га тескобом; у нама се

тог дечјег сна о срећи, споразумева с коњем о величини и врсти самара који треба да изради: Дед се послушно диже и доводи окретна коњичка. мајстор га лупка по врату, пита га за здравље, мјери му леђа и најзад му нешто шапуће у само уво.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Доба друго, кишовито доба Тишти што је лекар излечио, Прамалећа слатке опомене У ме јадна доводи уништене. СТОЈАН И Долине, брда и тутње и јече, И цикћу пушке и мачеви звече, У месо бију ти проклети топи.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

— Како шта ми треба! — диже главу Петрак. Самар му правим, а ти ...Дај га доведи, вјере ти. Дјед се послушно диже и доводи окретна коњичка. Мајстор га лупка по врату, пита га за здравље, мјери му леђа и најзад му нешто шапуће у само уво.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

Нити могу ићи у визите, Нит се с Миланом разговарати. И мој баба није имао другог посла, него да је доводи. Вучко (који једнако чита): Ја! ЉУБА (окрене се): А шта ти ту радиш? ВУЧКО: Читам. ЉУБА: Шта си узео тај чибук?

Петровић, Растко - ЉУДИ ГОВОРЕ

— Не брините се ништа. Идем једноме крају улице. Улица прелази у пут између маслињака и врло брзо доводи до капије замка. Замак се више не види, заклоњен полудивљим парком.

— Лепе животиње. — Јединствене. Тридесет литара дневно. Господин маркиз их доводи на острво лети са другога имања. — Ви сте острвљанин. — Да.

Илић, Војислав Ј. - ДЕЧЈА ЗБИРКА ПЕСАМА

Румене пруге се гасе — И бледи месечев зрак, светило небеских двора, Кроз маглу диже се већ — и нема, дубока тама Доводи бајну ноћ са сињег незнаног мора. Све грли мир и сан.

Ранковић, Светолик П. - СЕОСКА УЧИТЕЉИЦА

— Дивљаци. Као да нису досад видели човека. Али шта је ово те нико не доводи децу од своје воље ? — Научени су. До сад су учитељи уписивали само по десетину нових, тек да имају и први разред...

»Милица... откуд она ту ?... Па у мојој кући!... Он је доводи у кућу, весели се са њом... А-а-а !«... отеже она гласно и ухвати се руком за груди. — И ноћили су заједно...

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Крај мене један стар човек пушта главу у руке. Он зна, можда упрсте, целог Бетовена, па га и овај доводи до екстазе. Уосталом, не верујем да игде на свету има оваквих оркестара. Још увек.

Небо је исцртано правим, ампирским, подгрејано грчким, рубовима. Ширина и мир ових поља и правих, богатих кровова доводи до смеха.

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

— Опозиција! — одговори опет не гледајући ни ко га пита. — Па зар власт сазива опозицију на збор, и још луде силом доводи? — упитам. — Власт! — Па зар против себе? — Сигурно! — одговори ми с досадом, као у некој недоумици.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Микроскопско проучавање појединих састојака допуњава оно што је нађено хемиском анализом и доводи до сазнања о саставу дна. Органски материјал се најпре пробере, испере, процеди сортира и стави под микроскоп.

ајкуле учинило је да малочас избегнемо опасност од судара са њоме, али овога пута ствар је озбиљнија; судар нам доводи живот у опасност. Ево, ја телефонирам онима горе у броду да нас уздигну за дваестину стопа и...

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Једино што би тада и она навлаш што више пила ту ракију, осећајући како је ова пали и доводи у неко лудило од болова, насладе.

Ћосић, Добрица - КОРЕНИ

селу да ножем кољем псе Катићима и да их бацам у Мораву, јер њима стално нестају пси, па и керови које Ђорђе из прека доводи.

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Румене пруге се гасе И бледи месечев зрак, светило небеских двора, Кроз маглу диже се већ; - и нема, дубока тама Доводи бајну ноћ са сињег незнаног мора. Све грли мир и сан.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Објављена тачно сто година после Њутнових „Принципија“, она доводи до поносног изражаја стогодишњи успех те науке“. „Али је“ брани се Лагранж, ,,посматрана изближе, само пригодни

Свако такво премеравање има својих неизбежних грешака. Напредак геодетске технике доводи до тога да је свако новије премеравање тачније од претходног па даје и различите резултате.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Гле: води увијек напријед — а не доводи никамо! Како је то лијепо!... Мјесец је био опточен мутним колобаром, а мале звијезде још су се жмиркаво бориле за

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

има још времена... Он види да се све спрема за неко убиство, али то још не доводи у везу са собом... То је негде тамо... иза њега негде, где ли... А помиловање му не слази с памети никако...

Тесла, Никола - МОЈИ ИЗУМИ

Жвакаћа гума помаже кратко време али врло брзо суши жлезде и доводи до трајног оштећења, а да не говоримо о одвратности коју ствара.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Ово је сигурно необично и доводи до закључка да је, после свега, Билхарц најзад успео да ме одвуче од оног што је он називао ”научни материјализам”.

ВИ СТУДИЈЕ НА УНИВЕРЗИТЕТУ У КЕМБРИЏУ Непрекидан рад без одмора доводи до потпуне исцрпљености код људи слабе животне енергије.

Долази до протока велике струје кроз процеп која ваздух у процепу доводи до белог усијања. Такав ваздух је одличан проводник и дозвољава лак пролаз оптерећењу између сфера.

Постојање ових вечних, непроменљивих ствари, доводи нас, очи у очи, са снагом која чини вечну, непроменљиву позадину свих природних појава.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

предговору изабраним делима Душана Матића у едицији Сто књига српске књижевности каже: у Матићевој поезији, језик нас доводи до сазнања не само својом изјавом, него и – да употребим модерну реч – читавом својом структуром“.

(„Пустолов у кавезу“) А у „Једином сну“ – за који песник напомиње да је „прва песма Откровења“ – пролећни почетак доводи се у везу са сном у мајчиној утроби: Ја сањах на рубу пролећа, а ви где снисте Недирнуто?

Драинац га помиње у низу: бергсоновски схваћена интуиција, сан и екстаза. И доводи га изричито у везу са надреалистичким сном или, тачније, с местом и улогом сна у надреализму.

песми) стави иста реч у истој граматичкој функцији – као што је у примеру (2а) субјекат тополе стављен на оба краја – доводи до особене синтаксичке симетрије и до обртања.

и предмети не бацају своје сенке, јер се не признају спољњи извор светла, него унутарњи, који се, као што је познато, доводи у везу са духовном егзистенцијом (мајсторски нанесени слојеви боја једини су извор светла), тако и у Попиној песми

приповетке преводи нас од техничких до суштинских момената, не само датог текста него и нарације и уметности уопште, доводи нас до онога што обично називамо универзалним смислом књижевног дела: „Цела прича коју ’Мост на Жепи’ садржи може се,

Нушић, Бранислав - ГОСПОЂА МИНИСТАРКА

АНКА (доноси јој чашу воде). ЖИВКА (пошто испије воду): Да доживим да ми полиција доводи разбојника у кућу. Ју, ју, ју, ју... Анка, склони ми га испред очију. АНКА (приђе и узме га од жандарма).

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Што је Марко, захваљујући свом богатству, узима за сина који је двапут млађи од ње; при чему тог сина и не доводи „на гледање” пре прошевине; што је напослетку, мада она то још не зна, узима са помишљу да му буде суложница - све је

У једној другој приповеци, Нашем Божићу, опет налазимо дечака у истоветној улози: у празнично праскозорје доводи нас он до свог кревета, у тренутку кад му чула из сна израњају и, једним махом, заједно са собним простором обухватају

То и јесте оно тегобно психосоматско стање - права аура у медицинском значењу - у које писац готово редовно доводи своју јунакињу пре но што јој се из дубине не почне да отвара дотле скривени унутарњи живот.

Чињеница да је радња у Сеобама сном обрубљена лако се доводи у везу са једном другом појединошћу: почетна и завршна глава - што иначе није тако чест случај у роману - носе исти

узима маха просто издвајање зависних чланова реченице, затим јача тежња да се они потпуно осамостале, што на крају и доводи до комадања реченице.

У њему се Дафинино посматрање Аранђелове сенке доводи у злокобну везу са посматрањем сопствене сенке: „Али сад, сад је мирно осећала његов дах на себи, и видела је крај

с обичне тачке гледишта - „деформисани” пошто нису устаљени, па се преливају у себи, а и међусобно, што лако доводи до извесних мешања, укрштања. Занимљиво је да се на неким местима у тексту доста тачно описује овде изложени процес.

тананим опажањем, оштрим чулима, осетљивим телом наслућују присуство другог света, „звезданог” и „бескрајног”, што их доводи у присну везу, у сагласно треперење с променама у природи: у пејзажу, на разливеним водама и на вечито живим,

Поповић, Јован Стерија - ПОКОНДИРЕНА ТИКВА

Да си ми ти род, и ти би био вилозов као ја. САРА: Видите воспитаније? РУЖИЧИЋ: Која њу у восхишченије доводи, јест благодјетелна муза. Ми ћемо непреривно у содружеству богиња и грација бити. ФЕМА: Ја ћу бити с њима пер ту.

Петровић, Растко - АФРИКА

Приступа нам чамац са представницима енглеске власти, управљан од изврсно униформисаних црних морнара. Други чамац доводи црне полицајце у кратким чакширама, тесним енглеским блузама.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

Ха, ха, ха!... (Одлази.) ДРУГИ АКТ ПРВА СЦЕНА [Главаш обећава Спасенији да ће јој Бошка избавити тамнице. Уто Вук доводи Турке који су шумом гонили једног сужња. Главаш им узима оружје и тера их натраг.

“ И војска јури, Као освета гнева краљева, По јадној земљи пустош простире, До просијачког штапа доводи Несрећну децу целог народа... ЈАЊА (иза бине): Извуци коноп!

Но, бабо, реци, душе ти, која је голема невоља што те до честитога паше доводи?... СТАНА: Невоља, дете, невоља! ТРЕЋИ ТУРЧИН (шапуће осталим Турцима): Ако ћеш смијеха, повлађуј ми само, да видиш

Тодоровић, Пера - ДНЕВНИК ЈЕДНОГ ДОБРОВОЉЦА

Има мирнога дима, и дима који те доводи у ужас. Његова боја, његова густина, то је — мир или рат, љубав или мржња, гостољубље или погибија, живот или смрт.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

клања, на оног гледи, А с овим се љуби, с оним беседи, Дању-ноћу по шпацири куда не ходи, Компаније свакојаке к себи доводи, Безопасно љубов с' сваким проводи.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

У оба дела визија српске историје доводи се у склад са сувременим националним тежњама и потребама. На тим темељима у наредним деценијама израстају два

Он је умро исувише рано да би дочекао победу свог правца. Али 50-их година јавља се нов нараштај песника, који доводи до краја његову песничку основу и с којима се романтизам утврђује као водећи правац.

Станковић, Борисав - ГАЗДА МЛАДЕН

У магази слуга ради, доводи у ред даске, крупе соли, полуге, коже. Младен обично загледа тевтер, бележи вересију, рачуна. А по чаршији као обично.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Б. има у себи извесну супранормалну снагу (томе је свакако могла допринети и народна етимологија која његово име доводи у везу са »бог«). Кад би, уочи Видовдана, полазила чељад из куће на оро, домаћин би свакоме предао по струк б.

такође и утук против демона сна (и смрти) у песми о Гилгамешу, XИ, в. даље ѕ. в. Пшеница. Још у неким случајевима доводи се к. у везу са култом мртвих и предака: полаженик (који је предак, упор.

(Вук, Рјечн., ѕ. в.). Иначе једна етиолошка ‹скаска› о постанку градине »Ћетеништа« (под Видојевицом, Подриње) доводи лан (постанак л.?) у везу са митском личношћу и депоседираним божанством Тројаном.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Матија Рат је минуо, живот се вратио у свој зглоб, све се доводи у ред. Најпре је почело од мене и Анке. Кажу: оној женској је потребан човек.

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

Румене пруге се гасе И бледи месечев зрак, светило небеских двора, Кроз маглу диже се већ - и нема, дубока тама Доводи бајну ноћ са сињег незнаног мора. Све грли мир и сан.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

као на шаховској дасци, широке, калдрмисане гранитним коцкама, засађене дрворедима, заливане варошким водоводом, који доводи воду са Нила и распоређује је у сваку кућу.

Станковић, Борисав - ТАШАНА

Деца га узела. ТАШАНА одлази и враћа се водећи два дечка који носе ките цвећа. Ташана их доводи до корпи. ТАШАНА (показујући деци где ће цвеће метнути): Ту, метните ту. То је поздрав тати од вас. ДЕЦА (мећу).

Све је за њу, а ја земљу једем. МИРОН (крстећи га по лицу, те му руку Парапута љуби; узима га за руку и доводи крају собе): Ходи. (Хоће да га посади на миндерлук): Не бој се. Седи.

Слушам. Ти и Бог, дедо. МИРОН (посади Парапуту да седне): Седи ту. (Доводи Ташану): И сада ова, не жена, него мајка, она ће ти друга мајка бити. Она ће те хранити, чувати, неговати.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

Истина, наш стари рукопис каже беседа долази од беса, будући да се често и бес с беседом дружи, и мужа до беса доводи, који је пређе при беседи »бре, седи« говорио; даље, да уста долазе од уставити, као да је нужно уста заустављати.

Сама Венус лице своје сакрива поред зрачности стаса вашег. Ваша божествена красота ум свакога у изумленије доводи. О, оће ли ме шчастлива обасјати звезда да блага ваша доброта љубов моју у своје љупкоумилно крило прими?

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

Наиме, дон Родриго, да би уверио Хуану у своју љубав, доводи је до споменика на гробу свога деде и овако јој се заклиње: — „Кунем ти се именом дон Алгуацила од Ла Фуенте, који

Мораћу да опоменем сутра господина Панића да не доводи више свог ловачког пса у канцеларију, јер где би нас то одвело ако сви чиновници почну доводити своје домаће животиње

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Или, други пут, да би обмануо турске уходе, он учи сватове да измењају коње, и тако доводи шпијуне у смешну недоумицу: Ми смо свате уходили дивно: кâ да бјеше Краљевића Марка, ма не бјеше коња Марковога; кâ

Јер је многу крвцу учинио, тј. јер је много крви пролио. 29 Ова песма доводи се у везу са хришћанском легендом о св. Ђорђу (који убија аждају и ослобађа девојку).

Ћопић, Бранко - Орлови рано лете

Учитељица Лана није имала ништа против ове дјечакове љубави према вјерном псету и пуштала је малишана да доводи кују у школу.

Међутим, нови учитељ опазио је послије недјељу дана да Николица доводи Жују и веже је у шупи, па је строго наредио: — Да те више нисам видио с том чобанском џукелом, јер ћу одмах звати

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Високо су ваши носови... Не стоји поштење у узрасту. У крпи завиту бритву ношаше... Прва ласноћа последњу муку доводи. Не плашта се... своје сенке. Ко на сунцу стоји мрак не може га обимити.

Ама ова пелда на друго се обраћа и други је начин тому, јер то је загонетка исто једна. А то се на тај тер тип доводи, о души и о телу човечаском...

А то се на тај тер тип доводи, о души и о телу човечаском... Те кад човек умре с овога света, тадар се његова душа доводи пред Бога, те ако је и зла та душа, она себе онде правда пред Богом, а тело своје изаради греха криви говорећи: — Ја,

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

Али Зона неће; вели да Манулаћ нема ни форму за девера! — А како је имао форме за младожењу?! дира је Мане и доводи је до плача. И Мане гледа како је лепа и кад плаче, и мило му да је гледа кад плаче.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности