Употреба речи друкчијим у књижевним делима


Веселиновић, Јанко - ХАЈДУК СТАНКО

Преврните листове светске историје, па им нећете наћи равних, мањ ако узмете митологију. Чак су и некаквим друкчијим језиком говорили. Свака је њихова реч — пословица. Онако данас не говори један научар како је тада говорио ратар.

Црњански, Милош - Сеобе 1

И ова прељуба, и ово уживање са једним новим и друкчијим мушкарцем, кришом, дошло је без њене воље, по њиној вољи, неумитно.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Вук Врчевић бележи исто веровање, само са друкчијим објашњењем: „Пре године не ваља дати детету јаје у руке, јер кажу да су му дотле руке златне, па више не би хтело

напуштања сопственог (традицијског или научног) схватања детињства као апсолутног и проширивање сазнајног хоризонта друкчијим становиштима — у томе управо видим хуманистички смисао проучавања народне психологије и педагогије детета у различитим

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Поповић приповеда баш тако, о било чему, али први захтев деце и уметности испуњава. Заједно с Ћопићем, иако друкчијим средствима, он у нашем језику изграђује оно што бих назвао шаљиво-песничким романом.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

Радећи на народној приповеци Вук се био сукобио са проблемом сасвим друкчијим од онога што га је имао приликом прикупљања народних песама.

Можеш слободно звијезде скидати с неба, и метати му круну на главу, не можеш га направити друкчијим него што је. Злоћо остаје злоћо, и бадава ћеш све чинити, али му нећеш угодити. Тај дечко ишао је за говедима.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

!! — Е, е, то је само ркаћ кадар учинити! — рече Бакоња и онда се сјети како је једном затекао Букара усамљена са друкчијим изразом на лицу... Ја, кад се добро промислим, ја би скинуја капу прид Букаром!...

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Та наступа тек апостериорно, тек као дериват оне прве. — Зар у томе нема изузетака, људи с друкчијим побудама и амбицијама? — Има. То су они који су погријешили занат.

Држава се, на истим или нешто друкчијим, или дијаметрално супротним начелима (то је свеједно — детаљ који за суштину ствари нема баш никакве важности) убрзо

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

А крстоноше сви, сваки друкчијим гласом и тоном, узвикнуше сложно: — Господи, Господи, помилуј нас! Напред иђаше крст и са њим упоредо барјак, за

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Можеш слободно звијезде скидати с неба, и метати му круну на главу, не можеш га направити друкчијим него што је. Злоћо остаје злоћо, и бадава ћеш све чинити, али му нећеш угодоти. Тај дечко имао је за говедима.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Он би, самим својим присуством, немилосрдно разбио јединство стила ове књиге: говори језиком друкчијим (и у дословном и у пренесеном значењу речи) и тенденцијама оштријим, искључивијим но песници предбранковског времена.

је занимљиво, ова песма је допрла, певањем или књижевним путем, чак до Бугарске, и онде, на сасвим другом терену и у друкчијим приликама, само понеке алузије изменила, казујући друкчију, бугарску тугу жалостивим ритмом Видаковићеве тужаљке.

ОБИЛИЋ (стр. 210). Објављен у Серпском народном листу, 10. јула 1843, ч. 23, стр. 177а—178б. — Још једном, а сасвим друкчијим поводом, Боројевић је писао о Обилићу: 31.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Врба. У многобројним веровањима објављеним после ИИ светског рата в. има улогу коју је Чајкановић описао, са ретким друкчијим појединостима у врачању и гатању.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

много заједничких црта са јунацима из старијих времена, али имају и неке потпуно нове особине које су у складу са друкчијим условима и начином борбе.

Тако се осећа, на пример, у Женидби од Задра Тодора писмо пет пута поновљено, али четири пута са нешто друкчијим почетком: „Ето књига, двије аге старе!“ „Ето књига, двије аге драге!“ „Ето књига, два брата рођена!

“ Тако се осећа у песми Сестра Ђурковић–сердара девојчин исти одговор тројици Турака, али увек са нешто друкчијим последњим стихом: девојка први пут каже да је испрошена „за ђидију Смиљанић-Илију“, други пут „за сокола

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности