Употреба речи духу у књижевним делима


Обрадовић, Доситеј - БАСНЕ

наука беже, зашто | „к о ј е п р и ч а с т и ј е с в ј е т у с м р а к о м ”, мудрости с варварством, и духу кротости и мира с свирјепостију и с немиром?

употреби: да се јуности, колико на церков|ну толико и на гражданску службу опредељеној, наука на чистом евангелском духу и наравоученију основата из прве младости даде.

Дучић, Јован - ПЕСМЕ

БОГУ Никад се нисам на те бацио каменом, Нити у своме духу твој сјај одрицао; И свој пут пређох цео са твојим знаменом, Свугде сам тебе звао и свуд те клицао.

Ноћ да блисну звезде; замах победника, Да буде победа... Лепота, откриће, Пре него мом духу беше реч и слика. ПЕСМА СУТОНА Сутони без шума твојих корачаји, И тама без твога шапата, и сати Први кад се нема

Речи у самоћи очајања, ви сте Сетни говор с Богом, његов глас у духу. Из смрти у живот непрекидно ходиш: За мој сан умрла, живиш у мом болу; Мреш у мојој вери, у сумњи се родиш;

Но она обасја мој ум обеснажен, И даде мом духу, слабом као сламка, Сто крупних очију, да озарен, блажен, Мине сваки понор и зна где је замка.

И отров и причест у срцу и духу, Свуд себи доследна, без међе и стега: Идеја у белом непорочном руху, Самобитни закон дигнут изнад свега.

Сремац, Стеван - ПОП ЋИРА И ПОП СПИРА

Та бежиш ти од воде далеко к’о бесна кéра... — Хе, — уздахну опет бивши бојтар. — Диваните ет’ тако, па само грешите духу. А дабоме, кад не знате зашто је све то.

Поповић, Јован Стерија - ТВРДИЦА

Ја сум човеку трговац. МИШИЋ: Ајдете, кир Јања, пролази време. ЈАЊА (клекне): Тако вам вашу добру духу, господин нотариус, немојте да ми убијте! Ја сум човеку стар! КАТИЦА: Али, господин Мишић!

Црњански, Милош - Сеобе 2

Противно је то – писао је Трифун у свом рапорту Команди – и слову и духу, уосталом, датих привилегија, сербском национу.

Теодосије - ЖИТИЈА

А xоћy, ако се не гнушаш мене, да те по Светоме Духу узмем за оца и учитеља, да ти исповедим живот мој у гресима и веру моју, па да добијем од Бога или да се саблазним!

Пружи на море руку своју!“ — мислим да је и овоме тако у духу рекао. И одмах свети подигавши се заповеди својим ученицма да га држе, јер не могаше од силних валова у лађи стојати

умом постићи може, те молимо Бога, премудрости водитеља и благоумља податеља, да нам подари капљу благодатнога знања у Духу светом, како бисмо према твом очекивању достојну реч уприличити могли.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Овај је народ примио западноевропске установе, али их је изменио и прилагодио националном духу. У исто доба јавила се у новој држави велика фигура Вука Караџића, који је, напуштајући стари словенско-руски књижевни

Нека њихова дела превазилазе машту. Човек се развијао само у духу јунаштва, кадшто, изгледа, до себичности и окорелости. Постојао је једино јунак.

сличан ономе у Црној Гори, само, разуме се, у Црној Гори у свом самосталном и националном смислу, а у Лици у ћесарском духу.

Али су ови турски утицаји из основе преиначени према дубоко укорењеном народном духу ових динараца. Те преиначене турске културне утицаје примили су од динарских мухамеданаца и динарски хришћани, и у

У животу и у свеколиком народном духу код Загораца има нечега, врло архаичног, нарочито код православних. Неке су од навика из приморских градова продрле у

Преображај земље се не састоји само у овим материјалним тековинама, већ много више у новом духу који тежи да поведе борбу противу прилика скученог живота. Просвета се све више шири по целом приморју и на острвима.

Али док се људи овога типа у Србији прилагоде општем духу земље, изједначе са осталима и не јављају се као класа, они напротив у Бугарској сматрају себе за духовно надмоћније

Увек су „пробудени“ и добро обавештени. Све виде и на све обраћају пажњу. Ничега турскога у духу, ни у вароши Ресну.

Снага бугарске војске се оснива на духу дисциплине који је урођен њиховој народној маси. Добро уређена, ова је војска способна за колективан налет и јуриша

Држава им је чврста, добро организована, можда и добро прилагођена националном духу, али не почива ни на каквој демократској установи, мада народ живи под истим приликама као и Срби.

Она је укинута 1870. године. Али је ова установа, која је била прилагођена приликама и духу Балканаца, оставила код њих лепе успомене.

Средишта су му била Нови Сад и Карловци. Али, иако су остали верни старом балканском духу, изменили су свој књижевни језик.

Игњатовић, Јаков - ВЕЧИТИ МЛАДОЖЕЊА

Ту сад покрај тумачења заведе се дужи разговор. Ако је господар Софра што неспретно казао што духу Пољака не одговара, Чамча је то закрпио, сасвим друго што уплео него што је господар Софра рекао.

А мислим да смо сва тројица више добра нег’ зла чинили. Сад се старци мало утеше. Чамча је био у духу непоколебљив. Прође свечарство, сви се разиђу. Било је већ око дванаест сати. Напољу цича зима.

віват) — живео! Видаковић — Милован Видаковић (1780—1841), писац сентименталних романа у духу романтичарском; у своје време радо читан од широке читалачке публике; данас има само историску вредност Wіе старк

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Дечја књижевност прибегава неким поступцима и навикама који отварају простор и дају маха детињастом духу: важно је утврдити прави смисао тих навика, не сводити их, дакле, на пуку технику.

Оно, пак, што је писано само за децу, због деце и у „дечјем духу”, доиста је књижевно безвредно и безначајно. Кроче је ту био у праву, а с њим, у нас, Богдан Поповић (1863—1944), Јаша

Такво схватање, дечје књиге било би у духу нашег доба, које је „знало да открије примитивну уметност, и које треба да нам омогући да, исто тако, схватимо: усмена

губимо из вида да се под васпитањем често разумева пропагирање одређених друштвених правила и норми које противурече духу истине и поезије.

По духу и по тону, по својим основним усмерењима, Змај је узорни дечји песник и у добром и у лошем смислу речи: роб педагогије

А када те, личне речи, нису преузете из сећања на давне дане, оне су измишљене у духу лексике детињства и завичаја. Тешко је рећи: шта је ту народно, шта на народску.

Жалосни тон најпре ремети оно а ловити мишеве нико није знао које се уклапа у музичку схему, али је по духу супротно елегији: фраза је из говорног језика, и у њој се осећа рђаво прикривена поруга.

Тај „млади живот који се гаси” само је у пародијском духу могао да поврати нешто од своје љупке потресности. Подсмехујући се отрцаном изразу, песник, уз пут, скида с њега

према објективу, укратко: приказ одређеног типа наше средине, дат најсиромашнијим средствима, у оквиру игре, у духу пародије, са циљем да забави, децу на један, одрасле на други начин.

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

По простору на коме се развила и та књижевност је била локална; по духу који је у почетку у њој преовлађивао и она је била религиозна и сталешка.

Срби тада немају своје штампарије, католичка пропаганда подмеће им књиге ћирилицом штампане али у духу учења католичке цркве, и они траже књиге само из Русије, поуздано православне.

до 1799), који је изишао 1767. године, сликао је судбину Велизарија, византијског војсковође из ВИ века, али све то у духу напредних идеја XВИИИ века.

од нарочитога значаја у овом часопису то је већи предговор, у коме је назначено зашто се тај часопис покренуо и у коме духу ће се уређивати.

Све песме из првог дела чине једну моралну целину, у духу античког стоицизма и хришћанског сузбијања страсти. Хришћанско надахнуће је основно и главно, али обилато подупрто

У младости, док се није закалуђерио, око 1801, написао је известан број слабих љубавних стихова, сасвим у духу хладне и нелиричне поезије XВИИИ века, певајући безлично »красну Хлоју«, Мелису, Кларису, Купидо »Венерино дете

»лудим човјеком«, вазда у екстази. Он сам говори да код њега нема равнотеже у духу, и 1818. говори о свом »безумију« и »махнитости«.

ИСТОРИЧАР. — Милутиновић је по својој оскудици равнотеже у духу и по свом тамном излагању био најмање позван да ради историју.

Милутиновић као историчар је без спреме и без равнотеже у Духу, невешт у излагању, несигуран као извор, и зато јако подложан контроли.

То је био човек без икакве равнотеже у духу, пуст и пометен, и Вук Караџић, који је са њиме друговао, писао је за њ да је пошкропљен »лудотворном водом«.

У Даворю песник мало говори о себи. Он пева општечовечанске теме, обраћајући се више духу и разуму но души и машти, са циљем да убеди а не да одушеви.

У ствари, он је био песимист, и готово сва његова збирка је испевана у том духу. Његов песимизам није био онај помодни романтичарски »светски бол«, једно накалемљено и туђе осећање, развијање једне

Лалић, Иван В. - ПИСМО

Ту целост што на збир несводива је Ти разлажеш на призоре у духу, Неувежбаном да свари, да схвати Ограничени бескрај; море траје у одломцима, у блеску, тишини Паслике звучне слеђене у

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

не населимо провалије хадске, јер пре дугог премишљања у смрти и дугог делања пре ње, ни васкрс није светоме духу на славу.

оквир на рубу видика и песма која тренут чара лепа је старином али данашња је ако и то данас није песма стара О духу 1 Духа да спазим док ври и преображава твар Или кад гори над главама и умност му постаје кућа а тело згар Дува

Јеси ли невидљивом сличан? Сродан бићима што се виде само у духу? Или те господар свемира познаје по телу и по тлу од којег си саздан? Да ли си предодређен знању?

Црњански, Милош - Лирика Итаке

И овде, реку једну видим, под својим телом, да хлади лаку, сребрну, земљу, непрегледну. А, кад ми проспе трешње по духу оболелом, и, крај Месеца, и овде, звезда заблиста, видим да је, у раном умирању, моја, и туђа, младост, горка и једна

Зато је наша метрика лична, спиритуална, магловита, као мелодија. Покушавамо да нађемо ритам сваког расположења, у духу нашег језика, чији је израз на ступњу фељтонских могућности!

Домановић, Радоје - МРТВО МОРЕ

Једним словом, нико није изостао. Све су резолуције у једном духу, све оштре и одлучне, у свакој има оно „дубоко потресени”, „најоштрије осуђујемо” и тако дале.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

оно што су у дугом низу година и Милисав и други многи пре њега утврдили и формално укочили у бирократском назадном духу.

Истрајте на том путу!« Има још доста лепих и патриотских и напредних мисли, све у том духу, али ја ћу све то прескочити и цитирати само завршетак честитке. »Не бојте се!« завршује Срета. »Не малакшите духом!

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

длаку на четворо, тражи је у јајету, Без пензије и плате, о своме руху и круху, Служи врховној науци, граматици и духу; Ловац на грешке против стила и правописа За дан прегледа по сто листова и часописа.

Ракић, Милан - ПЕСМЕ

Ох није живот рђав што је беда, И невоља, и мука духу, нити Што нам судбина вечно заповеда А прохтеви нам никад нису сити, Но заборав је, Госпо, сав и свуда, Заборав

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

Те сени играју се мноме и ја са њима. Ал’ све то ствара живот опао, црн и мрзак. Све што од свега прошлог у моме духу има, То је жалосна срећа да будем пуст и дрзак И сагорелих снóва да гледам прамен дима.

Мом духу, као и мом телу сада Груб додир само ствара радост неку; Осећам нешто тешко као клада У души, неку одвратност далеку

тама све тања и тања; А моја мис’о у парадном руху, Тамо где беласа још Млечна Путања, Следује нечем, као Хамлет духу Свог оца, а свет звезда јој се клања. То су најлепши, најбољи, најдражи Часови њене блудње, али камо?

Свети Сава - САБРАНА ДЕЛА

“ Да буду, дакле, ови који овако чине непричешћени божаственим тајнама у Светом Духу. Ако се и братија не повинује у испитивању учињеног, да се осуди, или ако братија без његове воље ради, то и на њих уз

И тако у Светом Духу и у љубави, један од другог утврђивани и сврставани као постројени, добро и духовно и спасопосно.

дим му изгледаше, а Христова љубав растијаше у њему и разгореваше срце његово као дом њему спремљен и сасуд пречисти Духу његовом Светом, пошто се неким усељењем у ум његов уселио Христос и водио га.

Обрадовић, Доситеј - ЖИВОТ И ПРИКЉУЧЕНИЈА

Ово не велим ја, него сами дух свети из уста апостола Павла. „Немојте сваком духу веровати, но искушавајте је ли од бога” — учи нас исти они који је из прсију спаситељеви[х] мудрост почерпао, Јо[в]ан

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

И једно и друго се, са успехом, користило још и у Првом светском рату. Учен и систематичан, одгајан у духу позитивизма, трезвен, запрепастио је своје другове кад им је једном рекао, у шали, да се конструисањем бави по

Поповић, Богдан - АНТОЛОГИЈА НОВИЈЕ СРПСКЕ ЛИРИКЕ

Питања наша шум нејасни срета, И жудном духу одговора није; Гдје је почетак? Гдје ли чудна мета? У непровидним маглама се крије.

Дигла си сто мржња, да стражаре као Сто црних једрила, сва пред твојом луком; И тако мом духу принела си руком Цвет твог бића крупан, отрован и зао.

Па ћу каз'ти Како је дух божанствен у тој снази, И да му тело тек достојно служи, Плодно и само, - јер његови трази Духу су врело...

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Цела та радња, иако измишљена, морала је изгледати вероватна и одговарати приликама и духу времана у којима се одиграла, њена главна личност, онај велики научник, морао је бити верно претстављен, а још више

Аристархов и правдају своје мишљење тиме што грчки историчар Хиполитос говори о Аристарху и Аполонију у једном духу.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

са овом новом снагом коју је осетила, овако жилавија, отпорнија, јача, покуша довести у склад све оно колебљиво у духу што јој час изгледа ситно и ништавно, а час бескрајно важно и судбоносно.

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Знам, знам: умјетник доживљава у имагинацији, у духу: по томе и јесте умјетник, тиме се и разликује од обичног човјека-неумјетника, итд. И сам сам некад тако говорио.

Петковић, Владислав Дис - ПЕСМЕ

Мртви људи и мртве радости Гледају ме сном што се не мења: Мртва снага велике младости Сад ми прича о духу камења. О животу из седих даљина, Непознатом к'о дубине сиње, Без свог гроба и без ма'овина, Где не пада ни магла ни

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

цркве којом господари црква и која искључиво служи цркви” и да је то стварни разлог зашто Билхарц, васпитан у том духу, никад неће разумети америчку демократију.

страх да моји, до тада формирани назори, неће бити на нивоу оних које су имали остали момци колеџа, васпитани у духу америчких традиција. Моје касније искуство показало ми је да је ова моја бојазан била на месту.

Онај ко не води рачуна о ”духу тела” у америчком колеџу, у опасности је да буде проглашен ”бубалицом”. Друга година мојих студија почела је срећно.

” У духу ове мисли схватио сам да ме је Максвел кроз своја два мала класична дела ”Материја и кретање” и “Теорија топлоте”, дове

студент природних наука у Кембриџу, води тако много рачуна о мишљењу своје побожне мајке и покушава да га протумачи у духу својих, све ширих, научних сазнања.

Овоме тутору очитао сам лекцију у духу проповеди Тиндала у ”Прегледу и закључцима” из његових чувених предавања из 1872-1873. године.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

нашем песништву, тај свети додир пренет је на дах, који је готово невештаствен, а према језичкој етимологији сродан је духу: „Мало спаса навираше уз гутљај млака даха“; „То подесих случајно дах свој, са дахом којим дише свод“; „Са сваким

ставова: није затечени поредак вредности ни једини могућ, ни „природан“, нити, пак, на неки необјашњив начин одговара „духу нашега језика“ и, даље, „духа народа“.

Зато с правом треба, на сваку тврдњу да нешто није у духу и традицији нашега језика и поезије, постављати оно безазлено питање: које традиције, јер њих доиста у свакој култури

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

неголи уметности; то су мане које, углавном, имају извора у његовом нешколованом, некултивисаном и недисциплинованом духу”; „Стил је, углавном, његова главна мана; а он је, да кажем једно своје скорашње уверење, најглавнији елеменат једнога

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

“ Уметник је саслушао речи, Поклони се краљу господару, У духу му већ се нешто рађа — Нови пламен на старом олтару.

Миљковић, Бранко - ПЕСМЕ

сањају ОСТАЛЕ ПЕСМЕ МОРАВА 1 Ноћ, још нисам био изашао из ноћи пуне праведности и трансценденталних муња а у моме духу око кога су се ројили златни инсекти чула се зимска музика што сања слатке врхове.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

и до нас, и изразиле се у меломанији страсној и дуготрајној; чак је и Лукијан Мушицки, године 1817, уздахнуо, сасвим у духу свога доба: „Еј, да знам у гитару ударати!“ А у вези са горњим, веома је битно додати и следеће.

Приморије, слатка жељи од мојих днеј јуних, И из тебе мора нешто да мене узбуни! Да вкусити духу даде мом твоје прелести, Пак за кратку сладост да се сад љуће одмести!

4. новембра 1816. Лукијан Мушицки НА ВИДОВДАН Мемініѕѕе іувабіт! Да грозна серпском духу позоришта! О мати беде, вечеро кнежева! Уви, Лазаре, што ти рече!

Он рече. Уста Милош, духа Храброшћу, душе красотом, дика Свег серпског рода; прси му с' волнују, У духу расте намера гигантска. Јунак не трпи подлу љагу. Одлази. Ждрал нам га верни чека.

Имаш у души ти велику силу, у духу пак храброст. Достићи наравне врх висине, красоте, мож'ш! Кога су бози узвисити ради, том мећу пред ноге Силних

” — Представи взору, о Теодоровићу, Те знаке к цељи. Младеж нек’ често њих Погледа; цељ удуби духу. Једноме не, ал’ све можно свима! 1821.

горе вечним прстом Дух вечности златна начичкао слова, И ко донде доспе, слова чита ова: „Кад се смрче телу, тада духу свану: Дух младића овог сад је у мом стану. Црна тешка земља духове не гњечи: И тљенени човек само под њом јечи.

демагошки заједљиве строфе (Плача) јамачно га нису затрпавале. Ако их је Орфелин саставио, онда су оне сасвим у духу његових схватања, јер је он у јерархији гледао свуда сметњу просветном напредовању.

н славенског језика могу учинити да ваше оде и у језику не остану вјечне и класическе, као што су у мислима, у духу поетическом и неродољубивом и у мајсторији.

маја 1817) писао овако: „Чисто је каткад нужно духу человјеческом уврежденије са стране. Оживи на подобије тио горећа огња, кад се јелеј на њега поспе.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

изменио: одбацио је мантију и ставио перику, од одбеглог монаха постао је слободни мислилац, Европејац, философ у духу 18. в., први модерни српски писац.

Као приповедач Вук се надовезује на уметност усмене речи. Његов стил супротан је духу тадашње наше сентиментално-дидактичке прозе, у њему нема ничег сувишног ни китњастог, нема примеса патетике и

Произишла из традиције класицизма, она је супротна духу романтичарске поезије, која је у то време сасвим превладала.

(1845) у којем је мотив библијског пада човекова померен са земље на небо и интерпретиран, с једне стране, у духу неоплатонистичке традиције, а с друге, помоћу модерних природно научних схватања.

али је он више продужио овај традиционални жанр него што га је, као Ракић, у новом духу изменио. У Мостару (Херцеговина), у коме је Шантић рођен и из ког није одлазио, формирана је група српских писаца око

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

обичај да се пут кроз село и поље којим ће се кретати мртвачки спровод посипа отровним тисовим грањем, »да би се духу отежао повратак«, АРW, 17, 1914, 496). Броћ се једе против костобоље (ЖСС.

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Они који припадају Исусу разапели су своје тело с његовим страстима и пожудама. Ако имамо живот по Духу, следимо Духа! Не тежимо за таштом славом. Не изазивајмо један другога! Не завидимо један другоме!

Не завидимо један другоме! Браћо, ако и упадне ко у какав прекршај, таквога ви духовни исправљате у духу благости! И пази на самога себе да и ти не будеш искушан!

и колебљивци: ето гнезда где је нечастиви поставио свој престо и отуд само грех упркос Богу оцу и Сину и светоме Духу чини. Ако спојиш у блудно клупко Доротеја и Јелену, ништа неће остати више као брана паганству.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

У њеном дому скупљали су се сви они који су још живели у старом грчком духу и образовању. Хипатија нас препознаде и плати за нас што је телалин тражио.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

њежног у првом цвијету, Кад не знах да ли живим на свијету; Па кад ми најпре ко кроз тмину Познања искра у духу сину: Чим ли ријеч стекох заупих звати, Најпрво Мати, – најпрво Мати!

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

И решили да Павле има да је плати, наравно само зато што је у духу лирском држана. Кад је Павле, сав срећан, отишао, Бранко уздахну. — Да чувамо тог Павла као очи у глави.

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

— привид, илузија (у складу са поставкама субјективног идеализзма-илузионизма према коме свет постоји само у духу који га сазнаје) ИЗДАВАТИ — изгледати (у изразу: то мора лепо издавати) ИЗЈАТИЈЕ — изузетак ИЗОБРАЖЕНИ — (1)

Петровић, Растко - ПЕСМЕ

а није подлегало нарочитом типу физичке лепоте као за време Грка или Ренесансе: кад је тај тип баш значио ропство духу, које је телу наметло одређену униформу - својом специјализираном логиком.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

јер је рат веома дуго био једак од основних видова привреде, и да васпитава млађе нараштаје у ратничком, херојском духу. Ту тежњу недвосмислено изражавају или личности о којима се пева или сами певачи.

говоре о Бранковићима и Јакшићима, Црнојевићима, Угричићима (Јанку и Секули) и хрватским бановима најближе су по своме духу косовским песмама. И у њима је, пре свега, реч о пропадању старе државе.

У суштини, по своме духу, по главној теми, оне се не разликују од песама средњих и старијих времена. И у једнима и у другима основни мотив је

Стефановић Венцловић, Гаврил - ЦРНИ БИВО У СРЦУ

Напасти ће ти сиромаштво кано зао путник. Свакад се уче, а никад се не уразумљају. Немојте сваком духу веровати, нит се за сваким ветром поводити. Многе су лаже на свету постале.

ПРЕ ВРЕМЕНА БИ И ПОД ВРЕМЕ ДОЂЕ Немојте сваком духу веровати, нит се за сваким ветром поводити. Ако ми се што находи мана и од кога се пориче јер сваким временом, рано,

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности