Употреба речи душан у књижевним делима


Симовић, Љубомир - НАЈЛЕПШЕ ПЕСМЕ

ПЕСМА О НОШЕЊУ ОДСЕЧЕНЕ ГЛАВЕ ДУШАНА РАДОВИЋА КОНДОРА КРОЗ СЕЛА И ПРЕКО ПЛАНИНА ЗАПАДНЕ СРБИЈЕ Душан Радовић Кондор је заклан јер је клао. На прагу команде, на самом прагу пакла, брат га заклане жртве ножем закла.

који би ми Александар, Карађорђевић или Обреновић, Александар Први или Други, Александар Невски или Македонски, Душан Силни, Иван Грозни, Ричард Трећи, Хенри Пети, Шести или Осми, Луј Четрнаести, Краљ-Сунце, Петар Велики, Константин

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

На двору српских краљева јављају се многи Далматинци, нарочито родом из Дубровника и Котора. У XИВ веку је српски цар Душан слао своје младе властелине у Дубровник да се науче западњачким начинима опхођења.

Нарочито има прича — песме су ређе — о Косовском боју, о времену Немањића и особито о „цару Лазару“, о „силен Душан“ и о „Крал Марко“.

Интересантна је песма како „српски крал Стефане“ и његов син Душан деле царевину, деле „Руменлија“ (то ће рећи Македонију и друге области које су некада припадале Византији), „равна

Капор, Момо - НАЈБОЉЕ ГОДИНЕ И ДРУГЕ ПРИЧЕ

Зна да неће освојити свет. Александар Македонски умро је са тридесет, а цар Душан са тридесет и три. Теши се тим да није све ни у освајању.

Матавуљ, Симо - УСКОК

Катунску нахију (а преко ње и сву Црну Гору и Зету) с Котором, толико је стар, да је, по свој прилици, њим ишао и цар Душан из Зете у град.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

Вреди се, стога, пажљиво позабавити његовим невеликим, али занимљивим делом. Тренутак Душан Радовић присутан је у дечјим публикацијама од првих послератних дана; песничку збирку Поштована децо објављује 1954;

Сад, кад си добио награду сад имам разлог, оправдање!” У време док су неки патриоти задуживали и распродавали државу, Душан Радовић се устручавао да оштети своју малу радијску станицу за износ једног телефонског разговора с Паризом!

Поповић, Јован Стерија - РОДОЉУПЦИ

СВИ: Живили! ЛЕПРШИЋ: Но, шта ја видим? Маџарске кокарде у војводини српској! Ах, душан мора у гробу сузе проливати!

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

1888. драматизовао је Пушкинову приповетку Госпођица као сељанка, потом дао историјске комаде: Богумили (1889), Душан Силни (1890), Задужбина (1891). Сви ти комади играни су у београдском Народном позоришту, али нису штампани.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Све од мора Јадранскога И од града тог Белога, Све од оног Дренопоља Што с' отеже мору Црну, Све то Душан себи згрну, То учини божа воља, Душан, Душан, бујна река, Србин јунак па до века!

од града тог Белога, Све од оног Дренопоља Што с' отеже мору Црну, Све то Душан себи згрну, То учини божа воља, Душан, Душан, бујна река, Србин јунак па до века!

тог Белога, Све од оног Дренопоља Што с' отеже мору Црну, Све то Душан себи згрну, То учини божа воља, Душан, Душан, бујна река, Србин јунак па до века!

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

Прошао дјечак свијета, видио штабове и команданте, па свашта зна. Командир станице, шепави Душан, човјек већ у годинама, душу је дао за тај посао.

Ево, баш малоприје стиже пошта, можда ће се и за тебе нешто наћи. — Дај види, вјере ти, да се мало разговорим. Душан се диже на ноге и виче у отворена врата: — Еј, Балаћ, Гончине, овамоде!

Ма показаћу ја вама ко је „Цар Душан“. Забушанти и докоњаци из команде позадине одавна су командиру „реалне“ пришили надимак Цар Душан, тако га иза леђа

Забушанти и докоњаци из команде позадине одавна су командиру „реалне“ пришили надимак Цар Душан, тако га иза леђа зову и његови курири, па и он сам није сраскида да им понекад попријети тим именом.

Јашта него цар, шта ту има да се прича. Душан узима са стола гомилу писама и уздише: — Наочаре сам ти изгубио, мој ђедо, мораћемо причекати ова два врагодера да

— Тамо је и мој Милош, рано моја грдна — уздише ђедо. — А, онда се надај гласу храбри га Душан, па и сам живахне. — Тамо је „Жалобитни Ђуро“, онај наш Ђуро Векић, он свима из нашег села писма пише.

О, жалости моја, и села се сјетио. Старац поче да шмркуће. Заводни очима и Цар Душан и пође по џеповима да тражи марамицу.

“ Ниже Милорад писмо, пјесму Жалобитног Ђуре, ђедо ћутке плаче, а Цар Душан закренуо главу у ћошак, па му сузе капљу у лонац с охладњелим, стинутим грахом.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

20. ВЕЗЕНА МАРАМА: Забележио Душан С. Трипковић из Београда и објавио у Босанској вили за год. 1909, стр. 214. 21. ДВАНАЕСТ МРВА: За професора Андру

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

САМОЋИ ТУЖБА 17 ЧУДО С РАЗБОЈНИЦИМА 19 НОЋ 21 БОГУМИЛСКА ПЕСМА 23 СЛЕПИ КРАЉ У ИЗГНАНСТВУ 25 ПОВРАТАК ХОДОЧАСНИКА 27 ДУШАН ПРЕД ЦАРИГРАДОМ 29 ДУХ СЕ РУГА ЦАРИГРАДУ 31 ПАУНИ 33 ПОЗНА ХИЛАНДАРСКА МОЛИТВА 35 ГОВОР КНЕЖЕВ УОЧИ БИТКЕ 37 РАЗГОВОР

док седим у кожуху да у тај давни час кад усамљен и сирот престоницом васељене ходих најближе лепоти света бејах. ДУШАН ПРЕД ЦАРИГРАДОМ У недељу су ми капије отворили на граду источноме анђели што нашки су говорили.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 1

Док ми стигнемо, а они завршили борбу, и тако покупимо само „шњур“! — вели Душан Поп. — То ти је као ајнц, кад вучеш на седамнаест — објашњава стручно наредник Милан. — Слика или десетка.

— Вуци, Попе: слика или цифра! — извади грош и стави на топовски точак. Душан се премишља, затим хитро извуче једну и стави је у шајкачу. Онда је полако помаља и жмиркаво гледа. — Пих!

Онда је полако помаља и жмиркаво гледа. — Пих! — баци Душан карту и стави грош на точак. — Ваљда и ти, попе, сада увиђаш да је боље добити грош, него изгубити динар. Шта ћеш...

— Е, па сад, наредниче, ти можеш да се вратиш... Тада баш зачусмо како неко тражи командира. Беше то наредник Душан Поп. — Господине капетане, наредио је командант да се вратите на стари положај!... — Ама, побогу човече, шта велиш?

— Господине капетане, јако жалим што ми нисте друг, па бих вам рекао нешто — упаде Душан. — Црње и горе ми ништа не можеш рећи, него ово, да се вратим натраг.

— Црње и горе ми ништа не можеш рећи, него ово, да се вратим натраг. Душан слегну раменима, и кроз смех проговори: — Душо моја, ком се жалиш? — Па јест! — махну командир главом.

— Слушај!... Да цуцнемо и ми њега сада — вели Душан, и обрати се дежурноме војнику: — Пробуди команданта. Не потраја дуго, а из земунице изиђе командант потпуно обучен и

Предадосмо му писмена извешћа. — Можете ићи. Ми поздрависмо и окретосмо се налевокруг. Када одмакосмо, проговори Душан: — Јеси ли видео што је псето од човека! Не да се...

Не да се... Обавља рапорт у овој ноћи, као да смо у касарни и предајемо дежурство... „Прво ти!“ — подражава Душан команданта. После два дана стиже наређење да сви одступимо. И опет по ноћи. Сада смо већ поколебани.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

је био усвојио, усинио, као нежења, сина своје сестре, Душана, и надао се да ће тај млади официр сачувати име Путника. Душан је био питомац чувене Николајевске академије, у Петрограду, и умро је тамо, маја 17, године 1892.

Мој друг, у Темишвару, Душан Таназевић, носио је ту антологију са собом и у рату. Он је са том књижицом и погинуо. Из поменутог часописа и Српског

Тамо се налазио онда и Душан Матић. Пре мог одласка из Београда мој пријатељ доктор Ђурица Ђорђевић и његова жена Криста (рођ.

тртоње Филеаса Лебека, за време рата), али да се поезија може писати – и да је треба писати – само на језику матерњем. Душан Матић и (ако ме сећање не вара) Бошко Токин потписали су били, тада, и један манифест комунистичке странке против

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

Ја не певам. То је спевао други, а мени се допало. — Ко? — Душан Васиљев. — Настави, настави! — Не — рече хладно студент, чије ме смело држане задиви.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Наш надреалист Душан Матић има једну, додуше познију песму, која у наслову носи надреалистички поклич: „Сломи све речи“!

И ниједан наш надреалист није колико Душан Матић тако помно и промишљено у дугоме свом песничкоме веку ломио речи и, знатно више, померао и разглабао устаљене

Другим речима, посреди су стално присутне али потенцијалне читаочеве радње, стална али потенцијална читаочева свест. Душан Матић је овакву потенцијалну свест, коју смо стекли читајући традиционалан стих, не само реактивирао него и превео из

Сигнал би могао бити једноставан, у виду великога слова: Разгрни миловања Гране смеха разгрни Душан Матић је волео да помиње музички термин синкопа и синкопирање.

Према томе, није случајно, него је законито то што је Душан Матић више но било који савремени српски песник заслужан за откривање и активирање големога ритмичкомелодијског

Пут је наслућен и показан; на другим је песницима, па и тумачима поезије, да тим путем иду даље и сигурније. Душан Матић је свакако слутио, а и знао, да својом на изглед лаком и необавезном игром у језику покаткад повлачи скривене и

Душан Матић је Петковића занимао у светлу песникове сталне разградње класичне синтаксе и долажења до разговорно гипког израза

Јовановић, Јован Змај - ДРУГА ПЕВАНИЈА

Давор здраво, Београде бели Што му гробак сузама преливаш! Давор здраво, Душанијо цела, (Душанији душан ће се наћи) Која славиш и у срцу храниш Дично име Сарајлије Симе!

Краков, Станислав - КРИЛА

ШТАБ БАТАЉОНА. Ађутант, ппоручник Душан Каповић из Београда. Интелигенције јаче. Карактера отвореног. Веома схватљив и енергичан. Лично храбар.

Црна крв се лила по маљама и беломе месу. Лице се грчило од болова. — Ду—шане... убише... децу... децу моју... Душан је клечао, и гледао са ужасом у бело месо и крв по њему.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

“ Ал’ безгласна стоји судба, Око ње је ужас, страх; Дечанскога крв облива При подножју њеном прах. У сузама Душан тоне, Котрља се страсти смет, С пребијеном воштаницом Осветљава гениј клет.

књиге или публикације коју сам од њих затражио: Милица Продановић, управник Универзитетске библиотеке у Београду; др Душан З.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Ка духовном подвигу усмерен је тадашњи црквени поглавар, архиепископ Данило, а млади краљ Душан развија се према ратничком подвигу.

Други песник Душан Матић (1898-1980) упуштао се, почев од 1923, у још смелије експерименте у језику и стиху. Тек од збирки Багдала (1954)

Чак и најистакнутији међу песницима Чедомир Миндеровић (1912-1966), Танасије Младеновић (1913) и суздржанији лиричар Душан Костић (1917) нису са чисто књижевног становишта значајни по ономе што су у ово време, него по ономе што су касније

Најзад, Душан Ковачевић (1948) наставља традицију Нушићеве, београдске комедиографије: Маратонци трче почасни круг (1973), Балкански

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Њихови потомци: Душан, син Јованов, адвокат, ја и мој брат Богдан професори, одоше у Осек, Београд и Сарајево. Тако се Миланковићи,

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

Јован Максимовић: Златиборска вила (приче) 1892. Рођен Иво Андрић Петар Деспотовић: роман Две лажне златице Душан Ђурић: Неколико приповедака за српску младеж 1893.

У Београду излази Збирка, лист за средњошколце 1897. Рођен Александар Вучо Душан Ђурић: Мирко и Павао (роман) Покренут лист Подмладак у Београду 1898.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

године, у којој је погинуо бугарски цар Михајло, одликовао се нарочито млади српски краљ Душан. Град Велбужд, где се та битка десила, данас се зове Ћустендил.

Он је још, сем женидаба, проширио и границе српској држави итд. — Данас је већ историјски несумњиво да је цар Душан Силни отрован. За то има врло много доказа, а један је од њих и тај што није умро природном смрћу.

Јаковљевић, Стеван - СРПСКА ТРИЛОГИЈА 2

Већ је последњи час. — Испрежи! Тр-р-рас. Сад већ иде брже. Што промакне кроз Лукине руке, дочекује капетан Душан. Што измакне читаво испод његова штапа, сачекује револвер поручника Бранка.

— Нашто да гине народ, кад сутра навече иначе морамо да положимо оружје. Даље немамо куд! — додаде капетан Душан. — Баш зато! — брани своје гледиште Живадин. — Нека то буде на витешки начин, а не као неке бабе.

Нама је данас потребно да сачувамо живу силу. — Добро, господине потпуковниче — упаде капетан Душан — претпоставимо да смо је и сачували, мада се она почела да осипа сама од себе. Куда ћемо с њом? — У албанске планине.

— Ах, филозофија сангвиника! — добаци са омаловажавањем капетан Душан, „резервни адвокат“. — Молим те, какво добро очекујеш сада ти?...

— Помаже бог, људи... Шта се доконало? — Једва се једном одлучи — упаде капетан Душан, „активни капетан“ и „резервни адвокат“. — Ама, побогу... — Мир је, дакле, закључен и сутра се враћамо кућама.

Ја имам да вршим дужност начелника окружног у Крагујевцу, а ти си одређен... где оно беше, побратиме? — обрати се Душан Луки. — За начелника среског у Пироту — без размишљања одговори Лука. Средоје погледа упитно остале.

Командир је оклевао са одговором и као хтеде да објасни своме воднику како је све ово шала. Али се умеша брзо Душан: — Не зна још. Сад ће доћи командант са списком. И заиста командант се појави.

— Ето — вели капетан Душан, онај „резервни адвокат“. — Ви, активци, за време мира прописасте и како војник да устане, и како да легне, и како да

Тек тада се реши и командант пука да уз припомоћ војника сиђе. — Слушај, побратиме — обрати се капетан Душан Луки — допусти, молим те, да ти изјавим... Волео бих да те видим како се котрљаш низ ово брдо, више него ишта...

— пита сада Лука Душана. — Ух, бога ти, немој, молим те. Ја сам теби бољу судбину желео. — Душан се насмеја, ноге му се омакоше, он се дохвати за Луку и, грчевито стегнути, полетеше низ падину.

Сваки би хтео да пипне топ својом руком. Наиђе капетан Душан, са потпоручником Рељићем, водником оне батерије. Прича нам Душан, смејући се: — Слушам једнога Црногорца, свакако је

Наиђе капетан Душан, са потпоручником Рељићем, водником оне батерије. Прича нам Душан, смејући се: — Слушам једнога Црногорца, свакако је био тобџија, како објашњава онима: „Ово ви је — вели — топ.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

могу се још назрети и у извесним негативним особинама које народни певач приписује неким великашима (на пример, Душан хоће да се ожени сестром, итд.).

Налазећи се на челу српске државе од 1331. до 1355, Душан је освојио многе нове територије (јужна граница његовог царства ишла је „од Волоса до улаза у Коринтски залив“),

Лазар је, одиста, био у Душановој служби (као што је код овога био угледна личност и Лазарев отац Прибац). Душан је Лазара „поставио за ставиоца и оженио Милицом, ћерком војводе Вратка, потомка Немањиног сина Вукана“.

По своме друштвеном положају он не може да се ожени сестром племенитих Југовића. Кад је Душан ипак посредовао за такву женидбу, Југовићи замало што нису посекли цара у столици.

Из историје је познато да се Душан оженио Јеленом, сестром бугарског цара Јована Александра. Тодор везир је Душанов доглавник за кога не зна историја;

Пред крај живота, 1462. почео је да ратује против Турака. Стјепан цар — Душан (в. увод, ИИИ, 2) стојни (столни) — престони (град који је престоница) Столац — град у Херцеговини, између Мостара и

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности