Употреба речи дјевојци у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Наконче је, пише Вук, „мушко дијете што се по обичају да дјевојци на коњу, кад је сватови доведу пред младожењину кућу“.

Ћопић, Бранко - Башта сљезове боје

“), па се свом душом предавала свему ономе што сеоској дјевојци доноси и обећава красна света Недјеља, заштитница грешног женског рода.

Милошевић-Ђорђевић, Нада - ЛИРСКЕ НАРОДНЕ ПЕСМЕ

вата до дјевојке, Умори се, озноји се; Пак се маши у њедарца Те извади свилен јаглук, Утр себе, па дјевојку; Пак дјевојци јаглук даде: “Нај ти, душо, свилен јаглук, Опер’ ми га, убјел’ ми га!

Више жање загоркиња вила, Више жање нег’ дјевојка веже, Остадоше снопља невезана. Говорила загорка дјевојци: “Хоћеш да ти хитрац траве дадем, Да ти буду похитрије руке?

Поручује Каранфиле Јово, Поручује шећерли дјевојци: “Ој Бога ти, шећерли дјевојко! Ја сам чуо, да си танкопреља; Послаћу ти Мисирско повјесмо, Уз повјесмо шимширли

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Ао мене, Милуне, дијете моје!“ рече сердар стењући. Као да јој се ледени шиљак у срце утече, тако јој би, јадној дјевојци, чујући ријечи. Она понесе обје руке на груди. Сердар се сад промјени у лицу.

Медик га је за неколико прегледао и запиткивао, па пошто нареди дјевојци да рањеника напоји разблаженом ракијом, крену с осталима опет пред кућу. „Стрико, ручак је готов“, рече му цура.

Она пак изненади њега вишим особинама, које није замишљао да је могуће наћи при простој дјевојци. Једном ријечи: узајамна, једнака љубав, привлачила их је. Љубав, каква се само једном у животу може осјећати.

“ Сузе је загушише. И заиста црногорској дјевојци говорити о томе, и још то отац да јој говори, е то је мало необично!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

— Пусти данас коку у јарак, сутра ти се и стота хвата. — Расточи црвић и најздравију бачву. — Ружној дјевојци и огледало је криво. — Сави прво грану, па убери јабуку. — Свака сјекира себи маљ начини.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

Додуше, Бакоња се љутио на себе зато што поступно осјећаше како ишчезавају дражи при дјевојци која му се из велике љубави сасвим предала, која га је једнако љубила до лудила, али није могао ратовати са својим

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Раскидао се чар љетног поподнева. То је био знак да престаје поподневна сијеста. Дјевојци у кухињи он је био упозорење да за дједа припреми каву и чашу воде с мастиком, мени опомена да хитро спремим на мјесто

Љубезна је. Настоји да ми олакша усамљеност, задужује ме с хиљаду малих пажња. Размишљам о тој милој дјевојци. Тако је жељна да све упозна, да се образује.

) Бескрајне сањарије у лежаљци. Сутони на тераси. Угодноболна раздрагана писма другу из школске клупе, милој дјевојци која навече одводи из наслоњача на лијегање сестрину хидроцефалну лубеницу са жућкастим коврчама, пошто се довољно

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Томе се зачуди цар, па ће рећи дјевојци: — Кажи ти мени што је сва твоја коса од злата, само једна длака жута као у лисице?

Ево ти просјачко одијело, обуци га, и покажи се дјевојци, и она ће бити твоја. То рече лија и нестаде је. А он обуче просјачко одијело, и ето га кући.

Ћипико, Иво - Приповетке

— Ала вечерас слијепе младости! — јави се обијестан глас. — А ми се патимо... Дану, жедан сам, —вели једној дјевојци — напој ме! Прилази к њој, шапће јој и не мари за осталу чељад.

Кад се повратио рече јој: — Ти ћеш да идеш.. . елате! — и хтједе да се к стоци поврати. Али дјевојци некако се не да заћи у низбрдицу; стоји на мјесту и вели му умилно: — Чекај! Па тако стоје неко вријеме.

Ћипико, Иво - Пауци

По шушкању грана замјети чељаде посве близу себе. Он се трже. —Марија, ти си?... — јави се дјевојци повјерљиво. Она га треном погледа и насмија се. — Куда се губите? — рече. — Бар вама није потриба мучити се.

— Гледај, молим те! — говораше забринуто дјевојци. — Грожђе наоко гине... Ну, како се осушило и набрало зрње! — Река би да здрије, а онамо круто је, трпко, к'о оцто...

— Река би да здрије, а онамо круто је, трпко, к'о оцто... Ево ти, на, окуси! И он откиде чевуљак и даде га дјевојци. — Врило је, — рече она, — ма метнићу на јуста; мори ме жеђ.

Знам ја вас! — Ваљало ми је и моје полит', а помога сам вам ... — Ала, гони их! — И обрну се к дјевојци с потсмјехом: — Гледај како она мучи, ка зна да је крива! — А ча ћу вам прављат'... Видим да нас се хоће умест'...

И, ходајући тако успоредо с њима, осјети силно самиловање и љубав. Он се примакну к дјевојци да чује ако ће и циглу ријеч из њених уста ... А са западне стране проби уто чиста ведрина.

Тек што је живо загрли. Дођоше и укућани, и он се с њима редом изљуби. Прво него ће отићи, наново се још наврати к дјевојци. Јецајући, пружи му она китицу цвијећа; он је узе и нагло изиђе.

— кроз јецање слуша њен глас. Протрне, па се надви над њу да јој очи види. И, гоњен самилошћу према дјевојци, тјеши је: — Немој плакати!... Он ће се повратити из Америке, помирићете се. — Да ми га је видити!

већ се назуцају свијетлозелени пупови , из којих пробијају листићи жељни топлоте и свјетлости — и чиста љубав прама дјевојци јави се наједном, и он осјети да је чиста и ведра као бесвјесни простор, у који је сјетно гледао.

— Аддио! — поздрави Американац. Па се окрене дјевојци: — 'Ајдемо, да! — и изиђе из дућана. Иво похита на врата, и гледа за њим; иде неколико корачаја пред дјевојком,

Иву наједном дође мисао да је дјевојци потреба од новаца. Премишљајући како и колико да јој понуди, гледа у пусте, огољеле винограде, које киша немилосрдно

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

У Бану Зрињанину и Бегзади дјевојци више пута се понављају речи којима млада Туркиња исказује стрепњу — основно своје расположење — да ли се допада бану.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности