Употреба речи желудац у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

— према томе сопра (софра) — трпеза спарета (шпорет) — штедњак средотежа — средина струна — као болест; померен желудац; иначе, длака од коњског репа или гриве.

Олујић, Гроздана - ГЛАСАМ ЗА ЉУБАВ

Ћутање синагоге погоди ме као ударац песнице у желудац и, не знам због чега, зевнух. Истегнут као струна према клупама Новак рече да неко, коме је досадно, може изаћи, а

Сетих се веровања да водени цветови живе само од изласка до заласка сунца и желудац ми се згрчи. Био је то један од оних грчева какве осећате док сањате како вас спуштају у раку.

Ноге су им биле голе и пуне промрзлина и то ме погоди као ударац песницом у желудац. Добро би било имати новаца за сав овај шашави свет, сетих се Атаманове приче о Бароници.

- Желудац ми је био негде у гркљану. Лежао сам насађен на неми зелениш и неко ми је подметнуо под главу нешто као јастуче.

Сада сам знао да имам кожу и могао да схватим Станикину причу о желуцу. Ја свој желудац, или бубреге, или било шта, нисам осећао и било ми је смешно кад бих чуо да неко говори о њима.

Црњански, Милош - Сеобе 1

У себи, међутим, од тог дана, Исакович је осећао као да му је пукла жуч, или срце, или желудац, неку сулуду узнемиреност, грижу, телесне болове и грчеве и душевно лудило.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

⁴² Ако трудница поједе рибу, верује се да јој дете дуго неће проговорити, а ако поједе кокошији желудац, дете ће имати велика и модра уста.

Поповић, Јован Стерија - ИЗАБРАНЕ КОМЕДИЈЕ

Исто с истим. Ако те старији избио, дај се наново истући, пак ће те проћи, то је хомеопатија. Ако си покварио желудац, наново се преједи, пак ћеш оздравити. МИЛОШ: И кад немаш новаца, преврћи празне џепове, пак ћеш добити.

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

„Зашто деци не послужиш нану, то је здраво за желудац!“ (Мисао моје бакуте забележена у зиму 1969). Журке су, у ствари, одличан начин да схватите где се налазите и с ким

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Друга једна врста има тако еластичне и растегљиве желудац, уста и ждрело, да гута рибу З—4 пута већу од ње саме. И уопште, све те дубинске рибе су врло прождрљиве; оне лове без

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

Кокош на гнијезду. 112. Репа. 113. Ватра и дим. 114. Зуби и језик. 115. Варница. 116. Млада под вијенцима. 117. Желудац кокошињи. 118. Ластавица. 119. Грозд на чокоту. 120. Груда сира. 121. Чела у кошници. 122. Траг коњски. 123.

Матавуљ, Симо - БАКОЊА ФРА БРНЕ

То му поквари желудац, те је већ слабије могао јести, а у томе му је био њеки бољитак. И тако га ето затекосмо. Кад Бакоња уђе у цркву,

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

гледајући ме оним својим немирним очима пуним грабљиве бистрине — да ли ме је оно марсељско вино истругало, шта ли, желудац ми се стегао и руке ми дрхте од глади. Имате ли случајно што за јело?

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

у дједовој благоваоници нису нипошто били једнако либерали ујутру и послије подне, или одмах послије ручка, на пун желудац, кад би легли да одспавају сат-два сијесте, и нешто касније, кад би, с новим бројем Гласа грађанина под пазухом, дошли

Краков, Станислав - КРИЛА

Ови сви напољу, у носилима, под крвавим крпама, знали су да и њих то чека, и страх им је стискао желудац. У предсобљу су их скидали. Одело је сечено ножевима и дерано.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

Ни љуску једну граха дивијег, То ли украсит њиву плодови Што језгра свога храном питомом Султана леног трошан желудац И просијака гладне утробе Једнаком бригом вечно негују!... Дете ми враћај, вуче грабљиви!

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Пиљарице, нећу дивљака! — Плати па кушај, Новци су мени од нужде, марим за уста ти, небо, Желудац. — једва уздржим смеј на одговор ми дани. — А шта, пиљарице друга, држиш у корпи, није ли — Реч ми присече: — Цвеће.

Јакшић, Ђура - ЈЕЛИСАВЕТА

Што своје пиће благим мелемом Вимена пуни овци безлобној, Да свога млека храном питомом Планинског сина стиша желудац. МИРА: А сад? Зар не знаш више љубити?

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

Б. у сирћету изгони змију ако би (по народном веровању) ушла човеку у желудац (ЗНЖОЈС, 14, 1909, 83); б. који је девет дана и девет ноћи био у зејтину, ваља намазати дете које има глисте (ЗНЖОЈС,

У латинском тексту Луіћеве Љекаруше м. д. је лек за покварен желудац — немање апетита (ЗНЖОЈС, 14, 73). МАЈОРАН Мајоран (оріганум маіорана). Мајоран, мажуран, самсег (Шулек).

Поповић, Јован Стерија - РОМАН БЕЗ РОМАНА

само да ми по цео дан движеније, које је за тело тако нужно, правимо, гди напротив жене, у соби седећи, не само што би желудац поквариле и с тим болест на себе навукле, но учмањем овим и лепоти би својој, коју ми тражимо и уважавамо, велики

Олујић, Гроздана - СЕДЕФНА РУЖА И ДРУГЕ БАЈКЕ

На крају је пристао да га деда за нос и уши вуку. Шта је могао друго? Гладни су му били и желудац и око: само је храну сањао.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности