Употреба речи загонеткама у књижевним делима


Нушић, Бранислав - ПОКОЈНИК

Упаднете у кућу као смушен, говорите тајанствено и у загонеткама, нервирате ме, узбуђујете и сад – некаква Савета. АНТА: Није то, забога, некаква Савета, већ је то аутентична Савета

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

У загонеткама је човек пројектовао своју сложену митску визију света. Зато ваља са пупо знања и озбиљности анализирати и „одгонетати“

У нашим загонеткама дете се јавља чешће него нпр. ватра (14) или месец и звезде (21). Загонетке са одгонетком дете овде су класификоване

Нас овде занима ко је и какво је дете представљено у нашим народним загонеткама. Одговор на ово питање лежи у пажљивој анализи самог текста загонетака које као „одгонетку“ имају дете.

Пре свега, откривамо да се у загонеткама дете појављује најчешће као сасвим мало, односно у раном узрасту. Загонетке као свој предмет имају чак и дете у

Мало дете, како се у загонеткама појављује, јесте превасходно пасивно биће; оно немоћно лежи повијено у колевци и може једино да сиса и плаче.

Укратко, народна књижевност својим разноврсним формама: пословицама, загонеткама, лирским песмама, причама, бајкама итд. даје изванредну основу детету за развој богатог, правилног и лепог говора.

и језичким творевинама такође је јасно изражено виђење детета као немоћног, подређеног створења („отрок“, „робље“, а у загонеткама најчешћа метафора за дете је „сужањ“).

заједничко је психоанализи и народном схватању детета, особито како се оно испољава у нашим народним пословицама и загонеткама.

У пословицама и загонеткама дете је представљено као нејако, непослушно, неразумно, слабо, недорасло, незрело биће (Ђе си видио лијепу бабу и

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

здравље своје и своје деце; а да се од њега учимо и упознајемо са његовим песмама и пословицама, његовим причама и загонеткама. Зар није то и лепше и паметније и корисније и за нас учитеље и за народ наш. Шта се нас тичу они тамо?!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

Иде сељанка и носи котарицу са двадесет јаја; испало једно; колико јој је остало (Ниједно, јер испало је дно). Загонеткама питалицама требало би поклонити посебну пажњу, више него оним тзв.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Несумњиво, овај Настасијевићев лик повезан је са теткицом у српским народним загонеткама, која такође упућује на земљу. После тога, нимало нас не изненађује што приповедач, идући за теткицом, долази у

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

“ Молитве су дакле за мир. Он увек тако. Из тешкоћа се извлачи смутљивим загонеткама и двосмислицама. Остали више воле њега него мене, поготово сада када их је ослободио строгих дужности и отворио им

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Ви ми предлажете, поштована пријатељице, да наше никад недовршене разговоре о васиони, њеним чудесима, загонеткама и судбинама, продужимо писменим путем.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности