Употреба речи загонетне у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Постоји више покушаја објашњења ове загонетне појаве. Бахофен и други истраживачи сматрали су да кувадом, односно овим ритуалним лежањем и подражавањем породиље,

Јакшић, Милета - ХРИСТОС НА ПУТУ

Али не може ништ да каже— Не може — Бог јој не да... И мене самог језа хвата Кад видим очи њене сетне, Дубоке, загонетне.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Бела су била небеса, бели ветрови, беле светлости над Дунавом и Савом, и та је белина скривала загонетне небеске исписе. Оно што је желео било је да се не придружи Марку док са београдских капија не сиђу турске страже.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

Ђурица пристаде. Легоше да спавају, а њему не излазе из главе загонетне речи Новичине. »Он много зна, а неће сад ништа да ми каже. Неће више ни на посао са мном... тргује!

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

То није усамљен случај, који налазимо само код Црњанског. Ваља се сетити и оне загонетне сенке из Андрићеве Проклете авлије која види и чује, а не говори. Зове се просто: младић поред прозора.

Секулић, Исидора - Кроника паланачког гробља

Емиграција значи разне језике и обичаје; интриге, спекулације; лепе жене, загонетне прошлости; нагла богаћења или осиромашења, бројно опадање, пропадање.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности