Употреба речи задрузи у књижевним делима


Глишић, Милован - ПРИПОВЕТКЕ

говеда или овце лагано да могу да пасу пезевенк — неваљалац пећенка — врста пушке планинка — жена која у сеоској задрузи рукује млекаром и продајом белог смока повесма — количина лана, кудеље, памука или вуне која се меће на преслицу да

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Противно обичајима код племена у којима се узима најхрабрији за главара, у задрузи јунаштво није најглавнија особина која се тражи од старешине.

Велики број чланова омогућава задрузи, да искористи разне изворе које даје земља и да прибави себи све потребе за живот.

Нигде се није могла тако брижљиво надгледати имовина као у задрузи, због великог броја њених чланова. Сама задруга поставља неки број сасвим противречних проблема.

Младићи и девојке најчешће поверавају своје тајне само најстаријој жени у задрузи коју врло поштују. Лирске народне песме врло дискретно изражавају љубав.

Осећајност и симпатије — Изгледа да се дух који живи у задрузи и уопште динарска међусобна помоћ могу објаснити емотивним карактером и врло живом склоношћу за симпатијом код овога

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

КУЛТУРА: 164 ПАТРИЈАРХАЛНА ПОРОДИЦА: ТИПОВИ, СТРУКТУРА И ОДНОСИ У ЊОЈ 168 ЗАДРУГА И ОДНОСИ У ЊОЈ 169 ПОЛОЖАЈ И УЛОГЕ У ЗАДРУЗИ 172 ДИСТРИБУЦИЈА МОЋИ У ЗАДРУЗИ 175 ПОЛОЖАЈ ДЕТЕТА У ПОРОДИЦИ 179 РОДИТЕЉИ И ДЕЦА 183 ВРШИОЦИ И ОБЛИЦИ ТРАДИЦИЈСКЕ

ТИПОВИ, СТРУКТУРА И ОДНОСИ У ЊОЈ 168 ЗАДРУГА И ОДНОСИ У ЊОЈ 169 ПОЛОЖАЈ И УЛОГЕ У ЗАДРУЗИ 172 ДИСТРИБУЦИЈА МОЋИ У ЗАДРУЗИ 175 ПОЛОЖАЈ ДЕТЕТА У ПОРОДИЦИ 179 РОДИТЕЉИ И ДЕЦА 183 ВРШИОЦИ И ОБЛИЦИ ТРАДИЦИЈСКЕ

Предак обезбеђује јединство рода, братства, племена, а старешина (често најстарији отац у задрузи) својим ауторитетом осигурава слогу у задрузи.

јединство рода, братства, племена, а старешина (често најстарији отац у задрузи) својим ауторитетом осигурава слогу у задрузи.

Овде ће бити детаљније описан породични живот у задрузи; у инокосној породици углавном влада сличан начин живота, а оно што је различито биће истакнуто у тексту.

⁵ Сви мушки чланови који живе у једној, ма колико великој задрузи сматрају да су „једна крв“. Синови остају у кући и углавном се никад не одвајају од ње, а поготову не за очева живота.

на њега имају право сви мушки и женски чланови док су у задрузи.“⁷ Подела рада у оквиру задружне економије формално се налази у рукама старешине задруге, који сâм одређује шта ће ко

Наиме, у сеоској задрузи поштује се древно начело по коме се послови деле према способностима, снази и знању задругара, а пре свега према

ту само део добро утврђеног система, и ако игде на свету има „комунизма“, макар и делимично, онда је то у породичној задрузи, каже Тројановић.⁸ Главна вредност задруге је, истичу многи истраживачи, породична слога.

У њој се, такође, изузетно цене и вредности као што су поштење и марљивост.⁹ Задружни морал и уопште живот у задрузи многи извештечи са терена, као и неки етнолози, знали су често да некритички хвале и идеализују.

¹⁰ Она је у ствари показала да је у задрузи било и неслоге, индивидуалне имовине (тзв. особина), па и крађе, сукоба међу члановима, оспоравања моћи домаћина, као

оно што је дисфункционално у задрузи једино „стварно“ а да су све оне позитивне одлике задруге једноставно идеализација и фикција.

Сремац, Стеван - ЛИМУНАЦИЈА У СЕЛУ

Одмах им рече да имају о једној важној ствари да се посаветују, и како у свакој добро уређеној задрузи треба да се зна старији, тако и овде, и пита их кога ће за председника.

Ранковић, Светолик П. - ГОРСКИ ЦАР

У неколико округа било је познато име Ђорђа Перуничића. У задрузи је Ђорђе имао два сина, старијега Милету, који се оженио пре војачине, и млађега Милоша, коме је већ осамнаест година.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

ШТА ЈЕ 3АПОВИЈЕД — ЗАПОВИЈЕД ЈЕ Живила баба у великој задрузи — у пуној кући, имала синове и снахе, унуке, момке и дјевојка и друге сроднике.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

или кога другога дана, носи се у литији по селу или се поставља испред куће у знак симпатије према жени или целој задрузи (Петар Булат, Поглед у ѕловенѕку ботанічку мітологіју, Загреб, 1932, 7).

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Браћа (један краљ, други деспот и трећи војвода) су ожењена и живе заједно, — дакле, у задрузи, као и сењаци који су ову песму створили.

Такав је ред у патријархалној породичној задрузи. Тај ред је унесен и у господски двор Југа и Југовића. Но кад је већ реч о Југовићима, вреди се посебно осврнути и на

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности