Употреба речи замене у књижевним делима


Африка

За случај да се дотле појаве замене, ови се могу вратити кућама. Тако пред сутон, кад треба апсолутно поћи, видимо да су нас два носача напустила.

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

изговор да се ослободе једне напетости, једног притиска, и да неодговарајуће обавезе према највишем уметничком идеалу замене повољнијом стваралачком атмосфером?

Станковић, Борисав - НЕЧИСТА КРВ

Особито удовице, чији синови тек што настали, па место да предузму и почну водити бригу о кући, да замене оца, домаћина, а они почели трошити и расипати — особито су оне те своје синове једнако њиме, „батом својим“, како су

Пандуровић, Сима - ПЕСМЕ

И сунце жали Растанак мој са болом, и без воље, Снагу и нежност што су тужно пали Непрежаљени, без замене боље. Ја ипак видим из мртвачких кола Невине људе, и крај злобе њине; Осећам снагу целог светског бола, Знам да су

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Њих, своје таоце, Турци у миру спроведу на место замене; али, на том месту нема ни српских талаца, ни вести о њима. Ни гласа о четворици бегова, нити о српским намерама.

Пупин, Михајло - Са пашњака до научењака

Добри стари ”Нептун” имао је посла да сакупи своје ”нимфе” у ситне вечерње сате и да их натера да замене весеље напорног дана одмором благословене ноћи.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

Али у песми она је само део једне прикривене тежње која је у померању агенса и пацијенса на крају довела до њихове замене, свеједно хотимично или не.

Оно што је код две последње фразе посебно занимљиво јесте да нам је као у маломе опиту указано на могућност замене агенса и пацијенса: место да коњ миче ногама, предност се даје обрнутоме да ноге мичу коња, зато што изазива јачу

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

А за то је најпогоднија, чак је и довољна, пишчева преписка. Доведе ли се ствар дотле, постаје јасно да је дошло до замене какву и у психолошком тумачењу налазимо кад се помоћу приватне личности пишчеве објавшњавају ликови у роману.

ни њихову природу: код већине налазимо начело метонимичног повезивања, или на основу додира/суседства или на основу замене целине и њених делова.

На крају се ишчезла сенка враћа научнику као његов двојник, који га прво присиљава да замене улоге, да би га онда и усмртио. А и немачки романтичар Аделберт фон Шамисо има приповетку о човеку лишеном сенке.

Петровић, Растко - АФРИКА

За случај да се дотле појаве замене, ови се могу вратити кућама. Тако пред сутон, кад треба апсолутно поћи, видимо да су нас два носача напустила.

Јакшић, Ђура - СТАНОЈЕ ГЛАВАШ

длачица На хајдучком је расла темену; Па маља она што је у сану Још ове ноћи кожу пробила, И та ми иште страшне замене! Кад не мож’ целу војску цареву, Оно бар једну главу за длаку!... А сада збогом!...

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

130. Суботићев оригинал, а на стр. 161. са почетком: Ја сам млада Илирка, уз доследно спроведене нужне замене током читаве песме.

Бојић, Милутин - ПЕСМЕ

је талас да барку покрене, А само поноћ тешки чекић кује, И грозни Тартар медну лаву бљује И јуре патње да наде замене. И сву ноћ тако пустим градом блудим И тебе тражим и свој олтар жудим, Забринут гледам небеса што ћуте.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

и Војводина, са чврсто укорењеном књижевном традицијом, нису се показале спремне да екавски лик свог књижевног језика замене ијекавским, док је у ијекавским областима Караџићев књижевни језик прихваћен без измене.

Јакшић, Ђура - ПЕСМЕ

А кад паднем, горски лаве, Моја лепа Црногорко, Тешке ране и крваве Нек замене турске главе! Ох, свети ме, Црногорко, Не кукањем и са плачем, Већ крвавим љутим мачем: У бој, у бој, Црногорко!

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

А клање кокоши на пању одсеченог дрвета Чајкановић тумачи као »жртву замене, исто онако као што се, када у једној кући убрзо двоје једно за другим умру, са оним другим сахрањује петао или кокош,

Ненадић, Добрило - ДОРОТЕЈ

Не знам. Понекад кажем Дадари да ми се чини како се број разбојника не смањује. Однекуд стално долазе нови да замене погинуле. Као да се размножавају попут гамади. Не видим да су их поколебали губици које су досад имали.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

У тренутку кад треба да погине он не жали ки мајку, ни сестру, ни љубу, ни имање, него жали што ће умрети „без замене“. Он уме да доскочи подмуклом Турчину и да избегне смрт.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности