Употреба речи збирке у књижевним делима


Африка

је основао по Високој Волти читаве градове, дао многим инсектима и биљкама своје име, различито деформирано, саставио збирке преисторијског оружја, накита и драгог афричког камења из свих доба.

Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Српске народне песме и приповетке скупио је у почетку XИX века Вук Караџић. То су најбоље и најпотпуније збирке фолклора од свих јужнословенских.

Проучавали смо и друге збирке које нису тако добро забележене и које су из доцнијег доба, али које исто тако откривају особине појединих

Негова збирка народних песама је права настава о српским легендама и о српском родољубљу, а многобројна издања ове збирке су доказ њеног утицаја. У њој су испричана дела загорских ускока и цела српско-хрватска историја.

Има једна песма, слична оној из Вукове збирке, у којој Марко Краљевић познаје очину сабљу, свог оца, „Вукашине од широко Скопље“, али су у њој зачудо измешани

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

меродавни стручњаци истичу да је Вукова збирка јединствене и недосегнуте књижевне вредности и лепоте у односу на све збирке пословица пре и после Вука.

У узорку пословица које се односе на дете и које овде анализирам налази се 170 пословица (90 њих је из Вукове збирке, или 60%).

“ или му подсмешљиво кажу да је „Стек’о зета!“ У једној причи из збирке Вука Врчевића („Зет и тазбина“), кнез овако каже: „Син је кутњи темељ, крсна свијећа, вјечна домаћа читуља, бранич

Максимовић, Десанка - ТРАЖИМ ПОМИЛОВАЊЕ

слово љубве, поезију љубавну њену, за мадригале воденог цвета, за свадбену песму белог грања, за јулског неба збирке сонета, за песника који воли и сања, за коса, за славуја, за њега, за свакога који је пао немилости - помиловања!

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

издвоји оно што је писац урадио у првом, предратном периоду свога стварања, и што је скупљено у три приповедачке збирке: Под Грмечом (1938), Борци и бјегунци (1939), Планинци (1940).

Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

за народ; Павле Соларић га назива »највећим илирским песмотворцем«, а Вук Караџић признаје да је читање Качићеве збирке било од утицаја на његову одлуку да штампа своју збирку народних песама.

и школске црквене историје, које су у многим издањима све до половине XИX века остајале школске књиге; штампао је збирке црквених проповеди, а поред тога оставио је велики број рукописа, махом превода из руских писаца, нарочито списа о

Од њега је остао приличан број песама, пригодних и побожних, од којих су штампане две збирке: Пъсни различныя на господскïя праздники (Беч, 1790) и Стихи о воспоминанïи смерти (Будим, 1814).

То је превод немачке збирке анегдота Ацерра пхілологіца, која је изишла у XВИИ веку, а у XВИИИ веку била често прештампавана.

О вредности ове збирке постоје разна мишљења: док једни, као на пример Јагић, тврде да је то слаб и несигуран посао, пун невештина и

Та збирка, у којој има и песама из Караџићеве и Милутиновићеве збирке, и у којој има врло вероватно и Његошевих песама испеваних у народном духу, али тако да је тешко распознати их, има

за »прву књигу српску«, прво дело написано чистим народним језиком. Ове две збирке сматрају се као прво издање српских народних песама.

Таквих песама ниједан народ нема нити је имао.« И Караџић је стално скупљао песме и увећавао своје збирке. 1830, када их је бележио од посланика прве народне скупштине у Крагујевцу, писао је да је то његов »прави и најмилији

Караџићеве збирке су најбоље не само зато што их је он почео скупљати у време цветања народне поезије и када је у множини непокупљених

XИX века, сомборског пароха Стефана Ференчевића и игумана манастира Гомирја Севастијана Илића, који су своје мале збирке штампали у Новинама сербским за 1818. и 1820. Али ти послови су рађени непотпуно и делимично.

Он је продужио скупљање језичког материјала, добијао читаве збирке речи из разних српскохрватских крајева и ревносно спремао друго издање, при чему му је помагао Ђуро Даничић.

И Караџић упућује писце на своју граматику, на свој речник, на своје збирке српских народних песама. Те просте идеје у оно доба значиле су велику јерес и против Караџића се подигла силна бура.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

бисмо том схватању тражили археолошку дубину и настојали да издвојимо камене темељце, ваљало би нам поћи од енглеске збирке старих песама Томе Персија (издане 1765), преко Макферсонових мистификација шкотских балада, путописа из Далмације

А следећа генерација, Вукова, која је наставила и проширила рад свога учитеља кроз часописе и посебне збирке, није никако могла наћи начина како да измени ниски пиједестал на којем је овај дивни торзо почивао.

То и јест разлог што ће у свакој антологији народних приповедака удео из Караџићеве збирке увек бити претежан (у нашој износи пуну половину).

О ИЗВОРИМА И ПРИПОВЕТКАМА ИЗВОРИ При избору приповедака за ову Антологију прегледане су све изворне збирке народних умотворина до којих се данас могло доћи, бројна повремена издања и сви часописи са прилозима народног

Преносимо је из Врчевићеве збирке, јер нам се учинило да је боља. 111. ЗАПАЛИО КУЋУ ДА ИЗГОРЕ МИШИ: Записао и објавио у својој збирци народних

Капор, Момо - БЕЛЕШКЕ ЈЕДНЕ АНЕ

нагледала моје библиотеке, мога врта, мојих комода, мога подрума, са мојим винима, и мог винограда, мојих пилића, моје збирке икона, тип, најзад баци картоне на талон: — А сад, да пређемо на послове! Тако пређосмо.

Када сам тог јутра полазила на пут, матори ми је пружио мали замотуљак — Понеси то некој буби из твоје збирке! — казао је, тајанствено се смешећи. Слегнем раменима и отпутујем заборавивши потпуно на пакет у торби.

Водите ли ви евиденцију о потрошњи?“ Господе! А затим, део моје збирке класификован под: Деца! „Лану смо дали на балет, енглески, клавир, флауту и тенис.

Црњански, Милош - Лирика Итаке

Већ тог пролећа ја сам предао књижару С. Б. Цвијановићу рукопис моје прве збирке песама, коју сам назвао Лирика Итаке. Као што рекох, Цвијановић је три пута одустајао од штампања.

Цвијановић је журио са издавањем те збирке и текст је, углавном, штампао онако како је текст по часописима одштампан био.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Допуњавана, скраћивана и проширивана, књига је досад имала четрдесетак издања. После су дошле остале збирке, да јој праве друштво.

Њено ћудљиво понашање опевао сам у „Фуруници-јогуници”. То је и наслов моје друге збирке за децу. Око 1970. почнем се, редовно, враћати у село. Тада сам се, коначно, определио за вегетаријанску исхрану.

Петровић, Михаило Алас - РОМАН ЈЕГУЉЕ

Ту се са пиететом чувају и одржавају богате збирке најразноврснијих морских организама које је прикупио Шмит на својим океанским крстарењима.

Један велики део збирке садржи материјал о кретању јегуљиних ларви и о њеним метаморфозама. Тој огромној лабораторији придат је 1936 године и

године са бродом »Ле Фганçаиѕ« а затим године 1909—1910. са бродом »Поурqуоі паѕ?« донео из поларних области богате збирке и податке за проучавање поларне дубинске фауне. Године 1898—1899.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ЦАРСТВО НАУКА

Заинтересовах се и о томе како је изгледао тај краљевски пар. Једна античка камеа петроградске збирке, велика као шака, претставља нам и краља и краљицу.

Проветравања ради, његови прозори су широм отворени, па кроз њих видим музејске збирке, окамењена животињска царства давно минулих векова.

Сетих се палеонтолошке збирке свог професора Туле и срећног доба младости када сам се у њој спремао за испит. Паде ми на памет и један окамењени

Он се насмеши. „Да, у прошлост. Причаћу вам“. И он причаше. „Кад дођох у Париз и преузех збирке овог музеја, нађох у њима и костуре фосилних слонова које је још Бифон набавио.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

публикација у периодици (1920), као и првих књига прозе (романа Бурлеска господина Перуна бога грома, 1921) и поезије (збирке Откровење, 1922), нашао у самом средишту поменутог преврата; штавише, он се брзо обрео у фокусу најжешћих полемика, за

и 1921. био објавио две збирке песама, прешао је у хипостазу Рада Драинца, који 1922. покреће Хипнос и наредне године издаје збирку Еротикон.

Поћи ћемо од онога што је у четири наведена примера из збирке Муњевити мир већ на први поглед уочљиво и заједничко, али се вероватно баш зато што је очигледно обично не примећује:

читати, као на пример овај стих из већ помињане програмске (штампана је курзивом на уводном месту у првом издању збирке Буђење материје) песме „Сломи све речи“: Разгрни миловања гране смеха разгрни Први моменат који читалац у овоме стиху

Ево три десетерца из песме о Огњеној Марији из Вукове збирке: Молићемо бога истинога Нек нам даде кључе од небеса, Да затворим седмера небеса.

Петровић, Растко - АФРИКА

је основао по Високој Волти читаве градове, дао многим инсектима и биљкама своје име, различито деформирано, саставио збирке преисторијског оружја, накита и драгог афричког камења из свих доба.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Прилози за књижевност ВИИ, 1927, 284). ПРОБЕ МНОГО СВЕТЛИХ НОЋНИХ МЕСЕЦА... (стр. 62). Узето из Остојић—Ћоровићеве збирке, бр. 75, стр. 90—1. ХОЈ ДЕВОЈКО... (стр. 63). Узето из Остојић—Ћоровићеве Српске грађанске лирике XВИИИ века, бр.

85, стр. 100—1. МОЛБА ДЕВОЈАЧКА (стр. 74). Прештампано из Остојић—Ћоровићеве збирке Српска грађанска лирика XВИИИ века, 136—7.

142). Текст је узет из Мушицкога Стихотворенија, Пешта 1838, И, 142. ЉУБИ (стр. 143). Прештампано из Пачићеве збирке Сочињенија пјеснословска, Будим 1827, стр. 354.

ТИБУЛ СРЕЋНИЈИ (стр. 144). Прештампано из Пачићеве збирке, стр. 76—7. ТУЖБА (стр. 146). Текст је прештампан из Пачићеве збирке, стр. 69—70.

144). Прештампано из Пачићеве збирке, стр. 76—7. ТУЖБА (стр. 146). Текст је прештампан из Пачићеве збирке, стр. 69—70.

; има и песма: Београде, мали Цариграде! ОЧИ ЛУКАВЕ (стр. 147). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 242—3. СНУ (стр. 149). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 113—4. ЛАЛИ (стр. 150).

ОЧИ ЛУКАВЕ (стр. 147). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 242—3. СНУ (стр. 149). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 113—4. ЛАЛИ (стр. 150). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 231—2. МУЗИКИ (стр. 152).

242—3. СНУ (стр. 149). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 113—4. ЛАЛИ (стр. 150). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 231—2. МУЗИКИ (стр. 152). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 234—5. ЈЕЗД КОЊИЧКИ (стр. 154).

113—4. ЛАЛИ (стр. 150). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 231—2. МУЗИКИ (стр. 152). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 234—5. ЈЕЗД КОЊИЧКИ (стр. 154). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 304—5. ПРИ КОНЦУ ЛЕТА 1825 (стр. 155).

МУЗИКИ (стр. 152). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 234—5. ЈЕЗД КОЊИЧКИ (стр. 154). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 304—5. ПРИ КОНЦУ ЛЕТА 1825 (стр. 155). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 283.

154). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 304—5. ПРИ КОНЦУ ЛЕТА 1825 (стр. 155). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 283. СУЈЕТНА ЖЕЉА МОЈА У ПРАДЕДОВА КУЋИ ЖИВОТ ЗАКЉУЧИТИ (стр. 156).

156). Прештампано из Летописа Матице српске 1832, ч. 31, стр. 53—4. ИСПОВЕД (стр. 158). Прештампано из Пачићеве збирке стр. 161. СНИ (стр. 159). Прештампано из Пачићеве збирке стр.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

Почетком и средином 19. века, појавиле су се прве систематски објављене збирке српских народних песама, приповедака, загонетки и пословица, које је Вук Стефановић Караџић сакупио "са топлих усана

Обелодањена у антологијским примерима Вукове збирке одговорила је "кругу ишчекивања" европске културне јавности, постајући жива потврда прво Хердерових, а затим Гримових

Копитар је за Грима превео целу прву Пјеснарицу, затим низ песама у свом приказу Лајпцишке збирке. Грим се и сам појавио као преводилац.

У бугарштицама је феудална атмосфера наглашена јаче. Десетерачка поезија Вукове збирке креће се пак на подручју личног, породичног и општељудског и у складном сазвучју са свечаним тоновима успоставља

Песма из Вукове збирке живописна је, синтетична слика средине у којој певач ствара, преноси и чува целокупан друштвени и морални систем

У познатој песми из Вукове збирке освета над Бећир-агом и агиницом призива се с уводном сценом мучења младог хајдука Малог Радојице, коме Турци ложе

и романсијерском делу најдаље је ишао у повезивању надреалистичке технике писања и идеолошког ангажовања на левици. Збирке Песме (1938) и Хана (1939) најбољи су део његове поезије. Оне иду и међу боље књиге међуратне поезије уопште.

Од прве збирке Песме (1924) па до наших дана она је седам деценија богатила и усавршавала лирику која има сва традиционална обележја:

У поезији пак новом поколењу припада Иван В. Лалић (1931). Он од прве збирке (Бивши дечак, 1955) до изванредне последње (Писмо, 1992) постепено обнавља запостављену линију симболистичке поезије:

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Његов астрономски паралактикум, који ми је поклонила фрауенбуршка парохија, најдрагоценији ми је предмет моје збирке реликвија, која не оскудева на даровима и посветама крунисаних глава.

бацио сам књиге у запећак, читао Жила Верна и све друго што ме је више интересовало од школских предмета, правио разне збирке: марака, челичних пера, лептира, инсеката, биља и вршио физичке и хемиске експерименте.

И збирке ове сале, и то су Вам, у неку руку, таква родословна стабла, само су овде личности замењене целим врстама, а отац оном

Од најдрагоценијег егземплара берлинске збирке, изложен је овде само отисак од гипса; оригинал се чува под кључем. Он има ову занимљиву историју.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

у Задру, прва је оригинална збирка поезије за децу. Обраћајући се „малој српској дечици“ у предговору збирке аутор наглашава етички смисао своје поезије (да песме „душу најљепшим врлинама украсе“) и велику љубав према деци.

Блискошћу своје теме песма из ове збирке „На дан св. Саве Србског“ представља својеврсну најаву песме „Свети Сава“ Војислава Илића пошто пева о одласку Растка

књижевну публику кроз часописе за децу, антологијске изборе различитих приређивача и писаца и прве оригиналне песничке збирке/циклусе.

Објављене збирке: Песме 1847, Песме 1851. и Песме 1862. (посмртно приређено издање). Јован Сундечић (1825–1900), рођен у Голијеву код

Један од набољих писаца романтизма, Јакшић пише поезију, приповетке (четири збирке) и драме. Умро је у Београду. Мита Поповић (Чика Мита Поповић) (1841–1888), српски песник друге половине 19.

Написао је и спев Краљевић Марко, неколико приповедака и драма, преводио мађарске и француске романтичаре. Збирке: Песме (1874), Пред Васкрс (1877), Светли дани српски (1878), Песме (1884).

и министар просвете 1886–1887. Писао је родољубиву и љубавну поезију и приповетке. Збирке песама: Абердар, први јек (1868), Други јек (1870), спев Српски патријарх... (1866), балада „Невеста хајдукова“.

у Новом Саду). Поповић је издавао збирке и антологије песама и прича за децу. Своје радове за децу (своје песме објавио је у збиркама Венац песама, Слике и

Објављене збирке: Венац песама 1872, Слике и прилике 1872, Божићни дар 1872, Радованов дар 1876, Божић, дар доброј деци 1873-77, Дан и

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности