Употреба речи збирки у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

Сима Милутиновић и Његош, скупљају народне песме, а за њима цео један низ мање познатих, тако да до сада има преко 70 збирки српских народних песама. Народна уметност ставља се изнад књижевности образованих људи.

су се певали српски бојеви са Турцима, Караџић се користи својим бављењем у Немачкој, и ту штампа друго издање својих збирки народних песама.

Копитар, стручан референт бечких романтичарских листова за словенске књижевности, поводом Караџићевих збирки стао је Немцима скретати пажњу на нову, оригиналну и снажну српску народну поезију.

српскохрватским крајевима, ћирилицом и латиницом, велики број популарних издања појединих народних песама из његових збирки. Као скупљач народних песама Караџић има врло великих заслуга.

Навративши се 1839. у Шибеник, он се даде на поновно учење српскога језика и на читање Караџићевих збирки народних песама, а и сам почне бележити народне песме.

језиком и надахнућем из народне поезије но је и садржином, основним тоном и начином изражавања силно одударала од збирки ранијих, па и сувремених српских песника.

У Мостару (1903, 1904, 1905), изишле су три књиге његових Песама; из тих ранијих збирки стихова, из доба од 1902. до 1912, пробрао је као неку малу антологију Сунца и сенке (Београд, 1912). 1911.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

55 ЂАЧКИ РАСТАНАК 70 ПУТ 101 НАТПИСИ 145 ИИ 147 ГОЈКО 150 ХАЈДУКОВ ГРОБ 198 ПЕСМЕ ОБЈАВЉЕНЕ ИЗВАН ЗБИРКИ 219 ЈУРИШ, СРБЕ!

1849, феб. ПЕСМЕ ОБЈАВЉЕНЕ ИЗВАН ЗБИРКИ ЈУРИШ, СРБЕ! Коња, Србе, па узјаши, Лати пушку те потпраши, А потргни сабљу голу: Диже злотвор главу олу, —

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Приликом штампања оваквих адаптација и прерада песме су, наравно, као што је то већ и иначе уобичајено код оваквих збирки, редовно непотписане.

књизи омогућили да последице знатних празнина Матичине Библиотеке бар донекле ублажим употребом њихових потпунијих збирки.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

године. У својој компаративној студији поводом Вукове књиге из 1833. године оценила је појаву збирки српске народне поезије као "један од најзначајнијих књижевних догађаја модерног времена".

Други песник Душан Матић (1898-1980) упуштао се, почев од 1923, у још смелије експерименте у језику и стиху. Тек од збирки Багдала (1954) и Буђење материје (1959) постаје утицајан песник.

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

пошто се Јован Јовановић Змај (1833–1904) сматра оснивачем српске књижевности за децу, дела објављена пре Змајевих збирки песама или упоредо са њима (најшире гледано, закључно са годином Змајеве смрти) можемо уврстити у предзмајевски период.

У овом периоду повећава се број издатих дела за децу, али је (изузев Вукових збирки) реч о преводима и прерадама, најчешће са немачког (највише се преводе Кампе, Вајс, Салцман): Јован Поповић преводи

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности