Употреба речи змајева у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

Као младић, ово најмлађе дете суочава се са многобројним препрекама у виду хтонских чудовишта (аждаја, змајева итд.), судбином и злим људима (то често могу бити рођена браћа, цар-таст итд.).

Данојлић, Милован - НАИВНА ПЕСМА

словенским народима што ће се, касније, здружити у Југославији: испуњавање дуга, још једном, и то према будућности. Змајева песничка радионица је једна мала, увек бучна и увек упослена воденица подигнута на широкој реци друге половине XИX

ИИ Свако се детињство, и дечаштво, изнова с њим упознаје. Змајева песма улази у нас пре и независно од имена песниковог, које је, у први мах, неразумљиво, тајанствено, или се чини

И кроз тај нас је свет Змај први провео: чворак је Змајев чворак, и сви цигански коњи јесу потомци Змајева циганског коња. Кажу даје она прпошна, несташна Веверица препев неког мање познатог немачког песника.

Радичевић, Бранко - ПЕСМЕ

Кам до кама, а све раскрхано, Понајвише на једнојзи страни, Е ту бездан страхотан зинуо, Право легло смука и змајева, — Често над њим сунце јарко сјало, Али још му дна не сагледало.

Панић-Суреп, Милорад - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЕТКЕ АНТОЛОГИЈА

рече змајски: — Та куд идеш, бога ти, прекојуче Баш-Челик прође и пронесе твоју жену, ја га дочекам са седам хиљада змајева, па му не могох ништа учинити, прођи се ђавола, молим те, да ти дам новаца колико хоћеш, па иди кући.

Девет светова прође, и кад већ беше на крају деветог света наиђе на једну стару, матер од пет змајева, те к њој сврне. Како дође у собу змајеве матере, рекне јој: — Помози бог, мајко!

Како дође у собу змајеве матере, рекне јој: — Помози бог, мајко! — па јој приступи и пољуби ју у руку. Змајева мати рекне му: — Бог те помого, синко! Које добро? Роб: — Тражим цареву кћерку које нестаде од оца из зазидане куле.

ћу му кћер наћи ако ме пусти да ју тражим, па дођо већ ево у девето царство а нигде ми не знадоше о њој ништа казати. Змајева мати му рекне: — Срећан си што ме одма при првом поздраву матером назва, и к руци ми приступи, тим си ми постао син.

Ја имадем пет синова змајева. Кад кога код мене у кући нађу, одма га раскидају, ако им ја не закратим. Ал ти нећеш погннути.

Дакле, ако ти ови цареву кћер не нађу и не добаве, доиста је нитко други у целом свету неће наћи ни добавити... Змајева мати сакрије роба под корито за врата и прикрије га, да јој га синови, ако с пута срдити дођу, у првом срцу не раскину.

Синови змајеви закуну се да побратиму неће ништа зла учинити. Мати змајева устане радосна, па подигне корито за врати и изведе испод корита посинка н одведе га синовима, па се овај са змајеви

Док се са браћом змајеви изљуби проли се из њега три оке крви. Затим вечерају, па легну спавати, да се одморе. Мати змајева и змајеви уморни добро спаваше, ал се човек целу ноћ од болова преметаше.

У том мраку сатре главама кулу у млево, узме девојку под крила и дигне се у облаке. Али онај од браће змајева што бијаше добар стрелац одапне стрелу и погоди змаја седмоглава баш у срце, овај испусти девојку испод крила, те ова

Онај од змајева што бијаше вешт у ватању притрчи и привати девојку на руке лако, а седмоглава змаја дочекаше она друга браћа и покидаше

Павловић, Миодраг - Србија до краја века

Укрстили се зима и мрак, по шкрапама тражим заклон на домаку змајева и арслана, до грла ме сустиже снег и коњ ми у понорници тоне, ја сам фитиљ под оклопом горим на мразу између два

Црњански, Милош - Лирика Итаке

пао мрак, међу возовима пуним трупа, трчкала уз црвене, зелене фењере, уз локомотиве из којих је избијала пара, као из змајева, и, најзад се горко заплакала. Викала је и моје име. Ја сам, сутрадан, пошао у тврђаву Коморан.

Матавуљ, Симо - УСКОК ЈАНКО

Трећи је био бркоњин брат, а оба подаљи рођаци Пејови. „Погледај, сердару, рекох, овакијех змајева педесет, браћа су твоја!

Караџић, Вук Стефановић - СРПСКЕ НАРОДНЕ ПРИПОВЈЕТКЕ

цар рече змајски: „Та куд идеш, Бога ти, прекојуче Баш-Челик прође и пронесе твоју жену, ја га дочекам са седам хиљада змајева, па му не могох ништа учинити, прођи се ђавола, молим те, да ти дам новаца колико хоћеш, па иди кући.

“ „Које?“ упита царев син. „Твоју и моју мајку“, одговори змај, а змајева мајка била је она аждаја у царице. Царев син на то пристане, али вила рече им: „Не тако, ако су вам мајке душу

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

му се да је, као у причи о Баш-Челику, он један од оних моћних царева који нису људи: цар соколова, или орлова, или змајева.

Најрадије би да је змајевски цар па да се, на челу седам хиљада змајева, док се од њих рони небо, уз муње и громове, и писку облака, стрмоглаво сјури на Баш-Челика.

Хиљаде се змајева ковитла, откидају се комадешке облака, прамење фујука пада по земљи, битка је стварно страшна а онда Баш-Челик, тај

а онда Баш-Челик, тај непобедиви, са ликом Турчина, пропада у суноврат и Васа, дечак у кошуљи слепљеној од росе, цар змајева, сав од недохватне секи, лебди пре ма зори.

У тој предјесењој, просветљеној зори признао је себи, сав збуњен, да он и јесте цар змајева, тек сад, иако већ и просед и наглув, само што ће се његове битке водити на земљи а не међу облацима.

Са шаком змајева, као у причи, растерао је множину Турака и задобио силан плен. Та је победа била важна и због тога што се, после ње,

Иза њега је било три а не седам хиљада змајева али је и то било довољно. У зору 30. новембра ваљало је напасти Београд.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ПРИПОВЕДАКА

Прекојуче Баш-Челик прође и пронесе твоју жену, ја га дочекам са седам хиљада змајева, па му не могох ништа учинити; прођи се ђавола, молим те, да ти дам новаца колико хоћеш, па иди кући.

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

”. — једном је дотакнуто питање извесног утицаја Павла Поповића Шапчанина на младога Змаја. Јован Максимовић је писао (Змајева лектира, Бгд 1906, 4; сепарат из Српског књижевног гласника, књ.

Горњим подацима додајем и следеће. Као што је познато, прва штампана Змајева песма има мото из Хомјакова. Историју тих руских стихова објаснио је Змај у једном писму М. Шевићу, из Каменице, 20.

марта 1847, ч. 9, стр. 65. И форма ових двеју песама важна је ради правилне анализе Змајева Пролетњег јутра. Ипак, скрећем пажњу на већ ранију констатацију Свет.

Вуловића који је (Глас XИВ, 173) у тој песми запазио утицај Бранка. Несумњиво је да Змајева прва песма заслужује, из многих узрока, опрезнију и свестранију експертизу. ПОГОВОР ПРВОМ ИЗДАЊУ Свет.

њој био најпознатији; тек сада, међутим, јасније се види његова заборављена и прећутана улога несумњивога претходника Змајева у сатиричној поезији.

Ивић, Павле (са групом аутора) - Кратка историја српске књижевности

песме, сабрана највећим делом у две тематски повезане песничке књиге, Ђулићи и Ђулићи увеоци (од турцизма ђул-ружа). Змајева лирика изражава осећање дубоке везе, јединства, са својима, са женом, децом, породицом и, у продужетку, с целим

Лирика чини сразмерно мањи део Змајева песничког опуса. Његова продукција у области ангажоване поезије била је огромна.

Најближа народној метрици и говорном језику Змајева поезија стекла је огромну популарност код читалаца. Али истовремено она је дала велики допринос развоју српског

Илић, Војислав Ј. - ПЕСМЕ

А кад румена зора озари високе горе, И даљни претвори исток у сиње, пламено море, У виду змајева, змија и грозних горгона, хала, Војска се са страшном виком к Бенари кретати стала.

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Оне су ту више као некакав украс. Мало се полаже, кад је победа у питању, на помоћ од бога, вила, змајева итд. Цела вера у победу заснива се на људском хероизму. У томе је и изузетна снага реализма наше народне епике.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности