Употреба речи змајевих у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

песме издаване су и латиницом: Златна књіга за ђецу (Загреб, 1889) и Жіва књіга (Загреб, 1890), где је велики део Змајевих састава.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Сада не би нашли попришта за своја велика дела. Нема више непознатих континената, светих земаља и змајевих гајева. Ето, видите како брзо путујемо!

Опачић, Зорана - АНТОЛОГИЈА СРПСКЕ ПОЕЗИЈЕ ЗА ДЕЦУ ПРЕДЗМАЈЕВСКОГ ПЕРИОДА

пошто се Јован Јовановић Змај (1833–1904) сматра оснивачем српске књижевности за децу, дела објављена пре Змајевих збирки песама или упоредо са њима (најшире гледано, закључно са годином Змајеве смрти) можемо уврстити у предзмајевски

у песме овог периода показује њихову међусобну сродност у мотивском и формалном смислу која се битно не разликује од Змајевих песама за децу; уосталом, Змајеве песме израстају управо из песама с краја 18. и 19. века.

и 19. века. Међутим, и поред неких вредних песама из овог периода, поезија Змајевих претходника представља драгоцено сведочанство о континуитету у развоју српске књижевности за децу и има данас

Треба поменути и неке од Змајевих савременика који су својим педагошким радом и издањима (оригинални текстови, прераде, преводи и антологијски избори)

садржи чак деветнаест Змајевих песама). У последњим деценијама 19. века јављају се и прозни писци за децу; на њих утичу немачки аутори познати по

и оригинална књижевост за децу (и даље су, наравно, присутни преводи и прераде, што можемо закључити и из познатих Змајевих песама-обрада: „Лењи Гаша“, „Пура Моца“ и др.).

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности