Употреба речи значењски у књижевним делима


Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

мора сваки пут замислити кад на ову нашу реч наиђе, јер из њене околине мора разабрати које значење или који значењски прелив претеже.

Тиме се у придеву благ – који иначе значи исто што и мек и благ – помера и активира онај значењски садржај који је у ову нашу реч унело хришћанство, а језик је то заувек запамтио: објава оног што нам с оне друге

кости“, налазе скривени архетипски призори: да из дубина нашега колективног памћења долазе обертонови који ове призоре значењски „сенче“ и „тумаче“ као судбинске, поновљиве човекове ситуације.

граничне сфере савременог језичког система извуче и на савремено његово стање пројектује сликовни, гласовни, односно значењски супстрат на коме данашња језичка суштаства почивају.

„алајбегова слама“, „млатити празну сламу“, „млатили сламу“, па придев „сламнат“, све то овој речи даје један посебан значењски слој у вези са узалудним, и празним и неистинским, дакле непосредно нас води ка шареним лажима, крпицама и луткама, ка

Канда око њихових речи недостаје известан значењски и емотивни флуид који осећамо у најбољим Дучићевим, Дисовим или Миљковићевим песмама.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

71 Као да се уз помоћ анаколута реченицом може изразити неки посебан, неухватљив значењски прелив, што иначе код зеугме одмах видимо: прирок осим обичне има и везу која се тек у преносном значењу може разумети.

Најнепостојанији, најзамагљенији значењски преливи које Црњански саопштава преносе се, као што се и могло очекивати, помоћу прозодије, помоћу музикалности

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности