Употреба речи именица у књижевним делима


Цвијић, Јован - ПСИХИЧКЕ ОСОБИНЕ ЈУЖНИХ СЛОВЕНА

Са једног гледишта особито ће му пасти у очи појава постпозитивног члана, који долази као додатак на крају именица. То је карактеристична црта говора у областима источно од Искра.

То је карактеристична црта говора у областима источно од Искра. Уз њу иду нестанак промене код именица и употреба предлога.

Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

(Ово лексичко богатство и домишљатост народа када је у питању стварање личних имена у чијој је основи именица „вук“, сведочи о важности и омиљености овог имена код Срба.

Данојлић, Милован - КАКО СПАВАЈУ ТРАМВАЈИ И ДРУГЕ ПЕСМЕ

Шоу-бизнис, Авала- филм, Сава- Центар, Радио-Зеница, Дај ми падеже, и реци шта је ту придев, шта именица! — Грми Тодор, који воли угледнике да калпи: Није географска имена, него називи, и нису Алпе, него Алпи.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

Сада, и то је без значаја. Његово име је остало сачувано, али не као властита именица него као присвојни придев, исписан белим словима на тамноплавој уличној табли: Симина улица.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

дубинско семантичко обележје које бисмо пригодно могли да одредимо помоћу односа „једнина – множина“ не допушта да се именица која импликује једнину комбинује са придевом који импликује множину.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

Према његовом рачунању, кућа је најучесталија именица; он мисли да иде и у ред најчешће понављаних речи уопште код Станковића.

Али то није довољно, јер се мора избећи да цезура падне посред одредбене синтагме „зелено || језеро. Стога се именица одваја од свог придева да би се у стиху најдубља интонациона удолинаса места које смо овде означили „на зелено ↓

Лако се могу издвојити барем неке већ на први поглед видљиве промене. Најпре, именица „лађе”, у улози подмета, пребачена је иза прирока.

Чајкановић, Веселин - РЕЧНИК СРПСКИХ НАРОДНИХ ВЕРОВАЊА О БИЉКАМА

У Омољу мећу младе под појас л., да би рађале мушку децу (иб., 98, »лешник« је именица мушкога рода). Ко пати од чирева, окупа се у води у којој су били потопљени ораси и л.

Нушић, Бранислав - АУТОБИОГРАФИЈА

и в) именице тога рода носе обично таква нека буди-те-бог-с-нама имена, да ни из њих не можеш сазнати која је од тих именица мушко а која женско. Таква су имена на пример: Дуду, Биби, Лили, Лулу, Попо, Цоцо, Коко и томе подобна.

Граматика: Брак је именица мушкога рода који се у животу потчињава законима женскога рода. У граматици има, али у животу нема једнине, а множина

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

: на тебе су побоље хаљине; да умесим пребеле колаче), употреба генитива место акузатива (кад именица у генитиву има један слог више, нпр.

: чувај, царе, ти господства твога), употреба вокатива место номинатива (кад именица има један слог више у вокативу, нпр.

У Момчила сабља са очима, тј. сабља на којој су насликане очи. Именица краљ у овој песми има двострук вокатив: краље и краљу.

3 Скадар је подигнут много пре него што су живели Мрњавчевићи (који се у овој песми зову Мрљавчевићи). Именица краљ, и у овој песми има двострук вокатив: краљу и краље. Не мож, краље, темељ подигнути, тј.

не било ти клето млеко којим сам те дојила. Ђетету је од кољена царство, тј. дете наслеђује царство по рођењу. Именица краљ има у овој песми двострук вокатив: краљу и краље.

Ово тумачење је у складу са смислом читаве песме. Именица господар има у овој песми двострук вокатив: господару и господаре. 14 Једног сестри брата од заклетве, тј.

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности