Употреба речи исказу у књижевним делима


Требјешанин, Жарко - ПРЕДСТАВА О ДЕТЕТУ У СРПСКОЈ КУЛТУРИ

себе расцепљена свест савременог члана сеоске заједнице вероватно се још понајбоље испољила у овом сажетом и типичном исказу: „Што бих се бојао вештице кад не постоје, а и носим бели лук“!

Кнежевић, Миливоје В. - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ УМОТВОРИНА

). Известан њихов део изгубио је и коментар и причицу, и само се тако као њихов фрагмент чува и даље у пословичком исказу. Дијалошке пословице нису ретка појава (— Што чине деца? — Што виде од оца?; Пошто би се Марко потурчио?

ИИИ ПИТАЛИЦЕ Питалице су сродне пословицама по свом језгровитом исказу, с том разликом што је у њих дијалошки облик развијен у нарацију, са садржином варничаве досетке.

Васић, Драгиша - САБРАНЕ ПРИПОВЕТКЕ

према питањима што је постављао, Свилар се запрепашћено напрезао да разуме: зашто му се то сад не верује истинитом исказу да је ожењен. — Слушај, Свилару, — наставио је иследник гласно и важно — одлучи се да нам покажеш праву истину.

увек хвастао како најбоље разуме господар-Илију, сместа одазвао његовом злонамерном позиву, па му оне, по једнодушном исказу свих испитаних сведока, неочевидаца као и очевидаца, бесне ноћи, до зоре свирао и певао све поредом омиљене ствари,

Десница, Владан - Прољећа Ивана Галеба

Утврђено је да је огртач који је нађен на лешини био хубертус творнице „Козмополис”. А према исказу најближих, нестали је носио управ такав огртач. Пошли су тим трагом и заређали по „Козмополис”-овим продавницама.

Петковић, Новица - СЛОВЕНСКЕ ПЧЕЛЕ У ГРАЧАНИЦИ

организује тако да у читаочевој свести подстиче цео низ ланчаних асоцијација; вишесмисленост је иманентна поетскоме исказу.

Познато је да могућности комбиновања самосталних (најмања је реч) језичких јединица, дакле њихови допустиви пореци у исказу, стоје у тесној вези са формирањем и исказивањем масивног или неког другог садржаја.

Али се у обичној употреби језика ставља много више ограничења на те могућности, и пореци у исказу су у знатно већој мери типизирани него што се обично претпоставља.

Петковић, Новица - Два српска романа (студије о Сеобама и Нечистој крви)

172 У помало афективно стилизованом исказу да „никада, никада неће бити тога, неће се родити тај” коме би она поклонила своју љубав управо као „Софка

Треба једино нагласити да се у исказу тежиште помера са експресивности317 на допунско уређивање говорног низа. А то, другим речима, значи да се не бирају

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности