Употреба речи испевао у књижевним делима


Скерлић, Јован - ИСТОРИЈА НОВЕ СРПСКЕ КЊИЖЕВНОСТИ

У својој Пѣваннии церногорской и херцеговачкой (1833) Сима Милутиновић је унео пет песама за које тврди да их је Његош испевао у доба од 1828.

Вук Караџић мисли да је и друге песме о новим бојевима црногорским испевао сам Његош и да су оне, испеване сасвим по народном, ушле у народ и остале као народне.

Живковић је испевао знатан број моралних и сентименталних песама, од којих су неке, писане чистим језиком, у добрим стиховима и са

Али после тих песама, у којима се љубав певала као једно опште осећање, он је у времену од 1856—1858. испевао известан број љубавних песама, где је отворено и искрено опевао своја лична осећања, заносе своје маште и чула, сасвим

Болест и бол су проширивали његов духовни видик и пречишћавали његова осећања. Предосећајући рану смрт он је испевао неколико искрених песама продирне меланхолије, и то је најбољи део његова поетска рада. ЕПСКИ ПЕСНИК.

осећао и асимиловао народну поезију, и ниједан од њих није из елемената народне поезије, у народном стилу и духу, испевао тако лепе и истински поетске песме. ЗМАЈ ЈОВАН ЈОВАНОВИЋ ЖИВОТ.

цео песнички програм, желео да сасвим скине са себе »шљоке уметничке литературе«, и имитујући и сувише народну поезију испевао збирке Снохватице (две књиге, И—ИИ, 1895. и ИИИ 1900) и Девесиље (1900).

Он је волео децу не суво педагошки, но очински, срдачно и топло, и за њих и о њима испевао је велики број песама, најбоље дечје песме у српској књижевности, где су велике истине људске и благородна човечанска

самовољних скраћивања речи, грубих језичких грешака, сасвим слабих песама, недостојних великог песника који их је испевао.

Његов драмски рад није незнатан: на 6.000 стихова лирских и епских песама он је у 12.000 стихова испевао три драме: Сеоба Србаља (1863), Јелисавета, кнегиња црногорска (1868) и Станоје Главаш (1878).

1866. испевао је, у духу и у облику народне песме, Бој на Вису. ПРИПОВЕДАЧ. — Љубиша је, како сам вели, »са муком ступио на оригинал

Занесен Бранком Радичевећем, са којим је имао доста заједничких црта и готово исту судбу, он је испевао приличан број стихова, који су изишли у збирци Песме у Бечу, 1869.

Сремац, Стеван - ПРОЗА

Лиру, на којој није било прва три листа, домаћин узе да пева прву песму која је била на првом очуваном листу, и испевао је тако сам неких седам страна сваковрсних песама, све на један глас.

Велмар-Јанковић, Светлана - ДОРЋОЛ

И по Банату. Никада се више није вратио у Србију и никада више није испевао добру песму. Почетком тридесетих година XИX века, пред његову смрт, настала је, у селу Грку, где је живео, ова прича:

Лесковац, Младен - СТАРИЈА СРПСКА ПОЕЗИЈА

Свакако са реминисценцијама на Пјесн, испевао је Видаковић још једну сличну а мање успелу песму штампану у Љубомиру у Елисијуму И, Будим 1814, 214, која гласи:

фебруара 1843. У њу се загледао Ж. кад се вратио из Пеште о распусту, и њој је испевао још више песама.” У Ћурчинову издању су и ноте за ову песму: в. прилог на стр. И.

Миланковић, Милутин - КРОЗ ВАСИОНУ И ВЕКОВЕ

Својом трговином Дубровник се обогатио, развио и подигао на високи културни ступањ. Баш у почетку седамнаестога века испевао је највећи песник дубровачки Гундулић своје епове и драме; а у исто доба живео је онде и велики математичар Марин

Ђурић, Војислав - АНТОЛОГИЈА НАРОДНИХ ЈУНАЧКИХ ПЕСАМА

Старац Рашко, други веома даровит народни песник, — по свој прилици — испевао је песму Бој на Делиграду, „јер је ја“ — каже Вук Караџић — „ни од кога тако по реду нисам могао чути као од њега, а и

Зоговић истиче да је ову песму испевао „старац Милија из старог Колашина“, али не истиче да је старац Милија живео и певао у ослобођеној Србији.

Уз стих И го Иви нико не припозна В. Јовановић каже: „Филип Вишњић, слепи гуслар који је 1815. године ову песму испевао Вуку Караџићу, био је земљак Ивана Кнежевића, и утолико га је више болело што се семберском кнезу (који се тада патио

Сремац, Стеван - ЗОНА ЗАМФИРОВА

Твоје руке — ракли-сапун, твоје очи — два кладенца, Твоје лице — јасно слунце!... Кад год би Мане запевао и испевао ту песму, увек би — иако је био жустар и вредан мајстор — увек би тада зажалио на судбину своју и на уређење у свету:

Copyright 2024 Igra Recima Политика приватности